Ja hoor: 't was wel degelijk de etalage van "Pinkie" Veens tra •T KLEINE KRANTSJE KOE KOMT BOER TE HULP EN DOODT INBREKER 1 ONZE FOTOPRIJSVRAAG OVERVAL OP BOERDERIJ STERK STAALTJE HUISTERHEIDE HOEWEL GELYNCHT Ja hoor, het was de etalage van Frans Veenstra, alias Pinkie, gefotofrajeerd vlak voor hij naar Amerland vertrok. Dat hebben veel meer deelnemers aan onze traditionele prijsvraag "Leewadders, waar is dit?" geweten, dan we hadden verwacht - om heel eerlijk te zijn, hadden we gehoopt nu eens de situatie te bereiken, dat niemand het juiste antwoord wist, maar nee, dat leek er niet op. Slechts een deelnemer gokte verkeerd: hij dacht, dat we hier te maken hadden met de "fotozaak voorheen Bleeker op dat deel van de Voorstreek tussen de Amelandsstraat en de ingang van de katholieke kerk". "Nou dit is wel heel simpel" zo lazen we in de eerste de beste brief, die we binnenkregen. "Het is de etalage van Veenstra, Voor streek 37", maar de geachte in zendster mevrouw G. Haan te Harlingen, vergeet niet direct die simpelheid te verklaren: "Eer lijkheidshalve moet ik erbij ver tellen, dat het mijn vaders zaak betreft. Het is telkens weer aar dig als je die stukjes over hem leest." GEWIEKST "Wij hebben dicht bij hem ge woond" aldus de heer Th. Weda te Leeuwarden. Mijn jongens speelden vaak met zijn jongens Henk en Paul. Frans was een gewiekst zakenmantsje. Altijd goed voor een of andere recla mestunt. Zijn rookwedstrijden waren een van de vele. Deze werden gehouden in de boven zaal van Café De Benthem aan de overkant van de Voorstreek, nu is het van de Pinkstergemeen te Elim. Bij deze rookwedstrijd ging het er om wie het langst de tabak in een lange Goudse pijp brandend kon houden. De winnaar hield het soms wel anderhalf uur vol. De heer Weda schrijft dan, dat ook de ouders van Veenstra in de twintiger jaren al een tabakszaak (en leesbibliotheek) hadden in de Breedstraat. "Zij verkochten daar de in die tijd bekende week bladen Buffalo Bill, spoorzoeker en gids in het Wilde Westen, Nick Carter, de meester detective en Lord Lister, de gentleman inbre ker." De heer Chr. Doorenbos te Leeu warden vertelt, dat hij en zijn makkers de heer Veenstra niet "Pinkie" noemden, maar "Pin- keduum". "Die vingervlugheid van hem" zo schrijft de heer Doorenbos, "heb ik ook bewon derd. Tjonge, jonge, wat ging dat handig met de fotoapparaten. Ik heb nog eens met sjoelen een fototoestelletje gewonnen, dat hij beschikbaar had gesteld bij de een of andere gebeurtenis in het Beursgebouw kort na de oorlog. De eerste zaak van hem op de hoek van de Voorstreek en de Koningsstraat vond ik altijd een Het is dit jaar precies anderhalve eeuw geleden, dat het sensatio nele verhaal door Friesland ging van een koe, die haar baas te hulp kwam, toen deze door twee ge wapende dieven werd overval len en dreigde te worden ver moord. Het geval heeft zich afgespeeld te Huisterheide bij boer Gerrit Sip- kes de Jong. Die kreeg in het holst van de nacht ongevraagd bezoek van twee beruchte inbre kers, die bij hun expeditie zoveel lawaai maakten, dat niet alleen de boer, maar ook de dienstmeid wakker schrok. ONVERVAARD Samen gingen zij onvervaard de inbrekers te lijf, waarna er in de gang van de boerderij een bloedi ge worsteling ontstond. Een van de dieven zag kans te ontkomen en werd pas jaren later gevat; de ander raakte ook buiten de deur, waarna het gevecht in het land achter de boerderij werd voort gezet. Ook hij, een zekere Karl Kennig, zou wellicht nog zijn ontsnapt, wanneer een koe van boer De Jong de strijd niet dramatisch had beslecht - het dier stormde toe, nam de inbreker op de horens en kwakte het slachtoffer morsdood op de grond. Toen de volgende morgen de heren van het gerecht op de plaats van de tragedie versche nen, vatte de dienstmeid de ver- slagene bij de haren en riep: "Soestou divel üs boer fer- moardsje?" Bij een bezoek aan de markt in Joure, kort daarna, kwam de boer in het middelpunt van de belangstelling te staan: er drom- dem zoveel bewonderaars om hem heen, dat hij zich nauwelijks kon verplaatsen; "zijn gelaat droeg nog de bloedige sporen van den gewonnen worstelwed strijd met de twee gewapende misdadigers". OP RIJM Ook werd het geruchtmakende geval berijmd en overal op de kermissen in Friesland