,Er vielen tranen toen we dit plekje moesten verlaten TEXTIEL Voor een prima OCCASION GARAGE RIEDSTRA - LEKKUM IF* annex Postagentschap BIJ DE OUDE VLIETSTERBRUG 73 VAN DEN C I jtrk Hiddesstr. 2M tel. 26265 LElUWAHDfcN 05100-65942 vervolg van pagina 31 Het was een zielig gezicht, want hij had voor en achter een bult. Wij menen, dat hij liep te venten met groente. Ook heeft hier Willem On- clin gewoond, die altijd op de fiet sen paste. Later zijn de huisjes af gebroken en is het café van Jan de Bruin er gekomen." KIEN Onze abonnee, de heer W. Meyer- hof te Leeuwarden, een van de vori ge prijswinnaars, was zo kien om eens wat oude jaargangen van onze krant door te bladeren en zie, wat vond hij? Dezelfde foto, maar dan groter, afgedrukt in 't Kleine Krantsje nummer 74, dat in 1976 verscheen. Het was voor hem toen natuurlijk niet moeilijk meer het raadsel op te lossen. "Op de hoek, waar de winkel en de bouwkeet staan, staat nu het café van De Bruin", aldus de heer Meyerhof. Een lange en leuke brief ontvingen wij van onze abonnee, het echtpaar D. en I. de Bruijn-Gort uit Munni- keburen. Mevrouw De Bruijn schreef ons het volgende: "Ik heb de bouw van de brug van zeer nabij meegemaakt. Als wees van twee jaar werd ik bij mijn grootmoeder opgevoed. Zij was de weduwe Gort, de moeder van de bekende metselaar en tegelzetter Ide Gort. In het winkeltje boven de schutting woonde weduwe De Rui ter. In het eerste huisje achter de schaftkeet woonden wij. Daar heb ben we gewoond tot mijn achttiende jaar. Toen kregen we de aanzegging dat de huisjes er weg moesten in verband met de brug. En ik zal u vertellen dat er tranen zijn gevallen dat we het oude ver trouwde plekje moesten verlaten. Naast ons woonde, toen ik nog een kind was de familie Kooistra, de zoon had later de kapperszaak aan het Schavemek. Daarnaast woonde Van der Laan, de groenteboer. Zijn dochter Janke was mijn vriendin tot voor enkele jaren terug, toen is ze overleden. Daarnaast woonde de familie Spoelstra, dan familie Van Gelder en Houkes. En zo zou ik door kunnen gaan. Er gaat iets door je heen als je zoiets weer voor je ziet. Je zou het terug willen halen ondanks de armoede en 't verdriet dat je er soms beleefde. Mijn grootmoeder heeft die mannen van het werk vaak voorzien van een "warm bakje drinken"; zoals ze dat vroeger zo mooi konden zeggen. Ze kreeg er dan dikwijls wat stukjes, hout voor in het kookkacheltje voor terug. PRACHTIG FLUITEN Maar wat er óók verloren ging wa ren de scheepjes die er voor de wal lagen. De Van der Veen's en Wijk- stra met hun turf. Ik meende dat het Wijkstra was, die bij het Leger des Heils was. Deze man kon zo prach tig fluiten, hij was altijd vroeg op, om zijn kar op te laden met de brandstof van toen, lange turven, baggelaars en talhoutjes. Je werd gewoon wakker door het fluiten van deze man met de prachtige melo dieën van het Leger des Heils, die ons ook wel bekend waren. En dan begon het leven van alledag, wij waren zijn eerste klant omdat we vlak bij de wal woonden. Voor een "Zwarte Willem" woonde ook bij de Vlietsterbrug. stuiver lange turf en voor een dub beltje baggelaars. We kregen toen een huis aangebo den in de 3de Klanderijdwarsstraat, DIT GROOTMOEDERS ANSICHTENALBUM ""'in-- Kleermaker R. van Dijk in Marrum zal wel verrast hebben opgekeken, toen bij in september 1910 deze prentbriefkaart ki eeg. een eu.se vliegmachien, met Jan Olieslager aan de knuppel, zwevend boven de Leeuwarder Wilhelminabaan. T. van Kampen uil de orfma eis- straat was er als de kippen bij geweest om deze kaart, direct na Olieslagers vluchten, uit te geven. De aviateui Jan lies aegers in vlucht" staat er op de kaart. voorheen Keizersbuurt, tegenover de V.P.N., nu Technische Unie. Ik was achttien jaar, zoals ik schreef toen de brug er kwam en ik meen, dat het veertig jaar later was, dat dezelfde brug weer afgebroken werd." Tot zover mevrouw De Bruijn. De heer J. van Wijk te Leeuwarden schreef ons, dat het rijtje huizen, zichtbaar ok de foto, werd vervan gen door garageboxen ("In een daarvan vestigde zich destijds een bloemist") en een winkel met bo venwoningen. In die winkel was een sigarenhandelaar gevestigd. Het hoekje, waar de bouwkeet voor staat en het winkeltje - Zuidvliet - werd vervangen door café Jan de Bruin. ZWARTE WILLEM Evenals een andere briefschrijver meent ook de heer Van Wijk zich te herinneren dat "Zwarte Willem" in deze buurt heeft gewoond. Hij was een vertegenwoordiger van de een maal grote groep populaire stadsfi- guren, die nu eigenlijk helemaal uitgestorven is. Ónze abonnee, de heer Joh. de Jong uit Leeuwarden haakte nog even in op onze opmerking, een vorige maal, dat hij als trouwe inzender nog nooit in de prijzen was geval len. "Hoewel het winnen van een prijs op zich heel mooi is", schreef hij nu, "gaat het mij niet zozeer om de knikkers, maar meer om het spel. Ik vind dit spel uitermate boeiend en prijs mij steeds gelukkig als ik de oplossing van het fotoraadsel in 't Kleine Krantsje weet. Met spanning zie ik dan ook altijd naar de uitslag uit." Die uitslag is, voor wat de foto van de betonbrug betreft, dat de geluk kige winnaar van de drie antieke afbeeldingen van het oude Leeu warden werd de heer J. Roosjen, Reinder Brolsmawei 24 te Leeu warden - na de traditionele loting kwam hij als winnaar uit de hoed.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1979 | | pagina 73