GESPREKKEN OP DE JEUGDHERINNERINGEN 5 ►MAKELAARDIJ I NOORD-NEDERLAND Tussen de buien deur stonnen ons maten soa nou en dan op hun plakje bij de bruggen. Jim wete wel: Tabe Ruutsje, Sjouke Suderslak, Wiebe Poatsje. Lange Marten en Jan Boer- ke. De laatste waar een dag of wat niet op het appèl weest. Jan Boerke: Nou sjoch, eerst wat grieperig en wat snotterig, en flie- den wieke op begraffenis fan een broer fan 'e frouw. Keimpe uut Ap peldoorn. Wiebe Paotsje: Och heden, hèt Keimpe het opgeven? Hew ik skoan kannen. Hoe oud is ie wudden? Jan: Ses-en-seventig. Betrekkelijk jong suden je hjoed de dag sêgge. Tabe Ruutsje: Ja, as je nou rekene, dat son Vondeling nog maar drie- en-sestig waar. En dan soa ferrekte sneu an je end komme. Lange Marten: Je hewwe groate idioaten op 'e diek teugenwoordig. Alle weken weer an lees je daar over in 'e krante. O, daar komt Hein fan 't Hobbelpeerd oek an. Sjouke Suderslak: Hein fan Son fent houdt nou sien hele leven die naam. Ik loof fan wegen sien moeke Hein H.Ah, mannen fan een goed leven. Hewwe' jimme een goeie Sinterklaas had? Of waren jim te stout weest, in 'e broek poept of soa. Hahahah. Wiebe: Al weer son lollige broek met regenwater. Wij hewwe der niet feul an daan fan 't jaar. Het wurdt te duur met soa feu! nageslacht! Tabe: Nou. daar hestou de keutel bij't skoane end! Wij oek, wij hew we feertien kleinkienders en nog weer een stuk of wat achterklein- kienders. Jan: Ouwe Klaas self wie frijgesel mar as jou trouwd binne, en het wil wat ansette. ja, dan wurdt er in twintig jaar wol wat presteerd. Hein: Ik hew es hoord, dat er in Widdum of in Wietgaard één woan- de, die al met een tweede trouw boekje bezig was. Het eerste was fol. Wiebe: Nou, en derkanne twaalf in. Soa in Wietgaard. Kwaim die Roal- fmk daar oek niet weg? Is oek niet oud wudden. Sjouke: Ik hew nog met Bouke op 'e Ambachtskoal gongen. Wij fonnen het wat een grummietig tiepe, mar hij waar soa helder as een bij. Tabe: Hij hèt het oek mooi fer skopt in 't leven. Son Vondeling oek wel, mar die hadde der oek foor leerd. Mar die Roelfink wurdt met alleen mar een ambachtskoaldupploma mar even menister. Hé, poppelepé! Marten: Kiek. as jou een fak leerd hewwe, dan komme jou een aardig endsje heen. Niet dat jou ferdrinke in 't geld, mar je kanne je rédde! Sjouke: Soa is 't ons oek gongen. En wij hadden één meiske, en die is trouwd en se hewwe twee jonges. Kiek, en dan kenne jou wel sin- terklaze. Jan: Ja hear, sa is dat. Wij hawwe in froeger dagen oek wel mooie avun- Denkt U over (VER)KOPEN of (VER)HUREN van woonhuis of bedrijfsgebouw Wij denken dan graag met U mee I Wijbr.de Geeststr 33a Leeuwarden Tel. 05100-33331 den beleefd. Mar nou met Keimpe en soa stie us de kop er net nei. Wiebe: Keimpe en ik hewwe nog tegare in Duutsland sitten. Bij Hamburg in 'e buurt. Met nog twee anderen binne we daar wegflucht. Hein: O ja, toen hewwe se die nog ergens in 'e poat skoaten niet Wie be? Hoe waar dat oek al weer? Wiebe: Nee, heel anders. Ik was al weer hier in 't land en onderdoken bij rheensen onder Gariep. En op een avund met ons stomme kop, mien maat Jelle en ik, even naar 't dorp toe. Marten: Dat waar oek niet goochem wel Wiebe? Hadden jimme daar niet op deurdocht? Wiebe: Och jonge, wij ferfeelden ons doad. Dat wij waagden het er mar op. Der waar één fan 'e onder grondse en die hadde nog een neutsje achteruuthouden. Tabe: En jim hadden wel dust kre gen onder de grond, denk ik soa. Der waar toch al niet feul drank te besetten in die tied. Alle snaps