ET EINDE VAN EEN DROOM OPSPORING VERZOCHT IN HET BUITENLAND Et was op een maandagmorgen in de maand juni van et jaar 1970 toen er bij Doeie en Liesbet van der Leest een brief bezorgd wudde. Doeie en Liesbet woonden in Har- lingen. Et gebeurde niet zo vaak dat er bij Doeie en Liesbet een brief bezorgd wudde. En dit was een biezondere brief. Dit was een brief uut Canada. Doeie ston met de brief inne hannen en staarde op et adres. Liesbet, zei Doeie, Liesbet wille jou mij mien bril even angeve want ik kan dit zo zonder bril niet leze, zo- gezeid. Toen de bril op Doeie zien neus ston en hij de briefan de voorkant en de achterkant bekeken had vroeg Lies bet met vrouwelike nijsgierigheid, wat zu der instaan Doeie. Dat weet ik niet Liesbet want ik hew de brief nog niet lezen, zei Qpeie. Met een skeer wudde de brief voor zichtig open maakt. Et was een brief van nicht Johanna van Hendrik uut Canada. Van nicht Johanna, zei Liesbet, wat zu die wille. En Doeie begon te lezen I Al jaren woonde ze in Canada dat heur tweede vaderland wudden was. Ze was nou zeventig. Ze wu nog één keer naar Nederland terug. Naar Leeuwadden. Ze wu nog één keer naar Werk- manslust. Naar de plek waar de jaren van heur jeugd lagen. Toen ze twintig was was ze al uut Leeuwadden weggaan. Dat was in december 1920. Ze vertrok toen naar Arnhem. Ze kwam daar in betrekking bij een rieke familie, meensen van adel, die in een groot huus woonden an de Velperweg. Dat was een grote verandering in heur jonge leven. As meiske van dertien was ze in dienst komen bij een mevrouw die an de Spanjaardslaan woonde. Ze was daar overdag en ze sliep bij moeke tuus. Ze was een antal jaren bij die me vrouw in dienst tot die ziek wudde en overleed. Deur dizze onverwachte gebeurte nis was ze zonder betrekking ko men. Een neef van heur mevrouw had heur toen an de betrekking bij de familie in Arnhem holpen. Ze had et troffen in heur nije betrek king. Ze had et er best naar heur zin. Dat skreef ze an vader en moeke. Toch bekroop heur bij tieden wel es een gevoel van heimwee. Vooral in et begin. As ze in de verte de rook van de treinen zag die naar et noorden gin gen. Maar dan kwam de zeumer. In de zeumer ging de familie allied naar Harzburg in Duutsland. Dan wudde et huus sloten en had et personeel oek vakansje. Et rieten reiskofferke wudde volpakt met kleren en dan reisde ze naar Leeuwadden. Voorbij Akkrum keek ze al uut of ze in de verte de Roomse toren en de vervolg van pag. 1 Leeuwarden. Het telefoonnummer van mevrouw Wiersma is 05100 - 71207. In nummer 394 plaatsten wij de eer ste aflevering van dit nieuwe ru briekje OPSPORING VERZOCHT met een oproepje van onze abonnee de heerH. Dam te Leeuwarden, die graag nog eens in contact zou willen komen meteen BaukjeZijlstra, die vroeger* in Leeuwarden aan de Noordersingel heeft gewoond. "De krant lag nog niet bij mij in de bus of ik kreeg al de eerste telefoni sche reactie", aldus de heer Dam, die ons direct na het weekeinde bel de. "Daarna meldden zich nog veel meer lezers van 't Kleine Krantsje, die mij konden inlichten, ook broers en zusters van BaukjeAlleen had den ze geen opgewekt bericht, want Baukje Zijlstra blijkt, al geruime tijd geleden, in Amersfoort te zijn overleden. Maar ik ben u erg dank baar, dat u mijn oproep hebt ge plaatst." Aldus de heer Dam. Ook voor mevrouw A. Kooistra- Visser te Leeuwarden was het resul taat van haar oproep negatief, in die 't Moet op de levenszee soms spo ken Niet altijd zonneschijn Geluk toch, nooit onderbroken, Houdt op geluk te zijn. zindat de door haar gezochte Bettie Kwast ook al jaren geleden blijkt te zijn overleden. Oldehove zien kon. Dan was ze weer bij vader en moeke en sliep ze weer op zouder in et ouwe vertrouwde ledikant dat vader zelf maakt had. As ze dan savens op bed lag praatte ze nog even met moeke. Op bed hoorde ze et geroes van de wien in de bomen op de Groninger straatweg. Of as et regende dan hoorde ze et vallen van de regen op et platte dak. Was ze na de vakansje weer terug in et grote huus an de Velperweg in Arnhem dan nam et werk heur weer helemaal in beslag. Dan kon ze der weer een tiedsje teugen. Op de zundagmiddagen ging ze vaak naar et prachtige park Sons- beek. En opzo'n zundagmiddag gebeurde et. Er