„MOORD EN DOODSLAG IN FRIESLAND" FRAAI FOTOBOEK VAN LEEUWARDEN LEZERS IN DE PEN NIEUW BOEK VAN FENNO SCHOUSTRA KLEURENDIA'S VAN FRANS POPKEN 13 Dit is een van de treffende tekeningen van de illustrator John Postma uit het boekMoord en doodslag Friesland Voor Fenno Schoustra met het uit geven van 't Kleine Krantsje begon, heeft hij bijna twintig jaar als jour nalist in de verslaggeving gewerkt. Op zijn arbeidsterrein lag ook het Paleis van Justitie in Leeuwarden, waar hij in de loop der jaren heel wat grote en geruchtmakende terecht zittingen meemaakte en versloeg. Daarbij keek hij met zijn sterke historische belangstelling ook graag in het verleden terug. Ernstige za ken van levensberoving uit vroeger jaren, die mensen toen schokten en bezighielden, inspireerden hem evenzeer. De lezers van deze krant zullen zich herinneren, dat hij ook in de ko lommen van 't Kleine Krantsje vaak over zaken van moord en doodslag schreef, zeer uitgebreid bijvoor beeld over het spectaculaire geval van de moord bij Giessen Nieuw- kerk, die twee onschuldigen voor levenslang naar de gevangenis in Leeuwarden bracht. Door het volhardende speurwerk van een journalist kwam het justi tionele falen bij dat geval uit en de veroordeelden, toen al met driejaar gevangenschap achter de rug, kwamen weer vrij. Deze moordzaak uit Zuid-Holland wordt niet beschreven in Schou- stra's nieuwste boek, want daarmee heeft hij zich strikt tot onze provin cie beperkt. Het heet dan ook „Moord en Doodslag in Fries land", het kwam zojuist van de pers en het is uitgegeven door de B.V. De Friese Pers te Leeuwarden. Met de slagzin 'een crimineel mooi boek" brengt de uitgever het op de markt en met die kernachtige vondst wordt niets te veel gezegd. „Moord en Doodslag in Friesland" is inderdaad een adembenemende uitgave, voor wie zich graag ver diept in de zwaarste misdrijven, die onze wetgeving kent. Waar het hier bovendien uitsluitend (dertig) „Friese zaken" betreft, zullen er voor velen punten van her kenning zijn, want Fenno Schoustra schreef met zijn vaardige pen niet alleen over moorden die al lang ver Na een lange tijd van voorbereiding is het er dan toch van gekomen: het eerste fotoboek van Leeuwarden, geheel voorzien van kleurenfoto's, kwam zojuist van de pers. Het heet, heel eenvoudig, "Leeuwarden" en het is uitgegeven door De Tille BV te Leeuwarden (prijs 49,50). Het is trouwens toch een productie van louter Leeuwarders, want stad genoot Frans Popken maakte de dia's en Wiebren H. Kuipers, voor lichtingsambtenaar bij de gemeente BEGRAFENISSEN Als er iemand, een geliefde of zo maar een kennis, gedag had gezegd met z'n handje tegen 't leven, dan werden er meer tranen geprodu ceerd dan er jenever werd geschon ken in de glaasjes. Als je't mij vraagt is daar niet veel in veranderd, maar: vroeger, als de ontslapene in de koude aarde was achtergelaten, dan kreeg men: trek!! Kortom, men verlangde naar een bakkie leut en geten zijn (uit de vorige eeuw) maar ook over zaken, die zch nog maar onlangs hebben afgespeeld en (nog) niet eens zijn opgelost, zoals de moord of doodslag op de Barones in Leeuwarden, schreef de tekst, een beknopte inleiding en, eveneens, beknopte bijschriften. Bovendien werd het boek - aar dige bijkomstigheid dachten wij - in Leeuwarden gedrukt en wel bij de Handelsdrukkerij Dit nieuwe fotoboek "Leeuwar den", tot stand gekomen in samen werking met het gemeentebestuur van deze stad, zal zeker in een be hoefte voorzien. In de eerste plaats was er al lang geen