CAMSTRABUREN INSPIREERT TOT STROOM VAN OPLOSSINGEN 1 r; ONZE FOTOPRIJSVRAAG 7 ft Wat een reacties, wat een brieven, wat een oplossingen na de fotoprijsvraag, die wij vier weken geleden in 't Kleine Krantsje hebben afgedrukt! Waarschijnlijk hebben we nooit eerder zoveel inzendingen binnen gekregen als deze keer en wat ook nog nooit eerder gebeurde, zagen we nu: er viel ditmaal geen enkele foutieve oplossing bij ons in de bus. Alle deelnemers en deelneemsters wisten precies te vertellen, dat de aardige foto van het scheepje aan de kade bij Camstraburen was gemaakt, vlakbij de Noorderbrug in de Spanjaardslaan. Daarbij hebben velen ons bijzonderheden over deze buurt en zijn bewoners kunnen vertellen: we kregen zo een heel overzicht van wat er zich hier vroeger heeft afgespeeld. "Volgens mij is het zoekplaatje op Camstraburen", schreef mevrouw G. van der Veen-van der Meulen uit Lekkum. "Als schippersdochter weet ik nog goed, dat mijn ouders hier vaak hebben gelegen met hun schip. De Twee Gezusters. Er was links van de foto een winkel van S. van der Meulen en een steeg met toegang tot de Houtstraten. Daar woonde een familie Nijdam, hele lieve mensen. Dan nog Hellinga, drankwinkel, Bottinga, zeilmaker en Olijnsma. En in dat mooie huis woonde Tsjip de Vries. Rechts de Eebuurt met café Wiersma; dat wa ren een oom en tante van mijn moe der". De namen, die mevrouw Van der Veen noemt, komen met nog meer namen, ook in verscheidene andere brieven voor. "Wij hebben op het hoekje ge woond, naast Bottema de zeilma kers", schrijft ons mevrouw Rötert- Pruik uit Apeldoorn. Ook Winkel woonde er, rechercheur, en er was een oude smidse van De Vries. Op het hoekje was een petroleumwin- keltje van Janssen, later Visser, in ongeregelde goederen". BEWAARSCHOOL "Geheel op de achtergrond meen ik vaag het gebouw van een scholen complex te herkennen, waarin voorheen een bewaarschool was", aldus de heer G. Mink te Arnhem. "In die school aan de Ee straat heeft men mij van mijn vierde tot mijn zesde jaar, van 1913 af "bewaard". In een van de huisjes aan Camstraburen woonde een "stille" van de politie, namelijk de heer Winkel". "Mijn man", schreef mevrouw K. van der Meulen-Boersma uit Nij- Meulen en andere kroegjes schreef ook de heer K. Pot uit Heerenveen: 'Deze staankroegjes waren er veel in mijn jeugd en ze lagen altijd dicht in de buurt van ligplaatsen voor beurtschepen en je kunt haast wel aannemen, dat in zo'n zaak het los se volk werd aangenomen. Als kind De "legendarische" Gerrit Visser heeft ook op Camstraburen gewoond. Hier zien we deze populaire Leeuwarder, samen met Ynze Dorenbos. verdal, "is hier in zijn jeugd vaak langs gelopen, daar zijn ouders een kruidenierszaak hadden op de hoek van de Houtstraat en de Korte Hout straat, tegenover de legendarische figuur Gerrit Visser, destijds markt koopman. We zien altijd met ver langen uit naar uw onvolprezen Kleine Krantsje, dat we niet graag zouden willen missen". "Ik woon nu twee en dertig jaar in Drachten" schreef mevrouw T. J. Haarsma-Sterenberg, "maar ik heb tot mijn achttiende in de IJsbaan- straat, voorheen Eerste Korte Hout straat, gewoond. Wij liepen dan langs Camstraburen, via de Noor derbrug de stad in. Ik heb daar vele voetstappen liggen. We hebben daar ook wel geschaatst, ik denk, dat het in 1929 is geweest. Links op de foto, op de hoek bij de lantaarn paal, is een winkeltje - we kochten daar wel eens voor een cent snoep. Ik meen, dat er een De Roos in woonde. Ook was er een winkeltje, waar al lerlei scheepsbenodigdheden, zoals touw en carbolineum, te koop was - daar woonde een Bottinga of Bot tema met zijn vrouw. Op de hoek van de Spanjaardslaan was even eens een winkel, de ene kant was voor kruidenierswaren, de andere kant was een kroegje. Hier woonde' de familie Van der Meulen, ouders met een zoon en een dochter". KROEGJES Over dat tapperijtje van Van der liep je er met een boog omheen om een botsing te ontlopen met zo'n zware vent, die er zelf op halve kracht, of zonder kracht, maar dan wel met die van de eigenaar, uit ging. Ook dat kwam wel eens voor. Er waren meer van die kroegjes, o.a. Peperstraat (beurtschepen Weaze en Kelders), Bagijnestraat (idem Nieuwestad), Potmarge (Zuiderplein en Grachtswal), Ach ter de Hoven tegenover de Kanaal straat (Emmakade en Grachtswal) en Vliet voor de beurtschippers van de factorij van Huisenga en Koop- mans Meelfabrieken. Zo langza merhand verdwenen dit soort be drijfjes later - gelukkig". Interessant was het, wat de heer Pot nog toevoegde aan zijn oplos sing: "Bij eerste en (te) vlugge be schouwing denk je: 't is Grouw met Oostergo in de linkse hoek" en in derdaad, de afbeelding heeft heel veel weg van de kade in Grouw! De heer W. Olijnsma te Leeuwar den herkende op onze foto nog een stukje van het huis nummer 35, "der't wy fan 1936 oant en mei 1956 wenne hawwe. Us heit hat dêr altiten smid west. It liket my sa ta, dat de foto makke wurden is yn it lest fan de tweintiger jierren". Met die laatste veronderstelling slaat de heer Olijnsma de "spiker oppe hasses" - de foto dateert na melijk uit 1928 en was niet, zoals verschillende inzenders dachten, een vijf en twintig tot dertig jaar oud. "Op de hoek vooraan", aldus de heer G. van der Kooi uit Heeren veen, "moet de stalhouderij van Poelsma zijn geweest, waar het uitrukken van de stoet voor een trouwerij altijd imposant was. Was het niet in 1947, dat hier ongeveer de "kliuwers" van de Elfsteden tocht de wal opmoesten omdat er onvoldoende ijs onder de brug lag, of was dat in een ander jaar. Nee, dat was inderdaad in '47 (maar ook in '54) - ook mevrouw Rosema te Leeuwarden herinnert daar nog aan: "Als er een Elfstedentocht was, lag er stro bij de wal op en op de weg en dan konden de rijders met schaatsen aan over de weg lopen en zo aan de andere kant van de brug weer op het ijs komen op weg naar de Groene Weide". RESERSJEUR "De foto is maakt foor het huus van Pliesje Winkel, die resersjeur wud- den is", schreef - "met skeeveto- rengroeten" - de heer H. Rypkema te Sneek en die naam, we hebben het net al gezien, kwamen we in veel meer brieven tegen. Ook mevrouw J. C. Boers-Lem- mers uit Leidschendam heeft hier "duizenden voetstappen liggen": "Vroeger ging ik altijd van School vervolg op pag. 9 ;-*5* 1» Nog een foto van Camstraburen, waarop de huizen beter zijn te zien, dan op het plaatje van onze fotoprijsvraag het geval was.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1979 | | pagina 7