BEm M Friesland Bank Uw eigen bank VLIEGBEWIJS Lezers klommen in de pen OUDE BEGRAAFPLAATS Blij in 't Kleine Krantsje (nummer 393) te lezen dat er mensen zijn, die de thans onbevredigende gemeen telijke verzorging van de Oude Be graafplaats aan de Spanjaardslaan ter harte nemen. Zelf kom ik er vanaf 1941 bijna we kelijks en ik heb et— zoals het er nu voor staat - veel aan verloren. Zou het mogelijk zijn om als "vrienden van de Oude Begraaf plaats" iets te ondernemen, zodat dit unieke oord bewaard kan blij ven? Gaarne reactie! Leeuwarden A. Wiersma JUT EN JUE Elie Smeding schreef in 't Kleine Krantsje nummer 391dat de Rau- werda, over wie ik eerder schreef op de hoek van Kloosterburen woonde, maar dat was van later ja ren. Dit waren mijn schoonouders. In onze jeugdjaren woonden de ou ders van Jan Rauwerda en Elie's moeder volgens mij in Kloosterbu ren. Iets zit er nog in mijn herinne ring en wel, dat dit een grote zware vrouw was, van wie men zei dat ze er niet voor terugschrok om 's mid dags een pond bruine bonen op te eten. Opa Meindert was maar een klein kereltje; hij heeft al eens in 't Kleine Krantsje gestaan op een foto van de brug bij de Vrouwenpoort. Leeuwarden Jac. Bakker OUD HUIZUM Hierbij alsnog een reactie op het ar tikel van de heer Hijgenaar, "Her inneringen aan Oud Huizum" in 't Kleine Krantsje nummer 385 van 16 mei. Ook ik ben in de Schoolstraat op school geweest, eerst de lagere school en daarna de U.L.O. In chronologische volgorde waren de hoofdonderwijzers van de lagere school de heren Frank, Van der Meer en Schaafsma. De heer Frank heb ik persoonlijk niet als klasse-onderwijzer gehad. In afwachting, dat hij de heer Frank zou opvolgen, is de heer Van der Meer een tijdje onze klasse-onder- wijzer in de 3e klas geweest. Als hoofdonderwijzer is hij maar even werkzaam geweest. Daarna volgde zijn benoeming als Hoofd op Vlie land (niet Terschelling). In de 6e of 7e klas hebben wij een schoolreisje naar Vlieland gemaakt en daar zocht de heer Van der Meer ons direct op. Het leuke was, dat hij WONING INRICHTING NlauwMtad 95-97 LEEUWARDEN ons bijna allemaal weer herkende. Hij is, geloof ik, een paar jaar gele den overleden. Er heeft in elk geval toen iets over hem in de Leeuwarder Courant gestaan. De door de heer Hijgenaar beschre ven garage was die van de heer Van den Bosch. De heer Van den Bosch was eigenlijk bewaker in de Leeu warder gevangenis. De garage was een verhuurbedrijf van personen auto's en touringcars. Onze schoolreisjes werden gemaakt met de bussen van deze garage. Na de laatste oorlog was de zaak nog ge vestigd in de Vincent van Gogh- straat. Bestaat de firma nog? De door de heer Hijgenaar geme moreerde moord in de z.g. 'Proef tuin' herinner ik mij niet. Wel de drievoudige moord in de tweede helft van de dertiger jaren: tijdens het Pinkster-weekeinde schoot een man zijn vroegere echtgenote, haar tweede man en daarna zichzelf dood. Dit gebeurde in de Gymna siumstraat, tegenover het Chr. Gymnasium Amstelveen SCHOOLFOTO "Hoe meer boeken ik lees, hoe minder weet ik"zei de man aan de stamtafel. "Dan zal u al heel wat boeken gele zen hebben", kwam de reactie van een van de andere aanzittenden. mooie naam vond ik dat F.C., heel wat anders dan Marietje. Iedere morgen kwam ze me ophalen, ze riep dan onder aan de trap: „Ma- rietje! opschieten, we hewwe niet veul tied!" Ik liep dan zo vlug ik kon naar bene den en dan gingen we hand in hand langs de Boterhoek en de Lijnbaan, waar touw werd gemaakt, zo naar onze school. Froukje werd later Tiny genoemd, omdat er in het gezin nog een Froukje was. We bleven vriendintsjes. Ook toen we naar de grote school gingenDe jaren verstreken en we gingen van uit de vijfde