m|f fkayz.... Friesland Bank 4 Uw eigen bank Lezers klommen in de pen DE FIETS Bij het sien vanne foto van 't Café Klopma in 't Kleine Krantsje num mer 378 skoat mie weer wat inne gedachte. Toendertied sjonnen de vrachtrieders' tussen de Rieksbrug en 'de Spinnebrug. Een van die vrachtrieders was De Boer uut Drachten. Dinsdags en vrijdags was ie inne stad. Eelke Boetes en ik gongen tussen de middag wel naar hem toe om wat boadskapkes voor hem te doen, soas wat pakjes wegbrenge. Dan kregen wij een paar losse centen. Op een keer kwamen we weer bij de wagen. De Boer was er niet. Seker een kopke koffie an 't drinken bij Klopma. Mar sien fiets was er wel. Die bruukte de man altied om sien boadskappen te doen. Normaal hong die fiets anne zijkant vanne wagen. Maar nou ston ie achter de wagen teugen 't hek. Hij ston er erg verleidelijk. So verleidelijk, dat we hem er niet staan late konnen. Dus: wij om beurten op die fiets en op naar de rieksbrug tussen de bo men. Och, och, wat hadden wij een lol. Al gauw kwamen oek de andere jonges eran. Waar hewwe jimme die weg? Laat mij oek es! Mar dat was er niet bij. Wij wuden hem niet uutlene. Maar ja, het liep al mooi naar twee ën en we wuden niet te laat op skoal komme. Oek durfden we de fiets niet terug te brengen. Een vanne jonges hield mar an om oek es even te fietsen. Tenslotte seiden we: nou, dou magst oek even fietse, mar dan must die fiets oek weer terug bren- ge. Goed, se it die jonge, waar mut ie dan heen? Nou, seiden wij, die fiets mochten we even lene. De vijfde vrachtwagen. De Boer hiet die man, daar mut ie heen. Bedank die man dan mar even voor 't lenen. Die jonge weg. Wij er stiekem ach- teran om te sien, hoe 't aflope su. Nou, toen hij bij De Boer ankwa'm setten oppe fiets kreeg ie meteen een slag omme bassen eri oek nog een skop onder de kont. Wij gingen vol daan naar skoal. Ik naar de Tuunts- jeskoal en Eelke naar Skoal 8. Vrijdags waren we weer bij De Boer. De goeie man het noait we ten, dat wij het waren, die de fiets even van hem "leend" hadden Toen de vrachtrieders nog naast 't café van Klopma op het pleintsje ston- nen Leeuwarden J. Faber OLDEHOOFSTERKERKHOF In 't eerste januarinummer van 't Kleine Krantsje stond een foto van de school op het Oldehoofsterkerk- hof; dat was een plaat van omstreeks 1900. Ik ging daar toen op school. De bomen en boompjes, die we op die foto zien zijn later bij het opgra ven van verschillende kabels en buizen verwijderd. Hoofd van de school was in mijn tijd meester Boddé. Er is toen door de jeugd heel wat afgeschopt met overblijfselen van het kerkhof, waarvan ook resten met paardewagens werden afge voerd. Er .waren toen zes klassen met zo'n dertig tot veertig leerlin gen. De meesters en juffen waren in die tijd streng. Moet je nou om ko men; verscheidene ouders zouden nu naar de politie lopen. Maar wij kregen de waarschuwing mee van huis: "Geen praatjes, afgelopen!" De deur, die we op de foto zien was altijd open bij het speelkwartier. De ingang van de school was aan de andere kant. Daar stond nog een dubbele rij woningen voor het Sint Rivostraatje, zoals wij het Heer Ivo- straatje toen noemden. Links naast het hek was de touwsla- gerij van Morrema, waarvan nu nog een winkel op de Nieuwestad is. Ik weet het niet zeker, maar ik meen nog op dezelfde plaats. Toen was er van alles te koop, wat maar met touw te maken had. Ze hadden daar ook een loopknecht, een zekere Boonstra, die bij de ge boorte van Prinses Juliana op een vrijdagmorgen tussen al het volk op het Hofplein onwel werd - dat gaf toen een hele opschudding. De school op het Oldehoofsterkerk- hof werd door verscheidene jongens en meisjes bezocht, die later een zaak hadden in Leeuwarden, zoals Piet Veelders, de sigarenwinkelier uit de Schrans, de jongens van De Boer, borstelfabrikant, toen wo nende aan de Landbuurt, Jacob Goedemoed, die kleermaker werd op de Nieuwestad. Ook Wieger Stienstra, later directeur van de Gemeentereiniging in Leeuwarden en De Vries, kellner in de Kroon, waren bij ons op school. Ook waren er nogal wat joodse kinderen uit de Breedstraat, Nieuweburenen Put op deze school. In die tijd werd er 's winters nog soep uitgedeeld bij het Sint Anthony Gasthuis; alles op èen knipkaart, de kinderen kregen dan een bord gratis soep. Je moest een lepel meenemen en in de rij staan op het Schoenma- kersperk. Het poortje, waar wij doorgingen is er nog. Het mocht niet van mijn vader, maar in onze ogen was de soep zo fijn. En thuis was het ook geen vet pot in die dagen. Wij'liepen vroeg van huis 's morgens om elkaar op te halen. Dan ging het via de Breed straat of langs de Nieuweburen naar de school; zelf woonde ik op het