LEE W ADDERS, WAAR IS DIT SCHOOLFOTO'S MET NAMEN GRAAG LEZERS IN DE PEN 9 son jong mokkeltsje, en dat begroa- te hur de toanen uut. Tabe: Begroate? Foor wie? Foor die prins seker, die nou wat an 'e ket ting komt. Niet foor die bewaar- skoaljuf, die rolt mooi met hur kont in 'e butter! Hein: Nee, ho, ho se wu der op uut, dat jonge wiefke komt an 'e ketting. Fanwege de prottekol. Altien in 'e plooi, soa lope, altied lui om je he- tie, niet es lache. Denk mar an sien moeke, die is nooit jong weest, soa oud as se is. Wiebe: Marluustereseven: onsjuf- ke ken toch nee segge. Het is toch gien mutten. Te meensen, ik be doel Marten: Fast niet. Sukken bruke een fergulde pil mut je mar denke. Tot Sjarles sien moeke na soafeul tied seit: Hoor es, jonkje, de troan wacht weer op een soan. En Sjarles seit: 01 rijt, moeke. En hij gaat in 'e houding en salleweert. En muskien singt ie wel: God zeeft de kween! Het gebeurt nog al eens, dat wij schoolfoto's toegezonden krijgen, terwijl er maar enkele namen van de gefotografeerden kunnen worden genoemd. Helaas kunnen wij der gelijke foto' s niet gebruiken voor onze krant. Voor schoolfoto's moe ten wij beslist als voorwaarde stel len, dat zeker tachtig tot negentig procent van de leerlingen bekend moeten zijn. Foto's, vroeger op de Leeuwarder scholen gemaakt, blij ven dus welkom, maar nogmaals: van de tien leerlingen, die er op staan zullen van minstens acht of negen de namen bekend moeten zijn. mmm Dit keer prate de mannen eerst een skoftsje over een nije wiek, mar slaan dan de fleugels wied uut. De presidenten fan Ammérika en Rusland wurre noemd en fansels mut er oek even over de aventuren fan de Spaanse Tweede Kamer praat wurde. Dan fiaeen nij behankje er gens in Liwwadden belande we bij Sjarles en Di, jim wete wel. En as jim het niet wete lees dan mar weer wat Tabe Ruutsje, Sjouke Suker- slak, Lange Marten, Wiebe Poatsje, Minne Mager en op het end Hein fan het Hobbelpeerd beprate Sjouke Sukerslak: We hewwe ons rot socht. Gras en Flora en Wuttel en weet ik feul. Ja, we suden ouwe buren opsoeke, die waren daar heen gongen te woanen. Kom gauw es langs, seiden se, nou ja Minne Mager: Ik weet er alles fan. Kunde fan ons woane daar ergens op een flat bij de Eras-mus in de buurt. Och, och, och, wat een soe- kerij. Allemaal gras, gras, gras, mar je kenne der niet in sitte. Klein grapke. Sjouke: Ja precies, grapkes. Dat krije je dan oek nog. Die buurfrouw sei altied fan: Je lache in 'e broek fan 't piesen. Ja, die was het. Dat wij hadden het oek al over wolhor- tel, en bolwuttel, en woane jim nou straks in een holle wuttel of in een holle boom? Wiebe Poatsje: As ik eerlik bin, fien ik dat mar flauwe grapkes. Mar even sonder flauwe kul: hoe foldoet het sukke meensen nou in son nije wiek, as jou altied hier in de buurt fan de Bleeklaan omstipt hewwe. Minne: Dat mut o soa wenne. Nou sitte der wel aardige lui om ons ken nissen hene. Mar faak wat jongeren wat andere gewoanten. Harde me- ziek an, en sterke luchjes in 'e huus fan wat skerp en appart eten. Ik weet niet. O, daar is ons tuunkebouter! Lange Marten: Mutte wij apart ete? Wie seit dat? Dombusman of dat fenienige praterke, Lenie Smit- Koer? O, is't Kroes. Nou ja, al die lui wille ons het beste an prate. Ik houw mie altied mar an Jelle Siel- stra. Die komt hier weg, dat is een fertrouwd dik hoofd en die liegt ons niet foor, want as't er op an komt, is ie goed fien! Tabe Ruutsje: Dat mut elkenien self wete, mar mien skoanseun seit al tied: der wurdt nergens soa feul lo gen as in de handel en in de pollen- tiek. Die Regeman uut Ammérika wil het beste met de wereld en ouwe Bres oek. Mar dan skelle se mekaar de huud fol, en dan segge se weer: we mutte noadig es prate. Minne: As se mekaar over de witte tillefoan belle dan sal 't wel gaan fan: Hoe is't ouwe seun? En die ene siet er goed uut foor sien leeftied, mar die Rus, welke naam draagt ie oek al weer, just ja, Bresnef, nou soms denk ik, dat ie met de doad in de skunen loopt. Marten: Ja, as der folgende week een Elfstedentocht weze su, deed ie fast niet met. Nee, ik oek niet. Trouwens, as suden we allemaal met doen wille, het gebeurt toch niet. Dat kenne se dan in 't buten- land wel na doen, Finland loof ik, mar het blieft surregaatü Wiebe: Nee, as Kees hier bij stond, su die wel segge, dat sal ons lotsje niet meer weze. Fan Kees gespro ken, hoe gaat het eigenlijk met em? Ken je sien, hou gauw meensen fer- geten wurre. Sjouke: Datis waar. As jou wat uut het gesicht rake, en nog sterker as jou één keer wijlen binne, dan binne jou in een mum fergeten. 