Zoveel jaar geleden. 29 Elke 2 minuten in Nederland een inbraak Denk eens aan uw juwelen, post zegels, waardevolle dokumen- ten, dia's, foto's etc. wwMËmmmam EEN DIAMOND SAFE VOOR UW LEVEN Reeds vanaf 395,- Tel. 05100-25607 CENTRUM VOOR KANTOOREFFICIENCY Dik anderhalve eeuw geleden, mei 1842, werd het Duitse Hamburg getroffen door een enorme brand. Twee etmalen lang baande het vuur zich daar een weg door de huizenzee - toen de bevolking eindelijk kans zag de brand te blussen bleek het vierde deel van de grote havenstad te zijn verwoest. Amper twee maanden later leek Leeuwarden te worden getroffen door een soortgelijke ramp. Op de vroege morgen van de zeven en twintigste juli, na de laatste kermisdag, brak er brand uit in een van de kermistenten op de Langepijp, in het hart van de oude binnenstad. Binnen een mum van tijd kwam de hele kermis in brand te staan en het scheelde maar een haar of de Friese hoofdstad moest hetzelfde lot als het geteisterde Ham burg ondergaan. Toen het vuur al bezig was de huizen op de Nieuwestad aan te vreten bedwong men de brand - nu bleef de grootste schade beperkt tot het kermisterrein. Van bitterbal tot galabal, bij internationaal gekookt en soms In totaal vier en dertig kramen wer den bij deze spectaculaire brand een prooi van het vuur - ze werden vol komen verwoest. Acht tenten werden voor een deel verbrand en nog een aantal andere kwamen bij de verwoede reddings pogingen in de stadsgracht terecht. INTERESSANT VERHAAL De schade, aan tenten en inventaris toegebracht, werd op "eene tonne gouds" geschat, een enorm bedrag, dat lang niet boven water kwam bij "een algemeene collecte" nog die zelfde dag. Wel tastten de Leeu warders, diep bewogen door het lot van de kermismensen, flink in de beurs, maar meer dan zevenduizend gulden aan giften kwam er toch niet op het kleed. De herinnering aan de geruchtma kende kermisbrand vinden we o.a. terug in de krant van die tijd, de Leeuwarder Courant, die er met de gebruikelijke breedsprakigheid van die dagen aandacht aan schonk. Dit verhaal, in onze ogen in meer dan één opzicht interessant, willen we nu graag even voor onze lezers overschrijven - treffend geeft het een beeld van de verpletterende in druk, die de brand op de verslagge ver heeft gemaakt. EENE RAMP Een groot gevaar heeft heden deze Stad bedreigd met eene ramp, als die welke Hamburg trof. Na den laatsten dag van de veelbezochte Leeuwarder kermis brak er te vier uur in den vroegen morgen brand uit in eene der fraaiste galanteriekra- men, welke het ruime marktplein dezer Stad (de Langepijp) versier den, terwijl de eigenaar, de koop man Pronk, daarin met zijne be dienden aanwezig was. Onmiddellijk deelde de felle vlam zich Oost- en Zuidwaarts mede aan de drie dubbele reijen of roeven kramen, waarvan ieder dier ligte houten getimmerten met brand stoffen gevuld, der vlammen nieuw voedsel gaf, zoodat binnen een half uur tijds het gansche marktveld één gloed vertoonde en 34 kramen door den voortvretenden vuurstroom verzwolgen werden, terwijl men eenige anderen sloopte of in het water wierp, teneinde deze der vlam geen meerder voedsel verschaffen of haar aan belendende gebouwen mededeelen mogten. Dit alles gebeurde in korter tijdsbe- ons wordt nog verder! CM Rutaurant 'l Wapen van Ooststellingwerf v/h Tjalma Oosterwoldseweg S Oldeberkoop Telefoon 05164-300 ROB EN JANNEKE OBEE stek dan de Brandspuiten aange voerd konden worden; en al waren deze er ook vroeger geweest; zij hadden onmogelijk zulk eene vuur- woede kunnen te keer gaan. Zij kwamen evenwel juist op het oog- enblik, dat de verbazende hitte van den gloed zich aan de belendende huizen van dit schoonste gedeelte der Stad trachtte meede te deelen. GROTER GEVAAR Toen de wind eerst meer noord waarts was stond het breede huis van den Heer Burgemeester in het meeste gevaar. Op de twee boven verdiepingen sprongen reeds de glasruiten en werd de lijst ge schroeid, toen de spuiten verhin derden, dat het gebouw, gelijk ook dat van de Heeren Hamstra en Crommelin, vuur vatte. Intusschen draaide de wind meer westelijk en werd het gevaar, waarin, aan de overzijde, de huizen der Groote Sociëteit en van de Heeren Stoffels en Van Marche be reids eenigen tijd verkeerd hadden, nog grooter. vervolg op pagina 48 Bij een begrafenisplechtig heid te Harlingen had een griezelig ongeluk plaats. Juist bij den ingang van het kerkhof, alwaar de weg zeer smal is en aan beide zijden door slooten wordt be grensd, begonnen de paar den te steigeren, doordat nog op het laatste oogenblik een paar kinderen den weg trachtten over te steken. De lijkkoets reed daardoor achteruit. Door een vlugge wending trachtte de voerman een ongeluk te voorkomen, wal niet mocht batenkoets en paarden verloren het evenwicht en geraakten in den daar aanwezigen sloot, die met slijk gevuld isEen en ander veroorzaakte hevi ge ontsteltenisDe voerman kwam er wonder boven won der af. De paarden werden met veel moeite onder den koets vandaan gehaald. (1911) Het Fries Museum bewaart nog verschillende herinneringen aan de spec taculaire kermisbrand - wat er van de inventaris van een van de galanterie- kramen overbleefLinks een tekening van de brand, zoals die voorkomt in het Gedenkboek van de Leeuwarder Onderlinge 1850-1950. ARCHIMEDESWEG 8

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1979 | | pagina 29