Friesland Bank Uw eigen bank klomm HARTELIJK BEDANKT Eerst heel hartelijk bedankt voor de mooie platen die ik van u kreeg als prijs voor het raden van het huisje op het Hoeksterpad. Wat fijn dat ik dat gewonnen heb en nog fij ner vind ik het dat mevrouw G. Liemburg-Fluitman daar zelf op heeft geschreven, want dat is de zelfde waar ik vroeger vaak heen ging, wij waren toen nog jong. Wij gingen zomers met ons drieën, dus nog een vriendin dat was Marie Koopal uit de Amelandstraat in on ze roeiboot naar de Grote Wielen om te zwemmen. Zondagsmorgens gingen wij naar de bibliotheek in de Grote Kerkstraat om boeken te le nen. Ik mocht graag bij de fam. Fiuitman zijn, ik denk daar nog vaak aan terug, het was een prettige tijd. Ik lees 't Kleine Krantsje al jaren en zie er altijd weer naar uit en lees het van A-Z. Ook wil ik u nog heel hartelijk be danken dat u mijn schoolfoto van de Rehobothschool hebt geplaatst in 't Krantsje no. 177. Nog gefeliciteerd met het 15-jarig bestaan en nog vele jaren. Kuurstra uit de Smidsbuurt met z'n hondekar. Smidsbuurt, wil ik graag even wat rechtzetten en wel het volgende. Mevrouw De Vries heeft het idee, dat ik het daar niet gezellig heb ge had. Niets is minder waar. Ik heb er en ook mijn oudere broer juist heer lijk gespeeld. Minder plezierig is mijn herinnering aan de dag dat wij met de verhuis wagen op een zeer druilerige okto- bemamiddag die nauwe straat inre den. U moet begrijpen dat wij in Sneek in een riant vrij huis woonden op de hoek van het Muntplein en de Pttns Hendrikkade en dan viel zo'n binnenkomst tegen, nog meer voor onze moeder dan voor onsl Neen, ik heb daar heerlijk gespeeld en katte- kwaad uitgehaald. Dit even als rechtzetting. Verder mevrouw De Vries-Postmus, nogmaals dank voor de reactie en ik wens u het allerbeste. ker van het wilde geblaf van de hon den, die uitgelaten waren omdat ze er uit konden. Die hondekar, ja, dat was nog een echte ouderwetsen één, met een span ervoor voor twee honden. En vaak was die kar hoog opgetast - Voorburg U. Wassenaar Leeuwarden Mej. S. v. d. Meulen GENOTEN Het 349e Kleine Krantsje, dat bij ons in de bus gleed hebben we weer van A tot Z gelezen. Ook van de foto's uit vroeger tijden hebben we weer genoten. Zo bijvoorbeeld de grote foto-af druk op de voorpagina van de aan komst van Sint Nicolaas op de Wil lemskade in de jaren dertig met aan de overzijde de „herenhuizen"' aan de Willemskade zuidzijde. Bij het aandachtig bekijken viel het mij op dat het eerste en derde pand, van links naar rechts, identiek dan wel eikaars spiegelbeeld lijken te zijn; dingen waaraan men door gaans voorbij gaat. In gedachten ziet men dan de tram komende van de Vrouwenpoort over de Verlaatsbrug de bocht ne men via de Sophialaan naar het eindpunt bij het Station NS! Op de Stanfriesboot dachten we ook „meester Greben" te ontwaren, doch we weten het niet zeker! Middelburg H. Hoitsma DE SMIDSBUURT In antwoord op de leuke reactie van mevrouw De Vries-Postmus op mijn ontboezemingen over de DE SMIDSBUURT Al jaren ben ik geabonneerd op 't Kleine Krantsje, en ik lees het steeds met veel genoegen. In enkele nummers van de laatste tijd be schrijft de heer Wassenaar te Voor burg uitgebreid zijn jeugdherinne ringen en in nr. 349 haakt mevrouw De Vries-Postmus daarop even in, waar het de periode betreft, waarin de heer Wassenaar als jongen in de Smidsbuurt woonde. Zij schrijft over de huizen die ver derop in het straatje stonden, een beetje achteruit, en noemt de namen van enige families dié daar woon den, o.a. Hey, Boon en Kuurstra. Deze laatsten nu waren mijn groot ouders, die daar destijds inderdaad hebben gewoond. Ik kan, wat dit betreft, hieraan ver der niets toevoegen (daarvoor is dit te lang geleden) maar in vervolg hierop wel enkele van mijn jeugd herinneringen uit de tijd, die niet lang daarna viel, weergeven. In het bescheiden bedrijfje, dat mijn vader en grootvader