ZELDZAME HUMORIST HENNY SNIJDER ONVERGETELIJKE GRAPPENMAKER 'T KLEINE KRANTSJE HE JOU DIE NOG KANNEN 7 Heimy Snijder - laat die naam eens vallen in het geeft niet welk groepje oudere Leeuwarders en er zal een blijde kreet van herkenning opgaan: Henny Snijder: is me dat even een mooie kerel geweest! Er is geen stadgenoot van boven de zestig, of hij heeft Henny Snijder gekend - heel, heel vee! jongere Leeuwarders hebben van hem gehoord en nu, tientallen jaren na zijn veel te vroege dood, wordt in kringen van vroegere vrienden nog dikwijls de herinnering aan hem opgehaald. Het is dan ook niet overdreven te zeggen, dat het zeker nog enkele tientallen jaren zal duren, voor de Leeuwarders vergeren zijn, wie Henny Snijder was. kringen van de voetbalvereniging Frisia; zeventien jaar speelde hij voor deze club in het eerste, acht jaar was hij de aanvoerder van het tweede elftal. Waarheen Frisia in die jaren ook ging, Henny Snijder werd er - ove rigens meer buiten, dan in het veld - de grote ster, de gevierde figuur, die ook overal vrienden maakte - cor respondentie aan hem gericht, kwam met de enkele vermelding "Henny, voetballer te Leeuwar den" zonder mankeren op het juiste adres terecht. DOL EN DWAAS Tijdgenoten herinneren zich een be zoek van Frisia aan Duitsland, waarbij Henny in het gastland op een tafel klonten 'al'improviste een - gebroken - Duitse speech afstak, zo dol en dwaas, dat hij er iedereen, vriend en vijand, schuddebuikend van het lachen mee onder de tafel kreeg. In Leeuwarden teruggekeerd van die trip, werd de redevoering zonder bedenken en succesvol herhaald - Henny Snijder stond voor niets om de lachers op z'n hand te krijgen. Ook wordt er nog met smaak ver haald van een uitstapje van een groepje Frisianen naar een inter landvoetbalwedstrijd in Amster dam. Opeen onmogelijk vroeg tijd stip werd Henny daarvoor van huis gehaald, maar hij zat nog niet in de auto of het gezelschap lag al dubbel van het lachen en dat zou zo blijven, de hele dag. STRALEND MIDDELPUNT Er bestaan weinig foto's van feeste lijkheden uit de twintiger of dertiger jaren, waar Henny Snijder niet op staat - er kon geen uitje of etentje zijn of Henny hoorde er bij, het stralende middelpunt van vrolijke mensen, voor wie het welslagen van zo'n avond verzekerd was. Er kunnen in die tijd ook maar wei nig horecabedrijven in de stad zijn geweest, die Henny Snijder nooit als klant voor hun tapkast hebben gehad: als bierdrinker genoot hij een reputatie, die niet te overtreffen was. Onze abonnee, de heer Leendert de Vos te Assen, links op deze foto, is de enige nog levende boezemvriend van Henny Snijder. De heer De Vos is nu een en negentig jaar. Hij her innert zich de grappen en grollen van Henny als de dag van gisteren, hoewel het dik zestig jaar geleden is. dat ze als vrienden optrokken in oud Leeuwarden. "Henny Snijder was een aardige vent vol grappen, maar een harde werker bovendien" aldus de heer De Vos. "Wanneer het eens laat werd - en het wérd nogal eens laat - dan um Henny Snijder de volgende morgen voor dag en dauw alweer op om op reis te gaan. Jammer, heel jammer, dat die jongen zo vroeg overleden is." Henny Snijder, geboren in 1888, was, simpel gezegd, het symbool van het absolute optimisme, een man, die leefde voor de lach, een zeldzame levensgenieter en, voor ieder, die met hem in aanraking kwam, een bron van vermaak. ,,Het was", aldus getuigen de Ve teranen, die hem nog hebben ge kend, "van het eerste tot het laatste moment lachen geblazen, waar hij ook kwam" - de aanstekelijke