POSTKANTOOR KWAM OP PLAATS RIJTJE HUIZEN STERKE STUKJES VROEGER. LEEWADDERS, WAAR IS DIT MOOIE JEUGDHERINNERINGEN 9 MET OF ZONDER BAARD Kom, dachten wij een paar weken geleden, laten we het onze abonnees nu eens gemakkelijk maken met on ze fotoprijsvraag Leeuwarders waar is dit. Laten we nu eens een hele rij huizen zien in plaats van het gevel tje van maar één pand. Stellig, dat er dan meer goede oplossingen bij ons binnenkomen. Maar nee hoor, de opgave in nummer 345 was kenne lijk moeilijker dan hij ooit was ge weest, want slechts zes, zegge en schrijve zes lezers bleken het gefo tografeerde punt in de oude stad te hebben herkend. En drie inzenders gokten ditmaal verkeerd door ons te melden, dat het rijtje huizen respectievelijk aan de Nieu weburen, het Zuid vliet en nogmaals aan de Nieuweburen had gestaan. In werkelijkheid stonden de panden aan de Tweebaksmarkt en wel op de plaats, waar later het postkantoor verrees. "Uit eigen aanschouwing heb ik de situatie, zoals die op de foto voor komt, niet gekend" aldus schreef ons onze abonnee, de heer S. de Jongh te Leeuwarden, die ons ech ter wel wist te berichten, waar de panden hebben gestaan. Mevrouw A. Meyer te Leeuwarden schreef ons wel ongeveer tachtig jaar te moeten zijn om te kunnen zeggen de afgebeelde woningen nog met eigen ogen te hebben gezien, "maar" - voegde ze er aan toe, "gelukkig zijn er nog boekjes, waar veel over vroeger in staat. Sinds 1904 staat op deze plaats het post kantoor". De heer S. Klaver te Stiens wist ons nog te berichten, dat het pand uiterst links op de foto het sigarenmagazijn van Vinken was. BUITEN MEDEDINGING Onze abonnee, de heer J. Efdée te Leeuwarden schreef ons het vol gende: "Uw fotoprijsvraag "Leewadders. waar is dit?" werd tot nu toe door mij steeds "buiten mededinging" opgelost. De reden waarom ik mijn antwoor den nooit aan U opzond is, dat ik steeds meende: 'Er zijn nog vol doende zestig- tot zeventigjarigen die de afgebeelde toestand in hun geheugen kunnen herkennen", en deze jonge generatie moet een kans krijgen. Maar met de afbeelding in 't Kleine Krantsje no. 345 van 29 september 1979 is het anders gesteld. Om de in dit nummer afgebeelde gevelwand nog in zijn geheugen te hebben moet men toch echt wel de 90 jaren hebben bereikt. Dit rijtje panden stond aan de Tweebaksmarkt en werd al in 1902 afgebroken om plaats te maken voor een nieuw postkantoor, dat daar destijds werd gebouwd naar het ontwerp van Rijksbouwmeester C. H. Peters en onder leiding van Hoofdopzichters. A. Koldijk werd uitgevoerd. De bouw was aanbe steed voor 143.784,-. Op I au gustus 1904 kwam het nieuwe ge bouw gereed." Tot zover de heer Efdée met onze dank voor zijn informaties. En dan nu de gelukkige prijswin naar, dat werd de heerG. Sierksma, Zenegroen 161 te Leeuwarden. Te Bameveld kwam de 27jarige boereknecht G. v. K. wonende on der Nijkerk, ten gemeentehuize om te trouwen. Daar men vermoedde, dat hij iets zou afweten van den moord op den 82jarigen schaapher der C. van Harten, heeft de burge meester hem een streng verhoor af genomen, waarbij K. volledig be kend heeft den moord te hebben ge pleegd. Het zal den moordenaar om het geld te doen zijn geweest; de oude herder schijnt vaak een vrij belangrijke som geld bij zich gehad te hebben. Van K. is gevankelijk naar Utrecht overgebracht. Deer niswekkend was de toestand van het bruidje, dat van niets schijnt gewe ten te hebben, toen zij vernam, met welk een monster zij bijna in het huwelijk was getreden. (1912) Hedenmorgen is een reiziger met de boot, die om zes uur uit Vlissingen vertrekt, naar Terneuzen gereisd. Aldaar aangekomen bleef de man aan boord en keerde wederom naar Vlissingen terug. Tijdens de reis hield de reiziger, die een Belgisch bankdirecteur bleek te zijn, zich be zig met het schrijven van brieven, welke hij aan den hofmeester ter verzending overhandigde. Toen de boot te Vlissingen tegen de ponton kwam te liggen, klonk plotseling een revolverschot. Bij onderzoek bleek, dut de reiziger zich door een schot in het hoofd doodelijk had gewond. (1935) Een tragische scene speelde zich op een station van den ondergrond spoorweg te Londen af. Een heer en dame, van wie de laatste een kaartje had genomen, stonden kalm te pra ten, toen hij bij aankomst van een trein de dame plotseling op de rails sprong. De heer sprong haar na en drukte haar tusschen de rails op den grond. Toen de trein stil stond bleek de dame slechts licht gekwetst. Den man was de rechterarm afgereden. Beiden werden naar het hospitaal gebracht, doch konden nog geen in lichtingen