LEE W ADDERS, WAAR IS DIT OVERLEDEN V Dit is de nieuwe opgave voor onzefotoprijsvraag 'Leewadders waar is dit?' Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 18921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven, verloten wij een exemplaar van hel boekje 'Populaire Leeuwarders'door Fenno L. Schou- stra. - - - De Kinderboerderij gaat weer open - plezier voor alle leeftijden Fokke: Het is soa gelegenas ie later goed foor se is, dan fien ik dat noemen niet het ergste. Der binne oek genoeg, die netsjes Vader of Moeder of Moeke sêgge, mar de ouwe lui mooi ferrekke late. Waar of niet? Soa as soa faak gaan de gedachten fan de Brugmannen werom naar het ferleden. Ooit hèt er een spinhuus weest op e Voorstreek, en een asland bij de Greuns. Maar fia de skonmaak komt de emansipaasje ter sprake en netuurlijk oek het stand beeld foor Vondeling. En dan ferder wurde de mannen swaar op 'e han: eert uw vader en uw moeder en al soa meer. Ja, het is weer de moaite weerd om te luusteren naar Tabe Ruutsje, Wiebe Poatsje, Lange Marten, Sjouke Sukerslak, Minne Mager, Hein fan 't Hobbelpeerd en Fokke Vutman. F okke Vutman: Een kennus fan ons is in de nije Landbuurt woanen gaan, dat wij der een avund hene. Wij is dan mien friendin sak mar sêgge en ik sei de gek. Mar jonge, dat binne kreaze huzen wurren. Tabe Ruutsje: Ja, ik mut oek noadig die kant weer es uut. As 't weer nou wat opknapt en je kenne nog es fletse, dan wurdt jouw aksie radium weer wat groater, dan kom je wat ferder fan huus. Kiek, daar loopt Bruunsma oek. Is oek niet jong meer. Hein fan t Hobbelpeerd: Die kan ik al, soa oud as ik bin. Ik hew nog met em in 't Spinhuus op 'e Voorstreek leid foar roadfonk. Staan 't es uut, hoe lang is dat al leden. Later mochten se wel tuusblieve met roadfonk. Sjouke Sukerslak: Ja, mar dan mus ten jou een plakkaat op de deur hewwe fan: Hier heerst de rood vonk. En alles apart houwe en goed afwasse. En ik loof dat er oek een faste kerel was, die de kleren op haalde in een groate kist, en die wurden dan ergens ferbrand. LattgeJdarten: Het staat mij bij dat suks op het ouwe asland gebeurde, an 't end fan de ouwe Greunsweg. Uut 'e Spoorstraat rechtdeur. Waar nou de Jachthaven is. denk ik. Der stonnen oek woanwagens, ja en woanskippen. Wiebe Poatsje: Mien broer had het dan wel over een Peters, loof ik, die woande daar as frijgeselleman op een ouwe boat met een freemde kajuut der op. Een heel apatte feguur. Sjouke: Hij hèt oek op 'e Poppe- buurt woand, toen die nog niet in 'e fik stoken was. As se em dan froegen, waar woane jou, dan sei- die: op het Loo. Waarom sei-d-ie dat oek al weer? Wiebe: Kan ik je wel fertelle. Hij luste graag een neutsje en dan kwam ie geregeld bij Appeldoorn op 't Fliet. Dat waar mooi dicht bij. Alleen de ouwe Popkebrug had op 'e weromreis meer treden as hene. Kiek, en flak bij Appeldoorn is 't Loo, hé? Minne Mager: Dat hèt nog met die andere ouwe koaninginne te maken, hoe hiet se, Willemiena. Die woan de op het Loo. Met Poepke Hen drik. Sij was de opoe fan Beatriks. Daar hewwe we nou een nije gulden fan. Fokke: Daar make se een hele drukte over. Hoe se der op staat en al soa meer. Dat sal mij nou een sorg weze, wie der op staat. As ik der mar wat foor kope ken. Hein: Daar komt Bruunsma weer an. Is seker even naar Soasjale Saken weest. Nee, hij hèt behang- selpepier onder de armWaar sal dat heen? Bruunsma: Naar Dikke Leen. Te bears eten. Ja, dat sei ons fader altieten. Ik weet oek niet waarom. O, het is Hein, loof ik hé? Jongens, het gaat naar 't foorjaar ruken, en dan gaat het die wieven joeken. Tabe: Temeensen frouwen