TOEN REDERIJKERSKAMER AURORA NOG BESTOND BIJ DANSMEESTER HERMAN LEVIET 5 Er kwam onlangs op onze redactietafel een foto terecht van het bestuur van de Rederijkerskamer 'Aurora'in Leeuwarden, een eens erg bekende amateurtoneel- en gezelligheidsvereniging, die in 1890 was opgericht en - waarschijnlijk - in de tweede wereldoorlog ter ziele is gegaan. De foto moet omstreeks 1910 doorphotograafJoseph Dwinger zijn gemaakt en de deftig ogende heren, die we er op zien waren allen vooraanstaande burgers van het Leeuwarden uit die tijd. Achter de tafel, stoer met de armen over elkaar, de voorzitter van de kamer, S. de Haas, naast hem, met pen en papier bij de hand, C. C. Hoekstein, de secretaris, en verder, staand uiterst links Visser, aan weerszijden van het vaandel Warin- ga en Brada, staand rechts Van Eijck en Jeelof, zittend links Gaa stra en naast de voorzitter Van der Heide - de beide niet genoemde heren kennen we niet bij naam. Toevallig bevinden zich in de ar chieven van 't Kleine Krantsje de notulenboeken van de rederijkers kamer Aurora, die eens in het ge zelligheidsleven van het nog kleine Leeuwarden een belangrijke plaats innam en wanneer we die open slaan, komen we de heren allen te gen en kunnen we precies nagaan wat hen, nu bijna driekwart eeuw geleden, bezighield. voortaan de leden trachten op tijd present te zijn om dan zoo spoedig moogelijk de agenda af te hande len". Ook met de bode van de kamer was het in die tijd niet helemaal koek en ei. De secretaris werd althans door de vergadering verzocht "hem aan te schrijven, dat hij voortaan moet zorgen, dat de convocatiebiljetten vroegtijdig bij de leden worden be zorgd en dat hij met de leden over itli ^y i niemand mag spreken, noch critiek uitoefenen op de hem .verstrekte op dracht. Wanneer hij wegens drukke bezigheden de functie niet correct kan waarnemen, zal het in beider belang zijn, dat een ander zijne plaats inneemt". Nou ja, ook die wereldschokkende problemen zijn allemaal door Vader Tijd uitgewist; de pruttelende leden zijn er niet meer, de secretaris is er niet meer, de bode rust al lang heel zacht en de Rederijkerskamer zelf bestaat ook al lang niet meer. AANDOENLIJK Nu allen al lang tot stof zijn ver gaan, is het eigenlijk aandoenlijk te lezen, dat ze zich zo nu en dan heel druk maakten om zaken en zaakjes, die we nu als futiliteiten moeten zien. Maar ja, zo gaat het natuurlijk altijd - over honderd jaar zien onze nazaten meewarig glimlachend neer op het gedoe van ons. Wie weet is de foto gemaakt naar aanleiding van het twintigjarig be staan van Aurora op 6 april 1910 - in ieder geval kreeg de voorzitter op die dag van de leden "eene aange name verrassing" thuisbezorgd, want daarvoor dankt hij hartelijk in de Algemene Ledenvergadering, gehouden op de tweede mei, ten huize van het lid J. Bijlsma in de Zuiderstraat - dat was het hotel De Nederlanden. EEN BEWIJS ,,'t Geeft mij opnieuw een bewijs" aldus de heer De Haas, "dat mijn werk voor de vereniging door een groot deel der leden op prijs wordt gesteld". De heer Waringa maakte op deze vergadering de opmerking, dat hij gaarne zou zien, "dat artikel 18 van het reglement, inhoudende, dat minstens tweemaal vier en twintig uren de convocatiebiljetten in het bezit der leden moeten zijn, voor taan beter worde nageleefd" en de heer Visser zou gaarne zien, "dat Deze foto roept herinneringen op aan de vroeger zo bekende dansschool van de heer Herman Leviet uit de Grote Kerkstraat in Leeuwarden. De plaat moet omstreeks 1929 zijn gemaakt en er staan tal van bekende rooms-katholieke stadgenoten op. De twee dames links op de voorste rij zijn nog onbekend, de anderen niet: Cor Annyas, Carel Paping, Annie WestraenJopie Trimbach. Opde tweede rij eerst een dame met de mysterieuze bijnaam Hooi en Strooi, dan Madday Jurres, Alex Bary, een Van der Meernog een Bary en een vrouwtje Jansen met een vraagteken. Daarachter een zusje Trimbach, Siep ter Horst, Van der Werf, Toontje Westra, twee onbekenden, Duim uit de Breedstraat, nog eens twee onbekenden, Clara Copini en een Jansen, zoon van meester Jansen. Helemaal achteraan: Joop Kaller, Jul Copini en een onbekende ober. Zittend rechts met de armen over elkaar de heer Herman Leviet, over wiens verdere zeer tragische levenslot 't Kleine Krantsje al eens uitvoerig heeft bericht.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1981 | | pagina 5