'T KLEINE KEAHTSJE HOE DIBBELS AAN Z'N NAAM KWAM OOK INBRAKEN IN VROEGER TIJD ®53®»S55»51*«i 00*" •^ss? isS^ JANNA V. D. MEULEN VERMAARDE DRAVER ZONDAGMIDDAG Het vorige jaar hebben we op deze plaats geschreven over het beroemde renpaard Dibbels, dat in het laatste kwart van de vorige eeuw in en buiten Friesland groot opzien baarde door een fortuin bij elkaar te draven. Het paard was al negen jaar, toen het voor het eerst in de baan verscheen en op de hoge leeftijd van een en twintig jaar liep de bruine ruin nog uitzonderlijk hard. EIND VORIGE c OVlM LlEP EEN FORTE Het was de befaamde pikeur Abe Siderius, die van het paard een draver maakte op de korte baan en hij, Siderius, was het ook, die met Dibbels zulke grote triomfen vier de. Maar hoe, hebben velen zich afge vraagd, kwam dat paard nu aan die wat merkwaardige naam? Waarom stond het officieel als Dibbels te boek en waar kwam die naam vandaan? Wel, de oudste veteranen onder ons herinneren zich de fameuze presta ties van Dibbels nog best, maar hoe het dier aan z'n naam kwam weten ze niet. Zelfs de kleinzoon van Abe Siderius, Klaas Siderius van het restaurant De Beurs aan de Wirdu- merdijk in Leeuwarden, verzame laar van alles wat met de paarden sport en zijn beroemde voorgeslacht te maken had, wist ons niet te vertellen, waarom het succesvolle paard Dibbels werd genoemd. HARDLOPER Nu, het paard dankte zijn naam aan de Oostenrijkse hardloper Dib bels, die omstreeks 1880 naar Ne derland kwam en hier sterk de aandacht trok, niet alleen door zijn ongehoorde capaciteiten als hardlo per, maar ook door zijn hoogst merkwaardige uitmonstering. Dibbels, vaak bekleed in een vlees- keurig postiljonscostuum of in een vreemd tricot, met op het hoofd een blauw fluwelen baret met een witte veer en met bellen aan de voeten, bracht heel wat opschudding in de grote steden in het westen van het land met zijn 'zonderlinge hard- loopvertooningen' Het volk van die dagen, dat eigen lijk nog geen notie had van athle- tiek, zag tot z'n grote verbazing de Oostenrijker in de tijd van precies één uur veertig 'ommetjes' maken rond Het Plein in Den Haag, waarbij Vervolg van pag. 1 veroordeelend vonnis te kunnen vellen. Thans had opnieuw een huiszoe king, naar we vernemen op aan dringen van de politie, plaats. En deze leverde nog zooveel op, dat buiten vervolgingstelling onnoodig was geweest. Zoodra de burgemeester van Zuid- laren met M. de zaken heeft afgedaan, zal ook deze verdach te weer naar hier worden over gebracht en evenals W. in het huis van bewaring worden opgesloten. Of ze nu nog bij hun ontkentenis zullen blijven? In ieder geval zullen zij en ook anderen, die dergelijke karweitjes hier zouden willen op knappen, rekening moeten houden met den speurzin van de politie, die zich niet zoo spoedig hun wapens uit de handen laat slaan en de leden Zondagmiddag, Lairessestraat te Amsterdam. Een meisje, circa 23 jaar, wandelt er, keurig, Zondagsch. Plots botst een groote, dikke mijn heer tegen haar op: Excuses. Twee tellen later bemerkt het meis je, dat zij haar handtasch kwijt is. De "heer" heeft het reeds op een loopen gezet. Zij hem achterna, hollen, "hollen. Eindelijk heeft zij hem ingehaald, oploop, standje. "Geeft u mij mijn tasch terug." "Uw tasch, hoe komt u er bij, die heb ik niet." Het meisje wordt woedend. Zij grijpt den jasrevèrs van den "mijn heer" en rukt de jas open, dat de knoopen er afvliegen. Meteen pakt zij haar tasch uit zijn binnenzakHet heerschap, kwaad, verweert zich, wil het meisje van zich afhouden, slaan. Doch zij pakt zijn vuist met haar beide handen en bijt er in, als ware het een bellefleur. "Wilt u nog alstublieft wachten, mijnheer." Het meisje inspecteert den inhoud van haar tasch. 't Is in orde. Haar 25 gulden en al het an dere zit er nog in. De "heer" ijlings af. Jammer dat er direct geen politie bij de hand was. Overigens, een kranige deern. Het heerschap heeft er van gelust en zal zich voor een volgenden keer mis schien nog wel eens bedenken. Als al onze meisjes zoo waren, dan (1928) Deze maand, de zestiende, zou een van de sympatiekste Friese hardrijdsters van vroeger bij leven en welzijn haar vijf en zeventigste verjaardag hebben kunnen vieren. Maar het heeft niet zo mogen zijn: nog maar een paar maanden geleden kwam Janna de Boer-van der Meulen te overlijden, de herinnering achterlatend van een merk waardige sportloopbaan, waarin zij niet lang, maar toch zeer nadrukkelijk aan de top heeft gestaan hij het zich ook nog moeilijk maakte door zo nu en dan over een tafeltje te springen. IN REP EN ROER Amsterdam bracht hij in rep en roer door zijn bewering, dat hij in hoog stens twee uren van de Willems poort aldaar kon lopen naar de Grote Markt in Haarlem en weer terug. Duizenden nieuwsgierigen