BONT ABONNEE HERKENT ZICH ZELF OP FOTO „ONBEKENDE KINDEREN RAADSEL BINNEN UUR OPGELOST 15 Wij staan borg voor een goede bont mantel in elke bontsoort. Eventueel ook naar maat, zonder prijsverhogingI V Voorstreek 22 Leeuwarden 05100-39173 Het was suver dringen dizze keer. De faste ploeg was der netuurlijk: Tabe Ruutsje, Sjouke Sukerslak, Wiebe Poatsje, Lange Marten en Jan Boerke. Maar die hadden aan loop kregen fan een stuk of wat ma ten, die nog wel gauw es op het pleintsje waar froeger de Doelen ston, te finen binne. En later kwa men Kees Lotsje en Hein fan 't Hobbelpeerd oek nog langes. Souke Sukerslak: Een groate ferga- dering fannemorren. Folie bak. Het liekt hier de Navo wel, of de Twee de Kamer. Tabe Ruutsje: Daar wurdt oek heel wat afluld op 't heden. En het liekt wel net soa spannend as Paul Vlaanderen froeger. Van Agt hast de WW in! bange Marten: Over sukke saken gien grapkes. Der wurdt over die ferskrikkelijke wapens beslist. Dat wiest niet best mannen. Mien buurman seit: De appoklips hangt in 'e lucht. Bezoekende Doeleman één: Ja, kiek es an. Of jou hewwe goeie wapens, of jóu doene op een dag de deur open omdat je denke dat de melk boer der is, en daar staat een Rus foor je snotkoker. Wiebe Poatsje: En die komt dan giéh supenbrij of kees brengen, en oek gien wodka. De Moffen hadden destieds oek gien suurstallen bij hun. Suks mut niet weer! Kees Lotsje: Suden wij daar nou met mekaar feul an ferandere kenne? Kiek, as dat jouw lot is as kleine mandan is dat soaSoa sien ik dat Andere Doeleman: Daar komt bij, dat ik mie wel es affraag: suden die Russen nou echt dizze kant wel uut wille? Het is een heel end fietsen. En binne nou die Ammérikanen fan die besten? Jan Boerke: Het is al slim, dat we nou 't de Kriestdagen foor de deur steane, over oorlog en soa prate moatte. Sille wij hier bij de brug mar wat ffede houwe? Hein fan 't Hobbelpeard: Boerke hèt geliek. Frede op aarde, en gien winterfuten. Een knientsje in 'e pan en een slukje foor het wegspoelen. Doeleman drie: Ik hew een fleske in e binnenbuse. We binne hier te machtig, anders liet ik em even in 'e kring speule. Mar ik nim self wel even een proefke foor de kouwe fu ten! Tabe: Wij binne dat hier niet wend en ik houw oek niet fan die flauwe kul met drank op straat. Gaan dan mar ergens in een kroeg sitten. Kees: Daar binne niet soa feul meer fan as froeger. Nim nou alleen het HctKma bontmodes 99 Fliet mar an beide kanten waar het raak. Fan Spiek tot Apeldoorn. Je hoefden niet te ferdusten. Wiebe: Met een hoop ellende, man nen. Der is wat afsopen, en wie musten het belije? Just, die arme wieven en die stumpers fan kien- ders. Sjouke: An 'e andere kant waar het oek wel gesellig. Wat klaveijasse en sjoele om mooie priezen. En wat smoute ferhalen, ja, die konnen niet altied onder de kestboom ferteld wurre. Doeleman twee: Nou is het hast weer soa feer. Kestdagen, oud en nij, son jaar fliegt oek om. En hoe ouwer je wurre, hoe gauwer het gaat. Boerke: Dat songen de Poepen oek al: Het gaat alles foor uber, het gaat alles foorbij. Na fleden december, komt weder een mei. Tabe: Het bin echt fan die dagen om wat mankelich te wurren. Dan denk je an alles wat weest is, foor goed weest. De tied houdt gien skoft. Even snute Doeleman drie: Dou must ophouwe Ruutsje. Foei kerel, soa raar hoeft het nou oek weer niet. En je feran dere der dochs niks an. Helemaal niks! Kees: Wat ik altied sêg: het sal je lotsje mar weze. Waar staat jouw wieg? Sit je wat in een goed fel? Hewwe jou wat geluk in 't leven? Hein fan Ons moeke placht al tied te sêggen: Je mutte het leven nimme soa as het is, en wees self een bitsje lief foor de medemens. Gemompel terzijde: Dat kon se self mooi leggende doen. Soldaten half geld. Marten: Het leven is net as het