klas over naar School 4 En weer zaten we in dezelfde klas. Nadat Tiny haar diploma had ge haald werd haar vader overgeplaatst naar Utrecht. Dat was voor ons he lemaal niet leuk, maar we bleven elkaar schrijven of we kwamen el kaar bezoeken. En dat is zo geble ven. Er is heel erg veel gebeurd in al die jaren, maar vriendintsjes zijn we gebleven. We bellen elkaar af en toe en praten even bij. H. Jansma Bedankt voor het afdrukken in 't Kleine Krantsje (nummer 393) van een foto van School 13a in de Van Sytzemastraat. Gaarne geef ik nog een aanvulling op de namen. Het donkere meisje op de bovenste rij, de vierde van links, is, naar ik meen, Nellie van der Geest. Het door u genoemde meisje op de derde rij, Van der Meulen met een vraag teken, is Corrie van der Woude. Ik heb haar later nog diverse malen gesproken in Leeuwarden. Indertijd woonde zij bij mij in de buurt in de Tweede Vegelindwarsstraat. Waar zouden ze toch allemaal gebleven zijn? Ik weet zeker van een jongen, dat die inmiddels over leden is. Overigens was de lagere school voor mij een straf. Toen waar schijnlijk niet schoolrijp. Toch ben ik nog redelijk terechtgekomen, zo als dat heet. Hoorn Hielke Hielkema NIET VEUL TIED Het was in 1912 dat ik door mijn moeder voor het eerst naar de kleu terschool in het Toumooiveld werd gebracht. Wij woonden in die tijd aan de Westerplantage. Dichtbij de Oldehove, waar ik verschrikkelijk bang voor was. Hij stond zo scheef en je wist maar nooit Op die kleuterschool gingen een heleboel van die kleine kinderen. We leerden matjevlechten en teke nen en al die dingen, die je moest leren op die leeftijd van vier en vijf jaar oud. Soms kwam een juffrouw in de gang en riep: „Wie mut er nodig?" Iedereen moest dan nodig, dat werkt vooral bij kleuters erg aanstekelijk Sinterklaas en Piet kwamen ook op school als het december was. Ze strooiden pepemoten, die wij dan in de buse deden en we zongen de liedjes, die ook nu nog wel worden gezongen. Al gauw kreeg ik een vriendinnetje, Froukje Catharina, ze woonde aan de Marssumerdijk op de halte. Een Vandaag was ze hier in Emmeloord en hadden we een fijne dag. Geen oude koeien uit de sloot, maar pra ten over wat ons nu nog bezig houdt. Volgend jaar is het zeventig jaar geleden dat we aan de lange vriend schap begonnen. Toen ze vanavond in haar auto stapte zei ze: „Marietje, kom je gauw? Stel het niet te lang uit, we hewwe niet zo véul tied meer. Emmeloord Marie Kuiper-Kroes GELUKKIGE JAREN Laat ik mogen beginnen met een hartelijke gelukwens aan de ingang van uw 18e jaargang van 't Kleine Krantsje". U hebt kans gezien ook bij veel oud-Leeuwarders levendig te houden het besef van een grote schat aan herinneringen aan geluk kigejaren in onze goede oude stad. Daar liggen ook onze „roots". Ik moest daaraan denken toen ik in 't 194e nummer van uw blad, dat mij door zeer bevriende zijde werd toe gezonden, die verrassend goede foto zag van: „Het Gouden Wagen tje". Mijn vader kocht op een goed mo ment in zijn leven deze oude her- berg-uitspanning. In nieuwbouw onder één kap met ons oude huis ernaast, verrees het grote pand, dat vanaf die tijd heette: Mode-maga zijn Van der Linden. Verscheidene jaren bleef het in dat nieuwe pand bestaan. Later huurde Gerzon het gebouw van wat inmiddels was geworden: N.V. Van der Linden. Vader opende toen een nieuwe mo dezaak in de Grote Kerkstraat, in dat monumentale huis: thans „Het PandNog weer later verhuisde de zaak naar de stille kant van de Nieuwestad. Het gebouw waar Ger zon een tijd lang resideerde ging tenslotte over in handen van: Bijen- korf-Hema. Wat wij op de Nieuwestad en in de Grote Kerkstraat beleefden blijft ons onvergetelijk. Nog gaat het ons als die