DE HOEF- EN GROFSMEDERIJ VAN THEO MEBIUS 'T KLEIDE KRANTSJE ONZE FOTOPRDSVRAAG voor de Willemskade lag, meer bij Mebius dan aan boord te vinden. Toentertijd zag de Schrans er heel anders uit met de vetsmederij van Bontekoe, Bams, de sigarenzaak op de hoek van de Huizumerlaan, de sigarenfabriek van U. de Boer, Kam- sma, Yntema, de slager en noem maar op. Er is veel veranderd sinds die tijd". "Ik heb daar dikwijls bij het beslaan van de paarden staan kijken", be richt ons de heer M. P. Lubberts te Zwolle en de heer H. de Bruin te Leeuwarden herinnert zich: "Plus- wm-W' Onze opgave van vier weken geleden voor de traditionele prijsvraag Leewadders, waar is dit?" was zeker niet gemakkelijk, maar toch hebben verscheidene abonnees weer kans gezien tot een goede oplossing te komen. Kennis van het oude Leeuwarden of beter gezegd van het oude Huizum was daarbij wel noodzakelijk, want zonder dat was het moeilijk te zeggen waar de fotograaf het door ons gereproduceerde plaatje precies had gemaakt. Uitgebreide informatie ontvingen wij van de heerE. Broersma te Am sterdam, die ons schreef, dat op de foto was afgebeeld de Hoef- en Grofsmederij van Theodorus Me bius, die gevestigd was aan de Schrans, toen nummer B 64. "De foto", aldus de heer Broers- ma, "is genomen ongeveer 1904. Voor de ramen kunt u, bij de fiet sen, nog de bussen met carbid zien staan, hetgeen in die tijd voor ver lichting van de fietslantaarns werd gebruikt". SAAPKE "De vrouw op de voorgrond", al dus vervolgt de heer Broersma zijn brief, is Saapke (met een vraagte ken), toen dienstbode bij de familie, naast haar staat de smidsknecht Marius en daarnaast de smids- knecht Wouter De laatste was lid van de kerk van vader De Jong. Er waren toen vier knechten. De kleine jongen is onbekend, maar geen lid van de familie Mebius. Saapke staat voor de deur, die de ingang is naar boven, naar de pronkkamer van de familie, die op gewone dagen achter de zaak woonde. Voor de zaak bevond zich een noodstal, waar het beslaan van paarden ook mogelijk was. De fa milie Mebius had zich in 1902 in de Schrans gevestigd," aldus de heer Broersma, die er aan toevoegde, dat hij deze informatie had verkregen van mevrouw Ted de Jong-Mebius, die in het Servotel Talma in Drach ten woont. De heer P. Visser te Leeuwarden weet ons te berichten, dat de hoef smederij later is verbouwd en dat er ook motoren werden verkocht en wel de Engelse merken Triumph en Matchles. "Er waren toen twee zo nen in de zaak", aldus de heer Vis ser, "van wie de een, Albert, een garage begon in het pand Achter de Hoven, waar nu de Mormonenkerk is". NAAR AMERIKA Albert trouwde, volgens de heer Visser, "met mijn schooljuffrouw, juf Wenning", en ging later naar Amerika. "Ze hadden een zoon, die ook Theo heette en die nog in Utah woont". De heer Visser herinnert zich ver der, dat hij vroeger vaak in de zaak kwam, "want mijn toenmalige baas, Hendrik Hoekstra van de boot van Oldeboom, was een echte mo torenthousiast en hij was, als hij hier Sneupend in een winkeltje met tweede tot en met zesde hands boe ken in Amsterdam vond de journa liste WIm Hora Adenia tot haar verrassing een kinderboek met daarin een opdracht, die was on dertekend door familie van haar, een Van Sloterdijck. "Dora" heette dat meisjesboek en het was bliljkens de notitie voorin op 11 januari 1907 volgens testa mentaire beschikking van Eelco van Haersrrta namens voogden en voog dessen (van waarschijnlijk een weeshuis) "voor vlijt" geschonken aan de dertienjarige Annie de Vries. En onder deze opdracht stond de naam van de rentmeester Van Slo terdijck, heel toevallig familie van de vindster, Wim Hora Adema. We hebben er geen idee van wie die Annie de Vries was of is, maar wie weet leeft ze nog - ze zal dan nu zevenentachtig zijn. En dan herin nert zij zich wellicht ook nog de vreugde, die indertijd het lezen van dat boekje Dora haar gegeven heeft minus 1915 ben ik in de Huizumer laan op de bewaarschool geweest en daar ik toen regelmatig de Schrans passeerde, kan ik me de situatie nog vaag voorstellen. Het pand is nu ge nummerd 131" en de heer P. van Kuik te Leeuwarden voegt daar aan toe: "het ishetpand, waarnu Bauke Huizinga gevestigd is". vervolg op pag. 11 Ssfc Éjy® ÊT-'diM rTKMÉin) Ook deze foto van de Schrans is. heel lang geleden, gemaakt ter hoogte van de Hoef- en grofsmederij van Theo Mebius. voor Leeuwarden en de wij de wereld er omheen Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor. Verschijnt eenmaal in de veertien dagen. Redactie, Administratie en Advertentieafdeling: Vredeman de Vriesstraat 1 8921 BP Leeuwarden. Telefoon (05100) 20302 Postgiro 98 10 62 Bank: Rabobank nr. 33.54.03.530 Geopend:van dinsdag tot en met donderdag, uit sluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van vrijdag tot en met maandag ge sloten. Abonnementsprijs: voor Nederland 25,- per jaar; voor het buitenland: 45,- per jaar. Losse nummers: afgehaald 1,50 per stuk. Per giro be steld: 2,50 voor 1 ex, 4,50 voor 2 ex., 6,00 voor 3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje is alleen mogelijk voor lezers, die akkoord gaan met de be paling, dat het abonne mentsgeld vooruit moet worden voldaan. Op de 1e februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn betaald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moeten op de 31e decem ber van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aanmelden, wor den verzocht op het giro strookje te vermelden: Nieuwe abonnee. Abonnees, die zijn ver huisd, dienen er op te letten, dat hun giro-overschrij- vingskaart het nieuwe adres vermeldt - het oude adres moet worden doorgehaald. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen worden doorge geven. Abonnementen, die niet voor 1 december zijn opge zegd, worden automatisch verlengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1981 | | pagina 3