ZWARTEWEGSEND AL LANG IN TREK BIJ DAGJESMENSEN VERGISSING iifefliil f i Wi iitMi Van ongeveer de eeuwwisseling af is Zwartewegsend al erg in trek bij veel dagjesmensen uit de wijde omgeving van dit ontspanningsoord. Vooral toen de speeltuin achter de vroegere herberg er nog was, werd Zwartewegsend heel veel bezocht, maar ook nu, na het verdwijnen van die speeltuin wordt "het Bos van Ypey" dikwijls voor een uitstapje benut. Zo'n tachtig jaar geleden kwam de Leeuwarder elite per koetsje langs Miedum en Giekerk het Canterland om naar Zwarte wegsend. De terugtocht ging dan vaak langs de straatweg of men na de route terug via de Canter- De ooievaars van Vijversburg: Wanneer zouden ze terugkeren in het bos? landen. Ook de bekende "Bokkeboer" bracht weleer heel veel Leeuwarders naar Zwarte wegsend. Als de koets er arriveerde stond de stalknecht al klaar om het paard op stal te zetten - daar werd het dan gevoerd. De familie was inmiddels naar binnen ge gaan voor een koele dronk. Op zonnige zomerdagen zocht men vaak een zitje in het bosje aan de overzijde, waar de kelner dan een theestoof bracht met het water, een trekpot met thee en de verdere benodigdheden. Voor een gulden plus een dubbeltje fooi was men dan de hele middag onderdak. Deze zogenaamde Overturn be vond zich aan de noordzijde van de straatweg, waar nu de paral lelweg loopt. Het is nu haast niet meer in te denken, dat een ober de weg overstak en veilig met zijn attributen aan de andere kant arriveerde. VERBAZEND DRUK Ook 's winters, bij berijdbaar ijs, was het hier altijd verbazend druk. Dichte drommen schaat sers uit Leeuwarden en verder weg kwamen over de Groote Wielen en de Rijperkerkster- vaart via het Nieuwediep tot aan het bruggetje in de Groninger straatweg. Hier kon men langs de vaart, vlak ten noorden van de weg, tot aan de Uitspanning ko men. Daar was dan iemand aan wezig, die schaatsen afbond en de rijders later weer startklaar maakte. Terug ging het dan onder de brug in de Rijksstraatweg door, via het Nieuwediep en dwars door het bos van Vijversburg en over de Kleine Wielen naar Leeuwarden terug. Velen brachten na een bezoek aan de Uitspanning een bezoek aan het bos Vijversburg. De grot was dan de grootste trekpleister. Ook werden de volière, de kas sen, de kluizenaar en de belvé dère niet vergeten. VIJFTIENDUIZEND In de dertiger jaren werd het bos door zo'n vijftienduizend men sen bezocht. Daarbij waren dan ook verschillende schoolreisjes, ouden van dagentochten en jeugdverenigingen. De Leeuwar der Vacantieontspanning had Vijversburg toen ook op het pro gramma staan. In de jaren vijftig herhaalde zich dit. Was Vijversburg voor de oorlog dus al in trek, na de oorlog steeg het bezoek tot een recordhoogte van gemiddeld veertigduizend. Veel tuinbouwmensen brachten toen een bezoek aan de broeikas sen met de prachtige plantencol- lectie, die in de zestiger jaren helaas grotendeels verloren ging. Het prachtige buiten Vijversburg in het Bos van Ypey te Zwartewegsend Velen zullen zich de oude grot met het kamertje met de banken nog wel herinneren. Van bezoe kers, die soms in tientallen jaren Vijversburg niet bezochten krijgt het tuinpersoneel vaak aks eerste vraag: Is de grot er nog? In '46 was de oude grot zo vervallen, dat alles opnieuw in beton moest worden opgetrokken als van ouds zit de kluizenaar, de schrik van veel kleine kinderen, nog te lezen in zijn boek. De volière, de enige in de omge ving, is ook een door velen ge liefd object. Wat was het daar vroeger een drukte, vooral in de schoolvakantietijd. Grote groe pen kwamen lopend uit Leeu warden of op de fiets. De tram voerde ook veel klanten aan, op zondagen soms honderden. Na de bevrijding brak er weer een drukke tijd aan en 1949 werd een recordjaar met 28538 dag en 800 jaarkaarten. Sommige scholen, zoals die uit Lekkum en de Chr. Schippersschool van de heer Aamout kwamen geregeld op Vijversburg. Ook kwam ieder jaar Juf Bender uit Leeuwarden met haar kleu terschool het bos bezoeken. Eens was het de hele dag slecht weer en toen moesten de kinderen zich maar in de schaftschuur verma ken. Toen het clubje weer weg was zei Juf Bender: „Nog nooit hebben de kinderen zo mooi gespeeld als deze dag!" Ik meen dat het in '44 was, dat de Vrouwenvereniging uit Goutum enige liederen vanaf de Belvé dère zong. Dat klonk prachtig over het bos. Op paasmaandag, hemelvaarts dag en pinkstermaandag was het vroeger heel druk. De drukste "healdei" was paasmaandag 1952; toen werden er 5893 dag kaarten verkocht. Wat was het op zulke hoogtijda gen gezellig op Zwartewegsend! Ouders met kinderen gingen eerst naar het bos en dan even naar de speeltuin aan de over De tram voerde ook veel dagjesmensen aan - hier een unieke foto van het spoorstation Tietjerk. kant. Het jongvolk ging naar het bos om een partner te zoeken en om daarna bij de Uitspanning even te dansen. Ook werden de tentjes aan de weg naar Tietjerk niet vergeten. De eerste verschenen er vaak op de vooravond al om vooral van een goed plaatsje verzekerd te zijn. Lollige Johannes met zijn "vijgedalen" was er een van de vaste klanten. De toegangskaarten voor Vijversburg bleven de hele dag geldig en zo kon het gebeuren, dat velen wel vier- of vijfmaal in en uitliepen. Nu zal men vragen werd er op zulke dagen niet veel vernield? Het antwoord is nee; het gebeurde toen trouwens toch maar weinig. Nadat de speeltuin achter de uitspanning in 1960 aan het snel verkeer ten offer was gevallen liep het bezoekersaantal hard achteruit. Maar de laatste jaren geven weer een kleine vooruit gang te zien. Dat Vijversburg nog lang bezoekers mag ontvangen is de wens van allen, die hier werk zaam zijn. D. J. D. ER BINNE OP ELK TERREIN WETERS EN HALFWETERS EN ONDER DE HALFWETERS VIE- NE JE MEESTAL DE BETWE TERS Voor de rechtbank te Amster dam heeft zich het vreemde ge val voorgedaan, dat iemand daar moest verschijnen om zich te laten scheiden. De vrouw, in de dagvaardiging genoemd, was hem zelfs niet bij name bekend en sedert zes jaren was hij zelf weduwnaar. Waarschijnlijk was hier sprake van een naamge noot. De man was zeer ver stoord, omdat men hem, na lan gen tijd ivachten eenvoudig mee deelde, dat er een kleine vergis sing was geweest. (191Q)

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1982 | | pagina 7