BIJ HETTEMA VAN DE AARDAPPELEN MADE IN HOLLAND LEE W ADDERS, WAAR IS DIT AANKOMEND CORRESPONDENT Aan de leestafel in een café te Amsterdam zaten enige heeren. Op de tafel lag een doosje luci fers. Een van de heeren nam het tusschen de vingers en zat er mee te spelen. Met belangstelling bleef plots zijn blik op het doosje gericht. Zich tot de naast hem zittenden bekenden wendende sprak hij: "Hé, Made in Holland. In mijn tijd was daar nog geen lucifersfabriek", daarbij doelen de op het dorpje-Made in Noord Brabant. "Zo zie je, dat kleine plaatsjes vooruitgaan. (1907) Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag "Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Populaire Leewarders" door Penno L. Schoustra. Fietsend door de Fonteinstraat komen mij bij het passeren van nummer 79 de jaren in herinne ring, dat daar het kantoor geves tigd was van de aardappel exporteur Hettema, handelend onder de firmanaam Hettema Zonen. Ik werkte daar als aanko mend correspondent in de jaren 1930 tot 1934. Het was het eerste kantoor, waar ik na de Hogere Handelsschool te hebben verla ten, mijn krachten mocht beproe ven. Ik was klein van stuk en herinner mij nog de raad van de Directeur van de H.H.S., Dr. Cardozo, om mij bij sollicitatie in "visite-costuum" te steken, waarmee hij bedoelde met lange broek, om een volwassener in druk te maken. De gebroeders Hettema waren een paar jaar eerder vanuit Beet gumermolen, waar zij proefvel den voor aardappel-cultuur be zaten, met hun gezinnen naar Leeuwarden verhuisd en hadden naast de kantoor-ruimte op nr. 79 en de aangrenzende wonin gen 77 en 75 particulier betrok ken. Naast het kantoor woonde de heer Tjisse met zijn groot gezin (zeven kinderen) en een tussen deur verbond de beide gangen. KOFFIE EN THEE Zo kwamen er wel eens kinderen binnenwippen en werd ook de koffie en thee vanuit 77 bij ons binnengebracht. Mevrouw zelf deed dat wel of de huishoudster: ons personeel bestond uit een boekhouder, de heer Broekstra, een hoofdcorrespondent, de heer Vledder, een correspondent, de heer Douma en ondergetekende. Later schoof ik wat op en kwam er nog een jongste bediende bij. Douma was ook op de G.H.B.S. geweest en een paar jaar ouder dan ik. Van hem leerde ik; die helemaal geen kantoor-ervaring had, het klappen van de zweep. Met deze staf mensen werd hard gewerkt, zelfs zaterdagmiddags als het werk dat vroeg in het seizoen! Er was veel contact met het buitenland, omdat geëxpor teerd werd naar België, Frankrijk en Engeland. Zo bood het werk gelegenheid om in de drie moder ne talen te corresponderen' en ook de telefoon met het buiten land te bedienen en telegramman op te nemen of te dicteren. Er werd gebruik gemaakt van mo derne apparatuur: twee stencil machines, een pons-apparaat, een adresseermachine en als nieuwtje: een dictafoon. EIGEN GRAF Met de komst van dit laatste snufje groeven wij gedeeltelijk ons eigen graf, want het dicteren op wasrollen en het afluisteren van de tekst bespaarde veel werk en maakte het stenograferen overbodig. Toch was de kennis making met de dictafoon een gebeurtenis en ik herinner mij nog hoe Douma en ik een was plaat vol dicteerden als Leeuwar der marktkooplui en onze creatie met veel plezier stiekem afluis terden! ONTSLAG Directeur Hans Stosch-Sarassani met zijn lievelingsolifant Ma ry cussen toen zijn tenten had opge slagen. Er waren drie maneges, waarin tegelijk gespeeld werd, maar soms werden de scheidin gen weggenomen en ontstond er een reusachtige arena! Twee mu ziekcorpsen in schitterende uni forms begeleidden de intocht der Er moest worden bezuinigd vol gens de "bazen" en aangezien geen der personeelsleden was georganiseerd was ervan overleg geen sprake. Verzoeken om op slag werden van de hand gewe zen en erger nog: ik moest als jongste aanwinst maar naar wat anders zien. Geen eenvoudige opgave in die tijd. Een jaar later volgde het ontslag van vriend Douma. Die begon met zijn broer een vacature-bureau aan huis aan het Koeplein maar dat mislukte. Gelukkig kreeg hij daarna een goede baan als cor respondent in Woerden bij een grote zaak. Zelf lukte het mij bij de "Algemeene Friesche" ge plaatst te worden, waar ik, paar de mening van mijn ouders, voor goed onderdak was. En zij had den gelijk want ik ben er drie en veertig jaar werkzaam gebleven! Leeuwarden H. T. ten Have In juni 1932 bezocht het wereld circus Sarrasani Leeuwarden en daar het te groot voor het Zaai land was sloeg het zijn tenten dorp op aan de Fonteinstraat, juist op het terrein achter de woning van de firma Hettema (nu staat daar de H.T.S.!) Vanuit het kantoor op de bovenverdie ping aan de achterzij konden wij de drukte op het terrein prachtig begluren. Vooral 's avonds was ar- 4fe.^ Üft De heren Hettema bij Beetgum tussen de tulpen. het een prachtig gezicht omdat de Moorse voorgevel dan met kleine lampjes was verlicht en een groot orkest bij de ingang zat en marsmuziek speelde. Uit de circus-krant, welke ik steeds heb bewaard, blijkt duide lijk welk een reus onder de cir- artiesten met als climax de entree van de directeur Hans Stosch- Sarrasani in een wit uniform! Deelnemers uit allerlei landen presenteerden de vlaggen van hun vaderland. Er was zelfs een groepje Indianen en ik herinner mij hoe zij zondagmorgens in vol ornaat de mis in de Bonifatius- kerk bijwoonden. Een stunt van de directie, die op deze wijze vroomheid en reclame combi neerde! Het waren goede jaren voor de aardappel-export. Zo bleef er geld over om bloembollen te kweken en ook dit product van Friese bodem te exporteren. Rondom Beetgum waren er enige veldjes in cultuur en in het voor jaar mochten wij in de auto van de heren Hettema een morgen in de velden rondgaan en tulpen in diverse kleuren en soorten uit zoeken en mee naar huis nemen. Al spoedig werd het mij duidelijk dat ik, wilde ik een all-round correspondent worden, aan mijn school-opleiding niet genoeg had. Samen met collega Douma meldde ik mij bij talen-instituut Postma op de Wirdumerdijk en daar volgden wij een spoedcur sus voor Engelse handelcorres- pondentië. Binnen een half jaar hadden wij het Mercuriusdiplo- ma voor handelscorrespondentie in de zak! Vol goede moed meldden wij ons daarop bij leraar Dannenberg in de Ibisstraat voor Duits. Dat luk te vriend Douma in hetzelfde tempo, maar ik haalde het net niet. Dus nog een half jaar erbij en toen mocht ik mij ook Duits noemen, nog Frans en daarvoor ging ik op mijn eentje naar de heer Van Keyzerswaard in de Grote Kerkstraat. Een joviale man, maar een lastige leraar, die mij behoorlijk aan het werk zet te. En met succes want in 1934 haalde ik ook het diploma Frans. Maar als u aan het jaartal denkt, zult u zich herinneren dat de crisis snel om zich heen greep, ook in de export-handel.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1982 | | pagina 5