't Is niet goed muskien, mar 't is wel feit waar! Tabe: Der komt mij in 't sin het ferhaal fan een overleden man, die mooi oud wurden was, wel negentig loof ik. Mar hij skudde en trilde wat op 't laast. Hij wurde ergens her dacht, waar ie lang in 't bestuur sit- ten hadde of soa. En toen sei der één: Hij sal nog lang in ons herinne ring foortbeveü! Wiebe: Leve of beve, dat lang is mar kort. Mar het gong nou even om Kees. En ik denk dat Minne hier nog het beste ferduutse ken, hoe as het met Kees Lotsje gaat. Minne: Och, wat sal ik segge. Goed?Jaen nee. Hij sitwatfakerbij de tafel, mar hij wurdt staf. Hij leest een boek, mar is 't een tel later fer geten. Hij luustert naar 't nijs, mar begriept het allemaal niet meer. Marten: Dat klopt wel. Ik was laast bij em en toen docht ie dat ons Tweede Kamer beset was en dat ons menisters en soa fasthouden wur den. Dat bleek toen later in Spanje te wezen. Tabe: Sukke dingen salie hier niet gauw gebeure. Ik sien trouwens van Agt en tante Haars en Marcus en Koekoek en Uultsje al plat op 'e buuk tussen de bankjes leggen. Den Haag omlaag!!! En de soldaten mar brulle: Boeh. Bek houwe! Stilte! Wij prate nou!!. Minne: Dou must ophouwe, Ruutsje, ik sien het suver foor mie. Nee, dan leve wij hier mooi rustig. As ik wel es naar Poalen kiek, en die kleine snorreman, krekt die burge meester fan Rotterdam in 't klein, dan denk ik wel es, hoe su dat aflo- pe? Marten: Hee, ik had docht, we salie Hein nog even sien fandaag. We stonnen gister even op de Weaze naar die werkerij te kieken, en toen sei die dat ie fandaag even komme su. Tabe: Ja, wat skeure se in die ouwe stad om, niet? Fleden week ston ik nog es bij dat groate gat op 'e Twee baksmark. Je siene in één keer naar de Heerestraat, te meensen wat er nog fan over is. As Vic nog leefde su die raar om em heen sien. (Die had daar ffoeger een kuffé, Minne) Wiebe: As jou soa prate, lusje nog wel één. Nou ja, dat fon Vic oek best fan self. Hij must ete fan een ander sien drinken. Mar kiek es, daar is Hein fan 't Hobbelpeerd: Ah man nen fan Sleat en bleat, ik bin wat laat, mar ik hat een putsje. Mien swager wu de kamer nij behange, en ik hew em even holpen. Ik hew nog niet doest, dat jim kenne de stiesel ruke. Sjouke: En oek sien, daar onder an dien broek. Wij hewwe dat oek wel deen: alles de kamer uut, overal kranten, en dan de ene stiesele, en de ander plakke. En niet te fergeten froeger: de solders witte!! Wiebe: Ja, dan kwam bij ons in de buurt die kerel langes met een karre fol potten witkalk. Klap het er mar teugen an; wat wurdt het er mooi fan. Tabe: Siene jou niet meer. Oek al die branstofwagens fan ffoeger niet meer met kooks, en antreciet en turf. En de peteroaliekarrekes. Je magge soms nog blied weze, as jou een melkboer siene. Hein: Och, en dan sneupst nog es even in die kranten om oek. En sien frouw las toen nog es fan die prins uut Engeland, die sal trouwe met kerstfeesten schoongemaakt, nu, dan was het ook werken hoor. Bij die kerstfeesten stond vader altijd op te passen, dat er geen brand kwam. De heer A. de Leeuw was er or ganist en later Gerrit Roelofsma, helaas ook al overleden. De heer Stoffels was koster; hij had zo'n mooie snor. Ook mijn oom Gerrit Looyenga, de kleermaker, is er koster geweest. Behalve in de Galileërkerk is mijn vader ook plaatsaanwijzer in de Grote Kerk geweest; na de dienst bracht hij de opbrengst van de collectes in twee zware kistjes naar het Diaconiehuis in de Grote Kerkstraat. Ingesloten een foto van het Bos- huysengasthuis met twee be woonsters in de deuropening. De eerste vrouw is de oud-boerin Siebenga en de tweede vrouw Roorda, die was kraamverzorg ster en kwam vooral bij de-ge goede stand. Ik heb die kamertjes vaak schoongemaakt op woens dagmiddag en kreeg dan vijftien cent per kamertje - dat was in 1925. Molenend N. Kinderman- Edens Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag "Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 18921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Populaire Leeuwarders" door Fenno L. Schou- stra. vervolg van pag. 4 op de hekjes liggen en duiven, katten en honden waren niet toe gestaan. Mijn vader is in 1954 overleden en moeder was later de oudste bewoonster vtui het Eigen Brood, die daar ook het langst had ge woond. Vader is jarenlang plaatsaanwijzer en ordebewaar der in de Galileërkerk geweest, vooral boven op de galerij en moeder heeft jaren voor warme stoven gezorgd. De turven werden thuis eerst voorzichtig doorgebrand en dan in de doofpot gedaan. Vader bracht ze 's winters naar de kerk, waar ze weer voorzichtig werden heet gemaakt. En moeder maar voor de kachel in de kerk netjes in de houding staan, wachtend opde klanten, die een stoof wilden hebben. Ze vroeg vijf cent voor een test, maar gelukkig kreeg ze vaak wat meer, want het was een werk hoor. De kerk heb ik vaak na de

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1981 | | pagina 9