Friesland Bank Cbi jeu fat mlf ftaqe. VROEGER Uw eigen bank Lezers klommen in de pen Men kent er de Friese verhoudingen en is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen. OPA TIK TAK Een paar weken geleden stond er in 't Kleine Krantsje een foto van Jan Elsinga. Daar wil ik nog even op reageren; ik kan niet nalaten het volgende over hem te vertellen. In het laatste gedeelte van de Gera niumstraat naar de Lekkumerweg toe, stond de heer Jan Elsinga bij ons en vooral bij de toen kleine jon getjes, zoals Dirk Jan Spiekhout, de broertjes Van der Bij, Wierd Wa- gemakers en aan mijn kant de broertjes en zus Van der Schaaf en de broertjes Reiding, beter bekend als Opa Tik Tak. De heer Elsinga was ook oppasser bij „Jong Leven", de speeltuin en kleuterschool aan de huidige Ver- zetsstraat en wanneer het twaalf uur was en zijn tijd om naar huis te gaan, vloog de jeugd naar de hekjes, waarachter ze opgesloten zat en moest Opa Tik Tak zich over elk hekje buigen om z'n grote horloge, dat aan een ketting om zijn buik hing, voor de oortjes van de klein tjes te houden. Wij als groten, wachtten dan wel en wanneer de jeugd het eens vergat riepen we ook wel: „Jongens, daar komt Opa Tik Tak!" Dat was altijd groot feest en dat wou ik nu toch nog even kwijt, omdat .het ons nog vaak in de gedachten komt. Elsinga kenden we niet, maar Opa Tik Tak, die kennen we nóg! Leeuwarden J. Oost 'T VLIET In et Kleine Krantsje nummer 367 staat een stukje van S. v.d. Laan, Zaandijk: „Bij ons aan 't Vliet". Graag haak ik daarop even in omdat ik geboren bin in de haven op 't Zuidvliet, en een groot ge deelte van mien jeugd woond hew achter Pietersburen waar hij oek over schrieft. Ik denk echter dat dit voorde tied is waar hij over schrieft. De tied dat ik daar woonde zal zo omtrent 1902 weest hewwe. Deur dat poortsje waar hij et over het bin ik oek vaak gaan en ik ken nog de volgende bewoners, derect rechts deur 't poortje woonde eerst een Opa Tik Tak Jellema, koopman en slachter van knienen en kiepen, daarnaast de fam. Biegel, meer verderop woon den wij, eerst de fam. Bom, vader, moeke en ik meen vier kienders, de vader heette Hendrikes en was se- garenmaker bij Tromp. An de over kant van 't Vliet naar 't Schoppers- hof, de kienders waren Jehannes,' Evert, Nic (nog in leven) en 'k meen één meiske Els geloof ik, wij woon den naast hun et tweede hus en ver derop Wilhelmus een pliesie en dan nog de fam. Suk, niet zun prettige fam., we hadden nogal es ruzie met hun. Aan de achterkant van ons woonde dan nog een Ulsje Keiser die was voerman bij Hekman de olieslagerij, verder woonde er nog iemand die bij de gemeente reini ging was, ik weet z'n naam niet meer, net zo min as van al de ande ren die in dit buurtje woonden. Dicht bij Achter Pietersburen was een grote genierderij van de fam. Bosch, de vader van Gerrit Bosch, beter bekend as Veugelsje Bosch, hij woont nou geloof ik in Greuns- hiem. We waren in disse gemierde- rij vaak aan 't hofkesingen (Sorry Gerrit) en 'k weet nog best dat ze lekkere dikke eerbeien hadden, en we waren toen oek al niet zulke lek kere jongens, dus dan weetje 't wel. Hoe lang we in die buurt woond hewwe weet ik niet krekt meer, ik weet wel dat we later in de Fabrieks- steeg Achter de Hoven woond he, we woonden daar toen de grote strokartonfabriek in de fik ging, die stond daar waar later de Lijempf komen is, ik bin later nooit te weten komen in welk jaar dit was. Oek in de boekjes: Och heden ja, die de Leeuwarder Courant uitgeven het staat hierover niks, is er misschien een lezer van dit krantsje die er wat van weet? Ik weet nog best dat we toen avends of in de nacht vlucht binne naar een tante van mie, een zuster van mien moekeDe kleintjes in de kienderwagen en wij lopend naar de Tweebaksmarkt, de familie waar mien tante diende hiette meen ik Markes, zij woonden an de an dere kant van 't postkantoor en ik meende et eerste huis vanaf de Tu- nen. Zo, dat waren dan wat herin neringen van mien jeugd aan 't Vliet en nog even daarna. Er is natuurlijk nog veel meer van te vertellenmaar 'k laat et hierbij L'raneker S. Hoekstra Hel was op de negende februari 1899, dat de Strokartonfabriek door brand werd verwoest. Red. 