GESPREKKEN OP DE MOOIE JEUGD JAREN rinova STERKE STUKJES wn^ON □sma AMICITIA NIET VERGETEN GLENNY 13 ►MAKELAARDIJ NOORD - NEDERLAND cDameScfMode Eén fan onze trouwe lezers hét ons meld, dat er bij de bruggen bij het Fliet en de Tunen en de Kaai weer frij geregeld een stuk of wat ouwere kerels te fienen binne, die't heel wat af ouwehoere. Heel froeger is dat oek soa weest, en elke Saterdaga- vund stonnen die gesprekken in een krante. Na de oorlog stonnen in een ander krantsje ferhalen die't onder het klokje bij de Nijstad ferteld wurden. Ons lezer hèt ons soa fer kregen, dat wij prubbére wille, die mannen, die't hij daarsien hèt, af te luusteren en het in dit krantsje af te drukken. We wete niet of het alle keren lukt, mar we salie ons best doen. Dat merke jimme dan wel an de folgende nummers. Ons is deur geven, dat het om de folgende per- soanen gaat: Tabe Ruutsje: in froeger jaren een eerste klas glassetter. Sjouke Sukerslak: sien groatfader ferkocht se op het ies. Jan Boerke: smiet nog wel es een boerefries woord deur sien Liw- wadders. Wiebe Poatsje: tipt een bitsje, in 'e oorlog oplopen. Lange Marten: ken het bij 't foet- ballen altied sien. Soms komme wel es langs wippen Hein fan 't Hobbelpeerd (fanwege het feguur of het beroep fan sien moeke saligeren de man, waar wij nou stiekem een endsje met op lopen binne, Kees Lotsje. Wiebe Poatsje: Kiek es an, daar hewwe Kees weer es. Hoe staat het leven, ouwe seun. Kees Lotsje: Och, het leven is krekt een lotsje. Soms een klein prieske, maar faak een dikke niet! Lange Marten: Der waar anders laassen in Greunshiem een fent, die't de honderdduzend wonnen had. Waar het Ynze Dorenbos niet? Jan Boerke: Ja wis heite, Dorenbos. Hij hèt de bem der oek fan proffi- teare litten. Sjouke Sukerslak: Bin se oek niet uut faren weest een middag, een hele ploeg fan die mannen uut dat huus. Ja, der is ommers nog één hast bij fersopen. Een ouwe brugwachter fan froeger. Kees: Nou, daar hew je het al. Soa winne jou de honderdduzend, en soa fersupe je maten. Wat je lotsje mar weze sal. Tabe Ruutsje: Mar as ik an die stumpers op de boaten denk, daar bij die Sinezen in 'e buurt, dan magge wij nog niet klage mannen. Sjouke: Nee, mar wat ik mie wel es affraag, mutte wij nou soa gek we ze, en haal al dat folk hier hene. Wiebe: En we hewwe oek al heel wat freemd folk hier. As je soms deur de stad lope, wurdt het je swart en bruun foor de ogen. Marten: Ho, ho, Wiebe, soa magge wij niet. Mien buurman seit altied: We binne allemaal kienders fan één fader, en dan wiest 'ie omhoog. Kees: Mien groatfader hèt nog één Voor diverse relaties te koop gevraagd WINKEL EN ZAKENPANDEN I 33a Leeuwarden Tel 05100 33331 f Kuipers kannen die sei dat Willem Drie sien fader was. Dat mut oek een beste piekenier weest hewwe. Jan: Toch hou ik niet fan sukke praatsjes. Laassendaags oek oer die preens Hindrik. Se moatte sokke al- de kij niet uut 'e sloat helje. Tabe: Kij, bollen sast bedoele. Ik hew fan die Poepke Hendrik trou wens altied meer hoord fan de wijn tjes dan fan de trijntjes. Sjouke: Dat gaat meestentieds sa men. Mien moeke sei altied: De fles lusse en het mokkel kusse. Tabe: Dat hew ik nog nooit hoord. Jonge, jonge, wat een mooie set. De fles kusse, en het mokkel lusse. Jan: Oars om, Piebe. Nou ja, het kin beide wol. Marde flessen wurre wel duurder. Ja, de lichte froulju miskien oek wel. Marten: O, weestou dat niet. Komst er nooit meer, Boerke? Stil mar, een grapke. Jan: Sokke praatsjes hou ik net fan. Ik seg oak niet, dastou een eh Kees: Mannen, latè we het mooi houwe. Het leven is al son gek lots je. Jan: Nee, mar wat ik nieskes sei: de drank wurdt djürder. En het auto- rieden oek. Van Agt en sien maten wille geld beure. Sjouke: Mar self hoeve se niks te belijen. Wie wurdt een poat uut- trokken? Nou, wie anders dan de mindere man. Jan Busgroen. Wiebe: Dat seit mien skoanseun oek altied. De kleine man is altied de pineut. Se hewwe niet om 'e nocht staakt in Rotterdam. Tabe: Die stakingen bin ik anders