Friesland Bank J. Das Co bv &A Jou fttt faup - Uw eigen bank Lezers klommen in de pen f HET OUDE HUIZUM Met veel interesse volg ik altijd het geen Mr. J. S. Bijl in ons Kleine Krantsje schrijft. Hij treft precies de sfeer, die ik ook altijd heb meege maakt. Ik ben namelijk ook een Schranzer (geen vreter), geboren bij het Hol- landerdiekje in het jaar 1900. Later verhuisden wij naar de Torenstraat, die toen nogdoodliep, uitzichtopde Huizumer toren. In die Torenstraat was zo'n gezellig kruidenierswinkeltje van Anna Woudt. 't Was een weduwe met twee zoons. Zij was van goede komaf en droeg een breed gouden oorijzer. Je kon er van alles en nog wat krijgen, petroleum, bruine sui ker, mosterd, azijn, maar ook alles voor de dorst, bier voor vijf cent en limonade voor zes cent. Toen ik driejaar was ging ik naar de kleuterschool, die was toen in de Huizumerlaan. Je moest dan eerst over een bruggetje. Ik meen, dat meester Bijl Senior schuin tegen over die kleuterschool woonde. Meester Haan was meen ik zijn naaste buurman. Van de kleuterschool naar de grote school. Eerst moest je dan nog in geënt worden, tegen pokken meen ik. Ook de leerkrachten van die grote school kan ik me nog herin neren. Eerste klas juffrouw Heslin- ga, een knappe jonge vrouw. Twee de klas Juf Heslinga, een oude vrij- gezellin. Derde klas juf Zendijk (Juf Joodsje") - die kon zo gezel lig voorlezen. Vierde klas meester Dassen, de man van het zingen. Toen had ik nog een mooie stem en moest ik wel eens voorzingen, soms ook met een meisje, ik meen Klaar- tje. We zongen dan achter in de gang, dan hoorde je de echo zo goed. De vijfde klas was ook bij meester Dassen en in de zesde klas meester Bijl, een gezellige onderwijzer. Ze vende klasse hoofdonderwijzer meester Harts, een heel goede leer kracht. Van thuis mocht ik nog een jaartje doorleren, maar langer kon niet door gebrek aan geld. Intussen wa ren we verhuisd naar de School straat achter de Harmonie, maar de Schranzer school bleef ik trouw. Nog even over de politie in de ONDERHOUDSWERK Aannemersbedrijf' Tel.05100-29151 -22835 b.g.g. 60963-62102 Schrans; de eerste was dikke Oos- ting, dan had je Sybrandy, die woonde in Huizum en dan was er nog een, maar die naam ben ik kwijt. Ik meen me ook nog te herinneren, dat in 1912 een zuster van Mr. Bijl trouwde in het gemeentehuis aan de Schrans - een heel knappe bruid, in het wit gestoken. Achttien jaar was ik toen ik Leeu warden verliet en nadien heb ik in 't hele land gewoond, maar die Leeu warder tijd herinner ik me nog als de dag van gisteren. Nu woon ik in Zwolle en als Mr. Bijl nog eens van Den Haag naar Leeuwarden gaat, moet hij dat via Zwolle doen, ik zou hem graag eens willen ontmoeten. Zwolle M. P. Lubberts SCHOOL 12 De heer D. S. Miedema uit Zuid hom vraagt in 't Kleine Krantsje nummer 397 o.a. om namen van leerlingen uit de zesde kas van school 12 in 1919. Hier volgen de namen zoals die op de foto voorkomen: Van boven af: Bart v.d. Weerdt, Jopie Bottema, IJsbrand de Jong, Kees Veninga, Henk Boersma, Gerrie Jansonius, Anne Fokkema, Bouke Goedemoed, Boukje Goe- demoed, Jantje Bleeker, Mina Mit- tertreiner, Niesje Bottema, Bep Schuitemaker, Pietje Venema, Jan- y Rodenhuis, Bertha Milius, Ie- beltje v.d. Werf, Jan Kramer, Nico Meinesz, Henk Ferwerda, Jurrie Jansonius, Lieuwe v.d. Meulen, Waling Dijkstra, Sietze Goede moed, Itty Bleeker, Zusje Milius, Jan Deknatel, Frits Milius, Roelof Deknatel, Gerrit Bleeker en Aldert v. Keulen. Onderwijzers die ik mij nog kan herinneren zijn meneer Siersma, meneer Beunk, meneer Ellerbroek, meneer Heyneker, meneer Meinar- dy, meneer Hijgenaaren juf Walda. Haarlem B. J. van der Weerdt FOTO MULOSCHOOL Erg verrast was ik door de foto van de Muloschool in 't Kleine Krantsje nummer 397. Zelf ben ik al ruim veertig jaar uit Leeuwarden van daan en ik weet ook alle jongens namen niet meer, zodat ik mevrouw Boer-Sijtsma er ook niet aan kan helpen. Luwina Wijmstra, Sjoerdje Goerres en Gerben Beetstra leven niet meer, maar het zullen er misschien nog wel meer zijn, die niet meer in leven zijn. Ik zelf ben nu drie en zeventig jaar en ik dacht, dat deze foto nog voor in de Torenstraat was zo'n ge zellig kruidenierswinkeltje van An na Woudt 1922 is gemaakt, maar zeker ben ik er niet van. Bijna zestig jaar gele den, waar blijft de tijd. 