DRUKKERIJ BOUMAN WAS BLIJKBAAR MOEILIJK OP TE SPOREN ONZE FOTOPRIJSVRAAG DE DONKERE OORLOGSTIJD 5 HET SNELSTE VERVOER VAN EN NAAR ALLE PLAATSEN ONDER GARANTIE SPANJAARDSLAAN 12a - LEEUWARDEN Is de opgave van vier weken geleden voor onze prijsvraag ,,Leewadders, waar is dit?" zo moeilijk geweest? Mensen, mensen, wat kwamen er ditmaal weinig oplossingen bij ons binnen, nog geen tien totaal en misschien wel minder dan we ooit als reactie op onze prijsvraag hebben gehad. En dat terwijl het afgebeelde pand nu eens niet verdwenen was, maar er nu nog steeds staat, zij het dan, dat het uiterlijk door een verbouwing veranderde. beste, want het afgebeelde pand was dat van de Handelsdrukkerij, annex Reclamebureau van Bouman aan de Kelders nummer 19. HERKENBAAR DRUKWERK „Toen mijn vrouw en ik de prijs vraag bekeken zeiden we tegen el kaar, dit is het huis van de familie Bouman op de Kelders" schreef ons de heer K. van Oostrum te Schier monnikoog en hij vervolgde: „Eta lage met drukwerk, links de ingang van de drukkerij en rechts de ingang naar boven, waar het gezin Bouman woonde. Enkele malen zijn wij daar op bezoek geweest. Mevrouw Bouman zong in Concordia, het zelfde koor, waarin ik ook heb ge zongen. Haar zoon Jopy die nu het grote reclamebureau leidt, was op de zondagsschool, waar mijn vrouw les gaf. Ook de heer Van Oostrum steekt ons tenslotte in zijn brief nog even een veer op de hoed: „Buitenge woon interessant is het van 't Kleine Krantsje om met deze foto's een puzzel te houden. Wanneer 't Klei ne Krantsje in de bus komt wordt het van a. tot z. gelezen. Vaak tref ik er bekende namen in aan". Dit vrouwtje stond in vroeger jaren met het blad De Sportwereld te venten op de AmelandspijpToen de fotograaf dit plaatje maakte had zij net een klant: Willem Jansen, eerste elftalspeler van Leeuwarden, kennelijk benieuwd naar het oordeel van de sportjournalisten over zijn verrichtingen van de vorige dag. Willem Jansen herkennen we dus, maar wie weet wie dat vrouwtje was? Leeft ze nog? Dat vroegen we een paar weken ge leden, toen we deze zelfde foto af drukten in de krant. Welnu, de per sen stonden bij wijze van spreken nog niet stil, of we werden al gebeld door abonnees, die deze actieve verkoopster van De Sportwereld onmiddellijk herkenden. Het was mevrouw Sjoeke de Haan, die o.a. in de Oosterbuurt heeft gewoond. Lezers van 't Kleine Krantsje, die later belden, bevestigden deze me dedeling en, frappant allen spra ken van een "buitengewoon aardige vrouw" of van "een heel goeie vrouw", die ook jaren bij het Ne derlandse Reddings Leger is ge weest. Ongeveer twaalf, dertien jaar geleden moet mevrouw De Haan overleden zijn. Een uitvoerige brief naar aanleiding van het publiceren van deze foto ontvingen wij van onze abonnee, de heer Rinze van der Heide te Leeu warden, die mevrouw De Haan ook goed heeft gekend. De heer Van der Heide schreef ons het volgende: AARDIGE VROUW „Ik heb verscheidene jaren bak kerswaren bij deze aardige vrouw aan huis bezorgd. Zij woonde in de nu afgebroken Oosterbuurt in het huisje achter de Oostergrachtswal, dat uit zag op een muur van een werkplaats. Haar man was ook een bekend iemand in de stad. Hij liep erg gebrekkig. De Haan verkocht De Sportwereld, maar zijn vrouw ging er ook vaak mee op stap. Ik kwam elke dag bij haar aan de deur. Dat wil zeggen, ze zat in de kamer, want ze had toen ook nogal last van haar benen. Als ik daar nog aan denk! Wat een woning - soms kon je de hele dag de zon niet zien. Er zaten in die oude huizen veel muizen en soms liepen ze je gewoon voor de voeten. Dan zei mevrouw De Haan: „Van der Heide, wil u die muizen even achter de kachel van daan halen, er liggen wel drie dooie. Ik haalde die beestjes er dan met stok vandaan en dan was ze weer erg dankbaar. BESTE KLANT Ik kwam er 's morgens al vrij vroeg, want het was het eerste gedeelte van mijn wijk en dan zat ze al op me te wachten. Ik had er altijd een beste klant aan, want alles vond ze lekker, tenminste wat het gebak