LEEWADDERS, WAAR IS DIT R.VISSER OVERLEDEN T~ UNIEK 11 Piano's en vleugels te kust en te keur If' m voor al uw FEESTEN PARTIJEN Tel.: 05150-19187, of: 05154-2312 Kruizebroederstraat 12, SNEEK Harlnxmastraat 27, HEEG i I D(7 i.v rfe nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag Leewadders waar is dit?" We gaan weer drie 'antieke afbeeldingen" verloten onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven. Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen, veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vl ies- straat 18921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Boerderij-restaurant RUPERKERK gespecialiseerd in bruiloftrecepties, jubilea, promoties, buffetten enz. van maandag t/m zaterdag uitsluitend voor partijen alleen zondags vanaf 13.00 uur a la carte restaurant voor inlichtingen en afspraken dagelijks geopend Telef. 05118-1920 Het is al es eerder ter sprake komen dat Gerrit G., alias Gekke Gerrit een geweldige verhuzer was. Niet voor Jolmers of Postma, wie dat denke su, mar voor sich seis. De goeie man verhuusde so idioat vaak, dat het gewoan niet mooi meer was. Je kanne hast gien straat of steeg in 't ouwe Leewadden op- noeme of Gekke Gerrit het er woand. Goeie kennissen van Gekke Gerrit, soas Jan Elsinga, van 't Ou- wegleien en Hein Appeldoorn van 't Vliet hewwe 't soawat hun hele le ven met een en deselde woaning deen en dat seit nogal wat, want disse volhouwers hewwe allebei met hun leeftied aardig de buurt vanne honderd haald. Veul buren kanne se dus noait had hewwe, tenminste in vergelieking met 't getal buren, dat Gekke Gerrit hadhet-erbinne, docht ik, nou nog veskeidene ouwe Leewadders, die naar waarheid getuge kanne, dat Gekke Gerrit hoogstpersoonlijk hun buurman weest het. Met hast alle meensen, die naast hem woand hewwe, kon Gekke Ger rit o so best overweg en je kanne rustig vaststelle, dat de meesten lie ver sagen, dat ie kwam, dan dat ie gong. Een vrolijker en behulpsamer buurman konnen je ommes niet wense; as 't must ston Gekke Gerrit altied fluitend of singend voor een ander klaar. Toch het ie het vanself oek wel es minder goed troffen met een buur en een paar keer is er seis nog heel wat heisa weest tussen Gekke Gerrit en het volk, dat naast hem waande. Helemaal om te skriemen was't met de verstandhouding tussen Gekke Gerrit en een narrige vrouw, die naast hem woonde inne Steenhou werij, een zijtakje van 't Ou- wegleien oppe hoogte vanne Prac- tische Hulp. 't Is intressant om nou nog es te sien, waar dat op uut- draaid is. Gekke Gerrit woonde in die Steen houwerij in 't laaste huusje, vlak bij de Dokkumer Ee. Sun eenkamer- woaninkje, nogal klein, mar toch wel noflik en oek nog met een tuuntsje ervoor. En in dat tuuntsje ston een pereboom op een paar me ter afstand van een appelboom in 't tuuntsje er naast. In 't voorjaar, as beide bomen bloeiden, was dat een feestelijk gesicht. In 't huuske van die appelboom woande eerst een alleraerdigste weduwvrouween zielig meenske eiluk, dat in kotte tied hur man en enige seun anne tering verloren had - suks kon nog gebeure in die tied. Gekke Gerrit kon poerbest opskiete met disse vrouw. Hij deed graag es een putsje voor hur en omgekeerd wu die vrouw voor Gerrit best es wat boadskappen doen. Oek waste se, as 't soa uutkwam, Gerrits on- dergud wel uut. Andere buren, ved- derop naar 't Ouwegleien, wuden wel he, dat die vrouw een oogje op Gekke Gerrit had, mar Gerrit seis had daar noait oek mar een ogenblik an docht. Mar wel vond ie het vervelend, toen disse buurvrouw hem op een kwaaie dag vetelde, dat se verhuze su - se gong inwoanen bij een ouwere sus- ter inne Bollemanssteeg. Een goeie week, nadat het meenske met hur hele hewwen en houwen vertrokken was, kwam er een nije ,buur, weer een vrouw, mar nou een waar noait één man oek mar de min ste belangstelling voor toand had en och heden. Gekke Gerrit voelde het metal sien meensekennis meteen al an, dit was niet een besten, dit was een kring. Spindermans heette se, vrouw Spin dermans en wie hur voor't eerst sag, must wel skrikke, want met hur groate bos pikswat haar, hur wrede ontevreden gesicht en hur priemen de donkere ogen, sag se er gewoan afskrikwekkend uut. Toch prebeerde Gerrit so aadig mogelijk teugen 't meens te doen, mar dagsegge wu se nauwelijks en een praatsje make was er al hele maal niet bij. Aldus: gewapende vrede vanne eerste dag af. Vrouw Spindermans woande er nog gien Wee weken, toen Gekke Gerrit op een avond tuuskwam en skrok: vanne drie doeken, die hij 's morges oppe liene hongen had. hongen er nou nog mar twee; een, de beste vansels, was foetsie, met knieper en al. Futwaaid miskien? Nee, dat kon noait een keer, want 't had de hele dag niet waaid. Jongeswerk dan? Ach, die kwammen er eiluk noait achterinne Steenhouwerij. Gekke Gerrit von het mar goed vreemd. Een paar dagen later miste Gerrit uut sien huus een pannespons en een hanveger; hij was er voor dusend procent seker van, dat disse nuttige gebruuksvoorwerpen 's morgens nog geheid anwesig waren. Su hij er dan verstandiger an doen deur sien voordeur af te slut en? Dat noait, het mut vertrouwd wes'e, dat sun deur openblieft, docht Gerrit, die toegeliek wel begreep, dat het alleen zaterdags mar vertrouwd we- se su, want dan bleef Vrouw Spin dermans altied de hele dag fut, daar konnen je de klok op geliek sette. En dat vervloekte meens. Gerrit twie- felde er niet an, was verantwoode- lijk voor al disse dieverij. 