ACHDOETH KAMPIOEN WIE ONS NU EEN NIEUWE ABONNEE BOEKJE POPULAIRE LEEUWARDERS VOOR NIEUWE ABONNEES 9 Sjouke: Der is niks raars gebeurd. Jan hèt klachten deurgeven en sien mening seid; en dat kon niet lije. Dat binne se faak niet wend in sukke tehuzen. MarJan sei: Ik lit mien ein net sloepeü Vanzelfsprekend kan men zich zelf ook opgeven als nieuwe abonnee en zo voor het boekje in aanmerking komer.. DEZE AANBIEDING GELDT TOT 1 JULI 1981 lllll Tabe: Het wil mij oek niet an, dat ons Jan het soa raar op seid hewwe ken. Weestou daar oek meer fan, Sjouke? Hèt Jan nog wat loslaten? Jan Boerke is weer even in stad weest en hèt ferteld fan sien optre den in de bejaardenkommisje. De groate kenners op 'e brug mutte na tuurlijk even swaar over de pollen- tiek prate en soadoende komme se op het standbeeld foor Vondeling. Ja, selfs op een tip tot endsje besluut foor Beatrix, maar luuster self mar naar Tabe Ruutsje, Sjouke Sukers- lak, Lange Marten, Wiebe Poatsje en Minne Mager. Hein fan 't Hob- belpeerd is met fekaansje. Minne Mager: Ik hew de drager fan de naam Boerke hier niet meer metmaakt, mar ik hew wel begrepen dat jim em wel lije mochten, al praatte ie dan wel es wat te feul boerefries. Sjouke Sukerslak: Jan was een poer- bestmantsje. Enhetdeedmiedeugd as dat ie even langs kwam. Mar ja, de aanleidende oorsaak was niet soa aardig. Sien dochter in 't Jakkenes- sen Tabe Ruutsje: Dat hoorde ik. Die had nog al een slim ongeluk houden met hur brommer, en nou een ske- delbasis en een stukkene arm niet? Sjouke: Het had nog feul raarder kennen want die brommer is hele maal rampooi. Ja, weer son idioat op 'e rondweg, die feuls te hard reed. Dat ferkeer kost heel wat meenselevens! Lange Marten: Neffens mij is dat één fan de dingen, waar die nije mannen in Den Haag es goed naar kieke mutte. En goed swaar straffe. Want het binne bij mij moorde naars! Ophange allemaal! Wiebe Poatsje: Ho, ho, lange beul, wat bistou wreed. Mar ja, an de andere kant, het sal jou, of je kien- ders en je ouwelui mar treffe. En faak drank in 't spel hè! Son dron- kene druif musten se de poaten bre- ke. Tabe: Salle we nog even werom naar Jan Boerke? Hoe gong het feerder met ons maat? Of ston sien kop niet naar praterij over de site- waasje in hurren rusthuus en soa? Sjouke: O, dat fiel genoeg met. Nee, hij en de frouw hewwe het daar best naar 't sin. En hij hèt nog al wat anhoud an ouwe kunde. En hij is oek koazen in de kommissie. Wiebe: Dat hoor je tegenwoordig wel meer. De bejaardenkommisje, die magge met prate over de saken. Het eten, en de reekremaasje of hoe het mar hiete mag, en klachten over de fersorging en al soa meer. Sjouke: Ja en Jan was oek al een paar keer best op 'e tekst weest in een fergadering, mar toen must ie later bij de dieruktriese komme, dat ie wat inbiene must, want soa kon dat niet. Hij waar over de skreef gongen. Minne: Dus die boerekerel laat em de kees niet fan 't broad ete. Jonge, jonge, dat had ik niet docht an jim ferhalen, dat die Jan son oppeteur was. Wat su die allemaal seid hew we? Onze abonnee, de heer J. van der Meulen te Leeuwarden, kwam onze redactie binnenwandelen met een aantal exemplaren van het vroeger in Friesland zo populaire "Noordelijk Sportblad"in de wandeling gewoonlijk 't Groentje genoemd. In een van die bladen, een exemplaar van 6 maart 1934, vonden we een foto van de Joodse voetbalvereniging Achdoeth, die toen net kampioen geworden was van de derde klasse B. van de Friese Voetbal Bond. De Leeuwarders moesten daarna promotiewedstrijden spelen voor een plaats in de tweede klas tegen de vereniging B .AW. Hoe dat is afgelopen weten we niet, wel lezen we, in datzelfde nummer van t Groentje, dat het kampioenselftal van Achdoeth nog een laatste competitiewedstrijd speelde tegen het tweede elftal van B.A.W. en dat onze stadgenoten dit treffen verloren met0-8! "Snapt u het? Nu, wij evenmin!" schreef de commentator van 't Groentje in zijn overzicht. Maar goed, 0—8 of niet, kampioen waren ze wel. Hier komen de namen, staand van links naar rechts: E. van der Kaars, Sr., AGodschalk, BTurksma, Jo