Friesland Bank Uw eigen bank 1 Lezers klommen in de pen ABONNEMENT Better let as net" zeggen de Frie zen, maar alsnog gelukgewenst met het vijftienjarig bestaan en ik hoop, dat ik zo lang ik leef, nog van het Krantsje kan genieten. Zo af en toe kreeg ik eens een krantje toege stuurd van mijn moeder (inmiddels overleden), nu van mijn schoon zusje. Ik kan haast niet onder woorden brengen wat dit krantsje voor mij betekent, dan vergeet ik, dat ik in Maam in Utrecht woon. Mijn ge dachten zijn dan helemaal in Fries land met al de herinneringen uit mijn jeugd. Ik ben geboren in Hui- zum en heb mijn jeugd daar versle ten. Woon nu alweer zeven en twintig jaar in Maam (Utr. Maar als het krantje in de bus valt, ja, dan woon ik weer helemaal in Friesland, dat zijn dan ook mijn mooiste uren en daarom wil ik zelf graag een abonnement op 't Kleine Krantsje, verheug me er nu aj op. Succes er mee! Maarn (Utr.) O. Schriemer- Zondervan Een verstandig besluit, me vrouw. Wanneer slechts de helft van de ettelijke duizenden .gra tis meelezers van 't Kleine Krantsje'' besloten zelf een abonnement te nemen, zouden we zeker in staat zijn elke keer vier pagina's meer leesstof te brengen, dan nu het geval is. - - De verdwenen Kalksteeg tussen de Bollemansteeg en het Bagijneklooster Red. 't KI. Kr. KALKSTEEG In een vroeger exemplaar van 't Kleine Krantsje heeft een foto van de Kalksteeg gestaan. Ik was toen nog geen abonnee en heb dit nummer dus niet onder ogen gehad. Met belangstelling las ik een arti keltje van mevrouw Mollema- Schreuder, die ik (zij was toen pas geboren) nog op m'n schoot heb ge had, wel een beetje jaloers, dat wij geen zusje kregen. M'n prille jeugdjaren bracht ik door in de Kalksteeg. Wij woonden in één huis met mevrouw Huisman- Kok, een weduwe met vier kinde ren. We hebben daar naar de toen malige omstandigheden een fijne jeugd gehad. Nooit vergeet ik die tijd, mevrouw Huisman blijft in mijn herinnering leven als een fijne vrouw, die ook voor ons altijd een snoepje of een koekje had en we mochten er altijd fijn spelen, in de huiskamer of op zolder. Voorts zou ik graag willen weten, of er van mijn schoolklas, de vijfde klas van de Tuuntsjeschool, een foto bestaat. Zo ja, dan zou ik daar van graag een exemplaar bestellen. Bedoelde foto werd genomen op de binnenplaats van de Marechaussee Kazerne waar onze klas op uitzag. De foto is in 1928 of voorjaar '29 gemaakt. Ik meen te weten in '28. Onze meester was de heer B. v. d. Noord en juffrouw Ooiman bij wie mijn moeder en tante óók in de klas hebben gezeten staat er ook op. Mijn klasgenootjes waren: meisjes: Lientje Polak, Bouwina Piquer, Geertje Nijp, Johanna Tromp, Beitske Drijver, Sietske Meindersma, Sara Andriessen, Jo- pie Weidijk, Sjoukje Gras, Annie Postma, Neeltje Mulders, Saakje de Vos, Antje Froukje Efdé, Klaske Koopmans en Annie Baarsma. Jongens: Koos Visser, Bernard Fetter, Folkert Baarsma, Gerrit Nieuwenhuis, Jacob Visser en Fol kert Jongedijk. Leidschendam, Mevr. J. Bóer-Lemmers Een foto van de door u bedoelde klas van de Tuuntsjesschool hebben we helaas niet. Maar een van de genoemde klasgenootjes misschien? Het adres van me vrouw Boer is Dr. Van Noort- straat 148 c, Stompwijk Ge meente Leidschendam. Red. 