WAS HET NOU DE NOORDERSINGEL OF ACHTER DE HOVEN? 'T KLEINE KRAHTSJE ONZE FOTOPRIJSVRAAG 'l KLEINE KRANTSJE FELICITEERT I-> 3. voor Leeuwarden en de wij de wereld er omheen Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor. Verschijnt eenmaal in de veertien dagen. Redactie, Administratie en Advertentieafdeling: Vredeman de Vriesstraat 1 8921 BP Leeuwarden. Telefoon (05100) 20302 Postgiro 98 10 62 Bank: Rabobank nr. 33.54.03.530 Geopend: van dinsdag tot en met donderdag, uit sluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van vrijdag tot en met maandag ge sloten. Abonnementsprijs: voor Nederland 25,- per jaar; voor het buitenland. 45,- per jaar. Losse nummers: afgehaald 1,50 per stuk. Per giro be steld: 2,50 voor 1 ex, 4,50 voor 2 ex., 6,00 voor 3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje is alleen mogelijk voor lezers, die akkoord gaan met de be paling, dat het abonne mentsgeld vooruit moet worden voldaan. Op de 1e februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn betaald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moeten op de 31e decem ber van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aanmelden, wor den verzocht op het giro strookje te vermelden: Nieuwe abonnee. Abonnees, die zijn ver huisd, dienen er op te letten, dat hun giro-overschrij- vingskaart het nieuwe adres vermeldt - het oude adres moet worden doorgehaald. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen worden doorge geven. Abonnementen, die niet voor 1 december zijn opge zegd, worden automatisch verlengd. dan honderd toto's van bekende Leeuwarders van vroeger en nu toe gestuurd. het zo: „Dit is de Singelstraat, links lopende vanaf het Diaconessenhuis aan de Noordersingel". Nee, beste mensen, het was een fragment van de Achter de Hoven en wel het stuk tussen de Zuider- grachtswal en het begin van het ou de Tulpenburg. En dat hebben we alle overige inzenders dan ook goed gezien. Nou ja, allen: de heer H. Rijpstra te Amersfoort meldde ons wei, dat het de Achter de Hoven was, maar hij situeerde de afgebeel de punt „tegenover de Kanaal straat" en dat was, strikt genomen, toch ook niet juist - er ligt nog een heel stuk tussen de Kanaalstraat en het punt, waar de fotograaf heeft gestaan. „De fotograaf" zo schreef de heer J. G. Haasdijk te IJmuiden zeer te recht, „stond op het kruispunt Achter de Hoven-Fabriekssteeg- Tulpenburg en richtte de lens naar de Zuidergrachtswal." „Het huis geheel links" vervolgt hij, „draagt de nummers Achter de Hoven 6 en 6b en van 1938 tot 1950 héb ik gewoond op 10b; mijn vader woonde er tot 1965. De foto moet lang voor 1938 genomen zijn, want toen was het straatbeeld al geheel anders. De dikke bomen waren ver dwenen en er stonden toen een paar schriele boompjes, die in de oorlog verdwenen. Ook de huizenrij was in 1938 anders dan op de foto. Op de hoek van de Hovenierstraat bevond zich de garage „Mebius": de heer Mebius was DKW dealer en zo'n auto kostte in die tijd 1195,-. Naast de garage was de stoffeerderij van de heer Nak." „Het deel Achter de Hoven tussen Fabrieks'steeg en Kanaalstraat" zo vervolgt de heer Haasdijk zijn brief, „had nogal wat winkels (Scholten, Stelwagen, Gez. Muller, Eskens, wed. Van der Berg) en bood een gevarieerd straatbeeld. Deze win kels zijn bijna allemaal verdwenen, net als dichtbevolkte buurten als Florabuurt, Catharinabuurt en Achter Tulpenburg. Tegenover ons huis woonde de heer Hempenius, concierge van de Gemeente H.B.S. Hij droeg een lange baard (nogal uitzonderlijk in die dagen) en hij had weinig op met de knikkerende en tollende straatjeugd". IK EN DE DIRECTEUR Tot zover de heer Haasdijk, die dus ook nog een kleine herinnering op haalt aan die bebaarde congierge Hempenius - van hem herinnert uw redacteur zich, dat hij eens op de h.b.s. alle klassen langs ging met de een of andere mededeling, die hij telkens aldus begon: „Ik en de di recteur hebben