EEN LEEWADDER GAAT VOOR SKUNEN NAAR STEEMAN OP DE TUNEN ONZE FOTOPRIJSVRAAG 7 'Zeg meneer Schwarz, is u nog familie van Berthold Schwarz, die hel buskruit uitvond?" "Nou nee, foor suver ik weet het gien een in onse femilie het bus- kruut uutvonnen Van bitterbal tot galabal, bij ons wordt internationaal gekookt en soms nog verder! 'l Wapei m Ots(iltllii|*et{ v/h Tjalma Ooatwwoldwmo 5 OM*b«rkoop TaMooa 05104-300 ROS KM JANNEXE OBEX Een Leewadder gaat voor skünen naar Steeman op de Tünen" - met die kernachtige slagzin is nu zeker alweer een jaar of tien geleden in 't Kleine Krantsje geadverteerd en zie wat er nu gebeurt: we drukken van die intussen al lang verdwenen schoenenzaak aan de Tuinen voor onze prijsvraag "Leewadders waar is dit?" een foto af in onze krant en de post brengt ons tientallen inzendingen met even kernachtig! alleen maar de oplossing: "Een Leewadder gaat voor skünen naar Steeman op de Tünen! De slagzin en de bijbehorende schoenenzaak blijken dus nog lang niet vergeten te zijn en voor lezers bij wie dat wel het geval mocht zijn, was het toch een duidelijke zaak, dat de afgedrukte foto er een van de Tuinen was. We zijn ditmaal dan ook door een vloedgolf van oplossingen overspoeld en zeldzaam verschijnseler was nu eens geen enkele foutieve bij! WAT ME VERBAAST Wat me verbaast is het schoon, dat met verschillende resaturaties en opruimingen toch nog gebleven of naar boven gekomen is, zoals de oude kloostergang bij de Grote Kerk, het torentje bij het huis, dat vroeger door notaris Koch werd bewoond, dat juweeltje van een binnenhof bij de Grote Kerk en het binnengebouw van het Provincie huis, dat juist bij het slopen van andere huizen te voorschijn kwam". Prachtig, en dan zijn we nu aan de prijswinnaar toe. Dat werd de heer B. Winsemius, Handelstraat 1 te Leeuwarden. Alle inzenders hebben dus geweten, dat het hier om de Tuinen ging en we dienen daarom de duimschroe ven weer even aan te zetten bij een volgende keer: het is verheugend, dat er bij deze prijsvraag zoveel deelnemers zijn, maar het moet, als u het ons vraagt, toch ook weer niet al te gemakkelijk worden om de punten te herkennen, die we hebben afgebeeld. Tegenover de velen, die dus vol stonden met het inzenden van die slagzin en die daarmee de spijker op de kop sloegen, omdat de schoe nenwinkel van Steeman was afge beeld, stonden vele anderen, die hun inzending aanvulden met inte ressant commentaar. BEWONERS mevrouw S. Bakker-Rauwerda te Heerenveen en kwam zodoende geregeld langs die schoenwinkel van Steeman. Ik ben er voorjaren terug nog eens geweest met mijn zuster om schoenen, want ze heb ben prima kwaliteit en je werd er prettig geholpen". Ook mevrouw F. Kuipers-Mensink te Sneek liep hier vroeger vaak langs "als ik naar mijn grootmoeder ging, die in het Nieuw Sint Anthony Gasthuis woonde". De heer Joh. de Jong te Leeuwarden had weer een heel andere herinne ring aan de vroegere firma Steeman. "Toen ik nog werkzaam was bij het Leeuwarder Nieuwsblad als adver- tentiezetter heb ik voor deze firma meermalen een advertentie gezet, waarvan de tekst begon met "Elke Leeuwadder gaat foor skünen naar Steeman op 'e Tünen" herinnerde hij zich. STEEGJES De heer S. Klaver te Stiens dook, als zo vaak, even in het verleden en noemde ook de namen van de drie steegjes, die er weleer tussen deze noordzijde van de Tuinen en de Amelandsstraat zijn geweest: de Schuitmakersteeg, de Pijpbakkers- steeg en de Kromme Elleboog steeg. 'De Tuinen' zo schreef hij, 'is het laagste punt van Leeuwar den, namelijk één meter twintig bo ven zomerpeil en dat is twee meter tachtig lager dan het hoogste deel van de stad bij de hoek van de Klei ne Hoogstraat en de Grote Kerk straat". De heer R. van der Heide te Leeu warden haalde een herinnering op tiustoren, waar hij het onderhoud van had". Onze abonnee, de heer W. Ye- dema te Leeuwarden kon op onze krantenfoto te tekst: "Steeman, electr. schoenrep. bedrijf' onder scheiden en voor hem was het toen een koud kunstje om met behulp van een oud adresboek van Leeuwarden tot de juiste oplossing te komen! "Een zoon van Steeman", aldus de heer Bote Riemersma te Roosen daal, heette Herman en zat bij mij in de klas - hij werd Roek genoemd. De andere zoon heette Louis en was later een grote vedette bij de gymnastiekvereniging Quick. Tenslotte even iets over een in zending van een abonnee, die acht en twintig jaar geleden op de leeftijd van zestien jaar naar het buitenland vertrok, de heer Abel van der Veer uit Maleisië. Hij was juist een weekje in Leeuwarden en zond daarom de oplossing in. Hij schreef: "Ik heb al weer heel wat door de stad gezwalkt en ge fietst om te zien wat er zo nog staat en wat er onderhand verloren is. Een vrijwel complete opsomming van de vroegere bewoners van deze kant van de Tuinen gaf onze abon nee, de heer B. Romkes te Leeu warden, die als vijftienjarige jongen in dienst kwam van het Wapen van Amsterdam, een groothandel in le vensmiddelen en bakkerswaren, die eveneens aan de Tuinen gevestigd was. "Naast het Wapen van Amster dam", aldus de heer Romkes, "naar het Vliet toe, was Benninga's vetsmelterij, vervolgens Van der Zee, horlogemaker, Koorens snoepwinkel en Steeman de schoenhandelaar. Verder was er o.a. nog de werkplaats van de firma Vossenberg, Stienstra de kapper en als laatste de firma Elzenga, huis houdelijke artikelen. Van ons af gerekend naar de Voorstreek had je o.a. nog Van der Mey, petten, Geu- bels aardewerk, Prinsen de drogist, De vroegere winkel van Steeman. Geestman, bakker en bekend om zijn Friese Duumkes en nóg een bakker, Van der Veen. "In het laatste gedeelte van de Tui nen waren nog twee of drie steegjes, die in de Amelandsstraat uitkwa men. Ons pakhuis kwam ook uit in de Amelandsstraat, wat voor ons jongeren een attractie inhield, want daar gebeurde altijd wel wat", al dus tenslotte de heer Romkes. Natuurlijk hebben er in de loop der jaren nog meer mensen aan die Tui nen gewoond, vandaar dat er in de inzendingen ook nog namen werden genoemd als Timmer, bakkerswa ren, Kooistra van de Vivo, slager Klijnsma en Willigers de loodgie ter. "Ik werkte vroeger bij bakker De Beer op de hoek van 't Vliet", aldus aan een van de buren van Steeman, de loodgieter Willigers. "Ik zie me nog voor de deur van diens werk plaats staan, daar moest ik dan voor mijn baas Kuipers, bakker op de Nieuweburen, heen om te zeggen of hij even langs kwam in verband met lekkage aan het dak. Willigers was de torenspecialist van de Bonifa-

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1980 | | pagina 7