HERINNERINGEN AAN ONVERGETELIJKE ÜWifeMW—iü T KLEINE KRAHTSJE 3 Dit is het vervolg van de jeugdher inneringen van onze abonnee, de heer UWassenaar te Voorburg. Nog even ben ik in Huizum op school geweest om dan naar school 13 te gaan. Dicht bij huis gelukkig. Ik kwam daar in de 4e klas bij meester Ter Haar. Door ai dat heen en weer getrek werd mijn zucht tot leren er niet beter op met als resul taat, dat ik het in de 4e nog eens over mocht doen. Een van de meest prettige meesters, die ik heb meegemaakt op school 13 was meester de Jong. Deze al wat oudere man wist geweldig met kin deren om te gaan. Door geld in te zamelen konden wij op zijn initia tief ons een echte voetbal aan schaffen. Wij mochten hiermee in het vrije kwartier op de speelplaats staballen tegen een klas van de bo venschool. Ik was verantwoordelijk voor de bal. Vaak was meester Hendriks scheidsrechter. Met hem heb ik een ruzie gehad daar ik meende, dat hij een verkeerde beslissing nam. Het gevolg was, dat ik geen bewaarder van de bal meer mocht wezen. Deze meester Hendriks heb ik, hij was 84 jaar, op de voornoemde reünie in 1977 nog eens ontmoet. Hij leidde de zang en voortreffelijk, op deze fijne bijeenkomst. Geweldig. SCHOOLREISJES Wij hadden natuurlijk ook onze schoolreisjes. Eenmaal zijn we naar Egmond aan Zee geweest met meester Ter Haar en een juffrouw waar ik helaas de naam niet meer van weet. Zo'n reisje was feitelijk alleen maar zitten in de trein met afwisseling van de boottocht Sta veren-Enkhuizen. Toen we einde lijk in Egmond aan Zee aankwamen konden we maar een goed kwartier -r'- W Het kampioenselftal van Frisia van 1925: gelijk spel tegen het roemruchte H.B.S. in zee. Daar hadden wij al die tijd voor in de trein gezeten. Meester de Jong hield niet van die lange reizen. Met hem hebben wij eens een heerlijke dagtocht gemaakt naar Olterterp. De dag begon met regen, maar toen wij met de tram daar aankwamen was het weer op geklaard en het bleef verder de hele dag droog en zonnig. Op die reis hadden wij veel meer tijd om te spelen en het bos te verkennen. Ik weet nog, dat met een of ander spel in een stuk gereedschap won, dat bestond uit een afschroefbare hamer en in het handvat zaten nog meer instelbare stukjes gereedschap. Voor die tijd een geweldige prijs. Voor zo'n reisje brachten wij iedere Vacantie in 't mooie Amsterdam week een dubbeltje mee. Nu zat er in de klas een jongen die dit niet kon opbrengen van zijn ouders. Meester de Jong had ons voorgesteld om om de beurt een extra dubbeltje mee te brengen, zodat ook die knaap mee kon. Uiteraard had ik ook hier weer vriendjes gekregen. In de klas zat ik naast Bote Spandaw en later naast Nico Drijfhout, die in de Ypeystraat woonde. Bote echter werd mijn vaste vriend. Met hem en bij hem speelde ik graag. Zijn vader was een bouwer en bouwde in die tijd huizen aan Achter de Hoven. Hier kon ik mijn oude liefde weer ophalen, nl. het springen van grote hoogte. Van af de dakgoot sprong ik dan in een berg zand. Meestal ging het goed, maar ook wel eens mis en dan een weekje kreupel lopen. Maar dit hoorde bij het spel. KOGELFLESJE Kaatsen deden we ook wel en vaak met de jongens van Krol (Johannes en Rienk). Dit deden wij op het schoolplein. Meestal speelden wij om een kogelflesje, dat we dan kochten bij de vader van de jongens van Krol die een kruidenierswinkel had in de le Vegelindwarsstraat. In de week, na schooltijd, voetbalden wij ook op het schoolplein. Als het te wild ging werden wij tot de orde geroepen door de bewaker, de heer Oosterloo. Vanuit dat groepje jon gens werd een voetbalclub opge richt. Deze club kreeg de naam "Voorwaarts". Onze clubkleur was geel. Mijn moeder had een witte blouse geel gevergd. Mooi, maar na een poosje werd hij toch weer wit. Het was dan ook maar geverfd in een pakje verf, dat zij had gekocht bij Heysters in de Ypey- straat. We speelden bij het Rooie Dorp en soms helemaal op een veld aan de Engelsestraat. Luid zingend sjokten we dan moe maar gelukkig naar huis om een flinke schrobbe ring te krijgen van moeder omdat alles onder de modder zat. AMSTERDAM In de Ypey straat woonde nog een kruidenier (die waren wel verte genwoordigd in de buurt) ene van der