't Kleine Krantsje hartelijk dank voor de geplaatste foto - misschien volgen er nog meer. Een tijd gele den was er een grote foto van de M.T.S., waar een broer van me op stond. Den Burg, G. den Braven-Jorna FANTASTISCHE JEUGD Met interesse lees ik altijd 't Kleine Krantsje. Zelfben ik een oud Leeu warder en ik heb gewoond aan de Julianastraat nummer 3 bij de Tweede Kanaalsbrug. Die straat heeft plaats gemaakt voor een afde ling van de Condensfabriek. Vroeger speelde ik met mijn broers bij de Condens, bij de Zuivelfabriek aan de Emmakade en bij de Centrale - daar wuifden we 's morgens naar mijn vader om vijf voor half negen, dan ging hij naar Groningen en za gen we een witte zakdoek uit het raam van de trein wapperen. Ons huis is in 1941 gebombardeerd. Vader dood, de zaak weg en toen begon de oorlog pas met alle ellende van dien. Ook nog een broer van zes en twintig jaar (Klaas) in Duitsland verloren. Ik zal u verdere bijzonderheden be sparen, maar ik heb in Leeuwarden toch een fantastische jeugd gehad. Met de broers elke woensdag- en zaterdagmiddag zeilen en zwem men op de Grote Wielen, de Hout- wielen en het Sierdswiel. We hadden een oude praam en zeil den van Schilkampen naar de Wie len. 's Avonds terug was het meest al trekken, want dan ging de wind liggen. Nu ben ik gepensioneerd onderwij zeres. Ik heb nog drie getrouwde broers, Willem in Dordrecht, Ulbe in Den Haag en Johannes in Eind hoven. Mijn vader was scheeps bouwer. Roosje Cohen, van wie ik een foto in 't Kleine Krantsje zag, heb ik ook nog gekend. Ik weet nog, dat ze over prinses Juliana zei: "Se mut een kéarel hew we! - ze moet een man hebben". Veenendaal Grietje Zwolsman KAATSEN Met heel veel plezier ontvangen we steeds 't Kleine Krantsje". We spellen het van A tot Z. In heel veel verhaaltjes en ingezonden stukken herkennen we veel van onze eigen ervaringen en herinneringen. De plaats waar je je jeugd hebt doorge bracht speelt toch altijd een grote rol in je leven. Een ding is me in deze jaren wel opgevallen: er wordt over vele sporten geschreven, voetballen, paardesport, vliegsport, atletiek enz. Maar ik heb nog nooit iets gele zen over het kaatsen. Er bestond en bestaat toch een Leeuwarder kaatsclub? Dit ligt mij nogal na aan het hart; die kaatserij maakte deel uit van mijn jeugd want mijn vader, Douwe de Jong, is vele jaren secretaris-pen ningmeester geweest van de Ne derlandse Kaatsbond. Mijn broer, Piet de Jong, kaatste mee, eerst in juniorenpartijen, later in het 'grote' spel. Het hele gezin ging vaak 's zondags naar wedstrij den in de provincie. Mijn vader schreef ook vele jaren de verslagen voor de Leeuwarder Courant. Veel foto's had hij, waar van ik u hierbij een stuur. Deze is gemaakt tijdens de internationale Men kent er de Friese verhoudingen en is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen. Jeu de Pelote-wedstrijden in 1936, waar Belgische, Franse en Friese jongens kaatsten op ons onvolpre zen Zaailand. Dat Zaailand van nu kan niet tippen aan dat van vroeger! U ziet op deze foto de opmars van de Friese groep met de .bestuurde- ren". Links Siebold Tichelaar, toen voorzitter van de L.K.C., dan de vijf kaatsers, met vaandel mijn broer Piet de Jong, helemaal rechts de befaamde Klaas Kuiken. Dan de toenmalige voorzitter van de N.K.B. Johannes Werkhoven, de erevoorzitter Ulbe Rijpma, hele maal rechts mijn vader Douwe de Jong. Ik zou nog uren door kunnen gaan met vertellen, maar meer van uw tijd zal ik niet vragen. Ik hoop dat u er ook een beetje plezier aan beleeft. Groningen Jo Stellinga-de Jong HERINNERINGEN Zo nu en dan wandel ik met mijn hond in het Dr. Zamenhofpark bij de Pasteurweg. We lopen dan langs die dikke wilgenboom, die ik van vroeger nog herken. Laatst liepen we weer in 't park. Ik schrok, want de boom was er niet meer. Volgens de tuinmensen was het niet meer vertrouwd om hem te laten staan. Ik ben op een bankje gaan zitten en in gepeins zag ik weer het volgende: We gingen met een stuk of zes jon gens de Groningerstraatweg (Zwarteweg) uit met een drietal polsstokken op de schouder op weg naar de schietbaan. Bij de boerderij van Brouwer gingen we de Kalver- dijk op. Dat was waar nu het Gro ningerplein is. Een zijwegje van die Vervolg op pag. 21

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1981 | | pagina 5