actueel fotoboek een broodje! (zeer menselijke be hoefte) Men ging te voet, te paard of op de fiets naar het „sterfhuis" om in le ven te blijven. Was er veel te erven door veel te veel nazaten, dan kwam er herrie en mocht de notaris ook nog zijn uitgenodigd, dan was't he lemaal kermis, maar we nemen maar een gewone huis-tuin-en-keu- kenbegrafenis, tenslotte laat niet ie der zoveel na, dat er om gevochten wordt. Leeuwarden, het vreemde vrouwtje Hinke Usselstein. Een van de meest aangrijpende ver halen vond ik die over de Harlinger Ype Baukes de Graaf. Hij was de van Leeuwarden meer op de markt en verder verscheen er nooit eerder zo'n boek in de couleur van deze tijd, alzo in kleur. Voder is a voor een vertaling van inleiding en bijschriften gezorgd, vanzelfsprekend in het Fries, maar ook in het Frans, het Engels en ha Duits. Afgezien van een paar sfeervolle reproducties van platen uit de vorige eeuw, geplaatst naast de situatie van vandaag, bevat ha boek foto's uit Als de tranen zijn opgedroogd be geeft ha vrouwvolk zich naar 't huuske, nia tegelijk natuurlijk, want als 't huuske achter in de tuin staat, is't koud wachten en dat slaat op je blaas! De algemene vochtaf- scheiding geregeld is ontstaat de behoefte naar koffie en vaster voed sel. Al die tijd, dat ieder zijn eigen aandrang heeft bevredigd is er geen woord gerept over de oorzaak van dit alles: de ontslapene! Gezellig vereend in de te kleine huiskamer komt dan de hap, ma hulp van goe de buren bijeengebracht, en in een gesteven en wit gestreken schort ge serveerd. Er heerst een zwijgend laatste moordenaar in Friesland, die werd opgehangen, op ha Zaailand in Leeuwarden enin het openbaar. Moord en Doodslag in Friesland' onze tijd. Voor ha maken ervan heeft de samensteller de hele stad doorkruist. Daarbij moa hij wel uit sluitend bij heel mooi weer de deur zijn uitgegaan: het hele boek geeft de indruk van een zeer zonnige stad. Overigens staat de naam Popken borg voor een voortreffelijke kwa liteit van de platen: verrassend zijn in enkele gevallen de posities, van waaruit hij zijn onderwerpen be keek en voor ons heeft vastgelegd. Wel lijkt ons de tint hia en daar wat vermalen van door de kaken ver morzeld voedsel dat eigenlijk boven de begroting van het hele gebeuren ligt. De tongen komen een beetje los, hier en daar nog een laatste snikje (er is geen overledene of 't was een braaf mens!) enkele verre buiten staanders nemen roerend afscheid vol van spijs en koffie, en dan: even bekomme! Pake, die inmiddels al zoveel overleefde en niet te tellen teraardebestellingen meemaakte, gooit een vissie uit: 't wordt tijd voor zijn medicijnen! Een apotheek is daar niet voor nodig, want de Bokma staat koud en ook de Beren kost 24,90 en ÈSfverkrijgbaar bij de B .V. De Friese Pfers te Leeuwar den en in de boekhandel. H.D. arm de harde kant: sommige luchten zijn blauwer, dan wij ze ook zo hebben gezien en ook enkele gras perken komen me overdreven <&»- delijk voor. Maar dat zijn kleinigheden, waar aan de bezitter van het boek nia zwaar zat tillen. Het fotoboek "Leeuwarden"', gebracht is een zeer apart, bijna vierkant formaat, is een pracht uitgave, die zijn weg naar stadgenoot en toerist zeker wel zal vinden. p_j burger is welkom voor de liefheb bers! Als ieder is voorzien van kleine en grote glaasjes en de inhoud eerst aarzelend, later vla wordt gecon sumeerd, dan komen de verhalen van vroeger. vervolg op pag 19

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1979 | | pagina 13