't KI. Kr. "CONFRONTATIE" Om twee redenen klim ik wederom in de pen. Ten eerste: om de teke naar van de hierbij afgedrukte foto uit zijn anonimiteit te halen en ten tweede door met deze publicatie een postume hulde te brengen aan een moedig fijngevoelig en oprecht mens! Met onze hedendaagse ten dienste staande fotografische mogelijkhe den, maar vooral door vakman schap, is het de fotograaf gelukt de ze ca. anderhalve meter brede inge lijste pentekening in zijn geheel te reproduceren. Op deze, ca. 115 jaren geleden, vervaardigde (gewasen) penteke ning is bij mijn (onvolledige) weten van links naar rechts te aanschou wen: Boven de huizen de Oldehove met rechts daarvoor vermoedelijk het koepeltje van de voormalige Boni- fatiuskerk; de panden Ganzevoort en Vossenberg; naast het hoekpand een grachtje (thans Bagijnesteeg); het Sociëteitsgebouw aan de Lange Pijp; een particuliere woning; hoek pand Weerd (een boekhandel); pan den B. Z.; pand Singer; ,,De Witte Beer" (koloniale waren); daarach ter het koepeltje van het stadhuis; apotheek Wilnen; hoekpand Hee- renwaltje; daarachter torentje van de Dominicuskerk in de Speelmans straat; rechts van de Waag de Nieu we Toren in de Hoogstraat; Ton- tjespijp; panden van het Naauw. Bij het volgen van het spoor van mijn overgrootvader „ontmoette" ik een innerlijk rijk mens. Mensen zoals hij worden in onze huidige uiterlijk rijke, maar zo ver armde samenleving steeds zeldza mer. Van de fatsoensnormen en mense lijke waarden uit zijn tijdperk is in onze maatschappij nog maar weinig te bespeuren. Amsterdam, 1854. Daar stond hij, het 15-jarige dorps jongetje eenzaam en alleen, met on der zijn arm de weinige, in papier verpakte, kledingstukken op de af gesproken tijd en plaats te wachten op zijn oudere broer, die echter niet kwam opdagen. Tussen moeders pappot en de we reldstad lag een lange vermoeiende voetreis, doch het ontbrak hem niet aan dat laatste restje energie om een groepje Amsterdamse schoffies van het lijf te houden. Onder het uitroepen van Mof! Mof! stond zijn typisch Pruissische petje Men kent er de Friese verhoudingen en is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen. in het middelpunt van hun belang stelling. Een onprettige kennismaking met zijn nieuwe vaderland, het land. dat hem later zo lief zou worden. Zes jaren later zette hij, komende van Leiden en de wijde wereld er omljeen en getooid met een Hol lands hoofddeksel en de Hollandse taal beheersend, voet op Friese kleigrond. Hij maakte kennis met Leeuwarden en Leeuwarden maakte kennis met Hermann Roling. Als winkelbediende bij, en agent voor de „Firma Bahlmann en Cie" winkel in textiel en kleermakerij op de Nieu westad (naast de Winkel van Sinkel), verdiende hij zijn boter ham. Boven de zaak had hij zijn slaapkamertje en daar heeft hij in de weinige vrije uren gewerkt aan de hierbij afgedrukte tekening, die een eeuw later een veilig plaatsje in het gemeentelijk archief en stedelijke bibliotheek in de Grote Kerkstraat heeft gekregen. Ondanks dit karwei en de zakelijke beslommeringen wist hij toch nog tijd te vinden om met een dochter van de familie Drontmann te schar relen. In 1866 vertrok hij naar Delft en zijn meiske naar Sneek. Maar zowel Leeuwarden als zijn vervolg van pag. II CORRESPONDENTIE Abonnee H. D„ Koninginnestraat, Dordrecht U hebt een bedrag van 62,50 aan ons overgemaakt, kennelijk 22,50 voor Uw eigen abonnement voor 1980 en 40,- voor een bui tenlands abonnement. Wilt U ons berichten welk abonnement dit is'?

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1979 | | pagina 4