't KL Kr. MEESTER VAN DER MARK In 't Kleine Krantsje kom je de laat ste tijd de naam van de heer A. van der Mark - onderwijzer aan de Tuuntsjeskoal nog al eens tegen. Ook prijkt zijn rijzige gestalte nog eens op de prachtige klassefoto in het nr. van 13-9-'80. Waarom ik daar nu op reageer, is niet omdat ik ook bij hem in de klas heb gezeten en zijn populariteit ook zou kunnen onderschrijven. Toe vallig ben ik wel enige tijd onbe taalde leerkracht aan de Tuuntsje skoal geweesLJ: 1935/36. Neen, dat is niet belangrijk. A. v. d. Mark was voor mij veel meer, want in Rotterdam was ik van 1941-1949 onderwijzer aan de school waar hij directeur was. Hij was nadrukkelijk directeuren had geeneigen klas. Hij was een persoon (en is dat nog!) waar „je niet om heen kon"; zoals men wel eens zegt van iemand, voor wie je achting hebt of voor wie je bang bent. Het speelde allebei een rol! Zo'n kleine veertig jaar geleden kon je nog zulke schoolhoofden te genkomen. Toch was hij een pro gressieve figuur en gaf hij zijn „on dergeschikten" een behoorlijke do sis vrijheid. Ik meen wel te mogen zeggen dat hij veel voor ons (mijn vrouw en ik) heeft betekend. Dat hij in de tijd, toen hij onderwijzer was, populair bij de jeugd was, hebben wij nooit achter hem gezocht, want hij was de „baas" en dat is hij nog voor ons. Eens per jaar komt hij bij ons op bezoek en maken we een rit door het mooie Drente. Degenen die hem nog kennen, mo gen we wel verklappen dat het hem niet aan te zien is, dat hij in augustus 82 jaar is geworden. Eelde Tine en Piet Wiersma- Meinardy INTERESSANT Interessant blijft 't Kleine Krantsje telkens en lezenwaardig is het voor honderd procent, vooral ook de Ge sprekken op de brug. Over honderd jaar zeggen de mensen: toen en toen was er zo'n interessant Klein Krantsje. Maar misschien door op volgers-opvolgers is't Kleine Krantsje er dan ook nog wel. Wie weet! Schiermonnikoog K. van Oostrum SCHILKAMPEN Wat was ik blij verrast met de mooie foto van Schilkampen in het Kleine Krantsje nr. 368. In 1950 kwam ik er voor het eerst. Mijn schoonou ders woonder er toen op nr. 11, dat is het middelste huis op de foto. Daarvoor woonde destijds oude Noordhof en in het volgende huis de familie Groustra, die op de helling van Drijver werkte aan het begin van Schilkampen. Op het andere eind was de helling van Van der Werff. Het is wel toevallig, dat op de schoolfoto in hetzelfde Krantsje Poppe Noordhof staat afgebeeld. Die woonde nl. ook op Schilkam pen. Hij was later melkboer. De fa milie Herder had niet alleen een kruidenierswinkel op Schilkampen. Hij was ook parlevinker en ging met een bootje met kruidenierswaren langs de schepen en de boeren. Om destijds op Schilkampen te komen moest men vanaf de Poppe- weg de Lange Negen langs waar toen allemaal schiphuizen stonden en waar het 's avonds erg donker was. Er stonden wel wat lantaarns, maar die waren meestal kapot. Op het eind van de Lange Negen ging je links af naar het Panwerk en vandaar kwam je op het Kalver- dijkje door de landen bij boerderijen langs de molen, die er nu nog staat. Om op Schilkampen te komen moest je over een nogal wankel "hoog houtje". Later kwam er eerst een beter hoog houtje en nog later de huidige boog brug. Op Schilkampen was het goed en rustig wonen. Met z'n scheepvaart was er altijd een gezellige drukte. Vooral als zaterdags de "recreatie- "bootjes voor het weekeinde de ruime Friese wateren opzochten om des zondags zo tegen de avond weer huiswaarts te keren. We zorgden dan wel dat we thuis waren. Het was dan een drukte van belang, 's Winters kon je praktisch de schaatsen in huis opbinden en naar verkiezing voor of achter huis, waar de Kurkemeer loopt, vertrekken om evenzo terug te keren. Als de wind goed was, want het gebeurde ook wel, dat door het koelwater van de centrale, 's avonds de vaart voor of achter open was. Dan moesten we het laatste eind lopen. Wat een herinneringen komen er bij je boven, bij het zien van zo'n foto. Helaas is het verleden tijd, al was het een goede tijd. Er verandert echter zoveel in de loop der jaren. Mijn schoonouders leven helaas niet meer. Gelukkig blijven de herinneringen wel. Het Krantsje berg ik bij die herinneringen op. Bedankt dat ik door de foto even in die tijd kon duiken. Assen Aukje Werkhoven was het de gewoonste zaak van de wereld, dat er op zondagen talloze dronken stadgenoten werden opge bracht naar het politiebureau aan het Hofplein. De mees ten maakten de reis naar het bureau te voet, door een of twee agenten geflankeerd, maar niet zelden gebeurde het ook, dat zwaar beschonkenen per hand kar werden getransporteerd. Nóg een foto van Schilkampen: gezicht op Je werf van Drijver met links het hoogheut- over de Kurkemeer.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1980 | | pagina 4