Friesland Bank Uw eigen bank Lezers klommen in de pen LUCIFERVROUWTJES De lucifervrouwtjes die vroeger bij de Stationsweg stonden en waar over geschreven wordt in 't Kleine Krantsje nummer 387, kan ik me nog heel goed herinneren. Wij woonden namelijk aan de Stations weg en zagen ze iedere dag. Een vrouwtje zat altijd tegen een dikke boom haar lucifers te verko pen. Die werd 's morgens gebracht en 's avonds gehaald door haar zoon. Dat is nu vijf en zestig jaar geleden. Er was nog een vrouwtje, en dat liep steeds heen en weer. Er was concurrentie. Ze kibbelden ook we! eens. Die altijd heen en weer liep woonde in de Blauwe Poort aan het Ruiterskwartier. Leeuwarden Mevr. T. v.d. Helm DE HOUTSTRAAT In nummer 386 schreef u bij een foto van de Eerste Korte Houtstraat, dat vroegere bewoners van de buurt wellicht de dames herkennen, die op die foto voorkomen. Nu heb ik vroeger op de hoek van de Bleeker- straat en de IJsbaandwarsstraat ge woond en ben heel vaak de Eerste Korte Houtstraat doorgelopen, ook al omdat mijn schoolvriendinnetje daar woonde. Volgens mij is de eer ste dame links op de foto de vrouw van kapitein Muntendam van de Dokkumer boot. Jammer, dat alles daar nu plat ligt, ik had er nog graag eens doorge wandeld. Elke keer, als ik met de stadsbus passeer, kijk ik naar het grote gat, waar eens de pakhuizen Riga, Rusland en Odessa stonden. Dan de foto van de Noorderbrug! Daar liggen ook heel wat voetstap pen van mij, omdat ik op de "Be waarschool", op de "Tuuntsje- school" en op de Muloschool 4 ben geweest. Brugwachter Pkat woonde daar toen in de woning bij de brug. Leiden Mevr. H. Ouwerkerk- Bleeksma DE NIEUWEBUREN Graag wil ik nog even reageren op het geschrevene over Roosje in 't Ook Sieb Riedstra was een bekende figuur op de Nieuweburen Kleine Krantsje nummer 383. De mensen hebben gelijk, dat het niet een van de zusters Cohen kan zijn geweest, over wie ik schreef. Want „mijn" Roosje was al omstreeks zeventig, toen ik nog een kind was. Met haar kleinkinderen heb ik wel gespeeld; die moesten dan voor hun grootmoeder bij De Wilde bood schappen halen; dat is zo'n zestig jaar geleden. Het is natuurlijk al zo lang geleden, maar toch weet ik nog, dat Roosje van het ene huis aan de Nieuwebu ren naar het andere huis in de Wis- sesdwinger ging. Ons huis kwam achter uit aan Achter de Witte Hand en daar liep zij dikwijls langs, maar haar achternaam weet ik niet meer. Naast haar huis op de Nieuweburen stond een klein huisje en daarnaast een dubbel huis. Waarde schrijvers het over hadden is meer richting Voorstreek, maar haar huis stond meer richting Prinsentuin, nummer 8 of 10. Verderop op de Nieuweburen was een snoepwinkel van Jette, dan een manufacturenwinkel van de gezus ters Nietse. Dan kwam de familie Jonkhof en die stond altijd met ha ring bij de Noorderbrug. Jonkhof had zo'n mooie baard en hij stond bekend om zijn nette bediening; hij had ook altijd een schone witte schort voor. Siebe Riedstra woonde daarnaast. Wij hebben hem goed gekend, hij was getrouwd met een schoolvrien din, Iki, een dochter van boer Kee stra uit de Sniidsbuurt. In de winkel van Dijkstra zat vroeger Pop, een klompenzaak, op de hoek was De Groot, een uitdragerij en op de an dere hoek Fahner, een groentezaak. Met de dochtertjes van Fahner ging ik naar het zondagsschoolgebouw Irene. Naast Irene was de slagerij van Van der Form; ook is er nog een kroeg geweest van Sjoerd Schaaf. Verder naar de Voorstreek woonde de violist en pianostemmer Panbak- ker. We gaan nu naar de overkant. Het huis van dokter Schreuder, op de hoek van de Breedstraat de slagerij Duim, later Zwerver, galanterie zaak en de boterhal Winsemius. Bij de inval woonde oude vrouw Van der Geest en die is honderd jaar ge worden. Vlak er bij was het nauwe steegje, waar het wrakke vee door moest naar De Wilde, deze woonde midden in de Breedstraat. Ook zat op dat stuk Nieuweburen de firma De Metz, speciaal in dadels en Valencianootjes. Wij mochten er wel voor een paar centen pinda's kopen op zondag, wanneer de zaak open was. In de Breedstraat heeft ook nog een paardeslager gewoond, een Nijveen. Naast Pop woonde brugwachter Breedenbach en op de hoek van de Monnikemuurstraat zat kapper De Vries; zijn dochter Loes was ge huwd met Jen Keuning, een neef van mijn man. Elke zondagmorgen kwam Jode- betje met haar karretje met lekkere galletjes, die waren heerlijk vers en knapperig. Ze werden gebakken bij Godschalk op de Put. En eike maandagmorgen als mijn moederde was deed, kwam vrouw Slot met brandstof en vroeg dan: „Hieke, mut jou oek nog turf hewwe?" Dan bracht ze voor een kwartje bagge- laars, wat lange turf en