BIJZONDERE HERINNERINGEN AAN HET DIACONESSENHUIS 'T KLEINE I KRANTSJE ONZE FOTOPRIJSVRAAG Het oplossen van onze fotoprijsvraag van 'vier weken geleden hebben de meeste abonnees, gezien de dikke stapel goede oplossingen, kennelijk met zo moeilijk gevonden. De fragmenten van de forse gebouwen, die we op de foto konden zien. waren onmiskenbaar die van het oude Diaconessenhuis aan de Noordersingel, aan welke ziekenhuis heel veel van onze lezers meer of minder prettige herinneringen bewaren. Wij kregen dan ook deze keer, zeer tot ons genoegen, weer heel wat uitgebreide toelichtingen en graag willen wij weer wat uit de verschillende brieven overnemen. voor Leeuwarden en de wij de wereld er omheen. Een uitgave van Fenno Schoustras Publiciteits- kantoor. Verschijnt éénmaal m de veertien dagen. Abonnementenadministratie tie: Postbus 858. 8901 BR Leeuwarden Abonnementsgelden Post giro: 98 10 62. Redactie en advertentie-al- deling: Vredeman de Vries- straat 1. 8921 BP Leeuwar den Telefoon (058) 120302 Geopend:van dinsdag tot en met donderdag, uit sluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van vrijdag tot en met maandag ge sloten. Abonnementsprijs: voor Nederland 27,50 per jaar; voor het buitenland: f 50,- per jaar. Losse nummers afgehaald 1,75 per stuk Per giro be steld (Postgiro 98 10 62): 2,75 voor 1 ex., 4,75 voor 2 ex.; 6,25 voor 3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje is alleen mogelijk voor lezers, die akkoord gaan met de be paling, dat het abonne mentsgeld vooruit moet worden voldaan. Op de 1e februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn be taald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moeten op de 31e decem ber van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich per giro overschrijving als abonnee aanmelden moeten op het girostrookje vermelden: NIEUWE ABONNEE. Abonnees, die zijn ver huisd, dienen er op te letten, dat hun giro-overschrij- vingskaart het nieuwe adres vermeldt - het oude adres moet worden doorgehaald Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk wor den doorgegeven: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden Abonnementen, die niet vóór 1 december schriftelijk zijn opgezegd (Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden) worden automatisch ver- WATERSNOODRAMP „Toen ik in '35 van de Rijks kweekschool kwam, was er ner gens een baan als onderwijzeres te vinden," aldus mevrouw R. J. Tuinstra-Meinardy te Den Haag. „Dus zocht je naar wat anders. Het werd leerling-verpleegster in het D.H. met een vergoeding van een tientje per maand. Elk jaar kwam er vijf gulden per maand bij en als je diploma A haalde, verdiende je vijfentwintig gulden per maand, waar dan het breek- geld nog af moest. We sliepen op ■een kamer met z'n vieren, in elke hoek stond een ijzeren ledikant. Kostgeld behoefde je niet te beta len, dokterskosten waren er ook niet (tandarts wel!), als je ziek was werd je verpleegd op een van de zustersziekenkamers bo ven de interne afdeling. Bij late dienst was je om half negen 's avonds vrij (vroege diepst half acht) en dan stond mijn verloofde voor het hek te wachten - verder mocht hij niet komen, ,'s Avonds half elf moest je weer binnen zijn, anders vond je de deur op slot. 't Was hard werken, maar ik vond het toch een heerlijke tijd, waar ik nog altijd met genoegen aan terugdenk." BIJZONDERE HERINNERING Een heel bijzondere herinnering aan het D.H. heeft ook onze abonnee, de heer J. G. Haasdijk' uit IJmuiden. „In de tweede helft van de derti ger jaren was het de gewoonte, dat de padvindersgroep "Burma- nia", waarvan ik als welp lid was, in de vraegesochtend op de eer ste kerstdag een bezoek bracht aan het D.H.Een week voor kerstmis maakten we kandelaars, versierden die met wat hulst en zetten er een kaars in. Om onge veer zeven uur in de morgen van de eerste kerstdag kwamen we bijeen in ons troephuis, hordehol noemden wij welpen het, aan de Johannes