weerklonk daarna het lied, waar van de beginregels waren: "Ger rit Sipkes de Jong - Die terstond het bed uitsprong". Hoe de tekst verder was weten we niet, maar misschien zijn sommige lezers van onze krant nog altijd in het bezit van het lied. mooi ding. Maar voor de onder nemende Veenstra te klein." De heer G. Sierksma te Leeuwar den schrijft, dat hij de prijsvraag niet gemakkelijk vond, maar de doorslag bij zijn veronderstellin gen gaf de mededeling, die op het winkelraam stond aangeplakt: "Voor wij naar Ameland gaan verhuizen" - "het kon niet an ders zijn dan de winkel van Pin- ki." De heer Sierksma vertelt dan, dat de heer Veenstra op Ameland kwam wonen naast zijn broer aan de Westerlaan. EEN GOK Ook de heer Joh. de Jong te Leeuwarden had de opgave niet gemakkelijk gevonden. "Alle mogelijke en onmogelijke etala ges in de stad passeerden de revue. Tenslotte, na veel overleg, meen ik de gok te moeten wagen, maar meer dan een gok is het niet." Heel anders tenslotte lag de op gave voor mevrouw J. Smink- Jacobs te Joure, die de foto on middellijk herkende en wel "voor ik gelezen had, dat ze naar Ameland zouden vertrekken." "Wat ben ik daar vaak geweest" aldus mevrouw Smink, "ik speel de altijd met Gretha, de dochter van Veenstra. Zelf woonde ik op de hoek van de Voorstreek en de Sacramentstraat boven de hoe denwinkel van Gustaaf de Jong. Veenstra verhuurde 's zomers tenthuisjes, die dan 's winters op de zolder uithingen - wat kon je daar dan mooi spelen op zo'n zolder!" Nu de prijs, een exemplaar van het boekje Populaire Leeuwar ders met meer dan honderd fo to's van bekende Leeuwarders van vroeger en nu - die gaat naar de heer J. F. Janssen, d'Honde- coeterstraat 46 in Leeuwarden. r Hoewel al bijna weer een kwart van dit jaar verstre ken is zijn er altijd nog abonnees van 't Kleine Krantsje, die hun abonne mentsgeld voor dit lopen de jaar 27,50) nog niet hebben betaald. We willen er niet te veel van zeggen, maar toch Giro: 98 10 62 tnv 't Klei ne Krantsje Leeuwarden. Te Salt Lake City, in den Ameri- kaanschen staat Utah, is een man, die een arme weduwe be stolen had, op zeer wreedaardi ge wijze gelyncht. Nadat hij heelemaal uitgekleed was, wer den hem zeventig zweepslagen toegediend. Vervolgens ging hij, met verscheidene open wonden, aan den lijve, in een ton, waar zout in geweest was en waarin eenige kilogrammen puntige spijkers werden geslagen. De ton werd dichtgeklapt en daarop een heuvel afgerold. Toen de politie aan het wrede spel een einde kwam maken, was de man reeds een lijk. (1907) voor Leeuwarden en de wij de wereld er omheen. Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor. Verschijnt éénmaal in de veertien dagen. Abonnementenadministratie tie: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementsgelden Post giro: 98 10 62. Redactie en advertentie-af deling: Vredeman de Vries- straat 1, 8921 BP Leeuwar den. Telefoon (058) 120302 Geopend:van dinsdag tot en met donderdat, uit sluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van vrijdag tot en met maandag ge sloten. Abonnementsprijs: voor Nederland 27,50 per jaar; voor het buitenland: f 50,- per jaar. Losse nummers afgehaald 1,75 per stuk. Per giro be steld (Postgiro 98.10 62): 2,75 voor 1 ex., 4,75 voor 2 ex.; 6,25 voor 3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje is alleen mogelijk voor lezers, die akkoord gaan met de be paling, dat het abonne mentsgeld vooruit moet worden voldaan. Op de 1e februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn be taald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moeten op de 31e decem ber van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich per giro overschrijving als abonnee aanmelden moeten op het girostrookje vermelden: NIEUWE ABONNEE. Abonnees, die zijn ver huisd, dienen er op te letten, dat hun giro-overschrij- vingskaart het nieuwe adres vermeldt - het oude adres moet worden doorgehaald. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk wor den doorgegeven: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementen, die niet vóór 1 december schriftelijk zijn opgezegd (Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden) worden automatisch ver lengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1982 | | pagina 3