Ol- degalileen. Dat ging dus vier keer per dag en toen waren er voor ons nog geen fietsen, zoals nu. Er werd ook niet gevraagd wat wil je nu van daag gaan doen. Het lesrooster vol gen en daarmee basta, Later heb ik daar geen spijt van ge had; wel vond ik het jammer, dat ik niet verder mocht leren, want er moest geld komen - elk kwartje was welkom in die dagen. Het grootste deel van de familie Nauta heeft gedurende een aantal jaren op Werkmanslust gewoond; mijn grootvader H. Nauta woonde vijf en vijftig jaar op nummer 39, L. Nauta woonde op 128, S. Nauta, mijn ouders, eerst in de derde bin nenbuurt, later op 145. Verder woonde een dochter van de familie Nauta, gehuwd met een J. Dijkstra, in de Willem Sprengerstraat en die huizen waren ook van Werkmans lust. Persoonlijk heb ik hier een zeer prettige jeugd gehad, vrienden wa ren er volop. Het was een betere ar beidersbuurt. Er woorden ook alle soorten ambachtslieden, zelfs poli tieagenten, denk aan Grondstra en Visser, verder woonden er kleerma kers, schoenmakers, bakkers, goud en zilversmeden, schilders, behan gers en stoffeerders rJa, wat er niet allemaal aan vaklieden woonden, te veel om op te noemen. Ik denk nog vaak terug aan de kin derfeesten, die er eenmaal per jaar voor de jeugd werden gehouden op het land van de touwslagerij van Roos. Later werd dit land verkocht aan een zekere Wiersma die er tui nierde. 's Winters als er ijs was op de sloten. Thuis in de kamer werden de schaatsen onder gebonden en je stapte van huis uit op het ijs. Jam mer dat Werkmanslust zo ter ziele is gegaan, maar bij mijn laatste be zoek aan Leeuwarden heb ik gecon stateerd dat er iets nieuws voor in de plaats is gekomen dat de Groninger straatweg niet ontsiert. Amersfoort G. S. Nauta RENGERSPARK Toen ik omstreeks 1905 van school ging kwam ik bij een baas te werken voor vijfenzeventig cent van 's morgens zeven tot 's avonds zeven; dat was een hele dag voor een jon gen van twaalf jaar! Surhui sterveen S. Dijkstra WERKMANSLUST Mag ik nog iets zeggen naar aanlei ding van de foto, die onlangs in 't Kleine Krantsje heeft gestaan? In het door U afgebeelde straatje ben ik namelijk geboren en wel op 30 juni 1911Dit is ook bekend terrein voor de schrijver Bart van der Weerdt, die ik persoonlijk goed ken. Bij het zien van de foto van het hoekje Spanjaardslaan in 't Kleine Krantsje nummer 378 kwamen mij vele jeugdherinneringen in de ge dachten. Ik woonde van mijn vierde tot mijn tiende jaar (1908-1914) vooraan in de Singelstraat, Vlak bij het Rengerspark. Natuurlijk had het park een grote aantrekkingskracht op ons. Maar de parkwachter, een chagrijnige oude man, "pliesje Bakker", had schijn baar als belangrijkste taak om kin deren weg te jagen. We waagden ons dan ook gewoonlijk niet verder dan de bank rechts van de ingang, waar we rustig speelden of zaten te breien. Als de pliesje er aan kwam, waren we snel weg om zo gauw hij zijn hielen had gelicht, weer op "onze" bank te gaan zitten. Men kent er de Friese verhoudingen en is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen. De Singelstraat was bestraat met balstenen, maar vooraan was een stukje klinkers; dat was ons plein tsje. Wat konden we daar heerlijk touwspringen of hinkelen of knik keren. Ook mochten we graag hoe pelen. De jongens hadden ijzeren en de meisjes houten hoepels. In het voorjaar en in de zomer gin gen we spelen en bloemen plukken in het jodenland. Officieel heette dat het Jelsumer Binnenpad. Bij de Israëlitische begraafplaats hield het pad op, we gingen dan dooreen hek en waren "in 't land". De jeugd van tegenwoordig zal veel van deze ruimte missen, daar nu al les volgebouwd moet worden he laas. Leusden Mevr. G. Frankena- Posthumus NIEUWE STADSWEESHUIS Graag wil ik naar aanleiding van het leuke schrijven van een oud-wees over het Old Burger Weeshuis inha ken met een stukje over een oude jaarsavond in het Nieuwe Stads weeshuis in Leeuwarden. Als wees was ik daar negen jaar en wel tot 1919 toe. Alle wezen gingen op Oudejaars avond eerst naar de kerk. Terug in de grote eetzaal kregen we aan lange tafels chocolademelk meteen bólle. Tot veertien jaar hoorde je bij de kinderen, dus voor tien uur naar bo ven, op de slaapzaal. Enfin, dat vonden we niet erg: lol maken, bokje springen enzovoort. vervolg op pag. 5 Plusminus zeventig jaar geleden is deze foto gemaakt van een gymnastiekuitvoering op het Haersmafeest in het Old Burger Weeshuis in LeeuwardenAchteraan de meisjes Ant Hovenga, Dientje van der Zwaag, Ruurdje Visser en Gretha Doorn; vooraan Jo Boontjej Annie Daniels, Anneke Jorritsma en Geertje Bij Is ma.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1981 | | pagina 4