was die middag een concert en ze maakte kennis met een jonge man. Een knappe en aardige jonge man. Hij was meubelmaker van zien vak, vertelde ie. Nadat ze drie jaar verkering met mekaar hadden trouwden ze. Dat was in 1925. Ze kregen eerst een meiske en twee jaar later een jonge. Een rieke luis wens zeiden ze. Toen kwamen de crisisjaren. Oek in de meubelmakerij kwam de klad. Heur man ging niet bij de pakken neerzitten. Na lang heen en weer praten beslo ten ze te emigreren. Naar Canada. Het Grote Land. The Big Country. En in dat verre land gingen de jaren Van de ook door haar gezochte zus ters Griet en Geziena Venema heeft ze nog niets gehoord. voorbij. Heur man had et er goed maakt en had et zover bracht dat ie eigenaar wudden was van een meubelfabriek. Ze waren één keer met de kienders naar Nederland komen. Dat was een reis met een groot skip van de Holland Amerika Lijn. En weer gingen de jaren voorbij. De kienders trouwden. Heur man overleed. Ze was grootmoeke en weduwe. En zeventig jaar. Vaak docht ze in die tied an heur jeugd terug. De zorgeloze jaren van heur jeugd. En de gedachte kwam bij heur op om nog es eenmaal naar Nederland te gaan. Ze wu nog wel es in Leeuwadden we ze. Kieke hoe et nou op Werkmanslust was. In Harlingen woonde een neef van heur, neef Doeie. Ze besloot neef Doeie een brief te skrieven. Al redelike gauw kwam er een brief terug van neef Doeie. Natuurlijk was ze welkom en hij en nicht Liesbet vonnen et prachtig. Een maand nadat ze de brief ont vangen had zat ze in et vliegtuug dat heur naar Schiphol bracht. En tiedens de tocht over de oceaan kwamen allerlei herinneringen uut heur jeugd in gedachten. Ze speulde op de Berge loods en op de Groningerstraatweg met Mieke en Antje en Jaanske. Ze docht an et Kalverdiekje met de slootsjes an weerskanten. Slootsjes met eendekroos en stiekel- beerskes en sallemanderkes en waar in de berm et speenkruud Oproepen voor deze rubriek OPSPORING VERZOCHT kun nen schriftelijk ingediend wor den bij de Redactie van 't Kleine Krantsje. De oproepen worden gratis geplaatst. Deze service geldt alleen voor abonnees van 't Kleine Krantsje. groeide onder de hagedoorn. Ze docht an et tand van de Bokke- boer waar ze met heur vriendinnen grote bossen pinksterbloemen en butterbloemen plukte. Moeke had altied wel een vaaske of een sjempotsje en dan stormen de bloemen op de tafel of in de venster bank. Die butterbloemen glansden in de zon net of er een laagje lak op de bladsjes lag. Och, ze docht daar in et vliegtuug, heel hoog in de lucht an zoveul din gen. Wat is et geheugen toch een won derlik ding. Van Schiphol reisde ze deur naar neef Doeie en nicht Liesbet in Har lingen. Twee dagen later, toen ze wat be komen was van de nachtelike vlucht en et tiedsverskil tussen Canada en Nederland reisde ze met Doeie en Liesbet naar Leeuwadden. De Rieksbrug. De Willem Sprengerstraat. Daar zag ze Werkmanslust terug. Sprakeloos staarde ze naar de plek van haar jeugd. Et enige wat ze zegge kon was, ont zettend, dit is verskrikkeUk. Wat ze zag was een qpial ruïnes. Et huus waar ze woq^ juid was voor de helft afbraken T De keuken was weg. Op de zouder, boven de kamer, ston een kapotte kajuut die latere bewo ners der op maakt hadden. Werkmanslust wudde met de grond geliek maakt. Heur jeugddroom was over. De tied houd gien skoft. Bart van der Weerdt. De niet in Nederland wonende abonnees maken wij er nu alvast op attent, dat het abonnementsgeld voor 1982 50,- voor de buiten landse abonnees) beslist vóór 1 ja nuari 1982 betaald moet zijn. De buitenlandse abonnees, die dan nog niet hebben betaald moeten wij he laas afvoeren. Deze heertjes hoorden tot de vroegere vereniging De Jonge Werkman en zij lieten zich aan het eind van de twintiger jaren fotograferen tijdens een uitstapje naar Olterterp. Laten we eens even zien wie het zijn. Achterste rij van links naar rechts: Piet Laagland, Johan Tijsling, Jan de Rijk, Pe Wartena, Theo Weda, Juul van der Beek en Terveer. Knielend: Daan van Zomeren, Bertus de Rijk, Klaas Terpstra, met vest en horlogeketting Johan Draaisma en Ignatius Damsma. Dan nog zittend: Pe Silvius, Dirk Hommes, Johan Negenman en Piet van Zomeren.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1981 | | pagina 9