Cohen, B. de Wilde, J. Feitsma, aanvoerder, S. Cohen en J. van der Woude, knielendH. Cohen, S. van der Kaars jr., A. van der Kaars, I. Cohen en S. Dwinger. ne Weide, waar ie jaren woand hèt, oogt het niet soa. Asje son Uus Heit ferplaatse konnen, kon ie mooi naar 't Hofplein. Wiebe: Of waar die bloate Mekurius staat. Maar die sleep je oek niet weg. Ho es, het Saailand, ja, het Saailand, dat is een gaadlijk plakje. Een groat plein, een soad meensen. As se ooit foor mij nog es een stand beeld make, wu ik daar het liefst staan. Of su 't er erg tochte? Minne: Of Uus Mem ferplaatse naar de Frieslandhal. De ene koei bij de andere. En Vondeling op 't Suder- plein. Nee, toch loof ik dat het Saailand beter is. We mutte dat maar deurgeve an Brandsma en sien maatsmaten Sjouke: Su Hein der al heen wêze? Die hew ik in gien dagen sien. O, is ie een paar weken op fekaansje. Fleden jaar is ie mooi an het toeren weest met Rintsje de Ruter. Wij salie straks een week naar Appels- ka. Tabe: De tied is der weer. Ons dochter uut Leerdam belde oek al fan 'e week, of we nog sin hadden een paar weken in hun huus te sit- ten, want se gongen naar Joego slavië. Maar ik weet het niet, ik weet het niet. Marten: Leerdam? Is dien skoan- seun bij de glasblazerij?O, sit ie op een bank. Ik hew lezen dat daar straks de meensen bij bosjes de laan uutfliege fanwegen de kompjoeters. Minne: De dingen met die naam binne de pest foor de arbeiders. Straks gaat alles massinaal. Eén fent laat een hele fabriek draaie. En op Soasjale Saken sit oek mar één, die honderd werkloazen tegeliek helpe ken! Tabe: Dat kere we toch niet, man nen. Marès heel wat anders. Suden wij, soa as we hier geregeld stane, nietes een hele dag wegkenne?Son dagtocht met het spoor, of een boat hure en een dag uut fissen. Sjouke: De fisklub "Los fan 't wief". Eten en drinken met, en wat onder de kurk en wat kees en wust en soa. Ik foei der wel foor. Marten: En dan de frouwen niet met? Die wu ik er best bij hewwe. Maar ik gaan akkoard, temeensen as wij dan ons frouwen de kaans geve oek met mekaar een dag fut. Sonder ons. Hoe liekt jim dat? Wiebe: Ho es even, hoe komt het dan met ons natje en droogje op 'e tied? Marten liekt wel een rooie frouw of een fémonist of hoe hiette die fule wieven oek al weer? Minne: Marten hèt goeie prinsie- pels. Ik skrief de koaningin een briefke, dat Lange Marten mar in kammenet mut. De menister foor de éénmanskupatie. Klein grapke! Marten: Wat houdt dat in? O, hij houdt sien end fast omdat ie fient dat ie geliek hèt. Groat geliek. As al die pollentieke hoofdmannen Fries konnen, seiden se dat oek teugen mekaar. Ik hoor het Van Agt al heel deftig sêggen: Ik laat mijn eind niet sluipen! Wiebe: Of teugen de koaningin. We hewwe allemaal wonnen. Mar ja, die leest oek kranten en dan weet se wel beter. Dat ene fentsje hèt echt wonnen. Terlouw su dat nou de groate baas fan 't peerdespul wurre? Tabe: Ik sien dat soa. Der komme nije, wat jongere pussoanen in de pollentiek.Die ouwe mantsjes hewwe hun tied had, krekt as wij. Ik sien mij maandagmorgen al bij mien ouwe baas kommen, waar ik heen mut te glassetten. Ouwe Tabe, seit ie dan, wufistou werke in een ander sien tied? Minne: Mar sukken as Ome Joop en Andries Pukkelsma en nog meer fan die ouwe bavianen geve het niet soa gauw op. Mar Koekoek hèt nou ein delijk de lég uut. En muskien komt er wel een frouw opsetten, krekt as die haaibaai in Engeland. Moeke Tetteretetsjer. Klein grapke. Tabe: Nou we het toch over de pol- lentiek hewwe, het doet mie deugd dat we hier een standbeeld foor Vondeling krije. Het sal mie es be- nije, waar het komt. Marten: Hij staat daar bij de Olde- hove, Pieter Jelles. De karrieder wurdt er wel seid. En dit hoort oek midden in 'e stad. Daarbij de Groe- opgeeft, die het abonnement betaalt tot 1 januari 1983 (drie en tachtig), totaal 50,-, krjjgt als premie GRATIS een exemplaar toegestuurd van het boekje POPULAIRE LEEUWARDERS VAN VROEGER EN NU met meer dan honderd foto's van bekende stadgenoten. ANTON DALHUYSEN

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1981 | | pagina 9