stroom den toe om Dibbels van start te zien gaan. Geheel volgens plan bereikte de Oostenrijker in vijftig minuten de Haarlemse Grote Markt. Na een rust van tien minuten aan vaardde hij de terugtocht, maar toen ging er wat mis: bij Halfweg staken onverlaten hem een stok tussen de benen, waardoor hij viel en daarna liep iedereen hem in de weg, zodat hij tenslotte weinig anders kon doen dan in een wagen terug te keren naar Amsterdam. Daar werd hij bij de Willemspoort nog eens danig mis handeld door 'het grauw'. Terwijl er geruchten gingen, dat Dibbels was bezweken aan de ge volgen van die mishandeling, gaf hij, vier dagen na het Amsterdamse incident, alweer in Utrecht ,,een proefje van de rapheid zijner be nen"; daarna keerde hij naar 's lands hoofdstad terug om met een uitdager een wedstrijd aan te gaan: twintig kilometer hardlopen om tweehonderd gulden. GLAASJE BIER Dibbels kon zich nu veroorloven zo nu en dan een glaasje bier te drinken en zelfs een sigaar op te steken - ver voor het eind gaf de uitdager al op en de Oostenrijker trad als „over winnaar uit het renperk te voor schijn, blijkbaar nog onver moeid". Dat was dus Dibbels, de naamgever van het minstens zo succesvolle paard van Abe Siderius. Janna van der Meulen, in 1930 getrouwd met Jan de Boer en sinds dien boerinne op de bekende boer derij Het Heechterp aan de Wijde Ee onder Grouw, boekte haar eerste grote succes, toen ze nog maar veertien was. Als veruit de jongste deelneemster won zij in februari 1922 de eerste prijs op een kortebaanhardrijderij voor vrouwen in Nes. SPECTACULAIR Twee jaar later, in de winter van '23 op '24, boekte zij een hele reeks spectaculaire overwinningen, waar bij ook de formidabele Martha Hemminga werd geklopt. Dat moet, op de vijfde januari 1924, op de baan bij Rijperkerk een enor me sensatie zijn geweest, omdat nog vrijwel niemand op dat moment de kleine en tengere Janna met haar korte prikstreekjes tegen de struise Martha met haar krachtige streken als een favoriete durfde zien. Ook daarna, van januari 1924 tot december 1927 was zij zeer succes vol; nu stapte zij twaalf achtereen volgende malen met een royale overwinning van het ijs. Pas op Oudejaarsdag 1927 werd ze, ook in Rijperkerk. zeer verrassend door de Leeuwarder atlete Annie Zondervan geklopt. Een snelle revanche bleef niet uit, waama zij haar successenreeks, zij het minder spectaculair dan in het begin, tot december 1933 kon voortzetten. Toen had zij haar beste tijd gehad en verdween ze uit de wedstrijdbaan, hoewel ze nog maar zeven en twin tig was en zeker nog wel een tijd min of meer succesrijk had kunnen zijn. ANDERE STER Intussen was er echter alweer een ander ijskoninginnetje op de Friese troon gekomen en wel de fantasti sche Geeske Woudstra, in wie Jan na van der Meulen voor het eerst in januari 1929 haar meerdere had moeten erkennen. van het inbrekersgilde wel zullen leeren te breken met hun aangeno men gewoonte steeds te ontkennen, niettegenstaande het overstelpende bewijs, dat tegen hen wordt inge bracht. (1924) voor Leeuwarden en de wij de wereld er omheen. Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor. Verschijnt éénmaal in de veertien dagen. Abonnementenadministratie tie: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementsgelden Post giro: 98 10 62. Redactie en advertentie-af deling: Vredeman de Vries- straat 1, 8921 BP Leeuwar den. Telefoon (058) 120302 Geopend:van dinsdag tot en met donderdat, uit sluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van vrijdag tot en met maandag ge sloten. Abonnementsprijs: voor Nederland f 27,50 per jaar; voor het buitenland: 50,- per jaar. Losse nummers afgehaald 1,75 per stuk. Per giro be steld (Postgiro 98 10 62): 2,75 voor 1 ex., ƒ4,75 voor 2 ex.; 6,25 voor 3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje is alleen mogelijk voor lezers, die akkoord gaan met de be paling, dat het abonne mentsgeld vooruit moet worden voldaan. Op de 1e februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn be taald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moeten op de 31e decem ber van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich per giro overschrijving als abonnee aanmelden moeten op het girostrookje vermelden: NIEUWE ABONNEE. Abonnees, die zijn ver huisd, dienen er op te letten, dat hun giro-overschrij- vingskaart het nieuwe adres vermeldt - het oude adres moet worden doorgehaald. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk wor den doorgegeven: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementen, die niet vóór 1 december schriftelijk zijn opgezegd (Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden) worden automatisch ver lengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1982 | | pagina 3