HET DRAMA ONDER TJERKGAAST WAS DE DOMINEE ONSCHULDIG verzekeringen 41 Lange Marktstraat 26, Leeuwarden Telefoon 05100-41313 mmmmmï. Het echtpaar E. Schaap-Oostra uit Tjerkgaast: naar hun woning werd het lijk gebracht. wondingen moesten volgens hen door een stomp voorwerp zijn toe gebracht. Maar prof. dr. Spronck, opgetrom meld door de scherpe verdediger mr. Van Gigch, stelde, dat het ver slag van de lijkopening geen aan wijzing gaf ter beantwoording van de vraag of het slachtoffer bij toeval in het water is gevallen, er opzette lijk ingereden is, of in het water ge worpen is. "En" zo voegde mr. Van Gigch er aan toe, "waarom zouden de aan getroffen verwondingen op de schedel niet kunnen zijn ontstaan tijdens de val met de fiets?" Ook dr. Schoo, de tweede getuige van de verdediger, uitte ernstige kritiek op het rapport van de beide plattelandsartsen, die bijvoorbeeld geen microscopisch onderzoek hadden gedaan: hij achtte hun conclusies onjuist. Alleen de woensdag was niet vol doende geweest om alle getuigen te horen; ook een groot deel van de donderdag ging met de verhoren heen. DOODSE STILTE Eindelijk viel er een doodse stilte in de zaal, toen mr. Visscher na het verhoor van beklaagde, getuigen en deskundige het woord nam voor zijn requisitoir. "Ik zal het kort maken", zo begon hij. "Geen der feiten, hier gisteren en vandaag gehoord, rechtvaardi gen een veroordelend vonnis - als eerlijk man kan ik het niet vragen. Bij gebrek aan bewijsmiddelen zal er vrijspraak moeten volgen. Toch moet het mij van het hart, dat de beklaagde van het begin tot het eind leugens heeft verteld. Ook ds. Bruins, de secretaris van het pro vinciaal kerkbestuur van Friesland, heeft hier getuigd, dat 's mans hele leven, zijn predikant-zijn, hij zelf, een leugen is. Ik ben ervan over tuigd, dat hij niet zonder schuld is aan de dood van zijn vrouw". verder lezen op pagina 69 Lamkje van Zanden, het meisje met de handschoenen, en Jantje Feenstra: zij vertelden over de verhouding van de dominee en z'n vrouw. Dokter Peters - met paraplui - werd fel aangevallen door de scherpe verdediger, mr. L. van Gigch. ZELFMOORD Verschillende getuigen wisten te vertellen, dat mevrouw Ewoldt wel eens over zelfmoord had gesproken. Haar zwager Nanne de Boer getuig de zelfs, dat zij, vlak voor haar dood. tegen hem had gezegd: "Als dominee geschorst wordt, verdrink ik mij". Iets dergelijks had Taekje Visser al na de eerste schorsing gehoord: "Ik moet me maar verdrinken Enorme belangstelling voor de terechtzitting in Crackstate te Heerenveen. Het dienstmeisje Richtje Coens onthulde, dat de twee eens een hooglopende ruzie hadden, toen de dominee vermoedde, dat er een korreltje vergif op zijn eten zat. Na die beschuldiging dreigde mevrouw Ewoldt te zullen vertrekken, voor eens en voor altijd. vervolg van pagina 39 En waarom had hij zijn vrouw niet helemaal uit het water getrokken? "Omdat het lichaam veel te zwaar voor mij was", zei de dominee, "ik vond het voldoende als zij boven water lag". Ook het verbranden van de brieven kwam ter sprake. Waarom had de beklaagde dat nou gedaan? MIJNE VIJANDEN "Om te voorkomen, dat mijne vij anden daaruit munt zouden slaan". In hoge mate tegenstrijdig waren tal ,van getuigenverklaringen. Boer Evert Schaap: "De dominee was erg onrustig bij ons thuis". Mevrouw Schaap: "Ik vond de do minee nogal kalm bij ons thuis". Richtje Coens: "Dominee was bij zijn thuiskomst wel ontdaan en bleek!" Sipkje Lemstra: "Mevrouw was snibbig, hield veel van mooie kleren en niet van haar kinderen. Dominee hield veel van zijn kinderen, bedierf ze". De weduwe Joukje Leenstra-Twer- da: "Ze leefde voorde kinderen. Nanne de Boer: "Dominee was niet driftig". Richtje Coens: "Dominee was zeer driftig van natuur". BEZWAARLIJK Bezwaarlijk voor de verdachte leek het getuigenis van de winkelier Ja cob Reen uit Oosterzee, die tussen Hommerts en de Jeltesloot een heer en een dame had ingehaald. Bij het groeten herkende hij de stem van de dominee en, erg benieuwd met wel ke vrouw de herder hier fietste, had hij de lantaarn op de dame gericht en toen mevrouw Ewoldt herkend. "Maar" zei deze getuige, "me vrouw reed voorop, dominee kwam achteraan "Kan niet", repliceerde de be klaagde, "alleen bij het opstappen reed ik achter mijn vrouw en toen is iemand ons achterop gereden". Belangrijker dan al deze wat vage getuigenverklaringen waren de ver horen van deskundigen. De verkla ringen van de dokters Peters en Ykema, die de sectie hadden ver richt, kwamen er op neer, dat acute verstikking door wurging de doods oorzaak was geweest en dat er geen verdrinking had plaatsgevonden, in die zin, dat er water was ingeademd en dat verschillende beschadigingen aan de schedel kort voor het overlij den moeten zijn ontstaan - die ver- De deskundigen, prof. R. Spronk en dr. Schoo verlaten het hotel Jorissen en begeven zich naar de terechtzitting.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1979 | | pagina 41