'Een nije rare gewaarwudding kreeg Gerrit bij 't bestuderen van sien pe reboom. Die boom dunde had uut, terwiel hij er seis hast noait een peer van plukte. Op soek nar sporen von rechercheur Gerrit een paar pere- boombladsjes bij buvrouw inne tuun - toen wist ie genoeeg en begreep ie oek, waar ie sin saddoek, sien pan nespons en sien hanveger soeke must. De volgende dag betrapte Gerrit de dievegge op heterdaad, toen ie oppe hoek van 't Ouwegleien de Steen houwerij ingong en nog krek sien kon, dat Vrouw Spindermans onder sien pereboom wegskoat en met een welgevulde skolk in har huus ve- dween Gekke Gerrit begreep er gien bal van, want terwiel sien stienperen hast niet te eten waren - ongeschikt voor de han, miskien alleen geskikt voor de pan - had Vrouw Spinder- man seis de moaiste goudringnetten an hur appelboom - waarom must- dat meens sien peren jatte, terwiel se hur eigen appels hange liet? Mar Gekke Gerrit was niet su gek, dat ie asem gaf. Hij deed krek of sien neus bloedde, marwerkte inne kop al moai sien plannen uut! De eerstvolgende saterdag - Vrouw Spindermans was weer fut - skar- relde Gekke Gerrit erges bij de Houtpolle drie opslepen jonges op. ,,Lusse jim appeltsjes?'vroeg hij. ,,Nou!" en .Graag!" riepen twee van die knapen; de derde, de groot ste constateerde droog: ,,Oek een vraag!' ,,Jimme mutte er vansels wel wat voor doen" zei Gerrit. ..Tuurlik" antwoordden de twee. ,Ik werk mie niet doad'sei de der de. Even later marcheerde Gekke Ger rit as een grootmajoor met sien sol daten over 't Ouwegleien. richting Steenhouwerij. Daar kregen de he ren gauw inne gaten, wat de bedoe ling was. ..Alle appels er af!" commandeer de Gerrit, terwiel ie er met een led- derke ankwam. Die jonges as gekken an 't werk - in een tied van niks klauwden se de hele appelboom leeg. ,,Nou de peren"sei Gerrit, ,,mar er goed om denke dat er een moai stukje steel an elke peer vastsitten blieft' Terwiel sien hulpkrachten plukten en sich te barsten aten - anne ap pels, de waardeloaze peren hoefden se niet - gong Gerrit met een rol iezerdraad anne gang - met een knieptang knipte er allemaal stukjes van sun decimeter lengte van af. .En nou" beval Gerrit. toen oek de pereboom lot de laagte vrucht leeg plukt was,,de peren ophange inne appelboom Daar begrepen de heren gien blik sem van. ,,Die peerkes inne appelboom?" vroegen se ongelovig. ,,Hoe be doelt human dat?" ,Soak 'tseg'sei Gerrit, ophange met disse stukjes iezerdraad' Wel. de eerste peren hongen nog niet anne appelboom of de knapen kregen er lol in - binnen de koste keren hadden se alle peren er in en was t werkstuk voltooid. ..Nimjiou al die appels mar met" sei Gerrit royaal en die jonges op getogenfut met buvrouws Spinder mans' kostelijke fruit. Hel enige wat Gekke Gerrit nou nog te doen ston was 't uutwissen vanne sporen oppe grond van disse wilde plukkerij - toen nam ie 't ledderke oppe nek en gong fluitend in huus. Nou durf ik gied eed te zweren, dat 't su gaan is, mar ik hew later hoord, dat de volgende dag, die sundag, Vrouw Spindermans tie- dens afwezigheid van Gekke Gerrit oppe pereboom afstoven is. Niet te beskrieven mut hur gesicht weest hewwe, toen se ontdekte, dat hur buman alle peren afplukt had. Mar helemaal mut se ontploft wese, toen se een mement later inne smiezen kreeg, wat Gekke Gerrit uutvreten had met hur skoandere appel boom Kees Brol Op negen en zeventigjarige leeftijd is vorige week in Leeuwarden overleden de heer Rinze Visser, ge pensioneerd adjudant van de ge meentepolitie. De heer Visser was een van de ou dere medewerkers aan onze krant - jaren geleden heeft hij verschillende malen artikeltjes in 't Kleine Krantsje gehad. Hij schreef graag over adellijke families en over de tijd van de Schieringers en Vetko- pers. De heer Visser was ook de auteur van het boekje "Moord in Vier voud", waarvan de inhoud eerder als feuilleton in de Drachtster Cou rant werd afgedrukt - het behandel de de geruchtmakende moord van Eye Wijkstra op vier veldwachters in 1929.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1979 | | pagina 11