'KLEINE KEAKTSJE BAGIJNESTRAAT: MAKKELIJK TE HERKENNEN PUNT 'Bont: JUf ONZE FOTOPRIJSVRAAG 3 met opruimingsprijzen t/m 50% De uitverkoop begint 16 juli LJ^pj= voor Leeuwarden en de wij de wereld er omheen Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor. Verschijnt eenmaal in de veertien dagen. Redactie, Administratie en Advertentieafdeling: Vredeman de Vriesstraat 1 8921 BP Leeuwarden. Telefoon (05100) 20302 Postgiro 98 10 62 Bank: Rabobank nr. 33.54.03.530 Geopend: van dinsdag tot en met donderdag, uit sluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van vrijdag tot en met maandag ge sloten. Abonnementsprijs: voor Nederland 27,50 per jaar; voor het buitenland: 50,- per jaar. Losse nummers: afgehaald 1,75 per stuk. Per giro be steld: 2,75 voor 1 ex., 4,75 voor 2 ex.; 6,25 voor 3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje is alleen mogelijk voor lezers, die akkoord gaan met de be paling, dat het abonne mentsgeld vooruit moet worden voldaan. Op de 1e februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn betaald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moeten op de 31e decem ber van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aanmelden, wor den verzocht op het giro strookje te vermelden: Nieuwe abonnee. Abonnees, die zijn ver huisddienen er op te letten dat hun giro-overschrij- vingskaart het nieuwe adres vermeldt - het oude adres moet worden doorgehaald. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen worden doorge geven. Abonnementen, die niet voor 1 december zijn opge zegd, worden automatisch verlengd. GEZELLIGE STRAAT Zie daarvoor onze etalages op de Voorstreek 22 Voorstreek 22 Leeuwarden 05100-39173 Dit is d" Bagijnesteeg lussen de Bagijnestraat en de Nieuwestad - vroeger liep hier een grachtje. G. van der Kooi te Heerenveen", „en ik heb lang gemeend, dat er stond: Ga zo voort, tot je een keer uit de droom wordt geholpen, maar 't blijft je wel bij!" De heer Van der Kooi schrijft ook over de Sint Anthony straat aan de andere kant:,Daar waren de stallen van Van Gend en Loos, dat was machtig en als je je daar een beetje had ingeburgerd, dan mocht je wel mee op de bok. Ik herinner me nog Kramer, toen al niet zo jong meer, waar wij als jongens erg gek mee waren". Verder herinnert de heer Van der Kooi zich de biljartfabriek in de Ba gijnestraat en het eethuis, annex Uitzendingen van diners, „Auro ra" geheten, „onder ons was dat „Ouwe Roorda", genoemd naar de vader van Piet, die vaak met ons optrok." De vroegere eigenaar van de net ge noemde biljartfabriek, onze abon nee, de heer S. Pasma te Drachten, hoorde ook tot de inzenders en hij bericht ons, dat de Bagijnestraat in vroeger jaren erg gezellig en bedrij vig was met twee meubelzaken van Piet Douma, het timmerbedrijf van Fonk, schildersbedrijf van Feyema en het restaurant van Propstra. H^el wat inzenders zijn blijktbaar erg getroffen door de fietser op de achtergrond, die linksaf de Weerd inrijdt. „De fietser op de foto geeft nog keurig richting aan" schrijft de heer Joh. de Jong te Leeuwarden en hij voegt er aan toe: „tegenwoordig ziet men dan niet veel meer"En de heer D. Beeksma te Leeuwarden zegt het zo: „Door de handuitste- kende fietser krijgt de foto een be paald effect/Want dat handuitste- ken is er tegenwoordig niet meer bij". Enkele inzenders liepen in gedach ten ook nog even door de Bagijne steeg om een blik te werpen op de vroêgere hoekpanden aan de Nieu westad: aan de ene kant de Heeren sociëteit, later Morrema's Sportpa leis en aan de andere kant boekhan del Bemdes, later juwelier Rolf. Mooi, en wie wint ditmaal de prijs? Het is de heer W. Yedema, Kleine Kerkstraat 25 in Leeuwarden. Hij heeft het uitgeloofde boekje Popu laire Leeuwarders met meer dan honderd foto's van bekende Leeu warders van vroeger en nu intussen al toegestuurd gekregen. aldus de heer W. Zadel te Leeuwar den en de heer Chr. Doorenbos te Leeuwarden herinnert zich, dat hij bij deze „smid" vroeger ijzeren hoepels kon kopen. „De heer Jeelof was een familielid van mijn moeder" aldus mevrouw J. Mossinkoff-Ratsma te Surhuis- terveen, „hij verkocht kachels en was ook koperslager". Op de andere hoek van de Bagij nesteeg en de Bagijnestraat zat wel eer juf Bender, die muziek- en zanglessen gaf - ook zij („Het klasje van Juf Bender") wordt door heel veel inzenders genoemd, net als de Stolze Weryschool en het lo terijkantoor van Schafraad trou wens, die zaten op de hoek van de Bagijnestraat en de Weerd. „In de richting van de Nieuwestad, in de Bagijnesteeg dus, viel de grote lange schutting op, waarop stond Ganzevoort" schrijft de heer ing. We zijn met onze fotoprijsvraagLeewadderswaar is dit?'blijkbaar weer eenste goed'voor de lezers geweest: de opgave van vier weken geleden gaf zo weinig problemen, dat er een stroom van oplossingen binnenkwam. En dat waren ook juiste oplossingen, zonder een enkele uitzondering: iedereen kon zo zien, dat we hier te maken hadden met het stukje Bagijnestraat tussen de Bagijnesteeg en de Weerd. Zeker zou de opgave moeilijker zijn geweest, wanneer we nog meer hadden afgedekt op de nu gereproduceerde originele foto, die groter is en ons nog wat meer van de omgeving laat zien. die tijd is er in de steeg een muur omgevallen, waarbij TheoEisscher, een jongen van negen jaar, door grote stukken steen op z'n benen getroffen werd, waardoor hij over leed. Die dingen komen bij het zien vanzo'n plaatje weer allemaal in het geheugen terug". JEELOF De naam van de bewoner van de winkel, Jeelof, komt in heel veel brieven voor, maar de ene inzender noemt hem loodgieter, de ander smid en weer een ander rijwielher steller of koperslager - was hij van alles tegelijk? „Vroeger was er een kelder, daar kon je met een stenen trap naar be neden komen en daar werkte een koperslager, een zekere Jeelof" schrijft mevrouw F. H. Feenstra. ,Op de hoek van de steeg woonde vroeger Jeelof, rijwielhersteller" „Het zoekplaatje in 't Kleine Krantsje nummer 387 kan men met de ogen dicht haast wel raden, als men maar wat bekend is in onze goeie ouwe stad" schrijft ons de heer P. Visser te Leeuwarden, die vervolgens meldt, dat de fotograaf ongeveer bij de Westerkerk moet hebben gestaan. „Ik meen, dat er door de Bagijnesteeg vroeger ook nog een grachtje liep" aldus de heer Visser en dat klopt, want dat was de eerste verdedigingsgracht van Leeuwarden - het grachtje lag tus sen het water van de Nieuwestad en dat van de Nieuweburen. „In het begin van de eerste wereld oorlog" zo schrijft mevrouw M. Kamminga-Gorter te Amsterdam, ,had mijn vader in de Bagijnesteeg een bierhuis (een glas pils kostte toen acht cent en een glas lager een stuiver) en fn de winkel op de hoek woonde de koperslager Jeelof. In

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1981 | | pagina 3