nooit soa foor weest. Seg nou sellef, wat hèt het die mannen opleverd? Niks, helemaal niks, en weken droog broad, en moeke de frouw op een houtsje biete. Marten: Der waren anders wel fule wieven bij. Eerste klas oppeteurs. En alle morres mar weer een groate meeting. Jan: Ja, mar se hewwe belies geve mutten. Het kaptaal wint altied de laaste slag! Van der Veen is sterker as Kokkie. Wiebe: Over welke van der Veen hest het nou. Jan? Is dat een bokser of een hardfietser? Tabe: Hij sal van Veen bedoele, de groate baas fan alle groate bazen. Hij is wel gauw es op-'e tillefizie, krekt as die Kok fan 'e bond. Kees: Nou ja, sukke mannen skelle en ragge wat teugen mekaar foor het oog fan Neerlands folk, mar ferder kniepe se mekaar niet al te hard. Sjouke: Das krekt as in 'e pollitiek must mar denke. Uultsje skelt van Agt de pochel fol, en even later sitte se naast mekaar en hewwe de groaste lol! Marten: Dan fertelt den Uyl mis kien wel een bak, die't ie in Sjina hoord hèt. Het is geel, en het hangt an 'e Groate Muur en het roep tel kens "bende". Jan: Be bin nooit son Uileman. Ik wie altied wiis mei die ouwe Drees. Tabe: Ja, mar daar noeme jou oek één! Ouwe Drees. Sukken hewwe jou mar één keer in 'e honderd jaar. Een pommerant fan hew ik jou daar. Kees: En nog mooi helder oek. Laassen waar ie nog op 'e tee-vee, mar jonge, jonge, die liep nog goed liek. Sjouke: Mar as dien klokje oek goed liek loopt, wurdt het hast tied om te skoften, mannen. Mar Marten, hoe waar die bak uut Sjina ferder? Marten: Oh, gewoan ju De ouwe kannarie fan die dooie Mao. vervolg van pag. 3 Ook in die tijd gingen wij nog wel eens "in dei ut iten" bij Pake en Beppe in Imsum. Met de trein naar Grouw-Imsum en dan lopend langs de Boom naar de Pólle waar Beppe al met koffie en de bruine klonten klaar zat. Na het middageten gingen de man nen even "del" en dan een pantsje thee drinken bij tante Griet (een zuster van vader) en oom Wobbe. Dezen woonden in Grouw en daar liepen we toen gewoon even naar toe. Tante Tjits en oom Jan kwamen dan ook aan. Zij woonden in Grouw. Dat was een gezellig uurtje, waar wij nooit lang bij bleven. Mijn broer Doede en ik zwierven al vlug langs het water bij Hotel Oostergo. Na afloop weer naar Imsum, daar nog een avond-boterham gegeten en weer lopen naar het station. Je liep wel wat af zo'n dag. Een keer heb ben wij eens geboft. Toevallig stond, toen wij uit Leeuwarden aan kwamen een dorpsbewoner uit Im sum met zijn automobiel (de naam weet ik niet meer, maar het was een garagehouder) bij het station. Wij St. Jacobsstraat 23 /Leeuwarden /Telefoon 28739 mochten met z'n allen meerijden. Het was mijn eerste tocht in een automobiel. Mijn broer en ik waren intussen lid geworden van de gymnastiekclub Leeuwarden. De directeur hiervan was de reeds eerder genoemde heer Smit. Secretaris of penningmeester was de heer Jeelof (de vader van de onvolprezen archivaris van Frisia, Rinze Jeelof?). Bekende Ie graad heren waren o.a. Jan Rutgers, Piet Sleyveren Zijlstra (de man van de reuzenzwaai). NOOIT VERLOREN! Als we van de les kwamen, 's avonds, trokken wij de straten door en maar zingen van "Leeuwarden een, twee, drie gaat nooit verlo ren". Later kwam ook broerke Jelle erop. Bij het 30-jarig bestaan van de Ver eniging Leeuwarden mocht ik als jongen bij de Ie graad heren op de jubileum uitvoering in de Harmo nie, meedoen bij het bok hoog springen. Mijn moeder zat in de zaal en vertelde mij later, dat de mensen zeiden "dat jonkie komt daar nooit over". 