foet- ballen, het hèt sien uutfallen. Dat siene jou an Feijenoord, dat siene jou an Cambuur. Dat gaat goed op 't heden, en dan wurdt het steeds drukker. Doeleman één: Ik bin der fleden week oek es weest. Mar die meen- sen gane te keer, en skriwwe en nuver singe fan olee of soa, loof ik. Soms sien ik hast niks, soa fol is het. Marten siet wel over alles heen. Boerke: Ik kaam der froeger ek wol, in Huzum dan. Die ouwe garde is der niet meer. Dan hadden jou bij F.V.C. Monti Diekstra en Sonder- van, en bij Friesland Skeepstra en Butenhuus. En nou is het daar Triotel en siekenhuus. Tabe: Ik hew der nooit feul weest. Mien ene swager was nog al een Road-Geelman. Ja, se seiden altied fan etter en bloed. Hij gong wel met die Romkesjonges om, en dan had den jou daar die ouwe Aarden. Wie kent deze kinderen?'Dat was onze vraag, veertien dagen geleden, toen we in't Kleine Krantsje een foto afdrukten, die een van onze abonnees had aangetroffen in een stokoud fotoalbum, dat hij bij een verkoping in Sint Anna Parochie op de kop had getikt. De kans, dat die vraag bevestigd beantwoord zou worden leek ons niet groot - één op de honderdduizend wellicht, één op de miljoen misschien? Maar zie wat er is gebeurd: nog geen twee uren na het verschijnen van onze krant meldde er zich aan ons kantoor een volkomen verraste abonnee met precies dezelfde foto in de hand en de mededeling, dat zij een van die kinderen was en drie dagen later kregen we notabene de man op bezoek, die het plaatje langer dan een halve eeuw geleden had gemaakt! De foto dateert uit omstreeks 1923 - toen, in december, zette de heer Y. P. Kingma, zuiveldirecteur te 01- debroek onder Zwolle, zijn drie kinderen, Gré Willem en Coby met de wens voor een gelukkig nieuw jaar op de kiek. Van de foto werden verschillende afdrukken gemaakt en een van die afdrukjes kwam terecht bij de heer S. P. Blom, winkelier te Bergum - de heer Blom was de oud ste broer van de moeder van de fo tograaf. Die stopte dat kiekje in zijn fotoalbum en vele jaren na zijn dood kwam het album op die verkoping in Sint Anna Parochie terecht. GERINGE KANS Daar zag een van onze abonnees, de heer R. van der Meulen te Leeuwar den, het liggen, hij kocht het en stapte er mee naar onze krant. Met een ogenschijnlijk uiterst geringe kans op herkenning drukten wij toen het plaatje met de kinderen af: "Wie herkent deze kinderen?" Toen onze abonnee, mevrouw J. A. Hiemstra-Kingma uit de Tjerk Hid- desstraat in Leeuwarden, op die vrijdagmorgen onze krant open sloeg ("Zodra 't Kleine Krantsje komt, is't m'n eerste om er in te zien") wist ze niet wat ze zag: daar stond ze waarempel zelf in de krant als meisje van een jaar of acht, sa men met haar broertje Willem, nu in Lelystad en met haar zusje Gré, die tegenwoordig in Denemarken woont. OPGETOGEN Opgetogen verscheen mevrouw Hiemstra onmiddellijk op onze redactie, waar ze vertelde, dat de maker van het plaatje, haar vader, nog in leven is - acht en tachtig jaar oud woont hij in Bergum, zijn ge boortedorp. En drie dagen later stond de heer Kingma zelf bij ons op de stoep en toen waren wij op onze beurt verrast een goede oude bekende te zien: hij heeft jaren in Leeuwarden gewoond en zich hier, o.a. als enthousiast Es perantist, zeer verdienstelijk ge- Dik vijftig jaar nadat deze foto werd gemaakt wensen Gré, Willem en Coby Kingma iedereen nogmaals een Gelukkig Nieuwjaar! maakt. De heer Kingma kwam in 1911 van de Zuivelschool, werd o.a. zuivel directeur in Oldebroek en vestigde zich in 1933 in Leeuwarden, waar hij als ingenieur controleur werd voor het Ministerie van Landbouw. PERPLEX In 1950 ging hij met vervroegd pen sioen, maar twee jaar eerder was hij al als administrateur-boekhouder begonnen bij het Frysk Orkest. Dit werk heeft hij