HERINNERINGEN AAN ONVERGETELIJKE JONGENSJAfctEN-aitgligggl- 'T KLEINE KRAHTSJE Met Benny Postma ben ik eens naar een atletiekwedstrijd geweest in Joure. Aan welke nummers wij meededen weet ik niet meer. Wel, dat we daar twee meisjes ontmoet ten, nl. (Pietje) die ik omdoopte in Nel en Ali Leemburg. Ik meen dat Dit is hel vervolg van de jeugdher inneringen van onze abonnee, de heer U. Wassenaar te Voorburg. het een dochter was van de bekende elfstedenwinnaar van '29 Karst Leemburg. Ze waren beiden lid van het Huizumer Quick. Onze verdere prestaties waren: grasliggen en zo nu en dan een klein "tuuLsje". En dan de kermis zoals die vroeger was, iets heel anders dan tegen woordig. De jeugd van nu vermaakt zich evenwel minstens zo goed als wij toen. Maar voor ons ouderen zijn in onze herinneringen de dingen van vroeger mooier. Wat de jeugd van nu niet heeft, dat zijn de prach tige stoomcarrousels van o.a. Ben- ner, Wolff en de kleinere van Sip- Jcema. Die van Benner, waar ook nog een cake-walk en later een ka- bouterbaan aan was verbondende ze was wel de mooiste. Vooral het monumentale front met de vier le vensgrote paarden daar steigerend boven, was indrukwekkend. Voor de kassa, waarin een heel mooi op gedirkte dame, stond veelal een ex plicateur het vermaak aan te prijzen. Dal ging dan zo: „Benners grand salon, annex roetslebaan en cake walk, altijd plezier, altijd vermaak, gaat dat zien, gaat dat zien". KERMSISCENTEN Voor mij hoefde deze aankondiging niet, haast al m'n kermiscenten gin gen op aan dit prachtige vermaak. Waren de centjes op, dan liep ik naar de Klanderij om bij vader nog een paar centen los te peuteren. Ik trok dan aan de koperen bel en dan kwam soms de heer de Vries naar voren. Lachend zei hij dan, ,,zo jonge, binne de centen op?" Op mijn bevestigend antwoord gaf hij mij wel eens een gulden. ,,Nou za'k dien vader even roepe". En glimlachend liep hij de zaal in. Als vader kwam hoefde ik niets te zeg gen en kreeg ook van hem een gul den. Ik kon weer verder draaien. Ook het centrum van Hommerson en Vermolen, met de op en neer gaande trappen, was een gelief koosd vermaak. Voor m'n moeder bracht ik vaak een zak "oliekoe ken" meer, tien stuks vooreen dub beltje!! Deze kocht ik bij vrouw Osinga uit Sneek. Een vaste figuur toendertijd op de kermis. Op maandagavond gingen wij met vader en moeder naar de kermis. Mijn vader was ook een liefhebber van dat kermisgedoe, moeder niet zo erg, 't was haar allemaal (e wild. Ook als er een circus kwam, gingen wij altijd een avond met vader en moeder mee naar een voorstelling. Ik herinner mij Carré (met veel paarden), Sarassani, Gleich, Strassburger en Sneyder (met de 40 leeuwen). Sarassani stond op de Fonteinbaan in plaats van op het Zaailand. Ook was er altijd een avond gere serveerd voor het variété van Faveur in de Harmonie. Op school 10 leerde ik een meisje Wij draaiden wat af en mijn broer Doede was altijd gelukkig bij het hoepeltje gooien. Ik niet, ik was veel te wild. Voor ons was dan het hoogtepunt poffertjes eten bij de Bruin of bij de luxe wafeltent van Victor Consael. Daarna en dit meer ten gerieve van vader op naar, ik meen, café Hoogkamp. In alle geval een heel druk bezocht café met mu ziek. Naar huis gingen steevast een paar fikse palingen mee en voor ons iedereen pak nougat met een aapje. Ook erg gezellig, maar wel veel ru wer was de zaterdagavondDan was het schippermerke. Turf- en pot- schippers maakten dan hun spaar centjes op. kennen, Jopie. Zoals met alles, twee dingen tegelijk goed doen gaat niet. Je moet kiezen. Ik koos Jopie. 