Heide. Zij hadden een dochter (Trijn) en twee zoons (Klaas en Jan). Later zijn ze naar Amsterdam vertrokken, waar wij ze eens heb ben opgezocht. Want in die tijd zijn we met z'n allen, vader, moeder en de jongens, enige keren een week op vacantie geweest in Amsterdam. We gingen dan met de Lemmer nachtboot en kwamen heel vroeg in de morgen door de Oranjesluizen in Amsterdam aan, slaperig en wel. Na een hotel te hebben opgezocht, gingen wij de stad in. Dat was nog eens wat anders dan Leeuwarden. Op het toen erg gezellige Rem brandsplein dronken wij dan wat. Voor ons jongens was dit meestal een sorbet. Heerlijk. Op zondag morgen werden wij, we logeerden aan de Prinsegracht, al vroeg ge wekt door muziek. Die muziek werd gemaakt door de leden van een of andere visclub, die een dag uit vissen ging. Ik weet nog best dat mijn vader ons eens zeergroots wilde tracteren. Hij zocht hiervoor uit een avondje Carré en daarna een verfrissing in de Kar- seboom op de hoek van de Amstel- straat en het Rembrandsplein. In Carré zagen we een heel mooi va riété programma en toen op naar de Karseboom. Wij bestelden natuur lijk een sorbet, moeder een rood slukje en vader een glas bier. Na een tweede vertering moest vader afre kenen en dat heeft hij wel geweten. Hij schrok zich dood toen hij het bedrag hoorde. Het bleek, dat dit een van de duurste gelegenheden van Amsterdam was. Verder genoten we van een tocht over het IJ en natuurlijk naar Artis. Terug weer met de Lemmerboot. We hadden een heerlijke week ge had. Op zondag liep ik wel eens naar de Schenkenschans om naar een voet balwedstrijd van Leeuwarden te kijken. De enige speler die ik mij van deze vereniging nog goed kan herinneren was de keeper, Hanke Visser, gesierd met een fikse snor. Later ging mijn belangstelling meer uit naar Frisia. Als de dag van gis teren beleef ik nog de wedstrijden om het Kampioenschap van Neder land op de "baan". Bovenal de wedstrijd tegen het toen roemruchte H.B.S. uit Den Haag, met vele in ternationals in hun elftal, o.a. de bekende Harry Denis, vaste back in het Nederlands Elftal. Frisia zorgde voor het enige tegenpunt in deze competitie voor H.B.S. De eind stand was nl. 1-1. Het elftal van Frisia bestond toen mee ik uit de volgende spelers: Overmeer, Theo Kingma, Heep en Henry Nijhuis, Kees Kooiman, Piet Visser (aan voerder), zijn broer Chris, Dalhui- sen, Lammert Steinvoorte, van Putten, Henk Steinvoorte en Cees de Jong. Ja, dat waren mooie voet- baldagen. In deze competitie speel den behalve Frisia en H.B.S. nog mee N.A.C., Sparta en het Deven ter Go Ahead. vervolg op pag. 13 voor Leeuwarden en de wijde wereld er omheen. Een uitgave van Eenno Schoustra'a Publici- teitskantoor. Verschijnt eenmaal in de veertien dagen. Redactie, Administratie en Advertentieafdeling: Vredeman de Vries- straat 18921 BP Leeu warden. Telefoon (05100) 20302 Postgiro 98 10 62 Bank: Rabobank Geopend: van dinsdag tot en met donderdag, uitsluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van vrij dag tot en met maandag gesloten. Abonnementsprijs: voor Nederland 22,50 per jaar; voor het buiten land: 40,00 per jaar. Losse nummers: afge haald fl. 1.25 per stuk. Per giro besteld: fl.2.00 voor 1 ex., f 1.3.50 voor 2 ex., fl.5.00 voor 3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje is alleen mogelijk voor lezers, die akkoord gaan met de bepaling, dat het abonne mentsgeld vooruit moet worden voldaan. Op de le februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn betaald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van lezers in het buitenland moeten op de 31e decem ber van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet tele fonisch of schriftelijk, maar per giro-overschrij ving als abonnee aanmel den, worden verzocht op het girostrookje te ver melden: Nieuwe abonnee. Abonnees, die zijn ver huisd, dienen er op te letten, dat hun giro-over- schrijvingskaart het nieu we adres vermeldt - het oude adres moet worden doorgehaald. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen worden doorgegeven. Abonnementen, die niet voor 1 december zijn op gezegd, worden automa tisch verlengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1979 | | pagina 3