OUD HOEKJE IN DE BINNENSTAD AL LANG VERDWENEN - TOCH HERKEND LEZERS KLOMMEN IN DE PEN ONZE FOTOPRIJSVRAAG 5 Een oud hoekje van de Leeuwarder binnenstad, al helemaal verdwenen, maar toch nog door velen herkend, dat was het wat we zagen op de tekening, die we vier weken geleden voor onze prijsvraag „Leewadders, waar is dit?" hebben gebruikt. Slechts één foutieve oplossing accen tueerde het gemak, waarmee onze vraag ditmaal kon worden beantwoord en deze ene abonnee met z'n niet correcte inzending zat er toch ook nog heel dichtbij. Hij dacht, dat we hier te maken hadden met „Luilekkerland aan de Nieuweburen", maar wat we op de tekening zagen was precies de overkant: de huizen aan de Bredeplaats, gezien door de smalle doorgang, die we als de Opgang kenden. De tekenaar moet dan ook in deze Opgang hebben gestaan naast het schoolgebouw, dat er nu nog steeds staat. achter een rijtje „onder- en boven woningen" langs. VIERMAAL DAAGS Toen ik de Mulo aan de Wisses- dwinger bezocht gingen we vier maal daags door De Opgang via de Bredeplaats, vlug een paar keer de helling van gele klinkertjes open af om de muur van de Grote Kerk aan te tikken, dan door de Grote Kerk straat, Bonte Papesteeg; met een rotgang de Huygensstraat naar be neden, de Eewal over en de Minne - mastraat in en vlug even in de gara ge van Mollema gekeken of de prachtige auto met veel glimmend koperwerk en de brede treeplanken er misschien ook stond, en dan de Korfmakersstraat door de Twee- baksmarkt overgestoken en de Driekramerssteeg ingedoken; stukje Galileeër Kerkstraat, Nieuw- straatje, Gedempte Keizersgracht, een stukje Nieuwe Oosterstraat, de Oosterbrug over en dan verder naar achterin de Van Asbeckstraat waar we destijds woonden. Zoals gezegd, viermaal daags en vier jaar lang: meestal in gezyrinde pas en soms op een drafje met de zware boekentas. Fietsen mochten we van de school leiding niet; dat was voorbehouden aan leerlingen die buiten de stad woonden. Kom daar nou eens om „In het huis links van de Opgang" aldus berichtte de heer L. Pot te Hilversum, „woonde mijn groot moeder, die daar een winkeltje dreef. Zij was de weduwe Harmens en werd door kinderen en ouderen Jette genoemd. In het huis rechts woonde de grote familie Agricola met moeder „dikke Siene". Daar naast een dubbel huis, eigenaar de heer Velkers (Lollige Johannes), van wie wij het bovenhuis huurden. Voor Velkers was de ingang aan de Nieuweburen en voor ons Achter de Verscheidene inzenders schreven ons in hun jonge jaren die school te hebben bezocht en daarom hadden ze geen moeite met het herkennen van het afgebeelde punt: zo hadden ze het immers zelf jarenlang dage lijks gezien. Tot hen hoorde onze abonnee; de heer J. H. Busser te Leeuwarden, die ons het volgende schreef. „Het zoekplaatje" is naar mijn me ning een kijkje door De Opgang (thans verdwenen) op woningen staande aan de Brede Plaats. Het huis rechts stond op de hoek van De Opgang en Achter de Witte Hand en het huis links op de hoek van De Opgang en de Wissesstraat. Die Wissesstraat liep vroeger bijna evenwijdig aan de Nieuweburen vervolg van pag. 4 De ouderen hadden een gezellige avond. Meester Ferwerda kon zo mooi vertellen. Weer chocolade melk met koekjes, om twaalf uur elkaar veel heil en zegen wensen. Nieuwjaarsdag eerst weer naar de kerk, daarna het middagmaal met snijbonen, witte bonen, aardappe len, stamppot met worst! Dit was een herinnering van: Wassenaar S. Borsboom-Beek- man WERKMANSLUST Graag wil ik reageren op de foto van Werkmanslust, in 't Kleine Krantsje nummer 377. Bij toeval zag ik deze foto bij een vriendin van mij en zag meteen, dat dit het straatje is, waar ik op 20 september 1923 ben geboren en wel op nummer 44. U noemt als oplos sing het derde straatje vanaf de Willem Sprengerstraat, maar dit is toch het eerste straatje? Vanuit het derde straatje, kan je de gashouders toch niet zien? En de huizen op de achtergrond, zijn toch de huizen naast de garage en Hotel de Bleek? Ook al verdwenen. Ik was vijf jaar toen wij van Werk manslust weggingen naar de Pop- peweg, maar ik herinner mij nog best enkele dingen. Mijn vader