't Leren werd althans van mijn kant minder. Nu was het op school al lang .bekend, dat ik met Jopie „ging". Dat „ging" bestond uit handje vasthouden als we na schooltijd naar huis liepen. Ik weel niet meer de naam van de straat waar ze woonde (later zijn ze naar de Bleeklaan vertrokken). Haar va der was naar ik meen werkzaam bij Koopmans. Wij liepen dan door de Wijbrand de Geeststraat en namen afscheid op het plein voor de Am- brachtsschool. Ook bracht zij mij wel thuis. Eens fietsten we op het weggetje langs de spoorbaan, richting jacht haven. We waren zo verliefd en letten nergens op en onze sturen kwamen in elkaar. Mooi de steile berm in, gelukkig nog niet in het water. Op een zaterdagavond gin gen wij de stad in, zwaar gearmd. En ja hoor, op de Kelders kwamen haar vaderen moeder aanwandelen. WEL GEMEEND Ze schrok, maar we konden niet meer wegkomen. Lachend bleven ze staan. Ik probeerde mijn pet (een nieuwe) af te krijgen, maar dat ding zat in mijn kop gesneden. En ik maar trekken en rukken en die ou welui maar lachen. Haar vader loste de situatie op door te zeggen „laat maar jongen, 't is wel gemeend". Nadat ik mij zo serieus mogelijk had voorgesteld, liepen wij verder. Op gelucht. Op mijn jongensmanier hield ik veel van haar. 't Was ook een lief zacht meisje. Maar op school ging het alsmaar slechter. Onze „verkering" kreeg de schuld en wij mochten elkaar niet meer thuis brengen. Ik moest van mijn vader direct uit school m'n huis werk maken. Maar daar vonden wij wat op. Op de slaapkamer, boven, maakte ik het huiswerk. Jopie was altijd veel eerder hiermee klaar en kwam dan naar onze straat, de 5e Vegelinstraat. Ze floot een be paald wijsje. Raam omhoog en langs de regenpijp naar beneden. Het hielp niet, want op school bleef het slecht gaan. Op een dag, ik had weer iets uitgehaald, dat niet op het lesrooster stond, moest ik mij mel den bij het hoofd de heer Fokkema. En om een lang verhaal kort te ma ken, ik stond weer buiten de school. De heer Fokkema was slimmer dan de heer Schaafsma, hij gaf mij niet een brief mee, maar stuurde deze rechtstreeks naar mijn ouders. Dat was natuurlijk donderen bliksem en ik groeide volgens hen op „voor galg en rad". VRIJ MAN Enfin, ik was weer vrij man. Maar niet zo lang en dat kwam zo. Bij ons in de straat woonde een familie Pol stra. Er was een grote zoon, die pro curatiehouder was op het kantoor van de Scheepvaart en Steenkolen Maatschappij op het Zuiderplein Ik herinner mij Sarassani, een fantastisch circus COPI WEET ALLES VAN BRILLEN ÉN HEEFT DE MOOISTE Leeuwarden, Nieuwestad 55 en Schrans 21. Harlingen, Voorstraat 63. l is zuinig op uw 1 en—uw gold! naast de Klanderij. Hij bezat een Triumph motorfiets, waar ik altijd veel belangstelling voor had. vervolg op pag. voor Leeuwarden en de wijde wereld er omheen. Een uitgave van Fenno Schoustra's Publlcl- teitskantoor. Verschijnt eenmaal in de veertien dagen. Redactie, Administratie en Advertentieafdeling: Vredeman de Vries- straat 18921 BP Leeu warden. Telefoon (051001 20302 Postgiro 98 10 62 Bank: Rabobank Geopend: van dinsdag tot en met donderdag, uitsluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van vrij dag tot en met maandag gesloten. Abonnementsprijs: voor Nederland 22,50 per jaar; voor het buiten land: 40,00 per jaar. Losse nummers: afge haald fl. 1.25 per stuk. Per giro besteld: fl.2.00 voor 1 ex., fl.3.50 voor 2 ex., fl.5.00 voor 3 ex. Het lidmaatschap van 1 Kleine Krantsje is alleen mogelijk voor lezers, die akkoord gaan met de bepaling, dat het abonne mentsgeld vooruit moet worden voldaan. Op de 1e lebruari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn betaald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van lezers in het buitenland moeten op de 31e decem ber van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet tele fonisch of schriftelijk, maar pier giro-overschrij ving als abonnee aanmel den, worden verzocht op het girostrookje te ver melden: Nieuwe abonnee. Abonnees, die zijn ver huisd, dienèn er op te letten, dat hun giro-over- schrijvingskaart het nieu we adres vermeldt - het oude adres moet worden doorgehaald. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen worden doorgegeven. Abonnementen, die niet voor 1 december zijn op' gezegd, worden automa tisch verlengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1979 | | pagina 3