was foor Heinrich! Wiebe: Stil nou even, Ruutsjeman. Oh ja, wij proefden even, wij luus- terden even naar de sender om goed acht uur, en doe wurde der op 'e ramen klopt. Jan: Och heare, daar waren de poe pen seker. Hadden se jimme fer- neukt of soa? Wiebe: Nee, wij dochten oek aan Moffen en wij as gekken deur de keuken achterom, over de skutting heen, deur een sloat batse, en toen bin ik in skerp trapt. En dat is niet goed behandeld, en soadoende Tabe: Ja, se konnen die oek niet naar een siekenhuus toge, och he den, hest oek best piene had seker? Wiebe: Nou ferskeurend! Ik hew wat afjankt as groate kerel. En het had niet hoeven, want het waren gien groenen of soa, mar een andere fent fan 'e ondergrondse, die drie keer op het ruut tikte Dat waar soa afsproken. Hein: En dat was jimme maat fan 'e neut fan Ome Joop mooi fergeten. Wat beleef je dan oek wat niet? Das krekt as die Ammérikanen daar in hurren kantoor. Sjouke: O, daar in het land fan die andere Sinterklaas. Die ouwe druif richt daar heel wat an. En hij sit altied mar foor dat selde bloemke- behang te ouwehoeren op 'e tellefi- sie. Wiebe: Mien skoanseun hèt het dan over de ouwe taaietolla Koppijnie, mar ik fien niet dat jou daar grappen over make mutte. Jan: Sa is't mar krekt. Die earme stumpers binne har leven niet feilig. Och, en dan met de kestdagen foor de doar. Marten: Seg dat wel, de Kestdagen. Aansen de bomen weer op 'e Nij- stad en al soa meer. Tabe: Wat is het een stuk rustiger op 'e Nijstad niet? Mar op het Saailand is't soms een groate bende. Ja, niet dat ik mien Mercedes daar in 'e kel der set. Hein: Ik weet nog wel, dat jou hier en daar straatjes hadden met een bordsje met "Stapvoets". Toen hadden jou nog meest peerdewa- gens, faak met fan die grouwe Bel gen der foor. Goeie ouwe tied! Sjouke: Ho. ho, hobbelman. Toen stonnen we oek nog wel onder in't skip bij Koopmans en dan met de sakken op 'e rug bij de ledder op, en dan het febriek in. Best bealige jon ges! Marten: Ja, dat hestou nog met- maakt. ik niet meer. Maar ik hew bij het korendragershuuske Mouwfesje der wel over fertellen hoord. Oek die grap, dat er faak een hoop fogels in 'e buurt fan die peerden waren. Tabe: Dat was gien grap, die loer den op 'e korreltsjes die nog wel es in die dampende peerdefiegen sa- ten. Ik sien het nog foor mie. Marten: Mar de grap is, dat die fo gels op een dag soa te keer gongen, dat één fan die peerden em omdraait en seit: As jim jim nou de bek niet houwe, dan komt de saak fandaag niet open verwig van pag. 3 Op een middag kwam mijn vader thuis en vroeg of ik op kantoor wil de. De heer Polstra kende mij en hij had mijn vader gevraagd of ik soms bij hem op het kantoor wilde komen als jongste bediende. Ik er naar toe en ja hoor, ik werd aangenomen als jongste bediende tegen het vorste lijke salaris van 2,50 per week en ik kon de andere dag al beginnen. Het was een gezellig kantoor, met in de achterkamer de heren Boorsma, de directeur en de heer Polstra. Aan de straatzijde zaten mej;. Dijkstra, als secretaresse, de heer Bouma, boekhouder en ik. Ik kreeg een ei gen tafel en moest het geijkte werk doen, zoals brieven sorteren, post op halen, post copieëren enz. Ook mocht ik typen leren op een heel oude „Hermes". Daar heb ik wat op afgetimmerd, soms zo lang en hard, had de heer Boorsma verzocht de tussendeuren te sluiten. GROOT GEDRAG De post ophalen aan het postkantoor en geld brengen naar de Nationale Bank op de Wirdumerdijk, vond ik leuke dingen, ik was buiten en bleef meestal langer