tot juni 1974 gedaan, Wanneer mevrouw Hiemstra de foto toevallig niet in onze krant had gezien ("Ik ben nog nooit zo per plex geweest" vertelde ze ons) zou het raadsel tóch zijn opgelost, want ook onze abonnee, mevrouw Schuurmans uit de Pieter de Hoogh- straat in Leeuwarden herkende de kinderen. Waarmee bewezen werd, dat we zelf helemaal fout zaten bij het schatten van de kans, dat de foto zou worden herkend, een op de honderdduizend, een op de miljoen misschien Is het dan tóch waar, wal 't Kleine Krantsje zelf altijd zegt? Dit immers: 'T KLEINE KRANTSJE LEEST IEDEREEN! Sjouke: Wat ik nog wel deen hew, is na de oorlog naar 't Heerenveen. Dan reden der ekstratreinen. Met Abe Lenstra, en Mollo de spil, en Tiemen Fuur. Doeleman: Abe loopt oek niet hard meer. Ik sag em laassen op 'e tillefi- zie, in een rolstoel. Der waar wat uut 'e Harmonie foor. Kees: Ja, met hur, son bekende frouw. Sjoukje Diekstra niet. Se hèt destieds oek het Dorp opend. Son donker mokkel met een groate bek. Tabe: Dou sast Mies Bouma be- doele. Ja, die praat je gatten in 'e sokken. Dat hiette fan bingo of soa en het gong fanself weer om 'e cen ten. Wiebe: Su sij nog femilie weze fan die Bouma, die froeger daar bij het Hoeksterpad of de ouwe Beljee- buurt woande? Hij pielde wel es met een waterfiets in 'e Voorstreek. Jan: Sil ik jim es uut 'e droom hel- pe? Se skrieft hur fan Bouman. Man! Niks gien ge-Bouma. En muskien sit er oek nog wel een W. in. Hein: Waar ik oek graag es naar sien, is dat mini-foetbal op 'e tee vee. Jim wete wel uut 'e Ahooidol- len in Rotterdam. Der is oek wel hardfietsen bij. Marten: Fan wielrennen gesproken, hewwe jim lezen dat die Pijnenburg doad is? Jim wete wel, de Sesda- genkoaning. Doeleman twee: Ik wist niet eens dat ie siek was, en ik hew oek gien bericht had. Het beroemde koppel Pijnenburg-Wals. Dat is al mooi lang leden. Ja, en daarfoor hadden je een Moeskops. Die we nou hew we is son suerich persoan met son meidestem, Zoetemelk loof ik. Kees: Wete jimme nog wel, dat hier oek een wielerbaan weest is? Daar bij de ouwe Willeminabaan. Se hewwe em in 'e oorlog afbroken. De meensen daar in 'e buurt hadden soa mooi hout foor hun rus. Sjouke: Ik hew der es hene weest met Gekke Gerriet. Die had oek wat maten fan 't Ouwe Gleien bij em. En die rotsakken seiden teugen de direksie, dat slager die en die hadde een fette premie uutloofd fan fieftig gulden. Foor son tussendeur- sprintsje, weet jim wel, Doeleman één: En ik foei nou wel an mien water, dat er niks fan an was. Hoe is dat aflopen, ik bin be nijd. Sjouke: Die fieftig gulden is daar uutkeerd, dat must wel. En doe wu- den se dat later op die slager ferhale Mar die stakker wist nergens fan. Dus die sei bij hoog en bij laag: ik betaal gien nutske! Tabe: Hèt ie ooit in 'e gaten had dat Gerriet en sien maten der achter sa- ten? Sjouke: Ja seker, mar hij liet het niet merke. Pas een heel skoft later, ik loof even na de Kestdagen, liet ie son opsloepte jonge een rullade brenge bij Gerriet. Afsender onbe kend. Wiebe: Daar begriep ik niks fan: Nou hadden se em te fieter had, en dan geeft ie nee, daar ken ik met mien skipperspetsje niet bij Sjouke: Hij hadde wat in die rullade daanja, gien rattekruud of soa, mar wel wat, hoe sak het sêgge, dat de stoelgang stiemeleert. Hein fan H: Ah ha, wraak is soet. Gekke Gerriet swaar an 'e skijterij. Sjouke: Het beteerde heel anders. Gerriet rook lont, en die het een an dere jonge de rullade bij een buur- frou, waar ie niet soa goed met kon, brenge laten. Met de groeten fan 't Leger des Heils. Op Ouwejaars- avond. Nou dat meens hadde een salig uuteinde! Mannen gezamenlijk: Fan't selfde. En feul heil en segen in 't nije jaar!!!!!

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1979 | | pagina 15