Joh. Copini en Zn, óUjeuAtt mg puup - ZEVEN JAAR Gouden en zilveren sieraden Broches - hangers - oorbellen - armbanden Horloges Prisma Citizen - Palerma in goud, zilver en staal Keltum Pleet VOORSTREEK 86 T/O NIEUWEBUREN - TELEFOON 05100-25603 Lezers klommen in de pen NOG EVEN GEZELLIG Van harte feliciteer ik u dat 't Kleine Krantsje nog even gezellig is als 15 jaar geleden, dank zij uw inzet! Ik ben al die tijd abonnee geweest en ben niet van plan daar ooit voor te bedanken! Ik ben één van de velen die blij is als er weer één in de bus ligt! Ik hoop tenminste dat u er nog jaren mee doorgaat! I^eeuwardén A. M. Fjjuje-v. d. Veen „TUSSEN START EN MORGEN." Vijftien slopersjaren gingen in mijn geboorte- en jeugdjaren ('33-"48) stad voorbij, 't Kleine Krantsje, met 345 nummers was hiermee verre van blij. „Slopershamer": laat wel 't Kleine Krantsje voortbestaan! Anders laten minder dan 750.000 abonnees hierom 'n traan. Want ook de mijne én de vol gende generaties moeten kunnen blijven genieten van Schoustra's publicaties. Twente Robert Roling GERAFFINEERD 't Kleine Krantsje 15 jaar! Ik ben niet van het begin af abonnee geweest, maar lees het nu al een aantal jaren en zie er elke keer weer met verlangen naar uit. Het blijkt wel dat de formule waarop de uitge ver indertijd tot uitgave besloot suc cesvol is geweest en nog steeds is. Voorzover ik weet is zo'n blad uniek in ons land en eigenlijk ge zegd bevreemdt het mijdat het in al die jaren niet tot navolging heeft geleid. Het voorziet n.l. naar mijn idee in een behoefte. De initiatiefnemer blijkt een goed psycholoog te zijn. Bijna ieder ou der wordend mens leeft voor een belangrijk deel in herinneringen; koestert ze en idealiseert ze, al weet hij, dat niet alles vroeger zo fraai en goed was. Hij weet echter wel ze ker, dat vroeger alles veel gezelliger was, ondanks meer, ziekte, minder gemak, minder geld en minder ken nis van alle narigheid in de wijde wereld om ons heen. De formule waarop het blad werd gestart is deugdzaam gebleken en wordt gelukkig nog steeds gehand haafd. Ze valt m.i. te karakteriseren als volgt: geef de lezer beschrijvingen van oude toestanden, oude volkstypen, oude gewoonten, anecdotes en verlucht die met foto's of tekenin gen én - dat is zeer belangrijk - wek ze op tot zelfwerkzaamheid, waar door ze niet alleen lezers, maar ook medewerkers worden. Voorwaar een geraffineerd idee, waarop je maar moet komen! Zou er wel één ander blad in ons land zijn, dat zo veel ingezonden-stukken-schrijvers heeft van allerlei niveau? (sommige vakbladen misschien uitgezon derd). Naar mijn mening verdient dit een compliment en ik ben er ze ker van dat veel lezers dit met mij eens zullen zijn. Op het eerste gezicht zou men den ken, dat er toch vrij spoedig een einde zou komen aan zo'n opzet, wegens gebrek aanstof. De praktijk van vijftien jaren wijst wel anders uit! Gelukkig voor ons. Daar nostalgie niet alleen een eigenschap is van oudere generaties, maar blijkbaar ook van jongere - zie de voorkeur van „de jeugd van tegen woordig" voor b.v. oude voorwer pen uit grootmoederstijd - valt te verwachten, dat ,,'t Kleine Krants je" ook verder een goede toekomst is beschoren: wat ondergetekende gaarne hoopt. Laag Soeren C. Reenalda PRACHTIG EN MACHTIG 't Kleine Krantsje PRACHTIG, voor de Leeuwarders om ütens MACHTIG Holtum J. W. J. Kramer DANKBAAR Als ik schrijf dat ik 't Kleine Krantsje geweldig vind, is dit nog te zwak uitgedrukt. Als geboren en getogen Leeuwarder, in het begin van deze eeuw, heb ik alle verande ringen na die tijd meegemaakt. Op zich zullen dit misschien wel alle maal verbeteringen zijn geweest, maar toch er is veel moois en gezelligs verdwenen. Verdwenen zijn onder meer de buurten: Werk- manslust. Weerklank, het oude Schoppershof, de Tichelstraten, Tulpenburg, de Klanderijstraten en de Landbuurt. Van deze laatste buurt stonden op de frontpagina van 't Kleine Krantsje nog twee foto's, die zeer veel jeugdherinneringen bij mij oprie pen. Twee schoolkameraden van mij woonden in deze buurt. Het waren Poppe Leffring, die helaas bij een ongeluk om het leven is geko men en Rienk van der Wal, die in juli jl. overleden is. Nu weet ik wel, dat de woningen in al deze buurten niet meer aan de eisen van deze tijd voldeden en derhalve voor afbraak in aanmerking moesten komen, toch waren deze buurten gezellige woonbuurten, waar de mensen el kaar kenden en waar ook veel bu renhulp werd bedreven. Voorts zijn ook verdwenen of