LEEUWARDER MIDDENSTANDER TROK ZICH LOT VAN ARME ZWERVER AAN 'KLEINE KEAHTSJE HET MYSTERIE SIMON NAMMINGA In onze krant van vier weken geleden schreven wij over een hoogst merkwaardige grafsteen op de Rooms Katholieke Begraafplaats aan de Harlingerstraatweg in Leeuwarden. Helemaal aan de westelijke rand van het veld ligt daar een graf met een tekst op de steen, die tot nadenken stemt. "Simon Namminga" staat er op.-"Januari 1875 Januari 1946" en dan de typische tekst: "Eenzaam heb ik geleefd - Eenzaam ben ik gestorven. Bid voor mij" Wie, zo vroegen wij ons af, is deze Simon Namminga geweest, waar zou hij zijn eenzame strijd hebben gestreden en wie zou die opmerkelijke tekst op zijn graf hebben geplaatst? In oude telefoon- en adresboeken konden wij de zeker niet veel voorkomende naam Namminga niet vinden en daarom vroegen wij in de krant wie deze Simon Namminga heeft gekend en wie het geheim van deze eenzame figuur uit de doeken zou kunnen doen. Welnu, er zijn op dat oproepje twee reacties gekomen, een van een abonnee, die een S. Namminga in een oud adresboekje van Huizum aantrof als een bewoner van de Hui- zumerlaan, maar dat bleek bij nader onderzoek niet "onze" Simon te zijn en een van een vrouwelijke abonnee, die de eenzame Simon Namminga heel goed bleek te heb ben gekend,. Nóg beter echter kende haar broer Simon Namminga en die moet in de laatste jaren van Namminga's leven voor dezé oude man een stille wel doener zijn geweest. Hoewel deze broer al een twintig jaar geleden overleed stelde mevrouw het op prijs zijn goede daden ook nu nog anoniem te houden. Daarom zullen wij de broer gemakshalsve maar even de naam De Goede geven. De heer De Goede is tientallen jaren BEKEND MIDDENSTANDER een zeer bekend middenstander in de binnenstad van Leeuwarden ge weest. Op een goede dag, wanneer wist mevrouw zich niet meer te herinneren, maar waarschijnlijk kort voor of in de laatste Wereld oorlog, werd de heer De Goede ge troffen door het aandoenlijke beeld van een oud mannetje, een slonzig geklede zwerversfiguur, die kleu mend voor zijn winkel stond. De heer De Goede aarzelde geen moment, opende de winkeldeur, riep de zwerver binnen en schonk een warme kop koffie voor hem in. Het mannetje vertelde toen Simon Namminga te zijn; hij had kind noch kraai en hij had ook geen huis, maar bracht de nachten in logementen door. Zo nu en dan, aldus deelde Nam minga De Goede mee, ging hij met een klein koffertje met rozekransen en kerkboekjes op pad - bij pastoors en kerken in of even buiten Leeu warden trachtte hij dan "zaken" te doen. Een winstgevend bedrijf kan dit niet zijn geweest - soms droeg de kleine handelsman niet eens een hemd onder z'n jas, omdat hij niet in het bezit van zo'n onontbeerlijk kledingstuk was. Geroerd door de ellendige omstan digheden waarin de oude man ver keerde zei de heer De Goede hem, dat hij gerust zo nu en dan nog eens langs mocht komen en dat heeft Si mon Namminga dan ook maar al te graag gedaan: vaak moest de mid denstander zich op zondagmorgen na de kerkdienst haasten om thuis te komen, want anders stond het arme baasje alweer op z'n stoep. Kreeg Simon Namminga bij zijn trouwe bezoekjes aan de winkelier de ene keer een kop koffie of een bord soep, een andere keer werd hij met een hoognodig kledingstuk verblijd: zonder zich er op voor te staan trachtte de heer De Goede het leven van Namminga zo veel mo gelijk te veraangenamen. Op een zondag in de koude januari maand van januari 1946 bleek Si mon Namminga verstek te laten gaan; de winkelier, al helemaal ge wend aan de curieuze visites van zijn beschermeling, keek na 't ker ken vergeefs