DICKVANDERHEIJDE JR/REKLAME TOEN WE NOG OP DE SCHOOLBANKEN ZATEN LEZERS KLOMMEN IN DE PEN IN MEMORIAM J. C. VAN DAM MULOSCHOOL AAN DE WISSESDWINGER 11 adviesbureau voor rektame en publiciteit jozef isrsëlsstrast 10 leeuwarden 05100 24984 Deze foto van de eindexamenklas van de Muloschool 4 aan de Wissesdwinger uit 1947 werd ons toegezonden door onze abonnee, mevrouw Janny van der Wissel-de Boer te Roden, die ons het volgende schreef:'Al verschillende keren ontmoetten we meester of" meneer Heyneker"zoals wij hem noemden, in 't Kleine Krantsje. Met het toezenden van deze foto kan de carrière van de heer Heyneker worden afgesloten Zagen we hem niet in diverse functies, die hij in Leeuwarden bij het onderwijs heeft doorlopen? Ditmaal een foto in zijn laatste functie als leraar aan de Mulo aan de Wissesdwinger"Aldus mevrouw Van der Wissel, die ons de volgende namen doorgeeft: achterste rij: Romke de Wit, een onbekende, Harm van der Bosch, nog een onbekende, Janny de Boer, Arjen Vaartjes, Inie de Jong en Anne Keizer; middelste rij: Jo Luhrs, Trijntje Hoekstra, Imie Oosterbrink, een onbekende, Alie van der Let, Hinke Deelstra, Sjoerd Postma, Alie van der Laan, Sjoukje Reinalda, Tinie Spoelstra en Venema met een vraagteken. Op de voorste rij: Trijntje Meijer, Annie Bosker, Gezien Polet, een onbekende en Jaan van der Werf. SCHOOL BU OLDEHOVE In het Kleine Krantsje nummer 376 staat een prachtige foto van "de Schippersschool" op het Oldehoof- sterkerkhof. Nou weet ik net of dat later een schippersschool is ge weest. Ik ben nu 77 jaar en ben in mijn kinderjaren op de school geweest, volgens foto. Dat was toen School 5 met de heer Boddé als bovenmees ter. Toen stond de Schippersschool in het Sint Jobsleen, achter de Prin sentuin, later een bewaarschool. Ook mijn oudere zusters en broers, Etta, Marie, Auke en Christiaan zijn op School 5 geweest. Ze zijn alle vier al overleden. Nu heb ik nog een zuster Dina, zij is 73 jaar. Ze is ook op School 5 geweest, maar weet zich de school niet meer zo goed te herinneren. We hebben alle zes bij meneer Andringa gezeten. Ik weet nog best, de eerste driejaren zat ik bij mevrouw Rademaker, een allerliefste juf. Ze liep dan tussen de banken door en riep: "We schrijven met de rechter hand, met de rechter hand, enz." In de 4e klas zat ik bij meneer An dringa, dat was ook een aardige man. Als we 's middags weer op school kwamen zei hij vaak: "Wie vanmiddag familiepudding eten het mag weer naar huus toe gaan". De vingers vlogen omhoog met de uit roep: 'Tk Meester! ik Meester!" maar dan zei hij: "jullie luisteren niet goed naar mij", (vanilie pud ding). In het speelkwartier vlogen we om de Oldehove heen met de schort bol van de wind. Soms waren er mensen op de Oldehove en dan riepen we: "heu i, gooi een cent onder", in de hoop dat we een cent in de schort opvingen, of we zoch ten oude kiezen of tanden, die daar wel lagen. Dat grasveldje staken we over om bij vrouw Knobbe in de Boterhoek vooreen nutske salmiak drop te ko pen dat kregen we dan uiteen kleine vinger. Naast de school was een touwsla- gerij. De deur bij het hek was een werk- hok. Daar stond een pomp in die stinkend water gaf. Daar mochten we niet van drinken, want dat was lijkenwater, werd ons wijs ge maakt, maar voor smerige klompen