werkte toen aan de gasfabriek, dus die gashouders hadden wel indruk op mij gemaakt. Ter hoogte van de grote witte lakens op de foto hebben wij volgens mij gewoond. Daar woonde ook de fa milie Hoogterp (drukkerij). En te genover ons de familie Muizer en Dotingh. De laatste familie be schouwde mij geloof ik als een kleinkind. Het waren erg lieve men sen, zelfs dat weet ik nog. Mis schien ben ik helemaal fout, maar dit wilde ik toch schrijven. Vergeef mijn eigen gereidheid. Wij (mijn man en ik en kinderen) wonen nu al vijf en dertig jaar in de drukke „Randstad", maar komen nog vrij geregeld in Leeuwarden, waar mijn vader en schoonmoeder nog wonen, en zijn en het Fries en het Leeuwarders nog niet verleerd. VoorschotenE. de Jong-Hoekstra Witte hand. Ik heb hiervan 1907 tot 1920 gewoond en nog jaren mee gemaakt dat de Drifte (Wissesd- winger) er nog was. Later is School 4 op deze plaats gekomen." Grappig was het, dat we nóg een brief kregen van een kleinkind van die welbekende Jette - ook me vrouw Meijerhof-Harmens te Leeuwarden schreef onsover,,mijn grootje", die hier een winkeltje had. Ook schreef zij over de joodse familie Meyer Krammer, die ge woond heeft in het eerste huis aan de Breedeplaats, overigens niet zicht baar op onze tekening. CENTERS JOADSJE Deze Krammer wordt door onze abonnee, de heer D. Miedema te Leeuwarden, „het Centerse joads- je" genoemd, bij wie hij alsjonkje snoep kocht op zondagen. „In mien jongesjaren was sun- dagsmorgens een gang naar't kien- derkerkje een verplicht nummer" aldus de heer Miedema. „In de lin- kerbuse de kerkecent. In de rechter- buse van alles en nog wat, dingen, die jongens vroeger altied bij zich hadden. Een stukje kriet, een brandglas, een veterke om te stin ken, wat spiekers, knopen en meer van die rommeltsjes. De kerkdienst was bij dominee Hulst in het Waalse kerkje. Ds. Hulst was een klein mantsje, hij kwam amper boven de preekstoel uut. Se beweerden wel, dat hij op een kisje ston. Grote indruk maakte op mij altied de anwezigheid van de weeskienders van het stadswees- hüs, vooral de meiskes met hun sil- veren ooriezers. Maar ja foar ik de preek van Dominee Hulst mocht anhore, was daar Krammer mien friend, want hij was Sundagsopen. Sien winkeltsje was boven, via een ütwendig trapke, kwam je in sien saak. Krammer stotterde nogal wat. Ik hoor nog dat winkeltsje en het ge stommel in dat achterkamerke. Op sien vraag, wat mut ut weze jonge heer, wees ik steevast naar de bak met soethout, sukerspinnen, dub bele dikke, dümkedrop, peper munten, wit op swart en so wat. Oh, een ddubbbele dddikkke! Met de dubbele dikke in 'e büse en een cent armer, op naar het Waalse kerkje. KNOOP ER IN Dan onder het gesang komt de man met het Ponkje, een knoop er in en een knikje van de kollektant". Tot zover de vermakelijke herinne ring van de heer Miedema. Onze abonnee, de heer Chr. Door- enbos te Leeuwarden noemde het linker huis op de tekening dat, waarin de overbekende Roosje Co- hen heeft gewoond, maar vergissen we ons niet, dan woonde Roosje een paar huizen verder en wel tegenover het snoepwinkeltje van Van der Henne aan de Nieuweburen. Maar het kan natuurlijk zijn dat ze ook in het hoekhuis heeft gewoond, echte ouwe Nieuwebuurtsters zullen het nog wel weten. Origineel was de oplossing van on ze abonnee de heer A. Beeling te Leeuwarden, die ons een penteke ning zond van exact dezelfde situa tie en die tekening is indertijd ge maakt door zijn oom, de portret schilder Johannes Beeling, in 1890 geboren in Leeuwarden en in 1935 overleden in Almelo. Voor deze abonnee was het dus al helemaal niet moeilijk ditmaal te komen tot het juist beantwoorden van onze vraag. Goed, stoppen we nu met het citeren van de inzenders; het wordt tijd te bepalen wie deze week het prijsje krijgt, een exemplaar van het boekje Populaire Leeuwarders met meer dan honderd foto's van bekende stadgenoten van vroeger en nu. De gelukkige werd de heer H. Rijp- stra, Dorreseinseweg 49 fl 127 te Amersfoort. Heeft Roosje Cohen niet in één van deze huisjes gewoond?

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1981 | | pagina 5