dichter: „Als ik denk aan" Leeuwarden. Amersfoort J. van der Linden VROEGERE LUCHTVAART Met grote interesse volgde ik het verhaal in 't Kleine Krantsje van mr. J. S. Bijl (nummer 394) en spe ciaal wat hij schreef over de para chutesprong van De Meresquant Kessner, welk schouwspel ik ook heb meegemaakt. Buiten verantwoordelijkheid van ondergetekende ging toen het ver haal, dat de Maresquant Kessner plotseling bang werd om te sprin gen, zodat hij zich aan de rand van het vliegtuig vastklemde. De vlie ger zou hem toen met een moer- sleutel op de vingers hebben getikt, zodat hij wel moest loslaten. Door dit bakkeleien zou er een scheurtje in de chute zijn gekomen, waardoor hij met een razende snelheid naar beneden vloog. Door de harde lan ding schoot toen z'n schouderge wricht uit het potje. Ik meen, dat toen hij later bij het hotel De Doelen uit z'n auto stapte, hij zijn arm in een witte slinger over de schouder had. Dit alles werd er in die tijd door de man in de straat verteld. Ritmeester Manfred baron von Richthofen, „der Rote Baron", was een beroemde oorlogsvlieger, maar zijn collega in die dagen was ook niet mis, wat de ouderen onder ons zich misschien nog wel zullen herinneren. Dat was Karl Krieger, die ook veel werd genoemd. Ik herinner me, dat ik als kind dacht, wat een r.t.k., wanneer Karl weer zoveel tegenstanders had neergeschoten, maar wat was het een openbaring voor me, toen ik hem vele jaren later persoonlijk ontmoette en wel in de Leeuwarder Harmonie, waar hij een voorstelling gaf met gedresseerde chiampan- sees. Mijn vriendschap met de toenmali ge directeur van de Harmonie, de heer Roëll, in de laatste oorlog als goed vaderlander door de Duitsers gefusilleerd, bracht mij in direct contact met Herr Krieger, daar ik zelf ook een aap thuis had. Krieger was belangstellend naar mijn diertje en wou het graag zien. Zodoende kwam deze veelbesproken oor logsvlieger bij mij thuis. Nu leerde ik hem kennen als een vriendelijke en buitengewoon intelligente heer en een bijzondere dierenvriend. Nu terug naar het verhaal van de heer Bijl, dat bij mij ook het oude Schiphol weer in gedachten terug- Men kent er de Friese verhoudingen en is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen. bracht, waar ik zo'n kleine vijftig jaar geleden de luchtdoop onder ging. Voor vijftien gulden kon men een rondvlucht maken boven Am sterdam. Ik zei tegen mijn Vader, kom, we gaan omhoog en ik wist nog iemand te bewegen mee te gaan. We namen plaats in het toestel, waarschijnlijk van canvas en allu- minium ribben gemaakt, de motor werd aangedraaid en alles begon te schudden en te beven. Met een don derend geraas stoven we daarna over het veld en rakelings over gra zende koeien heen de lucht in, na gewuifd door honderden toeschou wers op de grond. Toen we een paar keer flink op en neer waren gehotst, verzocht ik mijn buurman me niet te stijf in mijn arm te knijpen - dat hij zo wit werd als een laken interesseerde me toen niet zoveel. Daar zagen we Amsterdam onder ons als een poppestad, even verder Haarlem en nog meer plaatsenNa nog een paar maal over de zij gele gen te hebben suisden we weer op het oude Schiphol af en hobbelden we weer naar het begin van de start baan. We hadden onze luchtdoop gehad en waren wel wat duizelig, maar voldaan. Als helden werden we daarna naar een kantoortje gebracht en mochten we het bewijs in ont vangst nemen, dat we werkelijk gevlogen hadden. Leeuwarden S. K. -jM ■j* HEHFT GeVfeÖÖ-FN .«£T'iVL5£GTUlG P.>-/ A'Z vs*w -*r .SUMr tSkïï-itny (SEN AFSTAND VAN K.M.) f' OP DENv --Zr- leDÊR VAN HET VM&&V&D: E' TIJD VLIEGT, VLIEGT MET UW TIJD

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1981 | | pagina 4