geven. Men vond tus schen de rails een beurs met geld en eenige speelkaarten. Ook in de zak ken van den heer vond men speel kaarten. (1906) Onlangs is te Weenen de kassier van een bankiershuis onder zonderlinge omstandigheden overleden. Hem was opgedragen een pak bankbil jetten te tellen en niettegenstaande hij was gewaarschuwd, bevochtig de hij daarbij telkens zijn vingers en duim met speeksel. Des avonds de den zijn lippen hem pijn, maar nie mand gaf daar acht op. Den volgen den morgen was een der lippen ont stoken en raadpleegde hij een ge neesheer doch drie dagen daarna was de man reeds overleden. (1895) heeft er aan de Nieuweburen een verenigingsgebouw gestaan, "Dc Ontwikkeling". Het was het club lokaal van de Leeuwarder Werklie denvereniging. Die vereniging, in 1873 opgericht, stelde zich ten doel de ontwikkeling van de werkman te bevorderen en zijn belangen te be hartigen. Ook andere verenigingen, die van het lokaal gebruik wilden maken, konden er terecht. Na de eeuwwisseling werd het clublokaal steeds minder bezocht en in 1908 moest de Werkliedenvereniging be sluiten het pand van de hand te doen vervolg vitri pug. 3 In de zomer gingen wij z.g. zwem men in een sloot richting Hempens. Dat zwemmen bestond uit spartelen in een vrij drabbige watermassa. Ook liepen wij wel naar de Boxu- merdam bij de spoorbrug. Daar in de trekvaart naar Sneek zwommen de grote jongens. Ik kon nog niet zwemmen, maar mijn grootste ple zier had ik wanneer een grote jon gen mij vanaf de spoorbrug in het water gooide. Een andere knaap dook mij dan weer op en bracht mij 'naar de kant. Later leerde ik op z'n hondjes zwemmen en kon dan zelf naar de kant komen. Met de winkel ging het niet best. Mijn vader was geen koopman en zijn liefste bezigheid was een ge- "Zeg Lien" zei de chef, "ik hoor de net, dat je woorden had met een klant. "Zoiets doen we hier niet, we blijven altijd beleefd en de klant heeft altijd gelijk." "Weet ik wel" antwoordde Lien, "hij zei, dat het hier een oplichterstroep is". zei lig praatje met de vrouwen die boodschappen kwamen halen. O ja, er was ook nog een meisje, Betty, met wie ik, toen we al in Leeuwar den woonden, een beetje „verke ring" had. Een lief meisje, maar ik was niet rijp voor „vastigheid", dus dat ging weer uit. Op een dag kreeg vader bezoek van een verte genwoordiger, de heer Giliam, de latere schoonvader van Geppy Ron- ner, die de dochter van de heer Gi liam trouwde.De hher Giliam wist, dat er in de Klanderij, van de heer Oebelede Vries, een Ie kelner werd gevraagd. Mijn vader daar naar toe en hij werd aangenomen. Mijn va der kon de winkel van de hand doen aan een weduwe met drie dochters. Ze kwamen uit Steenwijkerwold. Men had daar een slagerij gehad, maar toen de man kwam te overlij den kon de vrouw dit niet meer aan. Mevrouw Onderweegs, zo was haar naam, is later hertrouwd met boer Keestra, die ook bij ons klant was, hoofdzakelijk van tabak. Een dodhter. Trijntje (Zus) is later, (de familie Keestra woonde toen in de Noorderstraat, in 1934 getrouwd met onze onvergetelijke Frisiaan Johan (Hannes) Brinkman, die he laas te vroeg is gestorven. Hij was een pracht mens. In 1948, bij het 65 jarig bestaan van de L.A.C. Frisia, was ik tijdens de feestdagen hun gast en jaarlijks tot aan het overlij den van Johan is dit zo-gebleven. Dit waren voor mij werkelijke feestdagen en niet in het minst door de hartelijkheid van de gastvrouw. Nadien ben ik op verzoek van Jo- han's zuster, Sophie, voor deze reünistendagen liefderijk opgeno men in hun gezin. Sophie is ge trouwd met David Brada, met wie ik in het derde van Frisia heb gevoet bald. Ook hier weer dezelfde harte lijkheid, die deze dagen voor mij altijd tot een hoogtepunt in het jaar maken. Na de periode Smitsbuurt vertrok ken wij tot groot genoegen van mijn moeder naar de 5e Vegelindwars- straat. Het huis van gele steen, stond er nog, toen ik tijdens de reü nie van het 60 jarig bestaan van de Van Sytzemaschool (in 1921 nog school 13), in 1977 in de buurt een wandeling maakte, Het huis, nu door jongelui bewoond zag er nog redelijk uit. Verder was de gehele buurt rijp voor afbraak om er goede, woningen voor in de plaats neer te zetten Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag 'Leewadders waar is dit?' We gaan weer drie antieke afbeeldingen" verloten onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven. Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vries- straat 18921 BP Leeuwarden. Uilslag over vier weken.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1979 | | pagina 9