SOJA Alt hamer/ma bv PAS VERSCHENEN LEZERS IN DE PEN ER WORDT GESMULD IN DIT LAND KlA^lI K XXX vy 11 woninginrichting schrans 104 leeuwarden met meer dan 100 foto's van bekende stadgenoten Formaat: 17 x 24 cm 80 pagina's 15,- naar postgiro 98.10.62 t.n.v. 't Kleine Krantsje, Leeuwarden. Ook verkrijgbaar bij 't Kleine Krantsje en in de boekwinkel vervolg van pag. wekkend klantenbestand en voor tal van familie's met dubbele namen mocht hij, wanneer het uitkwam de diners en soupers verzorgen: Wei deren van baron Rengers, de Van Sminia's, Van Harinxma thoe Slooten, de Freules van Eysinga. Nog altijd bezit de heer Frehe junior er heel fraaie menukaarten van, sommige kunstig uitgestanst en feestelijk versierd. Overigens schonk hij de meeste bewaard gebleven herinneringen aan het va derlijk bedrijf aan het Banketbak kersmuseum in Amsterdam, het Bakkerijmuseum in Koog aan de Zaan en aan ons eigen Leeuwarder gemeentearchief. In I915 kwam grootvader Frehe op acht en veertigjarige leeftijd al te overlijden; zijn zoon Hermanus, Jo- sephus Frehe zette de zaak toen voort. In 1954 kwam de derde ge neratie Frehe in het bedrijf en dat is dan de jonge Josephus Hermanus, die we hier, met fraaie koksmuts, op de foto in actie zien. Hermanus Josephus Frehe overleed in 1959; Josephus Hermanus heeft de zaak aan de Nieuweslad daarna nog tot 1971 voortgezet. Toen, na precies honderd en zestig jaar, kwam er een eind aan de traditie van de banketbakkerij in het pand aan de Nieuwestad. Maar de traditie van het vak zelf werd voortgezet en zo werkt de heer J. G. Frehe nu nog altijd achter de schermen van het restaurant De Stadthouder, ook aan de Nieuwe stad en pal tegenover Frehe's oude pand, in het smakelijke banketbak- kerswerk. Iedere week komen er daar zo n achthonderd tot duizend gebakjes en kleine taartjes "uit zijn hand" - inderdaad ja, er wordt nog wel gesmuld in dit land! vervolg van pag. 4 meiske Sisca hadden zijn hart ge stolen. In 1869 vestigde hij zich voorgoed te Leeuwarden en opende in 1870. op de dag na zijn huwelijk, tesamen met Antoon Wreesmann uit Frank furt een textielwinkel op de Koor- enmarkt, thans Voorstreek. Na opheffing van deze zaak; An toon verkeerde in de mening dat het leven in Leeuwarden louter en al leen uit zon- en feestdagen bestond; wilde hij samen met zijn vrouw een textielwinkeltje op de Turfmarkt, naast de Kanselarij gaan beginnen. Maar helaaszijn levenspad werd gekruist door een maanden lang gevecht tegen de dood. Hij leefde in de eeuw van de li- chaamlijke hedreiging" de onze wordt gekenmerkt door haar geestelijke verkrachting". Na een moeilijke levensperiode, op een bovenhuis in de Poststraat, met hoop en geduld als geneesmiddelen, kon hij uiteindelijk toch zijn plan verwezenlijken. Van de Turfmarkt verhuisden zij naar de Tuinen zuidzijde en ook hier vervaardigde hij; ondanks zijn werkzaamheden als winkelier, han delsagent in manufacturen, agent eener stoomververij, adviseur bij het op- en inrichten van stoffenwin- kels in den Lande, depothouder in behangselpapier; een pentekening met het gezicht op de Bonifatiusto- ren (düs na 1884). Helaas is dit werkstuk tijdens een verbouwing, na de tweede wereldoorlog, aan de panden Wirdumerdijk 2 en 4 óf ver- dwenen óf „meegenomen" door een hardwerkende timmerman, ten zij In 1898 begon mj aan zijn mauic reis. De Tuinen, de Wirdumerdijk, Leeuwarden. Friesland namen af scheid van Hermann Roling. Hij kwam eenvoudig en hij ging eenvoudig. Tussen zijn knokpartijtje met de Amsterdamse schoffies en zijn laat ste gevecht lagen 45 jaren van be scheidenheid, het soort bescheiden heid, dat onze hedendaagse mens heeft „ingeruild" voor belangrijk heid. De noden van zijn wereld zijn niet meer de onze. En tóch as jou het mij frage ónze wereld is jaloers op de zijne! Twente Robert Roling

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1979 | | pagina 11