LEE W ADDERS, WAAR IS DIT UNIEK 9 Piano's en vleugels te kust en te keur voor al uw FEESTEN PARTIJEN OUDE RUSSISCHE EFFECTEN Ver/ovings- en trouwkaarten Tel.: 05150-19187, of: 05154-2312 Kruizebroederstraat 12, SNEEK Harinxmastraat 27, HEEG Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag Leewadders waar is dit?' We gaan weer drie "antieke afbeeldingenverloten onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven. Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vries- straat 18921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Poging tot verdrinking. In den afgeloopen nacht heeft een persoon in Leeuwarden getracht zicht zich in eene sloot door ver drinking van het leven te bcrooven. Hij kwam weldra echter op zijn voornemen terug en ging toen we der zijns weegs. (1896) Boerderij-restaurant RUPERKERK •k gespecialiseerd in bruiloftrecepties, jubilea, promoties, buffetten enz. van maandag t/m zaterdag uitsluitend voor partijen alleen zondags vanaf 13.00 uur a la carte restaurant voor inlichtingen en afspraken dagelijks geopend Tetef. 05118-1920 Were jimme nog, da'k 't een vorige keer had hew over het record aantal verhuzingen in Leewadden van Gerrit G., alias Gekke Gerrit en over 't verskrikkelijk groate aantal buren, waar hij naast woand het? Er binne inne ouwe delen vanne stad niet veul straten of stegen, waar Gekke Gerrit noait woand het en er salie nog heel wat ouwere Leewadders rondlope, die't voor kottere of langere tied disse hoogst appate stadgenoot tot huurman had. hewwe. Mette meeste buren, mannen sowel as vrouwen, het ie lese en skrieve kannen en vaak war de teleurstel ling groat, wanneer Gerrit sien hele huushoudinkje weer oppe bakfiets laadde en alweer naar een nij adres inne stad vetrok. Toch hel oek disse vreedsame figuur nog wel es rusie met sien buren had en 't is seis wel gebeurd, dat er een pliesje van 't Hofplein antrede must om te voorkommen, dat er deur eeit heibellsje rond Gekke Gerrit een nije wereldoorlog uutbrak. Een vanne treurigste ervaringen met 't buurvolk had Gekke Gerrit inne Steenhouwerij, waar ie deur sien eigen bufrouw hestoalen werd. Dat begon met een zaddoek vanne liene, soak 'r al eerder béskreven hew en 't gong deur met een panne spons en een hanveger, die Vrouw Spindermans gewoon uut sien huus- ke gapte op een veilig mement, dat Gerrit er niet was. Toen disse wonderlijke kostgang- ster oek nog begon met het leegha len van G er rits pereboom, gong Gekke Gerrit over tot een leugenac tie: hij liet een stel opslopen jonges alle goudringenetten plukke uut Vrouw Spindermans appelboom en hong vervolgens met iezerdruadsjes sien rottige stienperen an die appel boom. De volgende dag kreeg de diefach tige vrouw de skrik van hur leven, toen se weer oppe pereboom af su en sag dal die leeg was, om een te! later te ontdekken, dat Gerrits stienperen verhuusd waren naar hur appelboom. Nou su een normaal meens vanself deur de grond gaan, wanneer ie op sun menier bij de steert pakt wudt, mar Vrouw Spindermans gaf gien krimp, bleef hur human even bru taal en gremietig ankieken, as se allied al deen had en veranderde hur levenswieze alleen sodanig, dat se nou niet meer anne pereboom kwam. Oek bij hur appelboom liet se sich trouwes niet meer sien - hliekber vond se het toch te grouwelig om gewoan met 't plukken van die peren deur te gaan, al mocht se die nou toch wel beskouwe as hur rechtma tig eigendom. En, dat mul wel seid wudde, an die kleine dieverijen besondigde se sich voorlopig oek niet meer. In ieder geval raakte Gerril bij sien weten inne eerste maanden na de ope raasje appelpeer gien kostberheden meer kwiet, oek al liet ie de voor deur van sien huuske los staan, wanneer ie de stad in ging. So beskouwd, suden je segge, dat Gerrit over een geslaagde aksje prate kon - de gewapende vrede bleef bestaan, mar de vijand had niet meer de brutaliteit te veskienen op sien gebied, hitussen^vas^it^eume^ en wudde het herfst en toen viel er inne Steenhouwerij de seldsaam- heid te bewonderen van een fruit boom sonder bladden, mar met alle peren er nog an.'Suksewat hadden se inne hele wereld seker nog noait beleefd. Wie dal oek so anvoelde was - je rade hel noait - een van die drie boefkes, die disse boom in opdracht van Gekke Gerrit so moai ankleed hadden en wel de groatste vanne drie, de man van ,,Oek een vraag" en ,,lk werk mie niet doad!" Op een goeie dag stapte disse veul- belovende knaap brutaalweg naar de Leewadder Krant om het nijs van disse eigenaardige pereboom even deur te geven. Mar die krant, en dat viel em leugen, stonk er niet in en lachte de tipgever de straat