Friesland Bank Uw eigen bank Lezers klommen in de pen DE LANDEN IN Toen ik onlangs in 't Kleine Krants- je het schrijven van Jan Faber las 'De landen in' dacht ik direct aan onze eigen tochten in vroeger jaren. Zoals hij het vertelde ging het bij ons ook, alleen wij stapten op de Houtpolle bij de houtmolen van De Wind en Timmermans de landen in en kwamen vaak ergens ver achter Miedum terecht waar een aardig stukje moeras lag. Het was daar zeer gevaarlijk want de pols drukte je zomaar zo'n twee meter in de drek. We zochten daar eieren en eens vonden we er acht in een nest in een wilgeboom. Mee naar huis en ko ken. Ze stonken echter de pan uit want ze waren al bebroed. Dat is niet weer gebeurd. Om te zwemmen gingen wij naar de Bonkevaart bij Snakkerburen. Daar stond nog een oude terpstelling waar men de modder in de schepen deponeerde om te vervoeren. Op school had ik het laatste jaar in de gymnastiekzaal de schoolslag ge leerd. Naar mijn mening was dat het jaar waarop voor het eerst school zwemmen werd ingevoerd. Die zo mer gingen wij met de bus naar de Grote Wielen. Daar heb ik het zwemmen niet geleerd, maar wel later in de Bonkevaart, toen ik ongeveer vijftien jaar was. Ik ging twee meter van die palen staan en probeerde er naar toe te zwemmen. Telkens een stapje verder en zo kreeg ik het te pakken. Datzelfde jaar zwom ik van het Bonkebrugje naar ons huis dat tegenover de cichoreifabriek stond en het jaar daarop de overtocht van de Grote Wielen. Als er eens een politie-agent aan kwam pakten wij onze kleren en gingen over het brugje, want daar mocht de agent ons niets doen, omdat dat een andere gemeente was. Faber schrijft ook over een kruide nier Faber en die kende ik ook wel. Er waren vele winkeltjes aan het Oldegalileën, zoals Van den Akker, Van der Woude, Heerema, Stefan in de Woudstraat en later Backers en Osinga of Oosje, allemaal kruide niers. Rusticus, Otter en v.d. Wal slagers. Handelaren in ongeregelde goederen waren Walstra, Schoffel- meer en Sjoerd Westra. Bronger viswinkel, Zandstra tabak. Ouden dijk klompen. Knuist fietsen en Postma, snoepwinkeltje van Dekker op hoek Peterseliewaltje, Exelsior en Zelfstandigheid als bakkers, Geurts en Baron als melkboer, Aaf- ke Slof verkocht turf en aanstekers, en misschien nog wel meer. Bron ger is later verhuisd naar Oldegali leën 193 tegenover Practische Hulp Leeuwarden Jac. Bakker HOPIE STR... De foto van de Raadhuisstraat die onlangs in 't Kleirie Krantsje heeft Geweldige attractie in vroeger jaren: de overtocht van de Groote Wielen. Hier gaan ze, in 1930, van start. gestaand deed mij denken aan de tijd, toen ik in de Gymnasiumstraat woonde; mijn vader was laatstelijk onderwijzer aan de Huizumer- school. Ik heb in deze buurt vroeger veel gespeeld met jongens, zoals Smit (van de gemeente-architect), Schaafsma (zoon van meester Schaafsma), Jan Ploegh (zoon van schaker Eelze Ploegh, die pas gele den overleden is) en Tamme Kee stra (zoon van boer Keestra). In 't Kleine Krantsje nummer 403 wordt een aantal onderwijzers ge noemd van School 4. De naam Hoop is echter W. van der Hoop (mijn vader), bijgenaamd Hopie Stront. Epe H. H. van der Hoop HARLINGERSTRAAT Toen ik het stukje over de Elfste dentocht las van mevrouw Swart- van Veen en ook de foto van de Harlingerstraat bekeek, afgedrukt in 't Kleine Krantsje nummer 402, kwam bij mij de herinnering weer boven aan de tijd, dat ik daar heb gewoond. Het is altijd weer prettig iets te lezen over de oude buurt, waar je je jeugd hebt doorgebracht. Al enkele jaren geleden heb ik geschreven over een foto van de Groene Weide, waar wij gewoond hebben en later in de Harlingerstraat. Jazeker, ook ik weet nog de sloot, waar wij het schaatsen leerden, zoals mevrouw Swart schreef en waar 's avonds de scheuren in het ijs werden dichtgegoten, zodat we de volgende dag weer prachtig ijs had den. Verschillende kinderen, die voor komen op de foto van de Harlinger straat zijn mij bekend. Ik betwijfel echter of de door mevrouw Swart genoemde Bareldje de Jong wel juist is, aangezien zij toen pas drie jaar was. Wel lijkt de foto veel op mijn zuster Jeltje, die toen acht was. Om dat beter te kunnen beoordelen zou ik de originele foto moeten bekijken. Ook de genoemde 'onbekende jon getjes' komen mij bekend voor. Het is