fan ons generaasje. Ik denk, dat die jonge frouwen fan teugenwoordig het wel goed fiene. Die sitte oek niet een hoop tuus. De goeien niet te na sproken. Marten: Dat is fanwegen de emansi paasje. Mien opaseggers doene daar oek an. We binne dan wel es wat an't bekfechten, mar dan sêgge se: Opa is wel lief, mar hij begriept niks fan dizze tied. Op de hoge leeftijd van acht en negentig jaar is in Heel- sum overleden qnze abon nee, de heer W. Kreger. De oudsten onder ons zullen zich de heer Kreger wellicht herinneren als onderwijzer van School 11 - hij heeft daar van 1902 tot 1910 voor de klas gestaan. In onze krant heeft de heer Kreger destijds herinneringen opge haald aan die tijd. Bruunsma: En sij begriepe niks fan ons tied. Wij ouwehoere muskien oék wel es te feul over froeger. Mar ja, as jou ouwer wurre, dan hewwe jou meer ferleden as toekomst. Nou, goije, anders wurdt mien fer leden kwaad op mie Sjouke: Dat is een nadenkend pur- soan. Wij hewwe meer ferleden as toekomst. We hewwe, pak weg, son seventig jaar leefd, en daar kenne nog fijf of tien of twintig bij kom- me. Wiebe: Laassen in 'e krante een stuk of drie ouwe roebels onder mekaar: één fan honderd, één fan hon- derd-en-één, en één fan hon- derd-en-drie. Mar het gebeurt niet eikeneen. En faak deur fan die rot ongelukken. Der is nou oek een standbeeld fan Vondeling komen, hè? Fokke: Dat is een goed ding. As de jeugd em nou mar met rust late kan. Hij staat daar gefaarlijk. Mar het liekt em wel. Hij kon je soa skerp ankieke op 'e tee-vee. Soa fan, let op, ik sal het jim nog één keer duudlijk uutlêgge. Minne: Het su em in dizze tiid wel niet allemaal naar 't sin gaan. Sien pertij wurdt minder, segge se. Cam- buur must nog wat hoger staan kenne. Allemaal weer stakerij, tot selfs die GAK-mannen stake. Hein: En sukken mutte nou anderen helpe. Die werkloas binne, en in de siektewet lope of fietse. W.A.O.- ers, en andere hantsjekapten, soa as mien buurman dan seid. Gehendi- kepten, bedoelt ie. Mar as die mannen dan oek nog staken gaan, dan werkt er gien één meer! Tabe: En der staat in de ouwe Biebel: Wie niet werkt, sal ook niet eten. Wij werke oek niet, en we nasse lekker, mar goed in 'e tied fan 'e Biebel was de A.O.W. nog niet uutfonnen. Sjouke: Mar se wisten wel fan: Eert uw fader en uw moeder. Dat hèt er teugenwoordig oek wel an. Ik hew een achterkleinseun, die noemt sien fader en moeke bij de naam. Berend en Minke. Nou fraag ik jou. Een snotneus fan drie. De belangstelling voor het nieuwe boekje '50 Jaar op de Hollander- dijk' verhalen en gedichten van Stefde Bruin, is zo groot gebleken, dat de Buurtvereniging Hollanderwijk, die het boekwerkje uitgaf, besloot tot het maken van een tweede druk van nog eens vijfhonderd exemplaren. De boekjes worden nu verkocht tegen een prijs van vijf gulden per stuk. Dit is een van de foto's uit het boekje: mevrouw Germeraad voor haar kruidenierswinkel op de hoek van de Wijnhornsterstraat en de Hollander dijk. 'Koopt Betuwe artikelen' staat er op het wagentje. De eerste klant van vandaag komt er al aan - het is een poés Marren: Just. Het komt op de echte genegenheid an. Hoewel, ik su, loof ik, raar guud spuie, as mien kien- ders Marten teugen mie seiden. Nee, dat mutte se niet in 'e hasses hale. Wiebe: Mar nou wat anders. Hestou nog naar Groaningen weest, Fokke, met dij nije trein, waar je frijkaar- tsjes foor kije konnen? Waar lach- stou soa om, Minne? Minne: Fokke is der met sien frien din hene weest. Dat het waren op twee menieren frijkaartsjes .Klein grapke.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1982 | | pagina 9