betrof. Ze kocht veel gebak voor de kinderen, zei ze vaak tegen mij. Ik had de hele Oosterbuurt zowat als klant en toen was het er wel gezel lig; vaak gingen mijn kinderen mee. Ze moeten nog lachen, wanneer we het er weer eens over hebben. Frits Jansen, een oud collega van mij, kocht ook elke maandag een Sport wereld bij De Haan en nog zie ik hem bij bakker Stelwagen die oude De Haan nadoen. Frits Jansen was meen ik een neef van Willem Jan sen, die toevallig bij mevrouw De Haan op de foto staat. Ik denk nog vaak aan het gemoede lijke in die tijd. Je had veel vaker een praatje met de mensen. Als bakker was overal thuis en hoorde je erbij. Je zag de kinderen opgroeien en vaak kon je ze ergens mee hel pen". Aldus de heer Van der Heide in deze bijzondere herinnering aan het echtpaar De Haan - net als eens Manus de Vries en Piet Dompeling enthousiaste verkopers van het des tijds zo populaire blad De Sport wereld Van de acht of negen inzenders was er ook nog een, die het gefotogra feerde pand situeerde op een ver keerde plaats. Mevrouw J. Piersma- Faber te Heeg („Altijd het Krantsje met veul plezier lezende" schreef ze ons) ging „op de eerste indruk" af en dacht aan de Nieuweburen. „Vroeger" aldus mevrouw Piers- ma, „de winkel van Pietersen, voorloper van de Arbeiderspers. Waar in roerige tijden (anders dan tegenwoordig) en bij verkiezingen bulletins voor de ramen hingen. De zoons waren Piet en Jopy, dat zal nu wel Joop zijn". Maar helaas, mevrouw Piersma, de eerste indruk was ditmaal niet de „Als men goed kijkt" schreef de heer Th. Weda te Leeuwarden staat er op een van de biljetten in de eta lage Reclame Bureau" en inder daad, dat was ook zo. Bovendien" aldus de heer Weda, staat het pand er nog en is het ook nog wel herken baar". Weinig goede oplossingen dus, maar toch moest het lot de prijswin naar weer aanwijzen. Dat werd de heerH. Algra, Nachtegaalstraat 5 te Leeuwarden. VRAAGT PRIJSOPGAAF TELEF. 570 Deze advertentie hebben we uit een krant van 1927 geknipt. We zien hier de razendsnelle verhuiswagen van Poelsma van de Spanjaardslaan (Telefoon 570). Poelsma stond voor niks. Hij vervoerde naar "alle plaatsen onder garantie"Dan trof je het niet, wanneer je toevallig woonde in een plaats die niet onder garantie stond. Tijdens rechtzaakje voor de kan tonrechter ontkende de verdachte heftig zich schuldig te hebben ge maakt aan het ingooien van een winkelruit. De benadeelde winke lier had evenwel een getuige mee gebracht, die beweerde te hebben gezien, dat de verdachte had ge gooid. "Als ik me niet snel gebukt had, had ik de steen tegen m'n hoofd gehad!" verklaarde hij. Waarop de kantonrechter niet de verdachte, maar deze getuige ver antwoordelijk stelde voor de toege brachte scha: 'wanneer u niet voor- bedachtelijk het hoofd gebogen had, zou de glasruit niet getroffen zijn vervolg van pag. 1 hals vielen of uitbundig op de schouders stonden te slaan, vond ik maar vreemd. Het mooiste vond is als de mannen van de B.S. op een huis stonden te schieten, waar dan mensen met de armen omhoog uit tevoorschijn kwamen en werden afgevoerd. Poortugaal R. Kuipers zijn schuilplaatsen kroop. Of we moesten naar de Condens om hem te waarschuwen en dook hij daar on der. Van de bevrijding herinner ik mij eigenlijk alleen maar de Canadese en Amerikaanse tanks op de Gro ningerstraatweg en dat wij vanwege het schieten ergens naar binnen werden gejaagd. Later, toen het kennelijk veilig was, zag je overal mensen met vlaggen e.d. verschij nen. Dat die elkaar huilend om de gevolg dat hij door de etalageruit vloog. Het verdere verloop hebben wij niet afgewacht. Toch zijn het herinneringen, waar je later wel om kon lachen. Minder leuke dingen waren bij voorbeeld de razzia's, we waren dan doodsbenauwd en als we de soldaten zagen verschijnen en ze de mitrailleurs op de hoèken van de straten opstelden, wisten we niet hoe gauw we thuis moesten komen, waarop mijn vader weer in een van

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1980 | | pagina 5