hu mor, die hem in en buiten Leeuwar den een onvoorstelbare populariteit bezorgde, liet hem nooit in de steek, geen dag, geen uur, geen minuut. KWINKSLAGEN Overal waar Henny Snijder ver scheen, verscheen ook de vrolijk heid en liep hij er door z'n heerlijke kwinkslagen helemaal uit. Hendrik Martinus Snijder, verte genwoordiger, o.a. voor zijn broer,, die een zaak in comest ibles dreef op de hoek van het Naauw en de Sint Jacobsstraat en voor de wijnhandel van Menalda in de Grote Kerk straat, bewoog zich vooral in de Eenmaal reisde hij, voor het bezoe ken van een België-Hollandwed- strijd, vooruit naar Antwerpen, waar zijn vrienden hem zouden treffen in een bepaald café - toen ze er kwamen ontdekten ze hem met een knalrood hoofd achter een to renhoge stapel bierviltjes-elk viltje vertegenwoordigde een gedronken glas bier. Trouwens, elke dag kon Henny Snijder de mensen met een nieuwe stunt verrassen. Pas met de trein aangekomen in Amsterdam haalde hij het in z'n hoofd vier taxi's te bestellen. In de eerste taxi legde hij z'n paraplui, in de tweede depo neerde hij z'n hoed, bij de derde stapte hij er aan de ene kant in en aan de andere kant weer uit en de vierde tenslotte bleek hij voor zich zelf te hebben bedoeld. DEMONSTRATIEF In de tijd, dat het richtingaangeven in het verkeer verplicht werd ge steld, zag een stadgenoot Henny Snijder op een morgen om zes uur over de Langemarktstraat lopen in een overigens volkomen verlaten stad. Op het hoek van de Sophialaan stak hij zeer demonstratief z'n hand uit: de eenzame voetganger gaf na drukkelijk te kennen, dat hij rechts af wou slaan. vervolg op pag. 21 Henny Snijder - "bang voor 't kleinste hondsje" volgens z'n vrienden van vroeger-maar hij was bij de Vrijwillige Landstorm toch maar een vooraanstaande figuur. Hier zien we hem in een krijgshaftige houding, vooraan de tweede man van links. Ook de andere heren zullen Leeuwarders zijn. Wie herkent ze- voor Leeuwarden en de wijde wereld er omheen. Een uitgave van Fenno Schoustra'a Public! teitakantoor. Verschijnt eenmaal in de veertien dagen. Redactie, Administratie en Advertentieafdeling: Vredeman de Vries- straat 18921 BP Leeu warden. Telefoon (05100) 20302 Postgiro 98 10 62 Bank: Rabobank Geopend: van dinsdag tot en met donderdag, uitsluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van vrij dag tot en met maandag gesloten. Abonnementsprijs: voor Nederland 22,50 per jaar; voor het buiten land: 40,00 per jaar. Losse nummers: afge haald fl. 1.25 per stuk. Per giro besteld: fl.2.00 voor 1 ex., fl.3.50 voor 2 ex., fl.5.00 voor 3 ex. Het lidmaatschap van "t Kleine Krantsje is aHaan mogelijk voor tezars, dia akkoord gaan mat da bepaling, dat het abonne mentsgeld vooruit moet worden voldaan. Op de Ie februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn betaald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van lezers in het buitenland moeten op de 31e decem ber van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet tele fonisch of schriftelijk, maar per giro-overschrij ving als abonnee aanmel den, worden verzocht op het girostrookje te ver melden: Nieuwe abonnee. Abonnees, die zijn ver huisd, dienen er op te letten, dat hun giro-over- schrijvingskaart het nieu we adres vermeldt - het oude adres moet worden doorgehaald. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen worden doorgegeven. Abonnementen, die niet voor 1 december zijn op gezegd, worden automa tisch verlengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1979 | | pagina 7