weg dan nodig was. Eens moest ik een heel groot bedrag aan geld wegbrengen. Het zat in mijn binnenzak en in de geldtas had men kranten gedaan. De bank, waar men mij wel kende, was gebeld, dat ik er aan kwam. Ik werd in een ka mer gebracht en daar kon ik het geld afgeven, ik was blij dat ik het kwijt was. De vrijdag was ook een leuke dag, dan kwamen er vaak brand stofhandelaren van buiten de stad. Ze kwamen afrekenen of ze moes ten Boorsma hebben. Maar deze en de heer Polstra waren er nooit, ze zaten dan op de Beurs. Het bracht een beetje afwisseling in het saaie kantoorbestaan. Soms kwam er in de lunchpauze (van 12 tot 2 uur) voor de heer Boorsma wel eens telefoon vanuit Rotterdam (hoofdkantoor). Daar ik op kantoor bleef, want ik had pauze van 2 tot 4 uur, moest ik zo'n ge sprek overzetten op het toestel bij de heer Boorsma boven, waar hij woonde. Nu had hij op zijn toestel een schakelaar om een gesprek over te zetten. Als ik dat had gedaan hield ik de hoom van de haak. Ge volg was, dat hij niets kon horen en de man in Rotterdam ook niet. Alleen ik hoorde beide partijen praten en hoe langer hoe meer schreeuwen. Tot het mij te bar werd en ik de haak op het toestel deed. Dat waren geen beste momenten, want als de heer Boorsma beneden kwam kreeg ik ervan langs, hij be greep best wat ik had gedaan. Ook heb ik nog eens knap in de rats gezeten over een fiets. Ik had zelf een fiets en daarop was het beruchte „fietsplaatsje" vast gesoldeerd. Het plaatje van Colijn, de „beste brave man". Mijnheer Boorsma had een heel mooie fiets, met dub bele velgremmen. Als ik 's middags de post moest wegbrengen pikte ik die wel eens. Maar hij had een los ftetsplaatje in een etui, dat dan aan het stuur bengelde. Dus ik op pad met een fiets zonder plaatje. Eens was er controle. Ik kon praten wat ik wilde, doch „weris dien plaatsje"? Mee naar het bureau en ik kon hem de volgende dag weer ophalen als ik het plaatje kon tonen en als boete 2.50. Die avond was er niet veel aan 't leven. Lopend naar kantoor waar ik in het keukentje het verhaal vertelde aan mej. Dijkstra. Ja, zij kon er ook niets aan doen. 's-Avonds moest ik thuis het verhaal wel vertellen, want ik moest allereerst 2.50 hebben en dan nog een los plaatje. Die 2.50 kreeg ik van mijn moeder, maar een plaatje los hadden wij niet. Met het smoesje, dat mijn fiets kapot was en de post moest worden gehaald kreeg mej. Dijkstra het voor elkaar, dat ik op de fiets van de heer Boorsma mocht gaan, die ook nog het plaatje gaf - niet verliezen hoor! Zielsge lukkig rende ik de over de Wirdu- merpoortsbrug de stad in naar het bureau. Gelukkig maar dat de heer Boorsma in de achterkamer zat. Ik kreeg de fiets direct mee en dolge lukkig was ik, toen hij weer in het schuurtje stond. Dat leed was gele den. Ik ben later maar trouw op mijn eigen fiets gegaan. UIT GROOTMOEDERS ANSICHTENALBUM De Lichtdrukkerij van J. M. Schalekamp uit Buiksloor heeft tientallen jaren geleden deze kaart uitgegeven van de Tuinen met links hel toen nog bestaande hoekhuis, dat aan de Turfmarkt stond. De zogenaamde Handelskadehet stukje straat tussen de Turfmarkt en de Voorstreek was toen nog uiterst smal. Pas na het slopen van o.a. de huizen op de hoek van de Voorstreek en de Turfmarkt kon de Handelskade aanzienlijk worden verbreed. Links op deze plaat een mooi wit hondsje en rechts eveneens een fraaie witte hond - er moeten heel wat "honnen" in het ouwe Leeuwarden zijn geweest

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1979 | | pagina 5