Friesland Bank Uw eigen bank Lezers klommen in de pen HET FABER PINKSTERKAMP De echte Leeuwarder familie Faber vierde tijdens de Pinksterdagen het familiekamp op de Camping „De Kleine Wielen, dichtbij de stad, waarvoor ze nog altijd een warm plekje in het hart dragen. In 1942 verliet de oudste van de zeven broers en zusters Leeuwarden en na diens huwelijk volgden de an deren. Een enkeling bleef nog kort in Leeuwarden en Friesland, maar na verloop van een paar jaar was de hele familie de grenzen van "It Heitelan" gepasseerd. Alleen moe ke bleef. De familie heeft zich inmiddels da nig uitgebreid en ja, ook de kinde ren trokken niet meer terug. Zij hadden daar geen herinneringen. Ze zien elkaar ook niet veel maar een en twintig jaar geleden werd afgesproken de Pinksterdagen zo veel mogelijk gezamenlijk door te brengen. In 't begin was dat niet zo gemakkelijk. Niet iedereen kam peerde of had een vervoermiddel, maar dat is gaandeweg beter gewor den, ten dele door het kamp, waar natuurlijk ook druk gepraat wordt, hoe de'vakanties door te brengen. Nu voor de een en twintigste keer werd besloten het familiekamp weer eens te houden vlakbij de stad van onze herkomst. Het is een groot succes geworden, want nog nooit was de opkomst zo groot. Er kwamen niet minder dan vijf en veertig, onder wie voor 't gemak ook de aangetrouwden op dagen en u zult begrijpen dat het traditionele koffiedrinken Eerste Pinksterdag in de openlucht een waar festijn werd, waar heel wat bij te praten viel. Dat hierbij ook nog zes aanverwante Friese Fabers aan wezig waren, verhoogde het ple zier. Omdat van de aanwezige drie ge slachten ook de allerjongsten zich geweldig vermaakten geloven wij dat deze traditie niet meer kapot te krijgen is. Het leukste vonden velen de wan deling met ruim dertig groten en kleinen door de oude straten waarde familie gewoond heeft, Willem Sprengerstraat, Mariahof (helaas afgebroken), Nieuweburen en Groeneweg (nu Fryske Akademy) waarbij de Prinsentuin en de Olde- hove niet werden overgeslagen. Om een idee te geven hoe de Leeuwar der Faber familie nu verspreid is. Hier kwamen ze vandaan: Haarlem, Heemstede, Heemskerk, Amster dam, Monnikendam, Zeist, Hilver sum, Hoom, Avenhom, Zwijn- drecht. Vries, Saaksum, Gronin gen, Deventer, Emmen, Gronin gen, Vlaardingen. Allemaal Fabers in het Faberkamp kerij van Van der Berg zijn bedrijf voortgezet. Faber kan Fokke Faber zijn, de koerier van Koopmans. Heb ik het goed geraden? De personen op de foto herken ik als, van links naaf rechts: Bram of Brand Wijbenga, Kees Langius (De Pink - hij miste een stukje van die vinger), Wieger Visser van de boot- dienst De Koophandel, Willem van der Meer (ook bekend als kelner op de Weaze) en Reitse Comello. De auto op de foto is de zes wielen tellende Ford zonder versnelling. De chauffeurs aan het Vliet waren Piet Torensma, Jan Buwalda, bij wie ik zelf als wagenjongen heb gereden en Tjibbe Nijp. Zo kom je door de oude foto's in 't Kleine Krantsje weer tot allemaal herinneringen! Haarlem JUT EN JIJE Naar aanleiding van de stukjes over Jut en Jije wil ik Uw abonnee Jac. Bakker uit Leeuwarden graag even vertellen, dat de Rauwerda op de hoek van Kloosterburen, over wie hij schreef, geen broer was van de kruidenier op de Breedeplaats. De kruidenier was zijn oom. De Rauwerda op het Oldegalileën was een oom van mij. Veel van de mensen uit dat oude Kloosterburen ken ik nog. Mijn vader, Bouwe Smeding, heeft in de oorlog een klein huisje gehad naast de familie Suk en daar hield hij konijnen in. Vaak waren wij bij Sjoerd en hiel pen we hem op z'n lompenzolder. Het was daar in die steeg erg schil derachtig. Grouw Elie Smeding VOGELTSJE BOSCH In een van de laatste nummers van 't Kleine Krantsje las ik, dat G. Bosch, 'Vogeltsje Bosch', op hoge leeftijd was overleden. Gerrit was een buutjongen van mij. Wij woon den vroeger in de Willem Loré- straat, vlak tegenover de familie Bosch. Ik was in de twintiger jaren een vaste bezoeker bij hen thuis. Vader Bosch was ziekelijk en hij lag voor het raam. Hij had de tuinderij weggedaan. Moeke Bosch was een lief mens, zij was voor iedereen be hulpzaam. Trouwens, in die tijd waren de buren dat allemaal. Gerrits broer Johannes werkte toen bij de Frico en natn in z'n vrije tijd veel tekenles. Later werd hij teken- ieraar. Voor Gerrit heb ik veel veldmuisjes gevangen voor de roof vogels, die hij achter in