of schoenen kon het nog wel. In de 5e klas werden we over ver plaats naar de Bagijnestraat, waar om weet ik niet, ik denk wegens tekort aan lokalen. Je kon daar niet zo mooi spelen. Meester Radema ker van de 5e klas droeg altijd siga renkistjes (soldatenschoenen), daar heb ik menige schop van gehad. Dat was niet leuk vooreen meisje, maar het zal wel nodig geweest zijn. De 6e klas ging over naar de Schoolstraat, voorheen school 4, daar zat ik bij meneer Adema, ook een heel lieve man. In de 7e klas zat ik bij meneer Dij- kema. Dat jaar vloog om. Als we goed ons best gedaan hadden, las hij voor uit het boek Baron Vliegend hert, hoe de wereld er in het jaar 2000 uit zou zien. Dan zouden er vliegtuigen zijn, die konden dalen waar ze wilden. Daar is veel van uitgekomen, denk maar aan de heli kopters. Vele leeftijdgenoten zullen zich de ze dingen nog wel herinneren. Met hartelijke groeten aan allen van toen, "leerlingen van School 5" van meester Boddé. Leeuwarden I. van Eek-Kerkhof vervolg van pag. 9 Fransen zien hem voor een spion aan en smijten hem in de gevange nis. EXECUTIE Er dreigt een executie zonder vorm van proces; toch klaart de lucht weer op - Jenson gaat terug naar het front, hij wordt het slachtoffer van een gasaanval, herstelt en consta teert na driejaren in de loopgraven, dat hij geen schrammetje heeft ge had, wanneer eindelijk de kanonnen zwijgen. Met een verlofpas van veertien da gen komt Jenson even naar Holland, hij hoort dat intussen z'n vader overleden is, hij meldt zich af in Londen en als Juijen van Dam stapt hij weer op de boot naar Canada. Maar drie weken later is hij warem pel weer in Leeuwarden terug en tot hun verrassing zien de vrienden van U.D.I. hem prompt opnieuw ver trekken-weer richting Canada. Nu gaat hij goed geld verdienen op een papierfabriek in Ontario; toch trekt weer het vaderland. Opnieuw terug in Holland breken er een aantal rustiger jaren aan: de heer Van Dam wordt reiziger in rijwiel onderdelen. Alles gaat goed tot 1940 - dan blijken de Duitsers nog wel te weten wat hij in WO I heeft uitgespookt. Met andere Engelsen wordt hij geïnterneerd in een kamp bij Schoorl. Daar wenst hij een SS- er een plaats in de hel, de Engelsen mogen naar huis, Van Dam gaat op transport. Eerst naar een kamp in Polen, dan naar de Frans-Zwitserse grens, tenslotte, na vijf jaren ge vangenschap, naar de Lünenbur- gerheide. Hij ziet er tientallen piepjonge Duitsers sneuvelen, maar is zelf nog „redelijk wel" wanneer de bevrijding komt. In Holland terug ontsnapt hij op een wonderbaarlijke manier aan de dood, wanneer hij fietsend de Gro ningerstraatweg oversteekt en door een auto wordt geschept; nauwelijks hersteld stapt hij als zes en zeven tigjarige nóg maar eens op de boot - hij was nog nooit in Nieuw Zeeland geweest Wie veel reist kan veel vertellen. Welnu, dat heeft de heer Van Dam dan ook gedaan. Voor de oorlog verschenen er al tal van artikelen in 't Leeuwarder Nieuwsblad, na de oorlog schreef hij, zoals gezegd, heel veel in ons Kleine Krantsje. Een aantal in het vroegere Frysk en Frij verschenen verhalen is door Uitgeverij Osinga gebundeld en verscheen als pocket onder de titel ,,0p 'e bonnefoai de wrald yn" op de markt.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1981 | | pagina 11