LEEUWARDERS ZIJN OUDE AMICITIA NOG LANG NIET VERGETEN Onze fotoprijsvraag 5 Van bitterbal tot galabal, bij ons u/ordt internationaal gekookt en soms nog verder I CM - RMtearutt Wapeo van Ooststeliiogwerf v/h TJalm» OottanvoldMweg S Okiiberkoop Tetafoon 05184 - 300 ROB EN JANNEK1 OBEE Het kon niet missen: de foto, afgedrukt in ons jubileumnummer voor de traditionele prijsvraag 'Leewad- ders, waar is dit?" moest wel een enorm aantal oplossingen opleveren. Het afgebeelde punt was vrij makkelijk herkenbaar, hoewel de situatie ter plaatse de laatste vijftien jaar erg veranderd is. Deze laatste omstandigheid heeft een aantal inzenders wellicht nog op een dwaalspoor gebracht, want nu ook kwamen er weer een aantal foutieve oplossingen op onze redactietafel terecht. De foto was dan ook niet bij de Noordersingel gemaakt, zoals zes inzenders veronderstelden, evenmin bij de Harmonie ("De schepen liggen aan de kade ten noorden van de Harmonieen al helemaal niet bij 't kantoor van 't Kleine Krantsje, zoals een abonnee ons triomfantelijk schreef: "Volgens mij bij u voor de deur, namelijk Vredeman de Vries straat 1 - de schepen liggen aan de Emmakade noordzijde' Amsterdam was het oplossen van het fotoraadsel ditmaal natuurlijk kinderspel. "Links op de foto kunt u nog duidelijk herkennen het mo nument van Waling Dijkstra" zo schreef hij en hij liet er, ietwat mysterieus op volgen: "Overigens was "Deining" ook even een hele leuke club in de jaren '46 en '47. Vraag maar aan Leo en de rest." Nee beste mensen, de afgebeelde foto liet ons het voormalige hotel Amicitia zien, verscholen achter de bomen van het parkje met het stand beeld van Waling Dijkstra er in. De schepen, met het witte wasgoed als vlaggen op dek, lagen dus in de gracht, even oostelijk van de Beurs- brug. HET LOT Vanzelfsprekend heeft ook nu het lot weer de winnaar van deze prijs vraag moeten aanwijzen. En die winnaar - van de drie antieke af beeldingen van Leeuwarden - werd de heer J. Wouda, Van Leeuwen hoekstraat 25 in Leeuwarden. "Volgens mij, of liever gezegd, ik weet het zeker", zo schreef hij ons, "is dit het voormalige hotel Amici tia. Zelf heb ik tientallen jaren aan de Wirdumerdijk gewoond; mijn vader had daar een sigarenzaak. Ik kwam regelmatig bij de familie Feldhaus, toen eigenaar van het hotel, over de vloer. Heb wat dat betreft ook prettige herinneringen aan de huisknecht Jan, die - dat was toen blijkbaar de gewoonte - in een gestreepte huisjas rondliep. "Dit plaatje zal ik goed bewaren, zo'n foto van mijn geboortehuis heb ik nog niet", berichtte de heer W. Feldhaus uit Hoom, zoon van de vroegere eigenaar van Amicitia. "In deze buurt heb ik heel wat uur tjes gespeeld. Ik heb nog steeds ple zier in uw Krantsje". Ook voor de heer B. Feldhaus te KAMERMEISJE Mevrouw T. de Vries-van der Wal uit Franeker schreef ons bij de fa milie Feldhaus in Amicitia als ka mermeisje te hebben gewerkt. "In die tijd was ik twintig jaar, ik ben nu twee en zestig". Mevrouw J. Wieringa-Dijkstra te Pijnacker herinnerde ons aan de Sint Nicolaasfeesten voor kinderen, die in de achterzaal van Amicitia ge houden werden en mevrouw A. A. van der Bosch-de Vries te Heeren veen moest terugdenken aan haar eerste dansles in diezelfde zaal. Het is nu acht en veertig jaar gele den, dat ik op dansles ging bij Hub Adema. Ons eerste "bal" werd daar gehouden - iets om nooit te vergeten!" Verscheidene abonnees knoopten aan hun oplossingen een gelukwens voor ons jubileum vast - wij zijn daar natuurlijk zeer erkentelijk voor. "Zeer hartelijk gegroet en mijn oprechte dank voor al die zoete herinneringen in 't Krantsje opge roepen, bij het lezen waarvan mijn hart open en dicht gaat", aldus de heer W. F. Hijgenaar te Haarlem. En de heer E. R. Joustra te Joure schreef: "Wat een leuke, bijzon dere uitgave is uw jubileumkrant, hartelijk dank en mijn beste wensen voor de komende tien jaar!" HULDE Ook de heer Joh. de Jong te Leeu warden kwam met een "hulde" voor ons jubileumnummer. "Het was een reuze kluif om er door te komen. Niettemin heb ik er zeer van genoten". "Nog hartelijk dank voor de mooie, krant bij het vijftienjarig bestaan", schreef mevrouw A. Hoekstra-Op penhuis te Leeuwarden. "Wij kon den ons hart weer ophalen met al die mooie en droeve herinneringen. Ga zo door tot in lengte van jaren". En de heer S. Pasma te Drachten liet ons weten: "U meteen nog geluk gewenst met het succes van uw uit gave 't Kleine Krantsje en dat u hieraan nog lang mag werken. Den kelijk zal het in deze vijftien jaar naast het commerciële ook wel een zekere hobby geworden zijn om veel herinneringen bij Leeuwarders en Leeuwarders om ütens weer eens op te rakelen. Velen lopen aan deze dingen vaak zeer nuchter voorbij". "Hoewel al jaren vertrokken uit Leeuwarden willen wij onze geluk wensen aanbieden bij het jubileum van 't Kleine Krantsje. Het doet ons wel eens verdriet steeds weer mooie stukjes te zien verdwijnen. Geluk kig wordt er ook nog een hoop gere noveerd, zodat er ook nog veel ge spaard kan blijven voor ons nage slacht". zo schreef mevrouw J. P. G. Thewis-Gehasse te Vorden. vervolg op pag. 13 Zo zag Amicitia er heel vroeger uit als sociëteit

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1979 | | pagina 5