HOTEL VERDWIJNEN DE KROON IS KRO ANDEA Uilco Regnery, in Leeuwarden ge boren in 1844, was de enige zoon van Fokke Pieters Regnery, die in 1812 geboren was in Heerenveen. Fokke was zilversmidsknecht, maar hij is ook - ,,op het Perkswalletje" - winkelier geweest en omstreeks 1845 verhuisde hij naar het pand nummer 10 in de Oude Doelesteeg, later Bar Paris. Ook hier, in de Oude Doelesteeg, moet Fokke Regnery een winkel \opening uit: strak en stijlvol. hebben gehad, maar toch niet zo lang, want in 1854, toen hij nog maar drie en veertig was, kwam hij er te overlijden. Zijn weduwe hertrouwde met een barbier, Johannes Bruggeman - die ging in de Oude Doelesteeg de scheerkwast hanteren, terwijl stief zoon Uilco Regnery zich in het be lendende pand vestigde; eerst was hij er uurwerkmaker, later winke lier. TAPPER Wanneer Johannes Bruggeman in 1867 overlijdt, keert Uilco Regnery als „tapper" in het ouderlijk huis terug en hij krijgt er, dank zij z'n vrouw Jantje Willems, een hele sleep kinderen. Marten Jan, dat hebben we net gezien, is de oudste, Gerrit een jongere zoon. Als tweede zaak, naast die in de Oude Doelesteeg, kreeg Uilco Reg nery het Zwijnshoofd aan de Lange- marktstraat er bij en het was daar dat de naam Regnery bij de Friese boeren al een grote bekendheid kreeg. In 1904, toen Uilco Regnery zestig werd, vond hij het tijd worden het wat kalmer aan te gaan doen - hij trok zich uit zijn zaken terug, droeg Het Zwijnshoofd over aan zoon Marten Jan en zette zoon Gerrit in de zaak aan de Oude Doelesteeg. Lang heeft Gerrit Regnery niet in de Oude Doelesteeg gezeten, maar het zijn voor hem en zijn vrouw, Dieuwke de Jong, toch belangrijke jaren geweest, want hier werden hun beide zoons geboren, op 28 de cember 1904 Uilko en op 7 novem ber 1908, Simon Jan, die we later zullen leren kennen als Pim Regne ry, nog karakteristieker als „Pim". VOORUITSTREVEN D Gerrit Regnery was, het laat geen twijfel, een vooruitstrevend man, die op een goeie dag in januari 1910 z'n oren spitste, toen hij hoorde van de doodwan Mr. Herman Dirk van Ketwich Verschuur. De heer Ver schuur was president van het Ge rechtshof in Leeuwarden en hij be woonde maar liefst twee van die kasten van panden aan de Sophia- laan, het hoekhuis van de Van Swietenstraat en het huis er naast. Zou dat ene huis, dacht Gerrit Reg nery, het hoekhuis bij de Van Swietenstraat op een steenworp af stand van de veemarkt en het sta tion, niet geknipt zijn voor een mo dem hotel? Welnu, de heer Regnery kocht het huis, liet het inwendig vertimmeren en kon op de zestiende september 1911 het in gebruik nemen van de nieuwe zaak met een driekoloms advertentie in de kranten aankondi gen: „Geopend het Hotel Café „De Kroon". Aanbevelend G. Regne ry"- Het echtpaar Regnery-de Jong bracht het Hotel De Kroon tot grote bloei. Het interieur van De Kroon in de oertijd: houten vloer, houten stoelen, houten tafeltjes zonder kleed, biljart in het midden

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1979 | | pagina 11