Friesland Bank X Uw eigen bank Lezers klommen in de pen BIJGELOVIG In de eerste plaats wenst ondergete kende U van harte geluk met het 15-jarig bestaan van Uw Kleine Krantsje en hoopt hij hel ook nog vele jaren te mogen lezen. Doordat U schreef dat er vele ansichtkaarten ingestuurd waren kwam ik op hel idee ook nog zoiets in mijn bezit te hebben. Op bijgaande kaart, die gefotogra feerd is bij de Vrouwenpoortsbrug staat n.l. een opa van mijn vrouw t.w. Meindert Rauwerda, broer van de kruidenier, die vele jaren op de Breedeplaats een kruidenierswinkel (ook klompen) dreef. Opa was erg bijgelovig en zo staat hij aan de brugwachter te vertellen van zijn rheumatiek en dat hij ter bestrijding daarvan altijd een kiezelsteen in de zak meedroeg. Verder bracht hij de kruideniersboodschappen rond, maar als mijn schoonmoeder toeval lig 13 op het lijstje had staan dan kwam er een pakje lucifers bij of er ging eentje bij weg. weg. Zeer vele jaren woonden zij aan de Landbuurt en toen op Oudejaars avond 1917 de familie, voorzover aanwezig, bij elkaar was kreeg mijn latere schoonmoeder de aardigheid om de hele familie overstuur te ma ken. Enkele uren later is mijn vrouw n.l. geboren daar op de Landbuurt, want mijn schoonvader was onder de wapens. Als bijzonderheid verklap ik U dat mijn schoonmoeder die bewuste avond anijsmelk had gedronken maar later nooit anijsmelk meer kon zien of verdragen. Leeuwarden Jac. Bakker BOERENOORLOG Graag zou ik willen weten of er le zers zijn van 't Kleine Krantsje, die zich nog de volgende versjes van de Boerenoorlog herinneren, die mijn Vader en Moeke altijd zongen; een begon als volgt: A. is de achting die we koesteren voor Transvaal, B. zijn de Boeren C. is Chamberlain, de stichter van Villay. D. is de dapperheid waar ieder mens naar streeft, E. is Engeland, door iedereen ver acht, en dan weet ik het niet meer. Van het tweede versje weet ik alleen nog: Arme vrouw en kinderen sturen ze naar de moordenaarskampen henen, O wat een schande, wat een lage daad van Engeland. Ik hoop niet dat het te veel gevraagd is. Ben hier met vacantie uit Tasma nia en geniet met het lezen van alle Kleine Krantsjes, die de familie Al- gra in Schiedam speciaal voor mij bewaard heeft. Schiedam Mevr. S. Vlagsma LOLLIGE JOHANNES Nou dat was mie ut "Krantsje" wel dat we nu kregen. Een prachtig ju bileumnummer. Geweldig. Hebben jullie dit verhaal wel eens gehoord van de "lollige"? Zo noemden ze Johannes Felkers, de man van de "Kwatta en neutmus kaat". Op een keer zei hij tegen mijn man: "Wuust mien puslein es kieke"? Mij best was het antwoord. Nou er ging een kastdeur open en daar stond een pusleinen theekopke midden op een plank in een verder helemaal lege black vernis kast. Hij had n.l. helemaal niet veel spullen, 't Was een vrijgezelle "pomme- rant". Twee maal was hij "bijna" getrouwd. Eenmaal kwam hij hele maal niet opdagen voor de trouw partij, de tweede maal, met een an dere griet, zou het weer niet door gaan, maar toen kwamen de aan staande zwagers om een robber te knokken, hij werd bang, is ge tróuwd en nam toch weer de benen. Het huwelijk heeft volgens familie overlevering één dag geduurd. Hij kon beter viegen verkopen. Maarssenbroek A. Spoelstra-v. d. Meulen IJSBAAN Tot ons groot genoegen hebben wij in "t Kleine Krantsje gelezen, dat er eindelijk een kunstijsbaan komt. De baan zal wel heten "Lang gewacht en toch gekomen!". Naar aanlei ding hiervan wil ik een paar herin neringen ophalen. Als kind van omstreeks zes jaar woonde ik in de Bleekerstraat bij de speeltuin, de "schietsloot" was nog niet gedempt. Moeder bond de schaatsen onder in de kamer en dan door de bleek op het ijs en proberen langs de ijsbaan het "Ouwe meer" te bereiken. De ijsbaan was in onze ogen alleen voor rijke kindersen wij hoorden daar niet bij. Maar later hebben wij dat vraagstuk wel op gelost en hebben we gratis op de baan gereden Wij gingen met een ploeg jongens, de namen weet ik nog goed, nog wel in leven zijnde