talhout. Dat was dan samen vooreen gulden. Ze had altijd een zwarte wollen muts op en bleef en bleef even praten met een bakje koffie er bijdat was voor de dames dan een gezellig half uur tje. Trouwens, het was toch een fij ne tijd, die van mijn jeugd. Hoorn Fimke Weber-De Kant ACHDOETH Naar aanleiding van een foto in een vorig Klein Krantsje: Achdoeth, een club om nooit te vergeten! Prachtjongens waren het. Ik speel de destijds linksbuiten in B. A.W., dat was Black and White op het laat ste veld van Cambuur bij het Kal- verdijkje - daar heeft al eens een fo to van in 't Kleine Krantsje gestaan. van een leien dakje en we wonnen de wedstrijd met9-2 Leeuwarden G. van Houten HERKENNINGEN Ik geniet nog steeds van 't Kleine Krantsje en kom er veel bekenden in tegen. Van de dames en heren op de foto van de dansschool van Leviet is tachtig procent mij bekend. De ene Barry heet Clemens. De Bary's woonden op de hoek van de Johan Willem Frisostraat en de Emmakade zuidzijde. Daar pre cies tegenover op de hoek van de Emmakade noordzijde en de Mar- garetha de Heerstraat woonde een andere Bary. De vader van Jopie Kaller had een textielzaak in de Sint Jacobsstraat en zo zwerf ik in gedachten door half Leeuwarden en geniet ervan. Roosendaal Bote Riemersma Leeuwarden Men kent er de Friese verhoudingen en is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen. gehad. Wel werden we er af en toe vetjaagd, wanneer ons spel voor de omwonenden wat al te roerig werd. Joh. de Jong Ik zal het nooit vergeten, hoe wij toen om de promotie speelden. Toen de rust inging stonden we achter met 0-2. Na de rust kreeg onze middenvoor, de Pink ofwel Klaas de Ruiter de bal en loste een vliegend schot, waardoor het 1-2 cies tegenover op de hoek van de IDEALE BUURT In ieder nummer van 't Kleine Krantsje kom je als geboren en ge togen Leeuwarder, wel weer één of meer artikelen tegen, die je bijzon der treffen en veel jeugdherinnerin gen oproepen. In nummer 387 was dit het artikeltje van mevrouw IJ. Dijkstra-de Jong (overigens geen familie) over de Kalksteeg. Ik ben nl. in 1903 in dit straatje geboren. Later zijn we verhuisd naar de Bol- lemanssteeg. In deze buurt heb ik mijn schoolja ren doorgebracht en veel katte kwaad bedreven. In mijn jaren woonde in het huis waarvan op de foto alleen de voordeur te zien is, achter in de Kalksteeg, de familie Cladder. Cladder had een ijs wagen. Hij zelf maakte het consumptie-ijs, achter zijn woning. Ik mocht hem hier af en toe bij helpen en verdien de dan een ijswafel. Naast Cladder in het huis op de foto aan de rechter kant, woonde Sjoerd van der Veen, met zijn ouders en beide zusters. Later zijn ze verhuisd naar de Sint Anthonystraat. De oudste zuster van Sjoerd, Griet, kon prachtig zin gen. Zij is lange jaren lid geweest van de Geheelonthouders Zangver eniging "Excelsior". Bij haar veertigjarig lidmaatschap is zij ere lid geworden. Ja en verder, je kon in deze buurt destijds mooi spelen en veel kwa jongensstreken uithalen. Ook in het Bagijneklooster, met aan het eind een pleintje, kon men rustig zijn gang gaan. Verkeer was daar hele maal niet. Voor de jeugd was het er ideaal. We hebben er een mooie tijd JUTEN JUE Uw abonnee Jochum van der Wou- de te Zaandam zou graag willen weten wie Jut en Jije waren, die vroeger aan de Oldegalileën hebben gewoond. Hoe bestaat het, dat hij de broers Jut en Jije, ofwel Oane en Sietse Bouma niet meer kent! Sietse Bouma, de jongste, deed van zich spreken door het uitvinden van een preparaat, waardoor je geen lekke fietsbanden meer hoefde te plakken. Hij was een collega van Wardenier, die de brandstofloze motor uitvond. De Bouma's woonden in het Kloosterburen, een steeg aan het Oldegalileën tegenover de Practi- sche Hulp en op de hoeken van die steeg stonden de winkeltjes van Osinga (Oosje) en Bronger, waar snoep en vis werden verkocht. De familie Bronger had Klaas, Hendrik, Dirk, Jippe en Jan als zoons en Akke, Janne, Tjitske en Anneke als dochters. Anneke slaapwandelde wel en dan schrobde ze de straat. In de steeg woonden de Westra's met Sjoerd (vodden), Eibert (altijd zuinig tot de kermis kwam en dan maakte hij alles weer op) en Gerben, die jaren chauffeur was bij dokter De Boer. Dan was er Van Merode met Frans, Doede, Piet en Hendrik en Marie, Janke, Anne, Baukje en Gerritje. Van de familie Suk waren er Cor, Dirk, Hannes, en Geertje en Corrie. De familie Dijkstra (moeder Marie met oogjes) met Harmen, Ate, Dirk, Siemon en Joop en een oudere Vervolg op pag. 5 Hei oude Bagijneklooster: een ideale buurt om te spelen en kattekwaad uit te halen

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1981 | | pagina 4