naar hem uit. Hij vond dit zo ongewoon, dat hij besloot op onderzoek uit te gaan. STERVEND Hij wist, dat Simon Namminga de laatste tijd huisde in een logement in de Burmaniastraat-toen de heer De Goede daar binnenkwam trof hij tot zijn grote schrik de oude man ster vend aan op z'n kamertje. Het enige wat de heer De Goede nog voor Simon Namminga kon doen was het bijwonen van zijn begrafe nis, een paar dagen daarna: de on baatzuchtige middenstander was, buiten de pastoor en de doodgraver, de enige belangstellende bij de wel uiterst sobere plechtigheid. Het moet op dat moment zijn ge weest, dat de heer De Goede besloot voor zijn overleden protégé tóch nog meer te doen: hij liet de steen houwer Dirk Arends een keurige grafsteen maken en bedacht zelf ook de zo treffende tekst "Eenzaam heb ik geleefd; eenzaam ben ik gestor ven - Bid voor mij." Zoals we net al zagen is meneer De Goede ("Heel Leeuwarden heeft hem gekend") zelf dus ook alweer een twintig jaar dood en misschien zijn er maar heel weinig mensen, die nog weten welk goedhartig werk hij indertijd voor een medemens heeft gedaan. Zijn zuster meende in zijn geest te handelen door ons te verzoeken zijn werkelijke naam niet af te drukken in de krant. Hel zal wel niet veel voorkomen, dachten wij, dat studerenden zich laten vereeuwigen bij hun koperen jubileum als scholier. In 1937 is dat wel gebeurd door deze acht leer lingen van het Stedelijk Gymnasi um, die toen precies twaalf en een half jaar op de schoolbanken zaten. 'In die tijd waren we altijd "in" voor een feestje en elke gelegenheid werd hiertoe aangegrepen" aldus onze abonnee, de heer JM. Paar- dekoper te Leiderdorp, die ons de foto toezond en tegelijkertijd be richtte, dat dit jubileum s avonds werd gevierd met een etentje bij de familie Hissink, de ouders van één van hen. Op de achterste rij van links naar rechts: Evert Hissink, Benno Gros en Wilfred Zetteler, op de voorste rij: Wim Nuver, Bram Vromen, Jan Paardekoper, Nico Cath en Willem van Sloterdijck. Voor zover mij bekend'aldus de heer Paardekoper zijn alleen Evert Hissink en Benno Gros niet meer in Leven. voor Leeuwarden en de wij de wereld er omheen Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor. Verschijnt eenmaal in de veertien dagen. Redactie, Administratie en Advertentieafdeling: Vredeman de Vriesstraat 1 8921 BP Leeuwarden. Telefoon (05100) 20302 Postgiro 98 10 62 Bank: Rabobank nr. 33.54.03.530 Geopend: van dinsdag tot en met donderdag, uit sluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van vrijdag tot en met maandag ge sloten. Abonnementsprijs: voor Nederland 25,- per jaar; voor het buitenland: f 45,- per jaar. Losse nummers: afgehaald 1,50 per stuk. Per giro be steld: 2,50 voor 1 ex, 4,50 voor 2 ex., 6,00 voor 3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje is alleen mogelijk voor lezers, die akkoord gaan met de be paling, dat het abonne mentsgeld vooruit moet worden voldaan. Op dele februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn betaald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moeten op de 31e decem ber van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aanmelden, wor den verzocht op het giro strookje te vermelden: Nieuwe abonnee. Abonnees, die zijn ver huisd, dienen er op te letten, dat hun giro-overschrij- vingskaart het nieuwe adres vermeldt - het oude adres moet worden doorgehaald. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen worden doorge geven. Abonnementen, die niet voor 1 december zijn opge zegd, worden automatisch verlengd. j

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1981 | | pagina 3