namelijk mijn broer Jan en ik zelf sta er voor naast Japie Reidinga, met wie ik veel speelde en waar ik ook veel thuis kwam. Zijn vader was, naar ik meen, huisknecht. Ik heb Japie nog wel eens in Leeuwar den opgezocht. Ook Bartele Mulder heb ik goed gekend; hij was de zoon van de chef van het Tramstation. Het is me niet bekend of hij nog leeft, en zo ja, waar hij woont. Met de eveneens genoemde Van Oostrum, Drijfhout, Klaver, Plan- tinga en Zondervan heb ik veel gespeeld. Daar ik nog wel eens in Leeuwarden kom zou ik het op prijs stellen contact te kunnen opnemen met mevrouw Swart om de foto nog eens nader te bekijken. Ik hoop enige reacties te ontvangen. Groningen L. de Jong Madamme Curiestraat 50 050-251050 VUVERSCHOOL Mijn hartelijke dank voor het plaat sen van de foto van de Harlinger straat en de Elfstedenfoto van mij Toevallig in hetzelfde nummer van 't Kleine Krantsje een foto van de Vijverschool, waar ik ook herinne ringen aan heb. Van 1924 tot 1929 namelijk was ik daar kwekeling, en na 't behalen van de Akte voor Bewaarschoolon derwijzeres in 1927 nog twee jaar kwekeling met Akte, tijdens welke tijd ik voor de hoofdacte (B) leerde (waarvoor ik overigens niet slaag de). Het bracht niet veel op en de markt was weer oververzadigd met deze leerkrachten. Dus wilde ik wel eens wat verdienen en ben toen twee en een half jaar als leerling- verpleegster werkzaam geweest in het 'Snouck van Loosen Zieken huis' te Enkhuizen. Mijn hart trok echter meer naar huis en vóór het examen voor gediplo meerd verpleegster stopte ik om mijn ouders behulpzaam te zijn, daar mijn moeder constant ziek was. Hierdoor was het mogelijk dat wij in 1933 mee konden doen aan de Elfstedentocht, want ook mijn ver loofde (toen) was werkloos met z'n diploma M.T.S. Pas vier jaar daar na konden wij trouwen, na negen jaar samen beleefd te hebben. Maar nu de Vijverschool: in 1924, na het behalen van het MULO- diploma, startte de cursus voor Bewaarschoolonderwijs, waar ik toen heen ging. Voor de praktijk kreeg ik met m'n vriendin Annie de Vries (nu mevrouw Verhoeve-de Vries) en Jantje Huisman de Vijver- school aangewezen, waar mejuf frouw Hollenga hoofd was, en de dames Terpstra, Klaassen, Pitstra en Rippen leerkrachten waren. Me vrouw Van der Wielen was de helpster, een fijne vrouw, om de school te onderhouden en te helpen de kinderen jasjes uit- en aan te trekken en naar de W.C. te helpen. Wij waren als kwekeling: Juf An nie, Juf Jantje, en mijn persoontje Juf Mien. Misschien zijn er nog 'kinderen van toen', die zich ons herinneren. Leeuwarden mevr. W. Swart-van Veen Men kent er de Friese verhoudingen en is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen. KAATSSPORT NOG STEEDS GELIEFD Door de familie A. Bvan der Goot te Leeuwarden werd ons het num mer 399 van 't 'Kleinte Krantsje' toegezonden. Daarin zagen we een foto, welke was ingezonden door mevrouw Jo Stellingwerf-de Jong uit Groningen. De foto werd geno men op het Zaailand te Leeuwarden bij de start van een internationale kaatswedstrijd in 1936. Mevrouw Stellingwerf-de Jong is een dochter van de vroegere secretaris van de toen nog Nederlandse Kaats Bond (NKB) Zij schreef o.m.: Mijn broer Piet de Jong kaatste mee, eerst in juniores- wedstrijden, later in het 'grote spel'. Ons gehele gezin trok zon dags vaak naar de wedstrijden in de provincie". Op de foto herkende ik alle perso nen t.w. van links naar rechts: Sybolt Jans Tigchelaar, de bekende vroegere voorzitter van de Leeu warder Kaats Club, Dooitzen de Bildt, Sint Jacob, Ike Schiphof, Leeuwarden, Piet de Jong Leeu warden met vaandel, Loe Seerden Franeker, Klaas Kuiken nu Sint Anna, Johannes Werkhoven, Leeu warden, toentertijd voorzitter van deN.K.B., U. Rijpma erevoorzitter N.K.B.. Achter Werkhoven staat Gerben de Jong van Beetgum en geheel rechts de vader van de in zendster, de heer Douwe de Jong, Leeuwarden. Wat een hoop herin neringen riep deze foto bij ons op. Van de kaats vrienden, die er op staan zijn volgens mij nog in leven Lou Seerden en Klaas Kuiken (hij wordt 28 maart tachtig jaar). Van Ike Schiphof is mij dit niet meer bekend. De oud-kaatser Lou Seerden te vervolg op pag. 11 'Datzelfde jaar zwom ik van het Bonkebrugje naar huis.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1982 | | pagina 4