besloten alsnog de heer Jolle Jansma te Leeuwarden met het feit, dat hij op de eerste van deze maand vijf en twintig jaar verbonden was aan de Coöperatieve Centrale Raiffeisen- bank. De heer Jansma geeft als re gio-hoofdinspecteur leiding aan de accountantsdienst, die uit achttien man bestaat. Deze accountants dienst is gehuisvest in het regio kantoor van de Rabobank Neder land in het nieuwe gebouw aan de Tesselschadestraat. De regio Leeu warden omvat alle twee en zestig Rabobanken in Friesland. De heer Jansma, die lid is geweest van de Ondernemingsraad van de Centrale Bank, zat ook in verschil lende oudercommissies en in het be stuur van Volksonderwijs - hij is nu nog bestuurslid van de Fokko Pompstrastichting, die subsidies en bijdragen verleent ten behoeve van studie en vorming van jongeren in Leeuwarden en omgeving. Bovendien zit hij in bestuur van de Friesche (Biljart) Club in Leeuwar den. Ook de heer P. Visser te Leeuwar den schreef over die garage van Al- bert Mebius op de plaats, waar nu de- Mormonenkerk is en ook hij noemt de, in onze ogen belachelijk lage prijs van zo'n DKWtje in die tijd: „ongeveer 600,- voor een twee persoons en 800,- voor een vier- persoons". „Op een van de bovenhuizen" schreef de heer Visser, „woonde in dertijd de bekende Jan Poelsma, die op zolder boven de woonverdieping een boksschool had. Wat is daar ge zellig en intensief getraind, hoewel het allemaal erg primitief was. We trainden er nog met een goede ploeg. o.a. Jan Tichelaar, Tjeerd Palstra, Albert Groen, Joh. de Graaf, Sjors Sleyfer, Nico Drijfhout en de gebroeders Mulder. Nu is hier gevestigd een bouwbedrijf van kel der tot dak. Ja, er is hier veel veran derd. De mooie bomen op de foto hebben plaats moeten maken voor de rijwegverbreding en er staan nu enkele amietierige sprieten. Alleen de ijzeren hekjes staan er nog ge deeltelijk, maar niet in die Staat, zo als we ze op de foto zien". De heer R. van der Heide te Leeu warden herinnert zich. dat hij op dit deel van de Achter de Hoven in vroeger jaren met zijn bakkerswa ren kwam en hij somt nog enkele van zijn klanten op: „oude me vrouw Van Keulen, de moeder van Kara el Hammed, Joustra. Me vrouw Gerritse en Fleur, de tassen- fabrikant". KAASPAKHUIS Nog verder in de tijd terug gaat de heer S. Dijkstra te Surhuisterveen, die zich herinnert, dat er in de jaren '13 - '14 op de hoek een kruide nierswinkeltje was en dat hier ook een kaaspakhuis van Teriet is ge weest. Goed, goed, goed. het wordt nu tijd de winnaar van het uitgeloofde prijsje uit de hoed te trekken. Wel, het wordt een winnares, mevrouw H. Jonker-Alberda, Kamer 403 in Greunshiem in Leeuwarden. Zij krijgt een exemplaar van het boekje Populaire Leeuwarders met meer Wat baat het, of je iets aanvangt Zo je in 't werk blijft steken? 't Is beter: niet begonnen Dan halfiveg af te breken Gelukkig hij, die zijn geluk Op hechte grondslag heeft gebouwd En "t niet aan 't immer wisselende rad Van het geluk heeft toevertrouwd Dit is een foto van de oude Noordersingèl, die, zo op het eerste oog, nogaI wat leek op Achter de Hoven - vergelijkt u maar eens. „De Noordersingel, vroeger gehe ten De Gouden Bal" berichtte de heer P. van Kuik en de heer P. de Jong, eveneens uit Leeuwarden, zei Volgens mij is dit de Huizumerlaan" aldus schreef ons onze abonnee, de heer J. Schojfelmeer uit Weselin West-Duitsland naar aanleiding van ons ,zoekplaatje'van vier weken terug. ,Maar zo vervolgde hij, ,,ik kan niet even een verkenningstocht maken en ik moet het dus raden"Tja, en dan wordt het moeilijk natuurlijk, wat nu dan ook weer bleek, want het was niet een straat in het oude Huizum, die wij voor onze fotoprijsvraag afbeeldden, maar het was ook niet de Noordersingel, zoals verschillende andere inzenders hebben gedacht, al moeten we nu toegeven, dat de gefotografeerde straat er heel veel op leek.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1981 | | pagina 3