weer op Oek het Leewadder Nijsbled voelde bijtieds nattigheid, mar het Volks blad van Friesland oppe Twee- baksmerk, waarempel, dat tuunde er in. Een jonge journalist, seker een leerling verslaggever, stond oa se held te woord. Hij haalde een briefke te voorskien met vragen, die hij hliekber stelle must en betaalde de tipgever vlot het gebru- kelijke honorarium van een kwatsje uut, nadat ie alles moai opskreven had. Toch mul een hogere macht bij disse A rbeiderspers - Omke Jan miskien - disse wereldprimeur nog tiedig onder ogen had hewwe: 't spekta- culaire bericht het de krant niet haald. Weggooidgeld dus, dit kwatsje voor die vlegel en miskien - wat wete je ervan - het begin van 'l einde van dal hele blad oppe Tweebaksmerk. Wat minstens so rampsalig was: op een kwaaie dag must Gekke Gerrit ontdekke, dat er, verdraaid nog an toe, alwéér bij hem stoalen war. Nou miste hij een nij stuk seep en een grauwe gulden, die hij een dag eerder vestopt had onder 't thee lichtje - su die ellendige Vrouw Spindermans hem soms deur een gatsje inne muur beloere en so sien kantte, waar is sien skalten ver burg? Bij disse overpeinsing besloot Gek ke Gerrit tot radicale maatregels over te gaan. Om te beginnen sorg- de hij in't besit te kommen van een swaar hangslot, dat ie stevig beves tigde anne tussendeur - achter de voordeur had sien huuske, wat se in deftige woaningen betitele as een hall: een heel klein hokje, dat waarskienlijk bouwd war teugen de kou, die bij 't openen vanne voor deur van buten kwam. Deur dit nije hangslot oppe tussen deur su gien meens meer naar bin nen kanne, selfs Vrouw Spinder mans niet. Mar de voordeur liet Gerrit losstaan - as vanouds. Vedder sorgde Gekke Gerrit ervoor dat ie tiedelijk de beskikking kreeg over een roeiboatsje - hij lei het inne Dokkumer Ee anne wal bij de Kloastersteeg, vlak bij de Steen houwerij Toen 'l uur X unbroken was, verliet Gekke Gerrit, fluitend als altied, sien huus, stapte met ferme pas deur de Steenhouwerij naar 't Ou- wegleien, rende toen naar de Kloostersteeg, sprong in 't roei boatsje en voer as de gesmeerde bliksem naar de Steenhouwerij. Daar meerde hij sien skip anne wal en wachtte gespannen op wat er ge- beure su - gehurkt in sien boatsje kon ie krek over de wal heensien en sien huuske inne gaten houwe. Hoe lang 't duurd het, suuk niet wete, mar al gauw, ja hoor, daar kwam Vrouw Spindermans uut hur huuske, wipte met een geroutineerd spronkje over't tuunhekje, douwde de deur van Gerrits huuske open en skoal naar binnen as een rot in sien nest. Op't selde mentent sprong Gekke Gerrit uut sien boatsje, vloog op sien huuske af en stak, voor Vrouw Spindermans goed en wel inne ga ten had, dat de tussendeur afsloaten was, de sleutel in't slot vanne voor deur en draaide die om. Ha, ha, ha, toen sat de muus inne val: Vrouw Spindermans, hast klemvast opsloaten inne kleine ruumte tussen de voor- en de tus sendeur! Gekke Gerril kon wel juiche, marhij gaf gien kik. sei gien woord. Hij pakte sien fiets uut 't skuurke en reed, sonder sich te haasten, 't Ouwegleien uut, sloeg linksaf de Lindebuurt in en fietste de HoekstersingeI op. Bij de Groaningerstraatweg staptie ie af, sette de fiets teugen 't hekje van 't hoekhuus en belde an, want daar, wist Gekke Gerritwaande de pliesjeinspecteur Hombrink op 't hovenhuus De inspecteur, een parmantig mantsje, war toevallig tuus en met een bereid de affaire polisjeneel af te doen. Hij sprong op sien fiets en broederlijk reden de mannen naai de Steenhouwerij, waar Vrouw Spindermans nog allied in hur ge vangenis opsloaten sat. Terwiel Gekke Gerril onder sien kale pereboom gniezend stond toe te kieken, opende Hombrink de deur en pakte de inbreekster stevig bij de arm - sun mooie arrestatie had ie in sien hele loopbaan nog noait met- maakt. De vrouw met naar 't buro, waar ze onderdruk vanne verhoren bekende nog meer stoalen te hewwen, dan Gekke Gerril besefte, dat ie kwiet was. Oek een skuunlepel had het meens sich loeeigend, sonder dal Gerrit ontdekt had dal die poater was. Nou kxink jammer genoeg niet pre cies veielle hoe l verder gaan is met disse diefachtige Vrouw Spinder mans, mar wel weet ik, dat se nog krek de bajes ontlopen is. Mar de skrik had se toch wel su goed inne benen kregendat se sich noait meer vergrepen het an Gekke Gerrits be sit tingen. Selfs sien keihadde stien peren liet se de volgende seumer ongemoeid. Kees Brol. Voor mijn verzameling te koop gevraagd S. D. FEENSTRA Buorren 12, Goutum Tel. 05100-82769 Drukkerij Kuiper Leeuwarden Eewal 82 tel. 28234

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1979 | | pagina 9