DE WEAZE: MARTELAARSGRACHT TOEN WE NOG OP DE SCHOOLBANKEN ZATEN JONGENSSCHOOL VAN DE ST. ANTHONYSCHOOL 0 Omstreeks 1923 is deze foto gemaakt van de St. Anthonyschool nummer 2, de zogenaamde JongensschoolWe beginnen bij de achterste rij, waarvan we alleen de naam kunnen noemen van de jongen in het zwart - dat is Charles Philips. Staande op de tweede rij: Hans Hemmes, Luc Jensma, Jacob Velleman, Wiltje de Jong, Tjerk de Boer, Johan Wassenaar, Meinte van der Meulen, Harry Oudewa ter, Wilco ter Horst, de heer Oosterhuis en een onbekende. Zittend: Berend Veenstra, Romke Hoogland, Abri van Laere, Herman van Lonkhuyzen en twee onbekenden. Dan op de voorgrond: Henk Welling, Herman Veenstra, een onbe- kende, Herman Keizer, Sidney Lopes Cardozo, Willem Hoekstra en nog een onbekende. als wildemannen met de Militaire Politie, die hen wilde meenemen. Ook werd menigeen aan de buiten kant nat door een onvrijwillig bad in het toen nog niet zo heldere gracht water, vooral tijdens de verduiste ring in de bezettingsjaren. Het gebeurde soms wel enkele ke ren op een avond, dat we een Duit ser hoorden gillen van „Hilfe" - die had dan, komend uit §en goed verlicht café, de waterplaats op de walkant gemist. Hoe ze er uit kwa men weet ik niet, want kijken gin gen we dan nooit. Later kwamen er hekken langs de walkanten, omdat er nogal eens iemand verdronk. GEJAMMER Eens op een nacht werden we wak ker door een langdurig gejammer. We hoorden toen wel, dat het geen Duitser was, dus: maar eens even poolshoogte nemen. Maar het was aardedonker en slecht weer, je kon gewoon niets zien. De volgende dag hoorden we wat er was gebeurd. Er zwierf in die dagen door de stad een straattype, dat ,,Pantsje Koffie" werd ge noemd. Hij slofte meer dan hij liep en hij dankte zijn naam aan de ge woonte om zomaar ergens aan te bellen om dan een „pantsje koffie" te vragen. Kreeg hij dat, maar stond hem de smaak niet aan, dan liet hij het kopje op straat vallen en ver volgde rustig z'n weg. Maar hoe hij nu terechtkwam in het water van de gracht? Wel. waar schijnlijk kreeg hij, midden in de nacht zwervend langs de straat, wat ik een oude zeeman eens hoorde noemen „drang op het roer". Hij ging daarom naast de Huizumer- brug op de walkant zitten met de broek op de hielen, maar... hij kiepte achterover in de gracht. Zo kwam hij onder de brug tegen de walkant aan te staan, maar hij kreeg daar geen houvast en het duurde nog al even voor men hem had gelocali- seerd en men de drenkeling met be hulp van een boot op het droge kreeg. Niet voor niets werd de Weaze door sommigen wel de Martelaarsgracht genoemd COMPLIMENT Ik zou nog wel een tijdje door kun nen gaanmaar stop er nu eerst maar mee, maar dat doe ik niet vóór mijn compliment uit te spreken aan het adres van allen, die aan het herstel van onze Weaze hebben meege werkt! Leeuwarden G. Brinck Vervolg van pag. 14 jaren de gebroeders Van Brumme- len een klein machinereparatiebe- drijfje, dat, groot geworden, later verhuisde naar het Industrieterrein. Wat nu een bouwval is aan de Wea ze was weleer het meubelwinkeltje van Rolf. Dan was er de garage van Zoodsmaen die had een beurtdienst op Sneek. Daarnaast de grote ka chelzaak en smederij van de Ge broeders Van der Werff. Aan onze kant, waar geen rijverkeer was, passeerden dagelijks heel wat mensen, die hierlangs hun vaste route hadden. Zo bijvoorbeeld dr. Wumkes op weg naar de Kanselarij -hij nam altijd het Zwitserswaltje in z'n wandeling op. Ook passeerden er steevast enkele malen daags de firmanten van „De Vlampiep en Schele Robben", wanneer ze weer wat gebeurd had den voor het sjouwen van koffers. Het geld werd dan gauw bij Pranger omgezet in een flesje drank. Pranger woonde op de hoek van de Berlikumermarkt en de Uniabuurt. Hier mochten de heren het gekochte vocht niet nuttigen, maar dat deden ze dan wel eens in de waterplaats tegenover ons voor de Ayttasteeg. Dat kon mooi, want het was een tweepersoonsge val Eens werd dat borreltje-drinken op gemerkt door een passerende man boven op een meelwagen. Het door hem onmiddellijk geleverde com mentaar werd door de compagnons luid vloekend beantwoord. Vooral tijdens de oorlogsjaren speelden er zich rondom de café's aan de Weaze wilde taferelen af. Trouwens, dat gebeurde ook direct na de bevrijding met de Canadezen. Er werd toen namelijk clandestien zogenaamde Methylalcohol ver kocht. Dronken Canadezen vochten De Weaze met z'n kroegjes - er was altijd wel wat te doen

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1981 | | pagina 25