DRAMA DAT HEEL VEEL INDRUK MAAKTE EZELACHTIG m mow Barendsma IAAT DAT MAAR AAN ONSOVER! IN NIEUWJAARSNACHT STADSNIEUWS VAN VROEGER WU KOMEN GRAAG BUUOVERDEVI0ER! schoonmaakbedrijf sinds 1900 Elk jaar komen er, ook in Friesland, tientallen mensen door ongeluk ken om het leven. Het verkeer eist heel veel slachtoffers, er komen mensen bij branden om, ook het water zal velen noodlottig worden. Het ene ongeval voltrekt zich onder tragischer omstandigheden, dan het andere, het ene ongeluk zal ook meer indruk maken dan het andere. Een ramp, die in de wijde omgeving een ongekend grote verslagenheid bracht, was die in de nieuwjaars nacht van 1885, nu bijna een eeuw geleden dus. In het logement van Sjoerd Bakker in Langweer bevond zich op de avond van deze eerste dag van het nieuwe jaar een vrolijke groep jon gelui - de jongens en meisjes zaten in een prettige en gezellige kring bijelkaar. Twee van hen namen omstreeks een uur 's nachts afscheid van de ande ren. Dat waren Pier Hollander, de dertigjarige meesterknecht van bakker Hepkema in Langweer en diens meisje, Tjitske Koopmans. twintig jaar oud. Tjitske kwam uit Rauwerd. maar zij diende bij boer Cnossen in het gehucht Zandgaast. Het was de bedoeling, dat Pier z'n meisje daarheen zou brengen - schaatsend over het Koevorder- meer. Voorzichtigheidshalve liepen zij tot achter de boerderij van Lreerk Zandstra op de Hoek onder Zand gaast en pas daar bonden zij de schaatsen onder - ze hoefden nu niets anders meer te doen dan recht het Koevordermeer over te steken. De volgende morgen viel het de mensen aan de kant van het meer op, dat de stoomboot van Tieleman, die nog dagelijks door de open vaargeul van de Jeltesloot naar Lemmer voer, plotseling niet verder kwam. Direct werd er aan averij ge dacht en er staken een paar sleden van wal om de helpende hand te bieden. Maar helaas: het oponthoud van de stoomboot was niet veroorzaakt door pech. Een ijshaakje en een pet op het ijs hadden de aandacht ge trokken van de mannen op het schip en al gauw had men het lijk van een man ontdekt, in staande houding, even onder het ijs. Het bleek Pier Hollander te zijn. Even daarna ont dekte men in de onmiddellijke na bijheid het stoffelijk overschot van Tjitske Koopmans. Zeer waarschijnlijk waren de on- gelukkigen na het opstappen op het ijs direct uit de koers geraakt en hadden ze door de nevels van de nacht een groep bomen bij het Koevorderhuis voor het gehucht Zandgaast aangezien. Het was een onverwachte en wel zeer droeve last, waarmee de sleden daama terugkeerden naar Langweer en, aldus schreef een paar dagen later de krant: „Zelden heeft een ongeval dieper indruk gemaakt, dat in wijden kring van zich zal doen spreken, dan dit aangrijpende dra ma in den eersten Nieuwjaars nacht". Gisteravond heeft de tooneelve- reeniging "Leeuwarder Vrien denclub", tot besluit van de viering van haar 35-jarig bestaan het In disch tooneelspel "Sonna", van Jan Fabricius opgevoerd. De zalen- Schaaf waren meer dan bezet. Het is van deze vereeniging bekend dat, wat zij aanpakt, door haar tot een goed einde wordt gebracht. En bleek hard gestudeerd te zijn, zoo dat succes niet uitbleef. Er kon van een uitstekend samenspel worden gesproken, dat op de aanwezigen zoo nu en dan diepen indruk maak te. Het waren mej. L. deVries (Sonna) en de heeren M. van Kollem Jr. (kapitein der infanterie), M. van Gelder (assistent-resident) die de hoofdrollen vertolkten. (1928) "Een mooie reclamemaker bist dou - hest 't bord verkeerd om' "Ja, wat dochst - a'k skaft hew, werk ik niet Dinsdag, bij het afloopen der vee markt te Sneek, droeg een der vee drijvers een jongen op, die ook in dit vak wil opgeleid worden, een "bolle" naar de Leeuwarder boot te brengen en meteen een ezel. Denk er om, aldus werd den jongen ge zegd, 't is een ezel uit een circus en die moet achteruit gedreven wor den. De jongen kweet zich, naar zijn meening, uitstekend van de op dracht en bracht twee dieren op de boot, op welke manier wat den ezel aangaat, vertelt de geschiedenis niet. Hier te stede aangekomen vroeg de stoombootkapitein aan den veedrij ver wat er met 't veulen moest ge beuren. Toen ging hem een licht op. Zijn helper, geen ezel op de markt kunnende vinden, had maar een veulen meegenomen. Goede raad was duur, totdat einde lijk 't veulen met dezelfde boot naar Sneek werd teruggezonden. Ondertusschen was bij de politie te Sneek aangifte gedaan van de ver missing van een veulen. Het rader werk van de recherche werd in wer king gebracht en toen een der poli tiemannen naar hier trok, was het veulen al weer op weg naar Sneek. Toen de politieman dit verhaal had gehoord keerde hij spoedig naar Sneek terug en zal hem ook wel gebleken zijn, dat van de 100 ge vallen van aangifte van vermissing van dieren van de veemarkt er 99 op een vergissing berusten of in dit ge val op een grap van een troepje vee drijvers die, als 't niet druk is, tot alle gekke dingen in staat zijn. De veedrijver in kwestie zal zich wel wachten zich weer aan dezen steen te stooten. (1924) Wij hebben er een machine voor. De Tapisteam. Een machine die het tapijt als het ware 'wast'. Het vuil tot diep uit het tapijt verwijdert. De vloer praktisch direct 'loopdroog' maakt. Zonder restjes vuil. Geen gebruik van shampoo, dus geen snellere hervervuiling. Ideaal dus. Want tapijt 'wassen' is nog altijd de beste methode om de vezels helemaal schoon te krijgen! Wij doen 't-snel en voordelig. Als u vandaag belt, komen we morgen even bij u langs om een afspraak te maken. Alles wat u moet doen, is te zorgen voor ontruiming van de te reinigen oppervlakte. De rest doen wij voor u. Goed, snel en voordelig! Ook meubilair! Met de Tapisteam doen we niet alleen tapijt, maar ook bankstellen en ander meubilair. In alle gevallen geldt echter: éénmaal Tapisteam, altijd Tapisteam. Dat is beter voor uwtapijtl Vroag informatie bij: Een vorige maal schreven wij in 't Kleine Krantsje over de Rooms Katholieke Muziekclub "Door Eendracht Sterk"in de wandeling als "DES" aangeduid. Ook dit was DES, maar deze foto is van een oudere datum, dan die wij afdrukten bij ons verhaal; ze moet voor 1930 zijn gemaakt. Staand:Rolj Boekema en G. Boekema, zittend JWarbroek, R. Dooper, JCopini en C. Boekema en slaat,. rechts W. Hollenga. Kantoor en huisadres Gespecialiseerd in dageli|ks en Groninger straatweg 20& periodiek onderhoud van kantoren. Leeuwarden scholen Dedniven enz glazenwassen. Tel 051006040lbgg 36560 iapi|t engevelremiQing verder aiie voorkomende schoonmaak- werkzaamheden LidAWS mm

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1981 | | pagina 11