de tuin had. Deze vogels, die door een ongeluk niet meer konden vliegen, werden bij hem gebracht. Als ze zich weer konden redden kregen ze hun vrij heid terug. Ik weet nog best, dat Gerrit Bosch de grondlegger was voor het Fries Natuur Historisch Museum, dat nu gevestigd is in de Heerestraat. Ik denk, dat daar ook wel opgestopte veldmuisjes zijn, die ik voor hem gevangen heb. Dit alles kwam bij mij in herinne ring, toen ik de foto's van Gerrit Bosch op de voorpagina van 't Klei ne Krantsje zag - terecht, want hij heeft veel voor de natuur gedaan Coevorden D. Hommes KRUISSTRAATSCHOOL Naar aanleiding van de foto van de zesdeklassers van de 'Kruis straat'-school in 't K.K. nummer 389 het volgende: De onderwijzer geheel links op de foto is inderdaad meester Nuyen. Verder is het niet juf Einga maar juf Enga. Daarnaast staat mijn vader (met baard), mees ter Vijver, en naast hem ondergete kende, toen nog kwekeling. Leeuwarden J. W. Vjjver Leeuwarden Jac. Bakker KOOPMANS MEEL Naar aanleiding van de rekening en de foto van de Meelfabriek Friso van Koopmans, afgedrukt in 't Kleine Krantsje nummer 389, laat ik mijn gedachten weer even terug gaan. De rekening zal van bakker De Vries uit de Willem Lodewijk- straat zijn en J. de Vries uit de Duif is waarschijnlijk Jan, een zoon van hem. De Vries heeft later in de bak Ook van andere zijde hoorden wij dat de man, die op de foto zo mooi op de tafel zit, Wieger Vis ser was. Visser was eerst bij Koopmans Meel, later was hij walbaas bij de Stanfries of bij Van der Boom. Red. 't KI. Kr. DOKTER DAMSTE Toen ik in 't Kleine Krantsje het artikel van Mr. J. S. Bijl over dokter Sinninghe Damsté las en diens foto zag, moest ik er aan denken, dat ik zeventig jaar geleden door deze dokter ben gekeurd voor telefoniste bij de Rijkstelefoondienst. Ik weet nog precies, wat hij toen schreef: "Dr. W. Sinninghe Dam sté verklaart mej. Marie van der Molen volkomen gezond. Zij heeft geen gebrek aan gezicht, gehoor en spraak" W.g. Dr. W. Sinninghe Damsté. Ik was toen zeventien jaar en ben nu zevenentachtig. Waarblijftdetijd? Amsterdam Mevr. M. Wielsma- v. d. Molen O ja, is het niet heel bijzonder, dat in dat artikel van Mr. Bijl ook de naam wordt genoemd van Narda Nuys, die zowel als collega, maar ook persoonlijk een goede vriendin van mij is geweest'?! Mevr. W. FIRMA MOHRMANN Nu het eerste schaap over de dam is wil ik ook nog graag iets vertellen over de firma Mohrmann in Leeu warden. In 1902 ben ik geboren in Hantum en in 1914, op twaalQarige Men kent er de Friese verhoudingen en is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen. leeftijd dus, kwam ik bij de firma Mohrmann. Mijn vader was vracht rijder op Leeuwarden en toen ik moest verdienen -we waren met z'n tienen thuis - zou ik het smidsvak leren in Leeuwarden. Daar is een grote, goeie zaak, zei mijn vader, met wel vier dubbele vuren en voor een goeie smid is er altijd wel werk. Mijn vader was toen al bij Mohr mann geweest en had gesproken met de heer Christiaan Feiters, de vader van Martinus Feiters. Op een vrijdagmorgen om half ze ven stonden we in de Van Swieten- straat voor de deur en toen was men daar al aan het werk. De heer Feiters keek me aan en zei: Dou bist wel wat an de kleine kant voor smid, nar hoe hiest tou? Ik zei Jan, me neer. Nou, zei hij, dou siest fuul genoeg uut de ogen, dou must maandagmorgen mar beginne. Ik verdiende toen een gulden voor zestig uren werken in de week en ik moest alle grote smidsvuren schoonmaken en de koelbakken vullen. Toen was Mohrmann al een goeie zaak en we waren de wereld te rijk, dat ik werk had. Mijn tante woonde in de Klanderij- dwarsstraat en daar kon ik voor vijftig cent in de week in de kost. Mooi dicht bij het werk. De heer Martinus Feiters was toen nog een jonge man en zat veel op het kantoor te rekenen. Dat kantoor was toen voor aan de straat, direct wanneer je binnen kwam links. De onderste ramen waren van matglas en regelmatig zag je de ge zichten van Christiaan of Martinus boven deze ramen verschijnen. Er was nog een zekere Haverschmidt, die kwam alleen 's middags voor de Vervolg op pagina 6 K. Faber Nog een leuke foto van het Vliet bij Koopmans Meelfabrieken. Op deze plaat, gemaakt in 1926, zien we de heren G. de Vries, P Torensma, de eerste koetsier, Sonnega, Amiabel en Terveer, de chauffeur.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1981 | | pagina 4