EEN VISIE VAN VIJFTIG JAAR TERUG HET KLOKJE, HET NEGENDE EN DE MILITAIRE KAPEL „minder gelet". Teken des tijds! In vroeger jaren zorgde tenminste het klokje nog, dat er enige orde was in de stroom van wandelaars. In de grootste regelmaat werd hier ge keerd en zelden gebeurde het, dat iemand de verkeerde kant van de weg terug nam. Als „eerste Leeu warder verkeersagent" heeft het klokje zich een reputatie verwor ven! PANTOFFELAVOND BEGRIPPEN Ouderen onder ons raken er haast niet over uitgepraat: ,,het klokje" op de Nieuwe stad, het negende" en de militaire kapel. Ieder voor zich bewaart er op de een of andere manier herinnerin gen aan. In een krant van 1929 vonden wij een interes sant artikeltje, dat aan dat klokje, aan het negende en aan de militaire kapel was gewijd. Wij willen het graag even voor onze lezers over schrijven. Het klokje! Eigenaardig, dat dit ene woord bij tal van Leeuwarders zoveel herin neringen wakker roept aan de jaren, toen Wie onzer kan het zich nog niet dui delijk voor de geest halen, „het klokje op de Nieuwestad"? Het stond daar zo knus tegenover de in gang van de Peperstraat: het kleine, stevige, vierkante zuiltje; precies een chocolade-automaat of een „3- cents" automatische weegschaal, zoals we die tegenwoordig op alle geschikte en ongeschikte plaatsen aantreffen. Bovenin: het klokje, met zijn gezellige wijzerplaat, die de tijd aangaf, „zo secuur als de bank". Het heeft daar jaren lang gestaan. Tot het op een kwade dag verdwe nen was. Waarom? Begon het te oud te worden, om zijn diensten nog langer te verrichten? Moest het val len als offer aan het steeds drukker wordend verkeer? Paste het niet meer, daar aan de gemoderniseerde Leeuwarder winkelgalerij? 't Is me nooit recht duidelijk gewor den. Doch het was verdwenen! „Laten ze nu de Oude Waag ook maar opruimen", werd door velen gemopperd. „Het klokje behoorde bij de Waag, evenals de Waag bij het klokje behoorde." NEET TERUG GEKREGEN De Waag, één der oudste histori sche monumenten der hoofdstad, is gelukkig gebleven. Doch het klokje hebben we niet teruggekregen. Lang heeft het geduurd, voorde tra ditionele „Nieuwestadpikkers" in het gemis konden berusten. Doch, als zovele andere, heelde de tijd ook deze wond, en men dacht aan het klokje, als aan een dierbare afge storvene. Opgenoemd werd het niet meer. Tot onlangs de oude wond met wre de hand werd opengehaald. Op on geveer dezelfde plek, waar eens het klokje stond, rijst een statige elec- trische booglamp omhoog. Enige Veel wordt er nog gewandeld op de Nieuwestad. Vooral op pantoffel- (Donderdag-) en Zaterdagavond. Doch wat de nieuwe klok niet meer aanschouwt, dat is het kleurige, fleurige uniformgeschitter van „de jongens van het Negende". Het ge hele Nieuwestad-avondaspect is er door veranderd. De gezellige, geü niformeerde drukte behoort tot het verleden. Wat ze ook niet meer ziet: het zijn de dichte mensendrommen, die in de jaren van het klokje luisterden, des Zaterdagsavonds, naar de heer lijke openluchtconcerten, die ka pelmeester De Jong en zijn korps gaven op de Lange Pijp. Ook van het drukke en gezellige gewoel rondom de kraampjes en stalletjes van de Vrijdagmarkt zal ze geen getuige meer zijn, nu deze markt reeds sedert enige jaren naar het ruime Wilhelminaplein, in de volksmond bekend als „Het Zaai land", is verhuisd. Wanneer we dit alles bedenken, is het toch maar goed, dat het oude Wie zou hebben durven voorspel len, dat we het ééns zonder garni zoen zouden moeten doen? Leeu warden en het Negende, het waren twee begrippen, zo nauw verbon den, dat een scheiding niet mogelijk werd geacht. Onder de avondwandelaars op de Nieuwestad, Voorstreek en Wir- dumerdijk voerde het militaire ele ment de boventoon. Waren er enige „ritten" volbracht, van Hoekster- tot Vrouwenpoort en terug, dan werd bij het „klokje", het algeme ne verzamelpunt, enige minuten gepauzeerd. Ingewikkelde strategi sche problemen werden hier aan diepzinnige beschouwingen onder worpen. Waren ze opgelost, dan werd de wandeling Oost-West v.v. hervat. Toen het Negende nog in Leeuwarden lag: stoere soldaten op het kazerneter rein werwets. Een dubbele cirkel van cijfers: de zwarte van 1-12, de rode van 13 tot 24. MODEPALEIZEN Het kon ook niet andersIn de jaren dat de Nieuwestad het zonder klok heeft moeten doen, verrezen daar grote, nieuwe modepaleizen: Vroom en Dreesmann, Gerzon, C. en A„ Bervoets. Oude, deftige pa triciërshuizen verdwenen. De ge moderniseerde Nieuwestad kan thans met de voornaamste winkel galerijen in Amsterdam, Rotterdam of Den Haag wedijveren. In deze nieuwe omgeving paste geen nieuw „oud klokje". Daar was slechts plaats voor de nieuwe vinding. Ze ziet vanuit de hoogte op het drukke gedoe daar beneden neer. Aan haar voet armzwaait de moder ne verkeersagent van 's morgens vroeg tot 's avonds laat en regelt op deze gevaarlijke driesprong het ver keer voorde dichte drommen auto's en fietsen. Op de voetgangers wordt klokje niet weer in ere is hersteld. Het zou in deze nieuwe, vreemde omgeving niet op zijn plaats zijn geweest; het zou er zich niet thuis hebben gevoeld. Of echter de nieuwe klok een even grote populariteit zal verwerven, als die, welke het klokje eens genoot? „De tiid scil 't leare!" Links op deze foto het befaamde klokje op de Nieuwestad. Het wiefke rechts isNijne, een bekende stadgenote van toen. weken geleden bracht men aan de paal, op flinke hoogte, een moderne electrische klok aan. Vol verbazing bleven de voorbij gangers staan, het wonder aan schouwend. De Nieuwestad had weer een klok! We hebben in Leeuwarden de tijd gekend, dat het grote gebouw, ten Zuiden van de gasfabriek, door honderden jonge mannen was be woond, dat de reusachtige, thans op „non-actief" gestelde kazerne het Negende huisvestte. De Friese hoofdstad was garnizoensplaats. Ontelbare malen is het klokje getui ge geweest van tedere afspraakjes. Als plaats van samenkomst tussen „gewapende" en „dienende" macht, had het burgerrecht verkre gen. Meermalen ook aanschouwde het tonelen van droefheid en smart. wanneer een der beide partijen op trouweloze wijze de plechtig afge legde belofte schond. En thans troont daar, hoog in de electrische paal, de nieuwe klok. Zelfs de wijzerplaat is akelig nieu- Kapelmeester De Jong met zijn mannen in actie op de Langepijp - onvergetelijk voor de ouderen onder ons

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1981 | | pagina 7