zullen er nog wel een paar zijn, die dit verhaaltje lezen. Het ging als volgt: eerst over het hek van de speeltuin, dan bij de dijk op en kijken of de wacht de goeie kant op ging lopen, dan vlug met schaat sen onder over de dijk en met een rotgang tussen het rijdende publiek verdwijnen, wat niet altijd mee zat, soms duurde de pret niet langer dan een uur, dan werden wij door Ak kerman en zijn spionnen weer ver wijderd. Het gaf niet veel, wij gin gen toch weer. Eens op een zondag, met de zondagse kleren aan, hebben wij het volgehouden tot sluittijd vijf uur. Nu zat daar in het loket een man, hij heette Van Ingen, die woonde zelf in de Bleekerstraat en kende dan ook iedereen. Nu gebeurde het, wij gingen netjes met de schaatsen on der de ami de poort uit. Wij spraken af om Van Ingen te groeten (een sóórt wraak) met z'n achten door het draaihek en Van Ingen hoorde acht keer "dag meneer Van Ingen!" Nóg zie ik het gezicht van die man zo brutaal had hij het nog nooit meegemaakt. Wij gingen ook wel eens op de baan, als hij was klaargemaakt voor een wedstrijd, dat was gevaarlijk. Akkerman, straatmaker was de man van het beheer, maar die had een jachtvergunning en schoot op een den. Als wij dat hoorden waren wij doodsbang en vlogen we als hazen over de dijk en voelden ons pas weer veilig in de Bleekerstraat. Op de nieuwe baan zal geen verschil be slaan tussen arm en rijk en zullen geen dijken met wachtposten zijn. Wat waren de mensen toen toch be krompen. Ik ben nu zes en zeventig jaar en moest toch de vernedering van toen nog even kwijt. Hoorn WIRDUMERDIJK L. Weber Ik ben zowel Klaas Sierksma, die alsnog reageerde in nr. 345, als de redactie van 'l Kleine Krantsje toch wel enige dank verschuldigd. En dan bedoel ik hiermee niet dal prachtige verhaal (hr. Sierksma: ex cuus voor mijn "hollands"), maar JBhi Voor diverse relaties te koop gevraagd WOONHUIZEN, FLATS EN BUNGALOWS ►MAKELAARDIJ I NOORD - NEDERLAND I Wijbr do Ceeststf 33a Leeuwarden Tel 05100-33331 I (b g 9 37346) R T Kuipors. I Makelaar taaeteur o.g Men kent er de Friese verhoudingen en is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen. De ijsbaan aan de Bleekerstraat: "als jongens piekten we er op De oude winkel van Roling aan de Wirdumerdijk. de panden links op de foto in de Wirdumerdijk. Eindelijk is dan die „lastige" bocht „eruit". Ik werk sinds enige jaren aan een familie-verhaal in woord en beeld en zodoende bezit ik veel fo to's van de Wirdumerdijk, waarvan het grootste deel genomen is vanaf de Wirdumerpoortsbrug en die stuk voor stuk „eindigen" bij de uit hangborden van P. en C. In de twee kleinste panden, thans Janssen Mode, woonden en werkten drie generaties Roling. Zowel in het hoekpand als in het pand links gin gen juwelen over de toonbank. Mijn overgrootvader schreef in zijn dag boek: „In 1889 verhuisden wij naar het deftige stadscentrum". Nou, as jou het mij frage klopt dat ook wel bij het zien van deze foto. En dan die mensen mid den op de straat, die geen weet had den van agressie in ons huidige ver keer. Geen spandoeken, hooguit een paraplu. Wat een saaie tijd! Nou, vergeet dat maar en bekijk de ze foto maar eens goed. Wat een rust! Er was dus toch een goeie ou we tijd!!!! Twente Robert Roling SOMBERE DAG Zoals vroeger een sombere dag werd opgefleurd door de straatmu ziek (Schelvis) en de klanken van 't draaiorgel, zo wordt dit nu gedaan door 't Kleine Krantsje. Hulde. Weert H. P. C. de Pont ELIZABETHSCHOOL Bedankt voor 't plaatsen van de foto in 't jubileumnummer van de zesde klas van de St Elizabethschool. Helaas is er bij 't afdrukken van de namen een fout ingeslopen, er staat namelijk twee keer de derde rij, dit moet zijn tweede rij: Greetje Bec kers, Minke Iedema, Dientje Jong- ma, Emmy IJntema, Aggi Her mans, Annie Netelbeek, Ursela Veltman, Blijda Boerrigter, Marian Thijssen, Hennie van Bergen en Truus de Jong. Utrecht B. de Boer-Boerrigter

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1979 | | pagina 4