DE PEN LEZERS KLOMMEN IN <j. Leeuwarden 19 REKENING Soms word je getroffen door merk waardige toevalligheden. Een paar weken geleden kregen wij op een en dezelfde dag van twee abonnees een bijzondere herinnering aan de vroe gere fabriek van Koopmans Meel aan het Noord vliet. Eerst kwam de heer J. de Vries uit de Duif bij ons op de redactie met een uit 1915 daterende rekening van de Meelfabriek Friso van J. Koop- mans, een uur later verscheen me vrouw Faber uit het Mannagras bij ons op kantoor met een uit plusmi nus 1925 daterende foto van vijf sjouwermannen bij uitgerekend de zelfde fabriek. Het aardige is nu, dat op de fraaie tekening precies is te zien, waar de mannen hebben gestaan, toen ze werden gefotografeerd - tegen de muur tussen de beide paardewagens in. De rekening was zes en zestig jaar geleden bestemd voor de vader van de heer Vries, die bij Koopmans vijftig kilo „roggeklein" had ge kocht a raison van negen cent per pond - daar kwam dan nog een hal ve gulden bij voor de zak. Van de sjouwerlieden kennen we er helaas maar een bij naam; dat is Brandt Wijbenga en hij staat hele maal links. Wie de anderen zijn weten we niet, maar ze zullen vast en zeker mooie bijnamen hebben gehad. Wie zal het zeggen, mis schien staat De Skries hier wel bij op, of De Protter of de Mosk, of Halve Kracht wellicht. Nou ja, wie het weet moet het maar even mei den. JUTEN JUE Wie waren Jut en Jije? Nu, dat wa ren de bijnamen van twee broers, die met hun moeder in de Klooster- steeg woonden tussen het Waltje en de SteenhouwerijDe ene broer was bij Asda en zag men dagelijks op een bakfiets rijden. De andere broer was Sijtse, de uitvinder. Hij vond een vloeistof uit, waarmee men de binnenband van een fiets moest in wrijven. dan kreeg je nooit een lek ke band. Hiermee stond hij enige malen op de vrijdagmarkt en demonstreerde daarmee. Hij had een fietsband, pompte die vol lucht en stak daarna met een els een gat in de band. Dan vloog de lucht er weer uit, maar tegelijkertijd pompte hij de band weer op en dan trok het gemaakte gat dicht en de band was weer oké. Ook vond Sijtse bij hem thuis elec- trische verlichting uit, zonder dat hij aangesloten was op het electrici- teitsnet. Hij nam een fietsrad, monteerde dit op een stander, daar bracht hij een dynamo en een lamp op aan en dan 's avonds het rad maar draaien en de lamp gaf licht. De enige pech was, wanneer Sijtse geen zin meer had om te draaien, dan zat de familie in het donker. Eens is het gebeurd, dat Sijtse weer eens bezig was iets uit te zoeken met chemische stoffen, maar op een ge geven moment ontstond er een ont ploffing, de deuren vlogen uit de scharnieren, de ramen kapot en de kamer en ook Sijtse zo zwart als roet. Dat waren Jut en Jije. Wesel J. L. Schoffelmeer Een landbouwer welke dezer dagen van Kolderveen vertrok, vond bij het verhuizen in een geheim loket eener oude kast een zakje met 13 zilveren munten, zijnde Holland- sche en Spaansche stukken uit de zestiende en zeventiende eeuw. Hij had de kast voor eenige jaren op eene publieke verkooping gekocht (1879) Vervolg van pag. 4 dochter met Mieke. Ook woonde er Ouwe Bram, die was bij het Leger des Heils. Verder hebben er gewoond de Rau- werda's, een broer van de kruide nier van de Breedeplaats, en Appe Robijn en Kooi van de brand- stofhandel Kooi en Suk. Zo, nu weet Jochum van der Woude weer wat - misschien heeft hij op zijn beurt voor ons nog eens wat aantekeningen of ander materiaal voor het vijftigjarig jubileum van Nicator, het volgend jaar. Leeuwarden Jac. Bakker JUT EN JUE In een vorig Kleine Krantsje vraagt Jochem van der Woude uit Zaan dam, wie Jut en Jije waren, die aan het Oldegalileën hebben gewoond. Nu, dat waren Bouma en zijn vrouw. Ze hadden twee zoons, An ne en Sietze en een dochter Akke. Wij woonden in de Steenhouwerij bij Van der Woude, de schareslij- per, Huizinga, vrouw Nijp enzo voort. Leeuwarden G. van Houten Telef'Interc. 109. Telegram-adres Koopmans Meelfabriek GOUOEIH-MEDAILLE LEEUWARDEN 1896. ENSCHEDE 1905. DRACHTEN 1910. STADSKAN AAL1911. MEPPEL 1911.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1981 | | pagina 5