samen nl. op zetten aan de Nieuwe Hollanderdijk moest hard gewerkt worden en ge regeld trokken de mannen er op uit, letterlijk „de boer op" om het een en ander aan de man te brengen aan landbouwgereedschappen en alles wat daarmee annex was; de één met een bakfiets, de ander met een hon dekar. Mijn grootvader vertrok 's morgens altijd het eerst en dat was, vooral in de zomer, al heel vroeg. Dan werd ik als kleine jongen wak met harken, de echte klassieke hooiharken, geheel van hout en ver stevigd met Spaans riet. Of nog va ker met stapels zeven en aardappel- bakken. Ratelend en met een vaartje ging die kar dan de straat uit, want de honden waren jong en sterk, en wilden wel. De oude man moest soms draven om het tempo bij te houden. Ja, die zeven en aardappelbakken. Die bakken vooral: honderden heb ben ze gemaakt, in die jaren dertig. da pen Op gezette tijden werd er een voor raad hout van de firma Ovenneer afgeleverd; stapels planken en bos sen latten. Dan werd er de eerste paar dagen alleen maar afgekort, want die planken moeten zo gauw mogelijk uit de weg. Met name in de zomer werd er kei hard gewerkt, want de boeren waren „gleon-hastichen wilden die bakken liefst onmiddellijk kunnen gebruiken. Dat dit niet altijd ging, spreekt van zelf. Maar wel zo spoedig mogelijk, en dan werd er tot laat in de namiddag doorgewerkt, gauw nog een soort saus van okergeel er overgestreken, die soms amper tijd kreeg om te drogen, want vaak moest een flinke stapel bakken dan met de „karri- der" mee. In die tijd was het bodeterrein nog op het Oldehoofsterkerkhof, en la ter, toen ik iets groter werd, ging ik wel eens mee; het plein achter de Oldehove stampvol vrachtauto's, en daar tussendoor af- en aansjou wende mannen. Over het algemeen waren die dertiger jaren wel slechte jaren, maar in de zomermaanden viel er voor ons als kinderen toch wel eens een snoepcent af: feest! Met een cent kon je toen nog wat doen: van zoethout en „butternuts" tot aan kleine chocolade reepjes toe („Korff's reepkes"!) Het is allemaal al meer dan veertig jaar geleden, maar het staat je nog helder voor de geest! Zuidwolde (Gron.) H. Kuurstra IK DANK U Fenno Schoustra ik dank U! Mis schien vraagt U zich af waarom. Wel, om reden, dat ik mede door U, en 't Kleine Krantsje mijn nicht die ik in twintig jaar niet had gezien, afgelopen week weer ontmoet heb. 'k Was weer eens eventjes in Leeu warden. Toen ik in vogelvlucht over de Nieuwestad ging, "ik vlieg altijd" zegt men, kwam ik ook nog me vrouw Dijkstra tegen. Die hebben voorjaren terug een bakkerij gehad Achter de Hoven. Daarna ben ik Men kent er de Friese verhoudingen en is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen. gauw suikerbrood gaan halen in op dracht van m'n schoonzus in Den Helder. Waarna ik met een bloe metje in een run naar de Noorder singel gegaan ben. Wat was dat weerzien met nicht Tjitske prachtig Geweldig gewoon en hopelijk vol gen er meer familieleden die ik in jaren niet gezien heb. Nogmaals mijn hartelijke dank. Den Helder Tjitske Kooy man-Bok GROTE VERBAZING Tot onze grote verbazing stond er in het Kleine Krantsje van 24 novem ber een foto van mijn overgrootou ders. Ik kan mij nog goed herinne ren, dat bij ons thuis in het kistje met oude foto's net zo een zat. Mijn grootvader, Hendrik van der Laan, was ook een zoon van hen. Mijn moeder, Trijntje Stellingwerf-Van der Laan, was weer een dochter van hem. De foto is gemaakt bij mijn oom Jacob van der Laan in de Tjerk Hiddesstraat. Hij woont nu in "het Nieuwe Hoek". Mijn grootvader heeft jaren een groentewinkel gehad in de Balistraat. Hij overleed enkele jaren terug op de zeer hoge leeftijd van 96 jaar, na 16 jaar zeer liefdevol te zijn verzorgd door zijn jongste dochter. Groningen Mevr. T. Knoop-Stellingwerf Grappige ontdekking: twee gelijke huizen aan de Willemskade

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1979 | | pagina 5