Semsstraat. Tegen die tijd was het nog zeer stil in de stad en het lopen door geheel verlaten straten was voor mij, als tienjarig jongetje, een bijzondere ervaring. Ik voelde me gelukkig vervolg op pag. 5 "Nooit zal ik vergeten, dat ik, op een zondagmorgen vroeg met de trein uit Amsterdam gekomen, mijn moeder ging bezoeken die er toen ziek lag. In de trein had ik al wel gemerkt, dat het erg storm de, maar op de ziekenkamer, waar moeder de radio aan had, hoorde ik dat er een grote wa tersnoodramp in Zeeland en ove rig Zuidwest-Nederland was. Het was februari 1943". "Rechts op de foto" zo schrijft mevrouw K. Bouwkamp-de Boer uit Annen, "een stuk van het hoofdgebouw, waar o.a. de ad ministratie zetelde. Op de eerste etage waren zusterkamertjes met de schone naam "Maagdenburg" en op de zolderverdieping huis den enige leerling-verpleegsters - daar heette het "Kippenloop". Het linkergedeelte is de klasse afdeling, waar lange.jaren zuster Van der Weg de scepter zwaaide. Voor de oorlog verdiende je daar als leerling tien gulden per maand met kost en inwoning en als je iefs brak (kop en schotel, beker, bordje of thermometer), dan werd dat van je loon als "breekgeld" afgetrokken. Het was geen vetpot, maar ik denk nog altijd met veel plezier aan die tijd terug". MENISCUSOPERATIE^ De heer A. H. Bergsma te Haren schrijft ons het volgende: "Eens heb ik daar een meniscus operatie ondergaan, welke toen werd uitgevoerd door chirurg dr. H. L. Straat, wonende aan de Spanjaardslaan, die naar men vertelde "de paus" in het zieken huis was. Laat mij, bij mijn overplaatsing naar Groningen in 1939, een kosthuis betrekken, waarvan het benedenhuis werd bewoond door de moeder van dr. Straat voornoemd! Moeke Straat mocht er wezen, hetwelk misschien haar zoon's "machtspositie" in het Diaconessenhuis verklaart. Nu de oorzaak van het meniscus letsel en de minder prettige ge volgen, gelukkig niet liggend in een blijvend ongemak, want de operatie slaagde uitstekend. OP HETERDAAD Het zal omstreeks 1929 zijn ge weest, dat ik op de Wilhelmina- baan, in een wedstrijd tegen Fri- sia II mij verstapte waardoor verder spelen onmogelijk bleek. Met een ziekenauto werd ik thuis gebracht. Mijn thuis was het Old Burger Weeshuis dat wezen ver bood op zondag te voetballen. In voetbaltenue werd ik binnenge bracht, zodat het "vader" niet moeilijk viel mij op heterdaad te betrappen. Een langdurige vrijheidsstraf was het gevolg en tot slot eerder vermelde operatie. Wat een afbeelding in 't Kleine Krantsje niet aan herinneringen kan opwekken. Doorgaan met die reportage!" "De oude hoofdingang van het ziekenhuis herinner ik me nog precies" aldus de heer mr. H. S. Bekius te Helvoirt. Je ging rechts van het hoofdgebouw naar de afdelingen. Aan de rechterkant had je buiten een fietsenrek, waarop stond: "H. H. Dokto ren". Als kleine jongen vroeg ik mijn vader, wat dat Ha Ha Dok toren betekende. Vader ant woordde, dat die plaatsen gere serveerd waren voor "Hunne Heren Doktoren, opdat deze. wanneer zij voor een spoedgeval naar het ziekenhuis geroepen werden, altijd een plaats voor hun fiets konden vinden. In die tijd was de verpleegprijs derde klas een rijksdaalder per dag. Dat - was ongeveer gelijk aan de pen- sionprijs per persoon per dag in een eenvoudig pension op de Waddeneilanden. De salarissen van het verplegend personeel waren natuurlijk ook schandelijk laag. Dat het ziekenhuis zich een tijdlang toch nog geheel kon be druipen, leid ik af uit een opmer king van mijn vader, die jaren lang bestuurslid van het D.H. is geweest: "We inoeten toch bin nenkort de verpleegtarieven ver hogen, anders zouden we subsi die aan gemeente of Rijk moeten vragen en dan zijn we onze vrijheid van handelen kwijt - we moeten zolang mogelijk baas in eigen huis blijven." De tijden zijn wel veranderd!" De heer Bekius schrijft ook nog over een andere herinnering aan het D.H.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1982 | | pagina 3