1 Ondanks een gekneusde pols, die ik had opgelopen bij een fietsongeluk, kwam het jonkje er toch over en nog wel in de z.g. Wolfsprong. Deze sprong werd met opgetrokken knieën gedaan. Mijn moeder was minstens zo trots als ik zelf. Broerke Jelle had als kleine jongen ook iets bijzonders, voor zijn uit te voeren oefening kwam hij vanuit de coulissen op de handen lopend het toneel op. Doede deed een prima rekoefening. De Wassenaars waren er weer bij. (wordt vervolgd) vervolg van pag. 5 "Op de eerste plaats" - aldus de heer W. van Melsen te Amsterdam - "mijn gelukwensen van het vijf tienjarig bestaan. Ga zo voort, 't is met één woord te zeggen: koste lijk". "Toevallig", schrijft mevrouw B. Lucassen te Winterswijk, "krijg ik van iemand 't Kleine Krantsje met die foto. Ik ben al vijf en twintig jaar uit Leeuwarden weg en ik ben toch niet vergeten, dat de zijkant van Amicitia op die foto staat. Heerlijk om dat oude weer tee terug te zien" "En", voegt zij daaraan toe, "graag een abonnement". WEINIG ZELFVERTROUWEN Wat mevrouw De Visser-Ferdinand schreef getuigde van weinig zelf vertrouwen ("Ja, ik zal 't wel mis hebben, maar is 't niet 't stukje van de Beursbrug naar de Weaze, waar vroeger een hotel stond op de hoek van de Wirdumerdijk?") maar voor haar geldt, dat ze niet in Leeuwar den, maar in Dordrecht woont. De heer H. A. van Dijk uit Norg drukte zich kernachtig in het Leeu warders uit: "Ofskoan gien Leew- adder mut ik mij al slim vegisse as dat niet een plaatsje is met oppe achtergrond Amicitia, soas dat froeger was as jou fanne Beursbrug kwammen". "De laatste herinnering, die ik nog heb aan de Amicitia", aldus de heer P. Bergsma te Leeuwarden, "was, dat we er wekelijks kwamen om een partijtje te biljarten in de toen nog aanwezige biljartzaal. Ook diverse recepties van verschillende vereni gingen, jubilea etc. heb ik daar bij gewoond". En de heer F. E. Terpstra te Bols- ward herinnerde zich veel verko pingen in de achterzaal van Amici tia, "zo 'n vijftig jaar geleden". "Ook had hier de trekking plaats van een in die dagen vermaarde lo terij van de Joodse Invalide". "Naast Amicitia-" vervolgt de heer Terpstra, "was een kantoor van een bankier, die, als ik het goed heb onthouden, met grote letters op de muur had laten schilderen Gebroe ders Mispelblom Beijer. Zo'n vijf en zestig jaar geleden was dat voor mij als kleine jongen, die net begon, erg moeilijk te lezen. Ze bestaan nu niet meer, want later stond er op de muur Friesche Bank, nog later Am- sterdamsche Bank en nog later, toen ze het nieuwe gebouw een eindje verder al hadden betrokken is het Amro geworden" "Ik wens u veel succes in de ko mende tien jaar", besluit de heer Terpstra zijn brief. Je kunt er niet op rekenen op deze leeftijd, maar ik hoop het vijf en twintigjarig beslaan van 't Kleine Krantsje nog te mogen meemaken". En dit laatste gaat natuurlijk op voor ons allemaal. SOCIËTEIT Tenslotte - het wordt tijd, dat we eindigen, want we kunnen onmo gelijk alle inzenders aan het woord laten - enkele passende mededelin gen van mevrouw E. de Ring-van der Loon uit Leeuwarden, die ons schrijft: "Amicitia was een ontwerp van architect Th. Romein. Het pand werd als sociëteit in 1840 gebouwd en de bouwkosten bedroegen 26.700,-. De sociëteit werd op gericht in 1837. In 1902 werd de sociëteit Amicitia opgeheven en kreeg het gebouw een bestemming als hotel-restaurant. Het werd in 1968 afgebroken en er slaat nu een flatgebouw met een meubelzaak en kantoren". En wat dat laatste betreft: het heeft ons verbaasd, dat er maar enkele inzenders zijn geweest, die het zwart op wit betreurden dat het fraai ogende oude hotel is afgebroken om plaats te maken voor het bouwkun dige stuk wangedrocht, dat hier nu tot in lengte van dagen het stads beeld ontsiert. Een ongehuwde dame te Maastricht heeft, met voorbijgaan van hare ar me bloedverwanten, haar geheel vermogen en al hare bezittingen aan de kerk en aan de geestelijken ver maakt. (1879) Voor den ambtenaar van den bur gerlijken stand van Amsterdam ver scheen gistermorgen een paartje, hetwelk zich in den echtelijken staat wilde begeven. De bruidegom wei gerde echter het juiste antwoord te geven op de hem door den ambte naar gedane gebruikelijke vragen. De zonderlinge huwelijkscandidaat zocht allerlei uitvluchten en het ge volg was, dat hij met de familie on- verrichterzake moest vertrekken. (1898) Kostuums van hoogwaardige kwal'teit LE.ËL IWAROEN-ASSEN

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1979 | | pagina 13