voor het verkeer afgesloten verschillende steegjes, eigenlijk te veel om op te noemen, waar wij in onze jeugd zo fijn in konden spelen. Ik zou zo nog wel een hele tijd door kunnen gaan; maar ik vrees dat ik dan te veel ruimte in beslag zal nemen. Concluderend wil ik zeggen, dat ik 't Kleine Krantsje daarom zo ge weldig en uitermate interessant vind, omdat al deze herinneringen er in woord en beeld in worden uit gedrukt. De lezers mogen derhalve de uitgever dankbaar zijn dat hij op het idee van een dergelijke uitgave is gekomen. Er komen in elk num mer wel weer plaatjes en praatjes voor, waarvan we kunnen zeggen; "Och heden, ja! en waar we dan met weemoed aan terug denken. Ik hoop en wens dat 't Kleine Krantsje" nog een reeks van jaren mag blijven verschijnen. Leeuwarden Joh. de Jong END VAN FUT! Mien mening over 't Kleine Krantsje? Daar is het end van fut! We genieten er hier elke keer weer van en het brengt veel herinnerin gen, waarover we dan praten en de momentjes van alleenzijn vullen we met gedachten aan allen, die ons zo vanaf 1927 te binnen schieten uit de omgeving van de Spanjaardslaan (bij de bocht van het kerkhof woon de ik toen), of uit de Huizumerlaan plus dorp, 's winters met z'n kerst feest en de Sundagsschool in de lagere schooltijd van meester Koi- ter, juf Kuipers, de kleuterschool met juf Van der Laan, nog een paar jaar Vieversbuurt met School 14 (meester Nubé, juf Dorenstouter), school 11 met meester Posthumus en de eerste Engelse lessen van meester Wildeboer en dan de Mulo met al die goeie beste mensen, die al in 't Kleine Krantsje stonden en waaraan we toch veel gehad hebben om ons later wat te kunnen redden met de vreemde talen enz. met de vakanties en met het helpen van huuswerk van onze kienders. Men sen succes gewenst en hartelijke groeten Maarssenbroek A. Spoelstra-v. d. Meulen Een soldaat, die deel uitmaakte van de wacht aan een station, waar Kei zer Wilhelm passeerde ij zijn terug keer uit Wenen, zeide tegen een kameraad: "De Keizer had den trein wel langzamer kunnen laten rijden, dat wij hem konden zien, zelfs als wilde hij onze groet niet beant woorden". Een sergeant hoorde dat en de krijgsraad te Berlijn veroor deelde den schuldigen tot zeven jaar strafdienst en verwijdering uit het leger. VRIEND DES HUIZES Van het eerste nummer af is 't Klei ne Krantsje" in ons gezin een ge ziene gast, een zg. „Vriend des hui zes". Het is daaruit gewoonweg niet weg te denken; trouwens ook de Leeuwarder Courant rolt hier in Middelburg al zo'n dertig jaar re gelmatig in de bus! Wij zijn niet de enigen hier die op het „Kleine Krantsje" geabonneerd zijn, er zijn meer oud Leeuwarders hier abon nee! In het laatste nummer trof mij o.m. een afdruk van een tekening van hel Oldehoofsterkerkhof, van de abon nee J. Couperus. In dit geval was het behalve de tekening uit 1932 ook de vermoedelijke tekenaar daarvan, die mij aan vroeger deed denken. Als ik het juist heb, is dit de nu zéker tachtig-jarige oud teken leraar van de vroegere Ambachts school te Leeuwarden. J. Couperus van wie ikzelf in 1925 tekenles heb genoten. Hij was toen een der jong ste leraren en uit Sint Anna Parochie afkomstig als ik het wel heb. Zijn foto uit die jaren komt voor op een foto van het leraren corps van die school op bid. 56 van het bekende Gedenkboek, uitgegeven ter gele genheid van het 50-jarig bestaan der Vereniging van het Ambachts- en Middelbaar technisch onderwijs 12 juni 1930). Bij het bekijken van die foto, die dan steeds weer herinneringen op roept, viel mijn oog ook weer opéén zijner oud collega's, die ik vorig jaar tijdens mijn vakantie in Fries land heb bezocht, n.l. de ruim tach tig-jarige heer Alb van Hespen, die thans in Grouw woont. Van ongeveer dezelfde leeftijd zal hun oud collega N. Rohn zijn, als ik het goed heb, nog in leven en woonachtig te Leeuwarden. Van de 25 op de foto in het gedenkboek voorkomende leraren met in hun midden de directeuren: G. C. Mi- chell, zullen er behalve de drie ge noemde heren geen meer in leven zijn! Wij hopen het Kleine Krantsje nog vaak te kunnen lezen of beter gezegd te kunnen spéllen! Middelburg H. Hoitsma Nog meer lezers klommen in de pen op pagina 61 De 'Le Mans'. Een vol functie quartz horloge met direct aflees bare uren (12 of 24 uurs), minuten, seconden, datum en dag én met een maand- jaar drukknop. Geprogram meerd tot in de 21ste eeuw. De Le Mans I kost Qg 75

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1979 | | pagina 57